ZARİF VE ŞIK: VACHERON CONSTANTIN ‘OVERSEAS’

10 Ekim 2016 16:50

Modern “Haute Horlogerie” ürünü yeni Vacheron Constantin Overseas’ler gezginin her keşfini ve her karşılaşmasını zenginleştirecek birer yol arkadaşı…

Vacheron Constantin, ikon koleksiyonlarından biri olan Overseas’i yeniden yorumluyor. Rahat, kullanışlı ve aynı zamanda şık olan Overseas koleksiyonuna katılan yeni jenerasyon üyelerin üçü otomatik yeni kalibrelere sahip.

Cenevre’nin merkezinde 1755 yılında kurulan Vacheron Constantin, daha ilk kurulduğu günden itibaren, yeni ufuklara açılma arzusu taşıyordu ki XVIII. yüzyılda bile 5 kıtada tanınıyordu. Ve bugün felsefesine sadık bir şekilde, yeryüzünün pek çok farklı köşesinde açılımlarına devam ediyor. Arşiv kayıtlarında, yurtdışında yapılan satışlara “karşılaşmalar” adı verildiği görülüyor. 261 yıldır, her seferinde daha uzak bir noktada gerçekleştirilen bu “karşılaşmalar” la markanın ünü yayıldı.

Seyahat ruhunu taşıyan modeller

19.yüzyılın sonlarında, anti-manyetik ve su geçirmezlik özellikleri olan saatlerdeki gelişmeler, Vacheron Constantin’in ilk sportif modellerinin sinyallerini veriyordu. Bu doğrultuda, 1885 yılında paladyum, altın ve bronz bileşenlerin entegrasyonu sayesinde, olası manyetik etkileşimlere direnebilen bir model yaratıldı. 1898’de Vacheron Constantin zorlu koşullara dayanabilen bir cep saati tasarladı. Sarsılmaz kasasının kimlik kodları çağdaş spor saatlerin çizgisini belirleyecekti… 1930’lu yıllarda, kırılmaz safir camlı ve vidalı çelik modellerin gelişimi gözlendi. Teknik özellikler ve sportif tavır yuvarlak bir zemin üzerinde kendini göstermeye başlamıştı. 70’li yıllarda ikon haline gelecek birkaç model ile tekrarlanan bu akım içerisinde, Vacheron Constantin’in 222. kuruluş yıldönümü sebebiyle 1977 yılında tanıtılan “222” en prestijlisi oldu. Çerçevesi ve fonu vidalı olan bu spor model 120 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahipti. Seyahat tutkusu ve dünyaya açılım felsefesiyle, Overseas’in ilk modelleri 1996 yılında aktif yaşayan, seyahat tutkunu ve dünyaya açılma arzusunda olan kişiler için tasarlandı. Mükemmel teknik özelliklere sahip koleksiyon kısa zamanda yapım evinin referanslarından biri haline geldi. Dinamik çizgileri, kimlik şifresi haline gelen çerçevesi, derin mavi renkteki “Amerigo Vespucci” motifli kadran fonuyla adeta seyahate davet ediyordu. Vacheron Constantin, geçen yıllar zarfında koleksiyonun kimlik şifrelerini geliştirdi; 2004 yılında tanıttığı yeni modelinin metal kayışı yapımevinin ambleminin motifini çağrıştırıyordu. Seyahat ruhu taşıyan modeller, konfor ve kullanım rahatlığı sağlamak amacıyla pratik gerekliliklere karşılık veriyor.

Seyahat tutkusuna ithaf edilmiş Overseas koleksiyonu Cenevre Mührü’ne sahip;  “Grand Conseil de la République” ve Cenevre kantonu tarafından 1886 yılında yaratılan “Mühür” (Poinçon), menşe, dayanıklılık, doğruluk ve ustalık garantisi. Bu benzersiz kalite belgesi 2011 yılında köklü bir değişim süreci geçirdi: artık, sertifika için değerlendirme sadece kalibre üzerinden değil, saatin bütünün üzerinden yapılıyor. Vacheron Constantin tarafından uzun yıllardır desteklenen bu belge sayesinde müşterilerin gerçek beklentileri bütünüyle karşılanmış oluyor.

Beş yıllık çalışmanın ürünü: Overseas Chronograph

Overseas Chronograph’ın kadranının mavi tonu göz kamaştırıyor. Çelik modelin, 42.50 mm’lik kasasının kalbinde, tamamiyle Vacheron Constantin tarafından geliştirilip, üretilen otomatik Kalibre 5200 atıyor. Beş yıllık bir çalışmanın ardından üretilen modelin 263 bileşenden oluşan otomatik mekanizması hatırı sayılır bir güç rezervi sağlıyor. Olası manyetik etkileşimleri engellemek amacıyla, demir bir halkayla çevrelenmiş kalibreler kesinlik ve dayanıklılık vadediyor. Süper ince modeller 50 metreye kadar, diğer modeller ise 150 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. 18 karat pembe altın veya çelik versiyonları olan Overseas Chronograph’ların çelik modelleri, değiştirilebilen 3 farklı kayışla satışa sunuluyor: ayarlanabilen çelik kayış, kauçuk veya deri… Altın versiyonu ise, deri ve kauçuk olmak üzere 2 kayışla sunuluyor.

 84 adet pırlanta ile ışıldıyor: Overseas Small Model

Cenevre Mührü’ne sahip Overseas Small Model, 1 karatı aşan 84 adet pırlantasıyla ışıldıyor. 18 karat pembe altın veya çelik, 37 mm’lik kasasının kalbinde, tamamiyle Vacheron Constantin tarafından geliştirilip, üretilen Kalibre 5300 atıyor. 128 bileşenden oluşan otomatik model, pembemsi bej ve mavi renklerde üretildi. Pembe altın modelin değiştirilebilen 2 veya 3 farklı kayışı, çelik olanların ise yine 3 farklı kayışı mevcut.

Son derece zarif: Overseas Ultra-İnce

Sadece Vacheron Constantin butiklerinde satışa sunulan Overseas’in ulte-ince modeli, yine Cenevre Mührü’ne sahip. 40 mm’lik 18 karat beyaz altın kasasının kalbinde ultra-ince mekanizma Kalibre 1120 atıyor. Tamamiyle Vacheron Constantin yapımı, 2.45 mm kalınlığındaki mekanizma 144 bileşenden oluşuyor. 40 saatlik güç rezervine sahip. Gri kadran üzerinde saat ve dakika göstergeleri olan Overseas Ultra-Ince, biri deri, diğeri ise kauçuk olan değiştirilebilir 2 kayışa sahip.

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »