YAKIT OLARAK VAKİT TÜKETEN MAKİNE 

27 Ağustos 2015 17:41

Şimdiye kadar sadece özel siparişle çalışan ve el yapımı üretim yaptığı için yılda en fazla iki adet eser çıkarabilen Miki Eleta, 2015 yılında bir sürpriz yaparak bu kez kol saati koleksiyonuyla karşımıza çıkıyor.

HABER/YORUM: MERT KALAFAT

Timeburner, üretilen ilk içten yanmalı motorlara ithafen geliştirilmiş nostaljik bir tasarım. Sanayi devrimine, dönemin gürültülü makinelerine, gres yağına, krom kaplama kullanımına adeta bir saygı duruşu niteliğindeki model, Miki Eleta imzası taşıyor.

Bosna Hersek doğumlu Miki Eleta’yı Cenevre’de gerçekleşen MB&F MAD Galerisi’nde sergilediği, iç ve dış mekanlar için hazırladığı egzotik saat tasarımlarından tanıyoruz. Miki Eleta, 2015 yılında bir sürpriz yaparak bu kez kol saati koleksiyonuyla karşımıza çıkıyor. Miki, kendisi gibi bağımsız saat tasarımcısı olan Marc Jenni ile iş birliği yaparak geliştirdiği Timeburner’ı “19. Yüzyıldaki devrim niteliği taşıyan içten yanmalı motorların getirdiği değişimin, Miki Eleta tarzıyla saatçiliğe uyarlaması” olarak tanımlıyor.

Timeburner, bu yılki Baselworld saat fuarında yaratıcı tasarımların sergilendiği 2. Salon’da ilerlerken, gözlerimin temas kurduğu andan itibaren ilginç görünümü sayesinde tüm  dikkatimi üzerine çeken ve incelemeye doyamadığım modellerden biriydi. Geniş ve uzun kazası zamanı gösterirken dakika ibresinin yerini alan pistonu, onu diğer modellerden tamamen farklı kılıyordu.

Saate Timeburner (zamanyakıcı) adı verilmesinin sebebi ise şu: Tıpkı bir motorun yakıtını yakıp mekanik enerjiye dönüştürmesi gibi, Timeburner’ın da bize harcadığımız değerli zamanı göstermede kullanılması istenildiğinden bu isim uygun görülmüş.

Tam bir motorsiklet hayranı olan tasarımcı, pistonun dizaynı için motosiklet motorlarından esinlemiş. Kasa tasarımı için ise ilginç bir hikayesi var. Babasının eski bir tren makinisti olduğu söylüyor Miki Eleta ve daha henüz o 16 yaşındayken babasının gözetimi altında bir kargo trenini kullanmasına izin verdiğini anımsıyor. Bu trenle Bosna’nın dağlık bölgelerinde yaptıkları yolculuğu hiç bir zaman unutamamış ve o anı ölümsüzleştirebilmek adına tren motifi kasaya uyarlayarak hayat bulduruyor.

Timeburner zamanı tamamen alışılmamış yöntemlerle gösteriyor. Kadranın saat 6 yönünde   açık bir bölme bulunuyor ve zaman ilerledikçe bu bölmedeki rakamlar da ilerlemeye devam ediyor. Saate dikkatlice bakıldığında, açık alanın tam ortasında çok küçük, üçgen şeklinde bir çıkıntı var; bu çıkıntı sayesinde saatin zamanını gösteren doğru rakamı görüntülüyebiliyorsunuz.

Dakikayı ise çok daha ilginç bir şekilde gösteriyor. Saat 9 yönündeki pistonun içeriye ve dışarıya doğru hareket etmesiyle saatin dakikasi sol tarafından okunabiliyor. Kadranın merkezinde, üzerinde “TIME BURNER” yazan ve pistona bağlı bir yarım çember disk görülüyor. Aslında merkezdeki bu diskin konumu, dakikayı okuyabilmek için kullanıcak yönü tayin etmekte kullanılan bir araç ayrıca. Diskin yönü eğer aşağıya doğruysa, dakikayı okumak için pistonun gösterdiği gene aşağı yöndeki 0 – 30 dakika hattı kullanılıyor. Eğer, disk yukarıda duruyorsa yani “TIME BURNER” yazısı baş aşağıya gelmişse, bu sefer yukarı doğru bakıp 30 – 60 dakika aralığını gösteren hattı baz alıyorsunuz.

Timeburner gücünü ona kinetik enerji sağlayan kurma kolundan alıyor. Elle kurulan kalibresi sayesinde 46 saatlik bir güç rezervi sağlıyabiliyor. Çapı ise 48 mm olan bu eşşiz makine, farklı kayış ve kadran rengi opsiyonlarıyla 3 farklı modelde “Silverlight ME1 / Chrome-Rider ME2 / All-Black ME3” sunuluyor. Her bir modeli 99 adet limitli sayıda üretilen bu zaman ve yürek yakıcıları, tüm koleksiyonculara işveli işveli göz kırpmaktan kesinlikle hiç çekinmiyor.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »