pınar çağan

ZAMAN KIYMETLİ, TATİL DE ÖYLE

12 Ocak 2016 15:11

Hemen her şey için zaman problemi yaşadığımız bu yüzyılda, belki de planlamasını en iyi yapmamız gereken zaman dilimi, tatildir. Ne dersiniz?

Saatlerce çalışıyoruz. İşe gidiyoruz, toplantılara katılıyoruz, hesaplar yapıyoruz, mecburen bazı şeylere tahammül ediyoruz. Genel olarak metropollerde yaşamanın tüm zorluklarına katlanıyoruz. Trafikle boğuşuyoruz, kendimize yürüyüş alanları ve dinginlik yaratmak için şehirden kilometrelerce uzaklara taşınıyoruz bazen. Çocuklarımız denizi ve doğayı tanısın diye şehrin dışındaki evlerimizde vakit geçiriyoruz. Mecbur kalmadıkça zevkimize göre döşediğimiz evimizi en güzel davetlere tercih eder hale geliyoruz. Hafta sonu o kadar kalabalık ki yemek programlarımızı hafta içlerine kaydırır hale geliyoruz. Tek istediğimiz biraz dinlenmek, biraz uzaklaşmak. Çünkü şehir hızla akıyor. Çünkü zaman bize fikrimizi hiç sormuyor. Ne yapmak gerek? Cevap basit, TATİL…

Bulunduğumuz yüzyılda insanların tatil anlayışları da hızla değişir hale geldi. Yukarıda saydığımız sebepler bu algının değişmesinde önemli rol oynuyor kuşkusuz. Tek bir otele bağlı kalınan her şey dahil konseptli yazlık-kışlık otellerde tatil yapmak artık insanları tatmin etmiyor. Kalabalık oteller, sabahlara kadar süren müzik ve sonsuz yemek… Bu da bir tüketim şekli tabii ama belli düzeydeki insanlar için tercih edilmeyecek tatil konseptinde ilk sırada. Peki insanlar nasıl tatilleri tercih ediyorlar? Lüks tatil anlayışı değişti mi?

Tatil anlayışı özellikle Avrupa’da bir süredir değişiklik gösteriyor. Şimdiye kadar hafızalarımıza kodlanmış olan yaz için deniz-kum-güneş, kış için de kayak-dağ birleşimli tatiller evrilmeye başladı. Her şeyden önce insanlar ilk paragrafta sıralanan sebeplerden dolayı daha sakin zaman geçirmek istiyorlar. Ruhlarının ve bedenlerinin gerçekten dinlenmesine ihtiyaç duyuyorlar. Tüm bunlar için de münferit denilen, kendi ihtiyaç ve zevklerine uygun şekilde hazırlanmış tatil programlarını tercih ediyorlar. Örneğin kış için, evrildiğini belirttiğim kayak-dağ tatili için İsviçre Alpleri’nde yer alan Saint Moritz’in en meşhur kayak pistlerini tercih edenler eski Saint Moritzçiletr değil. Daha çok öğrenciler, gençler ya da ortalama harcamalarla aktivite yapmak isteyen insanlar. Diğerleri Nerde? İşte asıl soru bu? Couchevel – Fransa örneğin tercih edilen kış tatil yerlerinden bir tanesi. Çünkü burada bir dağ evi kiralayabiliyorsunuz. Ya da satın alabiliyorsunuz. Hizmetliler ve aşçılarınız size özel mönüler çıkarabiliyor. Şömineniz her zaman yanıyor. İstediğiniz her şey sizin için önceden tedarik ediliyor. Yılbaşı, sömestr gibi dönemler, insanların dağ evlerini tercih ettikleri en yoğun dönemler oluyor. Sebebi ise aileleriyle birlikte tatil yapabiliyor olmaları. Özellikle yılbaşı dönemlerinde dağ evleri sıkça tercih ediliyor. Evler büyük olduğu için ailenin tüm bireylerinin toplanması veya arkadaşlarla birlikte planan kış tatilleri için oldukça ideal.

Bir diğer tatil konspti de “gurme geziler”. Ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başladı malum gurmelik. Değişik lezzetleri yerinde tatmak, hikayesini öğrenmek, yerel üreticileri görmek vesaire. Örneğin Fransa’da Bordeaux üzüm bağları veya Provence lavanta tarlaları ve yine üzüm bağları. Çokça tercih edilen destinasyonlar arası. Buralarda hem doğa yrüyüşleri yapılabiliyor hem de şarap yetiştiriciliği hakkında bilgi ve tecrübe edinilebiliyor. Yerli şarap ve peynir tadımları da cabası. Özellikle bahar aylarında tercih ediliyor bu tip seyahatler. Hem tertemiz hava alınabiliyor hem de daha önce deneyimlenmemiş bir tecrübe ediniliyor. Yani artrık, Fransa’da Eifell Kulesi, Roma’da Aşk Çeşmesi, Londra’da Oxford Caddesi günleri bitti. İnsanlar tüm bunları deneyimlediler. Alışveriş yapmaktan sıkıldılar. Daha kendilerine ait ve kendilerini özel hissedecekleri tatil arayışları içindeler. Keşfedilmemiş bakir koylarda kendi tekneleriyle mavi tur yapmak ve günlerce sadece denize girip kitap okumak, elektrikli aletlerden mümkün mertebe uzak kalmak ya da detoks tatili olarak adlandırılan, yine ailecek veya tek başına gidilebilen yoga, meditasyon ve sağlıklı beslenme gibi detaylarla ruhu ve vücudu dinlendirmek üzere yapılan tatil konsepti de oldukça revaçta.

Avrupalı tipi tatil olarak adlandırılan, eğitimli ve gelir düzeyi yüksek insanların tercih ettiği seyahat alternatifleri artık Türkiye’de de yaygınlaşmış durumda. Ancak bu gibi tatilleri sizin için organize eden turizm firması bulmak oldukça zor. Ben genel bilgileri edinmek için daha konuda bu işlerde tecrübesi olan Tourizon Turizm ile iletişime geçtim ve geçen yıllara oranlara  insanların tercihlerindeki farklılara oldukça şaşırdım. Kurumsal firmaların da çalışanlarına özel motivasyonların artması ve kendilerini çalıştıkları kurumda değerli hissetmeleri için organize ettikleri tatiller gerçekten oldukça şaşırtıcıydı. Tourizon Turizm, firmaların artık fuar ve kongre seyahatlerinin içine grup olarak katılabilecekleri özel organizasyonlar da eklediklerini söylüyor. Demek ki artık ülkemizde de insanların farkındalıkları, dünyaya ve medeniyetlere bakış açıları değişmiş durumda. Çalışanlarını Hindistan’da tapınaklara gönderip ruhlarını arındırmalarını sağlayarak daha fazla performansla çalışmalarının önünü açan şirketler bile varmış. Oldukça şaşırtıcı değil mi? Eskisi gibi “haydi gelin bir otelde toplanıyoruz arada da coffee break ile motivasyonunuzu arttırırız” türünden faaliyetler oldukça naftalin kokuyor anlaşılan.

Demem o ki, hayat hızla akıp gidiyor, keşfedilecek, gezilecek onlarca medeniyet, kültür, tadılacak yüzlerce lezzet var. Gidip beş yıldızlı otellerde yatarak zaman harcayacağımıza dünyalılar gibi yapıp zamanı lehimize çevirelim.

Bol seyahatli seneler…

 

Köşeyazısı

Related Posts

Comments are closed.

« »