ZENITH İLE ÇARPICI ‘GÖRSEL TEZAT’ ETKİSİ

24 Nisan 2017 14:35

Efsanevi kronograf El Primero, ışık ve gölge oyunlarının karakterize ettiği iki sofistike yorumla karşımıza çıkıyor. Beyaz üzerine siyah ve siyah üzerine beyaz seçenekleriyle birbirlerine tezat oluşturan bu ikiz modeller, doğal dengenin karakterize ettiği baştan çıkarıcı bir ruha sahip.

Zenith’in dünyanın en hassas seri üretim kronografları olan El Primero’yu ürettiği 1969 yılı, saat endüstrisi için tarihi bir yıl olmuştu. El Primero, yüksek frekanslı mekanizmasının yanı sıra, ilk bakışta ayırt edilebilen sembolik tasarımı ile de öne çıkan bir model. Orijinalinde antrasit, mavi ve açık gri olan üç adet sayacı, sofistike bir mekanizmanın işlevselliğini sembolize ediyor ve neredeyse yarım asır boyunca Zenith’in DNA’sının bir parçası olmayı sürdürdü. Bu hızlı kronograf bugün ışık ve gölge oyunlarının karakterize ettiği iki sofistike yorumla karşımıza çıkıyor. Sayaçlar, ışıltılı, keskin kenarlı, parlak kırmızı dokunuşlarla zenginleştirilen saat işaretleri ve ibrelerin vurguladığı, şık bir güneş ışını motifinin süslediği abanoz siyahı ya da gümüş tonu arka plan üzerinde, çarpıcı ve tamamlayıcı bir ‘görsel tezat’ etkisi yaratıyor.

Siyah-beyazın güçlü etkisi  

Bu iki yeni El Primero 36’000 VpH modelinin koyu siyah seramikleştirilmiş alüminyum kasası, firmanın 150 yıldan uzun süredir geliştirdiği horoloji uzmanlığının bir ikonu haline gelen yüksek frekanslı kolonlu çark koordinatörlü bir kronograf mekanizmasını barındırıyor. 5Hz ile çalışan ve saniyenin onda birinin takip edildiği bir göstergeye güç veren El Primero 400B kalibre, 50 saatten uzun güç rezervi sağlarken, merkezi saat ve dakika işlevlerini, küçük saniye, kronograf ve tarih fonksiyonlarını da çalıştırıyor. Kubbeli safir cam, yuvarlak butonlar ve tırtıklı tepe, bu 42 mm’lik kronografın güçlü duruşunu daha da vurguluyor. Modelin ikili renk kodları ile büyüleyici bir görsel tezat oluşturan bu şık mekanizma ve rotor ağırlığı, 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip kasanın safir camdan arka kapağından hayranlıkla izlenebiliyor.

Titanyum ve siyah PVD kaplı üçlü kilitli klipsin güvence altına aldığı perfore siyah kauçuk kayışın kattığı sportif dokunuş, doğası itibariyle, zamanın ötesinde ve kesinlikle olağandışı olan El Primero’nun siyah-beyaz görünümünü güçlendiriyor.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »