İNCE İŞÇİLİĞİN KUSURSUZ TEMSİLİ: VULCAIN

8 Ekim 2015 14:03

İsviçre’nin Le Locle yerleşim merkezinde konuşlanan Vulcain firması, Métier d’Art koleksiyonuna eklediği yeni modeliyle asırlık mineleme sanatına atıfta bulunuyor.

Vulcain markasının temelleri 1858 yılında Ditisheim kardeşler tarafından atılıyor. Yaklaşık bir yüzyıl sonra da kol saatine “ilk mekanik alarm” fonksiyonunu entegre eden firma olarak tarihe geçerek, dünya çapında bir üne sahip oluyorlar. İleride efsane kalibre diye anılacak olan geliştirdikleri saat kalibrelerine de “Cricket” ismini veriyorlar. Getirdiği bu yenilikçi alarm fonksiyonu sayesinde Vulcain, Amerikan Başkanı Harry S.Truman’ın da en çok tercih ettiği saat markası oluyor. Truman, alarm saatini düzenli olarak kullanıyor. Öyle ki çalan saatinin alarmını, bomba sanan American Gizli Servis ajanlarıyla uğraşmak için kullanmaktan hiçbir zaman çekinmiyormuş. Model, Truman’ın ardından gelen Dwight Eisenhower, Lyndon Jonhson ve Richard Nixon gibi Amerikan devlet başkanlarının da tercihi olunca, “The President’s Watch” yani “Başkanların Saati” unvanını kazanarak firma tarafından bir geleneğin başlatılmasına kaynaklık ediyor.

Saatin alarm sistemi, mekanizmada bulunan bir aparatın (saat çanını andıran) hızlı bir şekilde kasaya peş peşe vuruşlar yaparak ses çıkarmasıyla çalışıyor. Firmanın kendi internet sitesinde, bir başkanın uyanmak için ya da bir toplantıya yetişmek için kullandığı bu alarm sisteminin sesinin neye benzediğini duyabiliceğiniz küçük bir animasyonu “Tarihçe” sayfasının hemen altında bulabilirsiniz.

Vulcain’in bu modeli – Cloissone Grand Feu “The Vulcain”- ise, öncülerinden farklı olarak, üreticisinin saat sektöründeki mirasını, işçilikteki inceliğini ve uzmanlığını temsil ediyor.

Vulcan:  Nam-ı Diğer Kutsal Zanaatkar

Kadrana işlenen figürde Fransızca’da Vulcain, Yunan mitolojisinde Hephaistos diye bilinen “Vulcan” karakteri yer alıyor. Vulcan, mitolojide komplike ve yok edilmesi mümkün olmayan materyalleri üreten ateşin, metalin ve dövme sanatının tanrısı olarak geçer.

Bunların yanı sıra Vulcan, Olimpos’u mesken edenlerin en çalışkanı ve en gayretlisi diye de anılmaktaydı. Becerilerini, kendisi gibi diğer tanrılara silah, mücevher ve başka birçok kutsal obje üretmek için kullanırdı. Poseidon’un üç uçlu mızrağı, Artemis ve Apollon’un okları, Akhilleus ve Aeneus’un silahları, Hermione’un kolyesi, Ariadne’nin tacı, Jüpiter’in şimşek şeklindeki okları kendisine atfedilebilir. Vulcan’ı simgeleyen sembolleri ise, çekiç ve üzerinde metalleri dövdüğü örs aletidir.

Mineleme sanatını en ince şekilde gösteren kadranının yanı sıra, kasasının arkasındaki safir camdan görebileceğiniz, Vulcain ismini temsil eden “V” şeklindeki şık iskelet köprüsü de kesinlikle görülmeye değer. The Vulcain, elle kurmalı mekanik bir makine ve firmanın yine kendi patenti olan exactomatic (sürtünmeyi azaltıp, hassasiyeti arttıran) sistemi ile çalışmakta. Saat 3 yönündeki kurma kolu sayesinde hem saatinizi hem de alarmınızı kurabiliyorsunuz. Kurma kolunun üstünde, saat 2 yönünde alarm için bir buton bulunuyor. Bu butona bastığınız taktirde, bu sefer saatin kurma kolu hafifçe dışarı çıkarak alarmın çalmasını istediğiniz zamanı ayarlamanızda yardımcı oluyor.

Sadece 30 adet limitli sayıda üretilmiş The Vulcain’in seri ve limit numarasını kadranın hemen altında görebilirsiniz. 18 ayar pembe altın şık kasası, saatin mekanizmasını meydana getiren 234 adet parçaya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 48 saatlik güç rezervi özelliğine de sahip modelimiz, tüm prestijli müşterilerinin bileklerindeki yerlerini almak için saat severleri bekliyor.

HABER: Mert Kalafat

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »