ZEMBEREKTEN GELEN MEKANİK ‘GÜÇ’

6 Ekim 2016 12:23

Saat dünyasının önde gelen birçok dünya markası, uzun süre güç rezervi sunan üstün özellikli mekanizmalarıyla saatseverlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Mekanik türdeki saat makinelerinin geçmişleri yüz yıllar öncesine dayanıyor. Günümüzde üretilen saat modelleri, hem klasik saat ustalığının inceliklerine hem de ileri teknolojilerin üstünlüklerine sahipler. Mekanik saatler, zemberekten* aldıkları güç ile çalışırlar. Kurulan zemberek yayının boşalması ile açığa çıkan enerji mekanik saatin çalışmasını sağlar. Bu hareket çarklarla göstergelere aktarılır ve bu sayede kadran üzerinden saati okuruz. Mekanik saatlerin çalışmasını sağlayan, zemberekten gelen güç, zemberek tam sarılı olduğu zaman ve bitmesinden hemen önce farklılık gösterir. Zembereğin rezerv gücü, mekanik bir saatin hassasiyetini etkiler. Zembereğin rezerv seviyesini kontrol etmek için saatin kadranında ya da kasa arkasında “güç rezerv göstergesi” yer alır.  Bu gösterge,   küçük bir ibre yardımıyla anlık olarak saatin zembereğinde kalan rezervi görmemizi sağlar. Tam kurulmuş modern bir otomatik saat, tekrar kurulana kadar, genellikle 36 ile 46 saat arası bir güç rezervine sahiptir. Mekanizmanın da özelliğine göre bu süre değişkenlik gösterir ( 72, 100, 120 saat vs. gibi). Zemberekte depolanan güç tükendiğinde saatin çalışması durur. Otomatik saatler kolda kaldığı sürece kurulumlarına devam etse de, kurmalı saatler düzenli çalışmaları için belirli aralıklarla kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyarlar.

Saat dünyasının önde gelen birçok dünya markası da uzun süre güç rezervi sunan üstün özellikli mekanizmalarıyla saatseverlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Dergimizin bu sayısında, güç rezervi özelliği ile öne çıkan markaların birbirinden güçlü modellerine yer verdik. Blancpain, Greubel Forsey, Ulysse Nardin, Zenith, H. Moser&Cie, Chopard, IWC Shaffhausen, Parmigiani Fleurer, Antoine Preziuso, Rebellion, Eterna ve Artya gibi dünya markalarının 100 saat ve üzerinde güç rezervi sağlayan üstün mekanizmalara sahip şık modellerini sizler için derledik.

*Tulumba, zembereği kapsar. Dingil üzerinde serbestçe döner ve dişli tekeri boyunca çekilir. Bu teker, mekanizma dişli takımının birinci pinyonu ile etkileşime girer. Bazı mekanizmalar, daha fazla güç rezervi için, iki ya da daha fazla tulumbaya sahiptir. Tulumba içinde bulunan zemberek; sıkıştırıldığında enerji depolar ve gevşediğinde bu enerjiyi dişli takımı yardımıyla maşa sistemine iletir.

 

BlancpainBLANCPAIN

Villeret Collection – 8 Jours Manuelle

Blancpain’in Villeret Koleksiyonu’na ait bu modeli, 8 gün (192 saat) güç rezervi sunan elle kurum bir mekanizmaya sahip. Gümüş tonlu obsidiyen kadranın üzeri, rokusho lake ve el işçiliğiyle hazırlanmış. 42 mm çapındaki platin kasa modelin arka yüzü safir cam ile korunuyor.  Deri kordon ile kullanılan saatin 30 metre su geçirmezlik özelliği var.

 

Greubel ForseyGREUBEL FORSEY

Double Tourbillon 30°

Double Tourbillon 30°’un elle kurum mekanizması 120 saate varan güç rezervi sağlıyor.  Siyah ADLC titanyum kasasının ön ve arka yüzü sentetik safir kristal cam ile korunuyor. Cilalanmış altından üretilen ibrelerde Superluminova uygulandı. Saat, dakika ve küçük saniye fonksiyonlarının yanı sıra 4 dakikalık dış tourbillon rotasyon göstergesi mevcut. 30 metre su geçirmezlik özelliği olan model, kauçuk kayış ile kullanılıyor.

 

Ulysse NardinULYSSE NARDIN

 FreakWing

35 adet ile limitli üretilen FreakWing’e kalibre UN-210 hayat veriyor. Elle kurum mekanizması 8 gün güç rezervi sunuyor. 45 mm çapındaki karartılmış titanyum kasasının bezel kısmı karbon fiberden üretildi. Saat, karbon fiber motifli siyah deri kordon ile kullanılıyor.

 

 

ZenithZENITH

Elite 6150

Elite 6150’nin 42 mm çapındaki rose altın kasası minimum 100 saat güç rezervi sağlayan otomatik makine ile çalışıyor. Şeffaf kasa arkası Elite 6150 otomatik makinenin gösterisine sahne olurken; bombeli safir camın koruduğu gümüş tondaki kadranda, ince ve zarif ibreler saat, dakika ve saniye fonksiyonlarına hayat veriyor. Sade tasarımı ve kusursuz zarafetiyle ön plana çıkan modelin 50 metre su geçirmezlik özelliği var. Üç kez katlanan tokalı timsah derisi kayış ile Elite 6150 son halini alıyor.

 

H. Moser Cie H.MOSER & CIE.

Pioneer Perpetual Calendar

5N kırmızı altın ve siyah DLC kaplama titanyumdan üretilen kasanın ön yüzü kavisli safir cam, arka yüzü ise transparan kapak ile korunuyor. Güneş ışını desenli Arduvaz füme kadran üzerindeki kırmızı altın saat işaretlerinde Superluminova® kullanıldı. Elle kurum HMC 800 kalibresi, minimum 7 gün güç rezervi sağlıyor. Perpetual flaş takvim, büyük tarih penceresi, Ay göstergesi, güç rezervi ve artık yıl döngüsü göstergesi gibi fonksiyonları mevcut. 120 metre su geçirmezlik özelliği bulunan model, siyah timsah derisi veya siyah kauçuk kayış seçenekleriyle sunuluyor.

 

Grand Seiko GRAND SEIKO

Spring Drive 8 Day Power Reserve: SBGD001

Elle kurum mekanizması 9R01 Spring Drive kalibre ile çalışıyor ve bu da 8 gün (192 saat) gibi uzunca bir süre güç rezervi sağlıyor. Platin kasası,  yansıtma yapmayan yüksek çözünürlüklü, çift kavisli safir cam ile korunuyor. 100 metre su geçirmezlik özelliği olan model, timsah derisi kordon ile kullanılıyor.

 

ChopardCHOPARD

L.U.C Regulator

Chopard’ın L.U.C Koleksiyonu’nda klasik bir model haline gelen Regulator, 9 gün güç rezervi sağlayan COSC sertifikalı elle kurum mekanizması ile dikkat çekiyor. Saatin Cenevre Mührü’ne sahip 42 mm çapındaki 18 karat pembe altın ince kasasının ön ve arka yüzü yansımayan safir cam ile korunuyor.

Okunabilirliği kolaylaştıracak şekilde tasarlanan gümüş tonlu kadran üzerinde 3 yönünde saat, 4 ve 5’in arasında tarih penceresi, 6 yönünde küçük saniye, 9 yönünde GMT, 12 yönünde ise güç rezervi göstergesi yer alıyor. Kahverengi timsah derisi kordon ile kullanılan modelin 50 metre su geçirmezlik özelliği var.

 

IwcIWC SCHAFFHAUSEN

Big Pilot’s Watch Spitfire

Pellaton otomatik mekanizma ile çalışan Big Pilot’s Watch Spitfire modeli, 7 gün (168) gibi uzunca bir süre güç rezervi sağlıyor. 18 karat kırmız altın kasasının her iki tarafı da yansımayan safir cam ile korunuyor. Barut rengi kadranında güç rezervi göstergesi ve tarih görüntüleme fonksiyonları yer alıyor. 60 metre su geçirmezlik özelliği olan saat, kahverengi deri kayış ile kullanılıyor.

 

ParmigianiPARMIGIANI FLEURIER

Bugatti Super Sport Sapphire

Bugatti Super Sport Sapphire’in elle kurum makinesi 10 gün güç rezervi sağlıyor. Özel üretilen 18 karat rose altın safir kasasının ön ve arka yüzü yansıtmayan safir cam ile korunuyor. 10 metre su geçirmezlik özelliği var. Kadran üzerindeki saat işaretleri altından üretildi. Delta şeklindeki ibrelerde ışıklandırma uygulandı. Saat, timsah derisi kordon ile kullanılıyor.

 

Antoine PreziusoANTOINE PREZIUSO

Stella Polare Tourbillon

Stella Polare Tourbillon modelinin elle kurum mekanizması 110 saat güç rezervi sunuyor. İleri teknoloji üretimi kasası, 30 metreye varan su basıncına dayanıklılık gösteriyor. Saat, dakika ve tourbillon fonksiyonlarına sahip model, deri kordon ile kullanılıyor.

 

RebellionREBELLION              

540 Magnum Tourbillon

60 saniyelik tourbillon mekanizmalı model, 14 günlük güç rezervi sağlıyor. Safir cam kasası son derece sıra dışı görünüm sergiliyor. Saat 6 yönünde iskeletize retrograd saniye, 7 ve 9 yönünde ise güç rezervi göstergesi yer alıyor. Çift çaprazlı ARCAP saat işaretleri ile dikkat çeken kadran, yansıtmayan safir cam ile korunuyor. Modelin 30 metre su geçirmezlik özelliği var.

 

EternaETERNA

Madison Eight-Days

Madison Eight-Days modeli, yeni Eterna Spherodrive mimarisi ile donatılan kurmalı Eterna 3510 makinaya sahip. Rulmanlar üzerinde dönen farklı bir zemberek tulumbası sistemi olan Eterna Spherodrive, akrep, yelkovan ve saniye ibrelerinin 8 tam gün boyunca hassas ve doğru çalışmasını sağlar. Bu uzun süre takvim penceresinde de gösterilir ve 192 saat(8 gün) aralığı güç rezervi göstergesine yansır. Ayrıca, mekanizmanın üstün hassasiyetini korumak için, 3510 kalibre 8 günlük çalışma süresinden sonra balansı otomatik olarak durdurur.  Özellikle çok seyahat edenler için faydalı olabilecek diğer bir özellik ise günün herhangi bir saatinde takvimi değiştirebilme özelliği.

Gümüş rengi, gri ya da siyah kadran seçenekleri ile sunulan modelde kadranın ortasında kare, kenarda ise güneş ışını deseni mevcut. Hem saat 2 pozisyonundaki büyük takvim penceresi hem de saat 7-8 konumundaki güç rezervi göstergesi, görüş kolaylığı sağlayan noktalarda konumlanmış.

Çizilmeye dayanıklı ve yansıma yapmayan cam, bu farklı kadranı tamamlıyor. Paslanmaz çelik kasalı Madison Eight-Days, kadran rengine bağlı olarak kahverengi, gri ya da siyah Louisiana timsah derisi kayış seçeneklerine sahip.

ArtyaArtyA

Lion’s Head Tourbillon

Benzersiz tasarımı ile bizleri 19. yüzyıla götüren “Neo Rönesans” stilindeki Lion’s Head Tourbillon modeli, özel heykel figürleri ve klasik gravürün muhteşem birleşimini gözler önüne seriyor. 316L çelikten üretilen, tamamı el işçiliği ürünü olan kadran ve bezel, oyma ustası bir el sanatkârı tarafından hazırlandı. Saat 12 yönündeki aslan başı tasvirinin gözlerinde 24 karat altın kullanıldı. Bezel kısmında ise 24 karat altın kakmalara yer verildi. 44 mm çapındaki model, elle kurum özel ArtyA flying tourbillon mekanizmaya sahip. 100 saate varan güç rezervi sunuyor. Ön ve arka yüzü yansımayan safir camla korunan saat, hakiki timsah derisi kordon ile kullanılıyor.

 

Manufacture RoyaleMANUFACTURE ROYALE

Androgyne Royale

Elle kurum mekanizması 108 saatlik güç rezervi sunuyor. Saat, dakika ve flying tourbillon fonksiyonları var. Paslanmaz çelik kasası, timsah derisi kordon ile tamamlanıyor.

 

 

 

 

 

DOSYA, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »