“Zamanla Yarışta” EKSTREM SPOR SAATLERİ

18 Mart 2015 15:40

Macera ve adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez uğraşı alanlarından olan ekstrem sporlar, şampiyonluk için ‘zaman’a karşı verilen mücadelede heyecan dolu bir atmosfer yaratıyor. İzlerken keyif aldığımız ancak birçoğumuzun yapmaya cesaret edemediği ekstrem sporların olmazsa olmaz aksesuarlarından zamanın habercisi saatler, en zorlu koşullarda bile en yakınınızda…

Ekstrem sporlar (atlama, tırmanma, dalış vb.), diğer spor dallarına oranla daha fazla risk ve zorluk barındırıyor. Hız, güç, direnç, yükseklik ve odaklanma kavramları ekstrem sporlar için oldukça önemli.

Bu sebeple aktiviteler esnasında çok özel malzemeler ve aksesuarlar kullanmak gerekiyor; tıpkı zamanın habercisi saatler gibi. Bir salisenin dahi spor yarışlarında ne derece önemli olduğunun farkında olan saat üreticileri, zorlu sporlarla ilgilenenler için bu alana özel saatler üretiyor. Bazı tasarımlar derin suları keşfetmede su geçirmezliği ile ön plana çıkarken, bazıları ise dağcılık gibi zorlu parkurlarda dayanıklılığı ve sağlamlığı ile ön plana çıkıyor.

Hareketli şehir yaşamından uzaklaşıp kendini doğanın ve heyecan dolu maceranın kollarına bırakmak isteyen ekstrem spor tutkunları için hem tasarım şıklığı hem de fonksiyonel özellikleri ile beklentilere cevap veren saat modellerini siz okurlarımız için derledik. Tissot T-Race, Casio G-Shock, Longines Conquest 1/100th Alpine Skiing bunlardan sadece birkaçı…

SCUDERIA FERRARI

SCUDERIA FERRARI-LAP TIMELap TIme
Önde gelen spor saat markalarından Scuderia Ferrari, yarış makinelerinden ilham alan Lap Time koleksiyonuna üç yeni model ekledi. Markanın sadık hayranlarını mest etmeye hazır bu üç yeni “Lap Time”, ileri teknoloji polikarbonatla kaplanmış paslanmaz çelik kasa ile tasarlandı. Kadran dokusunda ise, Scuderia Ferrari tek kişilik araçlarının yapımında kullanılan karbon fiber materyallerinin deseninden ilham alındı. İkonik FXX yarış arabalarının tekerleğini anımsatan kadran, hız tutkusunu her an bileğinizde hissetmeniz için tasarlandı. 6 yönünde tarih penceresi yer alırken markanın logosu, kadranın tam orta noktasına konumlandırılmış. Lap Time’ın kasasının üzerinde yer alan Scuderia Ferrari imzası ayrıca dikkat çekiyor. Modeller, 50 metre kadar su geçirmezlik derecesine sahip.

PIT CREWPIt Crew
Scuderia Ferrari yarış makinelerinin yenilikçi dinamiğinden esinlenilerek tasarlanan Pit Crew serisi, spor ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Scuderia Ferrari’nin ikonik renklerinin kullanıldığı model, 44 mm TR90 termoplastik kasaya sahip. Damalı kadran ile detaylandırılan saatin 12 yönünde markanın logosu yer alıyor. Silikon kayış üzerinde yer alan kabartma yazılı Scuderia Ferrari imzası ile dikkat çeken Pit Crew serisinde üç farklı model seçeneği mevcut.

SEIKO

画像 054Prospex
Seiko, spor saat üretimindeki uzmanlığını yeni modeli “Prospex” ile bir kez daha gözler önüne seriyor. Prospex, profesyonel özelliklere sahip saatlere ihtiyaç duyan spor dallarıyla ilgilenenlerin beklentilerini karşılamak için özel olarak üretildi. Dalgıçlar için ideal bir tasarım olan saat, 200 metreye kadar su geçirmezlik hassasiyeti gösteriyor. Kadran tasarımı net ve okunaklı görünümüyle ön plana çıkıyor. Detaylara bakıldığında üç boyutlu indeksler, yansıma önleyici kaplama ile safir cam ve tek yönlü bezelin güvenilir işlevi görülebiliyor. Paslanmaz çelik kasası, silikon kayışı, otomatik makinesi, tarih ve gün göstergesi ile Seiko Prospex, dalgıçlar için olduğu kadar spor görünmek isteyenler için de uygun bir seçim.

画像 054Velatura
Seiko Velatura koleksiyonu en üst düzeyde yelkencilerin taleplerini karşılamak için tasarlandı. Dayanıklı, işlevsel ve sağlam bir yapıya sahip. Yeni Velatura Kinetic Perpetual modelin 46.3 mm boyutundaki paslanmaz çelik kasasının bezeli mavi iyon kaplama. Lacivert kadran üzerindeki beyaz ibreler ayrıca dikkat çekiyor. 2100 yılına kadar ayarlama gerektirmeyen bir takvimi var. Safir cam ve 100 metre su geçirmezlik ise diğer özellikleri arasında yer alıyor.

LONGINES

L3.700.4.56.6_comConquest 1/100th AlpIne SkIIng
1878 yılından bu yana spor performanslarının saat üreticisi olan Longines, olağanüstü hassasiyet gerektiren sporlar için özel olarak tasarladığı yeni kronograf serisini sundu. Atletlerin, profesyonellerin ve spor fanatiklerinin yanı sıra birçok kişinin ihtiyaçlarına cevap veren Conquest 1/100th (Conquest Centième) serisi, birden fazla aralıktaki süreyi ölçen ve ayrı bir ibre kullanarak saniyenin yüzde birini gösteren sezgisel analog bir ekrana sahip. Tüm bunlar, ETA tarafından Longines için özel olarak geliştirilmiş, en son nesil kuvars mekanizma sayesinde gerçekleşiyor.
Longines, büyüleyici teknolojik gelişmenin parçası olan Conquest 1/100th serisine ait siyah kadranlı Conquest 1/100th Alpine Skiing’i, Sölden’deki Alp disiplini sezonunun açılışında görücüye çıkarttı. Bu kronograf, özellikle çıkış kapısından varış kapısına kadar olan her kapıda ara performans sürelerini saniyenin yüzde birine kadar ölçebilen bir saat isteyen profesyoneller ve Alp disiplini meraklıları için özel olarak tasarlandı.
Flaş bellekli mikro kontrolöre sahip
Bu model, saatin anında sıfırlanmasına ve ara sürelerin kaydedilmesine olanak sağlayan flaş bellekli bir mikro kontrolöre sahip. 41 mm çapındaki parlak çelik modelin saati, dakikaları, saat 6 konumunda saniyeleri, tarihi ve kronograf fonksiyonlarını (merkezde saniye ibresi, 2 konumunda 30 dakika sayacı ve 10 konumunda 12 saat sayacı) gösteren siyah bir kadranı var. Kırmızı ibre, saniyenin yüzde biri olarak süreyi gösterirken saatin merkezini zaferle taçlandırıyor.

EDOX

01121_357B_BUIN_loresGrand Ocean
Yelken sporu tutkunları, Edox Grand Ocean saat eşliğinde rüzgâra karşı mücadele edecekler. Valjoux 7750, otomatik mekanizmaya sahip modelde, dalış yapmaya uygun hareketli döner bezel kullanıldı. Oldukça fonksiyonel olan Grand Ocean; kronograf, saat, dakika, saniye, gün ve tarih göstergesiyle donatıldı. 48 mm çapındaki PVD kaplama paslanmaz çelik kasanın ön yüzü, çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal ile örtülürken; arka yüzünde ise transparan kapak tercih edildi. Kadranda parlak indeksler kullanılması ayrıca dikkat çekiyor. Üç farklı renkte tasarlanan Grand Ocean saat, deri kayış ile tamamlanırken 100 metre kadar suya dayanıklılık gösteriyor.

Hydro-Sub-1-copyHydro Sub
130 yıllık saat üreticisi Edox, efsane modeli HydroSub’ı dalış tutkunları için yeniden üretti. Saat, üretildiği dönem için ulaşılması zor bir seviye olan 500 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. HydroSub Limited Edition aynı zamanda, şubat ayında Kuzey Kutbu’nda düzenlenen ve rekortmen serbest dalışçı Christian Redl tarafından ilk kez denenen tüpsüz dalışın da ana sponsoru oldu. Bu rekor denemesi için önce kızaklarla Kuzey Kanada’dan denemenin yapılacağı Kuzey Kutbu’na geçildi. Bu yolculukta ünlü fotoğrafçı Markus Fillinger ve Christian Redl’e 49 mm çapındaki Hydro Sub saat eşlik etti. Dalış dünyası için tarihi önem taşıyan bu deneme, Edox’un zorlu koşullarda ne kadar dayanıklı olduğunu kanıtlar nitelikte. Dış etkenlere karşı özel koruma sağlayan Master Lock ve hassasiyet kalitesi Kronometre Sertifikası ile onaylanan bu saat, 130.yıl şerefine 350 adet üretildi.

TISSOT

T-Race MotoGPTM Otomatik LImIted EdItIon 2015
Gelişmiş işlevsellik ve titiz bir tasarım detayı içeren T-Race MotoGPTM Otomatik Limited Edition 2015, son derece şık bir kask kutusu içinde sunuluyor. Kırmızı – siyah renkte çarpıcı ve estetik GT şeritleri, keskin kenarlı çerçeve tasarımını ve bisiklet ayak dayama panelleri gibi şekillendirilmiş olan yeni iticileri tamamlamakla birlikte, Tissot T-Race koleksiyonunun kilit nitelikteki yeni bir özelliği olarak dikkat çekiyor.
316L paslanmaz çelik çerçeve, siyah PVD kaplama ve içini gösteren çerçeve sırtı, bu ince işçilik ürünü İsviçre saatinin iç işçiliklerini gözler önüne seriyor. İbrelerin üzerinde bulunan Super-LumiNova® ile birlikte, şeritlerin içindeki ve kronograf ellerin üzerindeki kırmızı flaşlar, her Tissot marka saate yansıyan tutkuya işaret ediyor. Puşbutonlu silikon kayış ile kombinlenen T-Race MotoGPTM Otomatik Limited Edition, 100 metre su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

Thomas Lüthi T-Race MotoGPTM Otomatik Limited Edition 2015 Stefan Bradl NICKY HAYDEN
Ayrıca, motosiklet yarışçıları Nicky Hayden, Stefan Bradl ve Thomas Lüthi için tasarlanmış sınırlı sayıdaki 2015 model Tissot T-Race saatler de markanın koleksiyonlarında mevcut. Her bir model adına tasarlandığı yarışçının sporuna özgü çizgileri ve renkleri taşıyor. Saatlerin kasa arkasında ilgili yarışçının ismi yer alıyor.

CASIO

FOTO-1G-Shock
Spor saat segmentinde önemli bir yer edinen Casio, G-Shock koleksiyonu ile hem moda takipçilerinin hem de fonksiyonellikten vazgeçemeyenlerin seçimlerini kolaylaştırıyor. İddialı renklerde tasarlanan modellerin yer aldığı koleksiyonun çıkış noktası “darbelere karşı dayanıklı” kalabilmek. Kronometre, alarm, tam otomatik takvim gibi özellikleri bulunan G-Shock saatleri, hem şık hem de dinamik bir görünüme sahipler. Koleksiyonun dikkat çeken bir diğer özelliği ise modellerin 200 metre kadar su basıncına dayanıklılık gösterebilmesi.

GPW-1000GPW-1000
Casio, dünyadaki 6 istasyondan gönderilen radyo dalgalarını ve GPS sinyallerini algılayarak zamanı ayarlamaya yarayan dünyanın ilk hibrid zaman ölçümleme sistemini G-Shock GPW-1000 modelinde kullandı. GPW-1000, Casio teknolojisinin mutlak dakiklik ve dayanıklılığı ön planda tutarak geliştirdiği en yeni modeli. Dünyanın neresinde olursanız olun, GPS sinyallerini ve zaman ayarlayıcı radyo dalgalarını alarak mutlak bir dakiklik sağlıyor.
G-Shock GPW-1000, seramik GPS anteni ve sinyallere karşı yüksek hassasiyete sahip, darbelere dayanıklı kasa ile üretildi. Artan güç tüketimini dengeleyebilmek için, yeni bir düşük güç tüketim sistemine sahip olan GPW-1000, aynı zamanda yüksek performanslı bir güneş pili kullanıyor.

FOTO-3Protrek
Casio Protrek; outdoor meraklıları, yürüyüş fanları ve seyahat severlerin her koşulda güvenebileceği bir saat. PRW-6000 koleksiyonu, Casio’nun Smart Access teknolojisini kullandığı ilk Protrek saat modellerinden oluşuyor. Smart Access ile saat, otomatik olarak kendi ayarlarını yapabiliyor.
PRW-6000 saatin elektronik sistemi sayesinde her fonksiyona hızlıca erişim sağlanıyor. Hava basıncı koşulları, sıcaklık, yükseklik ve pusula fonksiyonları hızlı bir şekilde çalışıyor ve bilgi akışını anında ekrana taşıyor.
Isı, rakım ve barometrik basınç ölçümünün yanı sıra pusula, kronometre, geri kronometre, alarm gibi fonksiyonlarla donatılan PRW-600 modelleri güneş enerjisi ile çalışıyor. Bu seri; dünya saati, tam otomatik takvim gibi zaman fonksiyonlarına ek olarak sessizlik, düşük derece dayanıklılığı ve pil seviyesi göstergeleri ile kullanıcısına kolaylık sağlıyor. 100 metre su geçirmezlik özelliği ile birlikte tüm bu fonksiyonlar, outdoor sporlarıyla ilgilenenlerin her ihtiyacına cevap verir nitelikte.

MOMENTUS

AT700G-02RGAT700
Momentus, uzun bir aradan sonra modernize edilmiş son teknoloji ürünü makineleri ve yeni kasaları ile Atlantis serisini tekrar piyasaya sundu. AT 700 serisi; zorlu dağ yürüyüşleri, zirve tırmanışları, macera dolu aktiviteler için altimetre ve profesyonel kronometre özelliğini 5 ayrı renk seçeneği ile sunuyor. AT 700’ ün, “mücadele sadece doğada olmaz” diyen şehirli erkeğin şıklığını zirveye taşımak gibi bir özelliği de bulunuyor. Ayrıca, -300, + 5000 metre arası yükseklik ölçebilme, 1/20 saniye kronometre, düşük pil uyarı sistemi ve çizilmelere karşı dayanaklı sertleştirilmiş mineral cam özelliklerine sahip.

AT600S-11RSAT600
AT600; analog göstergesi, 50 metreye kadar derinlikölçer hassas sensörü ve kronometresi ile dalış keyfine tecrübesiyle eşlik ediyor. 48 mm’lik kasası ve 5 farklı renk seçeneğiyle günlük hayata sportif bir şıklık katan AT 600’ün bazı fonksiyonel özellikleri ise şöyle: Zaman, dalış ve kronograf modları, maksimum derinlik kayıt fonksiyonu, 1/20 saniye kronometre ve düşük pil uyarı özelliği.
AT500B-04ROAT500
AT500, Atlantis serisinin en fonksiyonel ve en yüksek teknolojiye sahip modeli olma özelliğini taşıyor. Otomatik dalış modu, analog ve dijital kadran, 1’er metrelik aralıklar ile 80 metreye kadar derinlik ölçebilen hassas sensör, son 4 dalışa ait maksimum derinlik, su sıcaklığı ve dalış süresi gibi bilgileri hafızaya alma, dalış ve günlük olmak üzere çift alarm, termometre, çizilmez safir cam ve 1/100 saniye kronometre gibi daha birçok teknolojik özelliğe sahip Atlantis AT500, 9 farklı renk seçeneği ile sunuyor.

 

DOSYA, EKSTREM SPOR SAATLERİ

Related Posts

Comments are closed.

« »