ZENITH’İN UĞURLU SENESİ…

13 Temmuz 2015 12:39

1969 yılında, insanoğlu aya ayak basmadan birkaç ay önce, bir saat üreticisi dünyanın ilk entegre otomatik kronografı El Primero’yu ortaya çıkardı. Aynı sene içinde, dünyanın en ünlü rock grubu şöhret basamaklarının zirvesine çıktı. Bu olağanüstü seneyi onurlandırmak isteyen Zenith, geçtiğimiz yıl çok beğenilen El Primero Chronomaster 1969 Tribute to The Rolling Stones’un yeni versiyonunu tanıtıyor.

1865 yılında, Neuchâtel dağlarında küçük bir İsviçre kasabası olan Le Locle, yaklaşık 3 bin çiftçiye ev sahipliği yapıyordu. Kış geldiğinde, bu çiftçilerin yeni uğraşı saatçilik oluyordu. Her biri, farklı bir alanda uzmanlaşarak mekanizma parçaları üretiyordu. Oysa 22 yaşındaki genç girişimci Georges Favre-Jacot’un oldukça parlak bir fikri vardı: Tüm bu yetenekleri bir çatı altında toplamak ve saatin üretim sürecini çok daha hızlı ve sağlıklı hale getirmek. Bu vizyonla birkaç yıl içinde tarihin ilk endüstriyel saat fabrikasını kuran Favre-Jacot, aslında aynı zamanda bir devrime imza attı. Bir buçuk asırlık görkemli tarihi boyunca 300’den fazla patentin, 600’ü aşkın kalibrenin ve tam 2,333 hassasiyet ödülünün sahibi olan Zenith’in temelleri daha o günlerde atıldı.

Markanın 1865 yılından bu yana sahip olduğu yenilikçi vizyon 1969’da bir kez daha saat tutkunlarının karşısındaydı. Dev marka o sene, saatte 36 bin frekans ile olağanüstü bir dakikliğe sahip olan dünyanın ilk entegre otomatik kronografı El Primero’yu tanıttı. Muadilleri için hala referans olarak kabul edilen efsanevi kalibre, o gün bugündür sayısız Zenith koleksiyonuna hayat verirken, İsviçreli markanın rock’n roll efsanesi Rolling Stones ile yaptığı iş birliğinin kalbinde de yer aldı. Tıpkı 1000 adetle limitli yeni El Primero Chronomaster 1969 Tribute to the Rolling Stones gibi…

 Yıldızlar bir araya gelirse… 

El Primero’nun yaratıcısı Zenith ile İngiliz rock müziğinin süperstarları Rolling Stones’un iş birliğinden bahsetmek gerekirse, iki tarafın da aynı değerleri paylaştığını söylemek rahatlıkla mümkün: Keyif, cesaret ve orijinallik. Brian Jones, Mick Jagger, Keith Richards, Billy Wyman ve Charlie Watts’ın o güne dek eşi benzeri görülmemiş stillerini unutmak mümkün mü? İngiltere’nin pop ve rock’n roll’u keşfettiği günlerde, “I can’t get no (satisfaction)” ve “Angie” gibi tarihe geçen parçalarla bilinen tüm kuralları alt üst eden Rolling Stones, dünyanın en çok konuşulan grubu olmuştu. Aradan 50 yıl geçti ama değişen pek bir şey yok. Yakında 15 şehri kapsayan bir Kuzey Amerika turnesine çıkacak olan ikonik grup, hâlâ gittikleri her yerde müzik tutkunlarının nefesini kesiyor.

Zenith, geçtiğimiz yılın ardından Rolling Stones ile olan iş birliğini süslemeye devam ediyor ve bu kez gerçek bir Rock’n Roll parçasına imza atıyor. 46 sene önce saat endüstrisinde devrim yapan selefini onurlandıran yeni üretim; koyu, modern ve rock çizgileriyle Zenith için de önemli bir yeniliği temsil ediyor. Oldukça maskülen bir havası olan El Primero Chronomaster 1969 Tribute to The Rolling Stones, öncelikle DLC kaplama titanyum kasası ve bir diğer ikonik model olan El Primero Lightweight’in çizgileriyle öne çıkıyor. Modele hayat veren otomatik kronograf kalibre El Primero 4061’in COSC sertifikası olması dikkat çekerken, bu noktada bundan böyle Zenith’in tüm Open modellerinin COSC sertifikalı olacağının altını çizmek gerekiyor.

Markanın en benzersiz tasarım öğelerinden olan Open konseptinde, 11 pozisyonundaki pencerede saatin regülatörü görücüye çıkıyor. İlk olarak 2003 yılında tasarlanan ve El Primero yelpazesindeki parçalara ikonik bir hava veren dâhiyane tasarım, yeni Rolling Stones versiyonunda da fark yaratıyor. Tabii pencereden gördüğünüz mekanizmanın oldukça ayrıcalıklı bir kalibre olduğunu da söylemek gerekiyor. Ağırlıklı olarak, çelikten hem daha sert hem daha hafif olan silisyum kullanılan makine, bu sayede düşük sürtünme katsayısına sahip oluyor ve çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Aynı şekilde manyetik alanlara ve şoklara karşı da ciddi bir dayanıklılık sağlıyor.

Yeni modelin kadranına bakınca, ibrelerin Keith Richards’ın Fender Telecaster gitarına gönderme yapması hemen göze çarpıyor. Gerek dakika ölçeğindeki, gerekse 30 dakika ve 12 saatlik kronograf sayaçlarındaki “salyangoz” dizayn ise bir yandan akla eski plakların yüzeyini getirirken, diğer yandan saatin estetik değerlerine çok şey katıyor. Tabii indeks, ölçek ve kronograflar yalnızca estetikten ibaret değil… Kadranda tam 300 parçaya bölünen iç bezel halkası, kullanıcıya saniyenin beşte birine kadar ölçüm yapma şansı tanıyor. Ucunda Zenith’in ikonik yıldızı olan merkezi saniye ibresi ise diğer ucundaki kırmızı renkle okunabilirliği maksimize ediyor.

El Primero Chronomaster 1969 Tribute to The Rolling Stones, ürün yelpazesinin bir başka imza kodlarından birine daha sahip. Son derece geniş bir penceresi olan kadranın üzerindeki ince bezel ve hafif bombeye sahip olduğu için yansımaları engelleyen safir cam. Üçlü katlanan siyah PVD kaplama tokasıyla öne çıkan kayış ise Barenia derisi ve kauçuktan üretiliyor. Grubun renkleri, İngiliz bayrağı ve dünyaca ünlü “dil” logosu da kayışla ilgili notlar arasında yer alıyor.

Son olarak yeni modelin safir cam kasa arkası da saatin önü kadar etkileyici. Rotora olağanüstü bir işçilikle kırmızı dil logosunun işlenmesi ve “The Rolling Stones Edition” ibaresi saat tutkunlarını fazlasıyla heyecanlandırırken, saatin kullanıcıya ulaştığı kutuda da hiçbir detay atlanmıyor. 1,000 adetle limitli parçanın deri kutusunda, markanın el yazısı logosu ve Rolling Stones logosunun yanı bol bol kırmızı renk kullanılması ihtişamı ciddi anlamda arttırıyor.

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »