VISCONTI İLHAMINI KIZIL MEYDAN’DAN ALDI : Visconti’den St.Basil’s Cathedral Limited Editon

21 Ocak 2014 17:31

Dünyanın en zarif yazı gereçlerini sunan İtalyan lüks kalem markası Visconti, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da yer alan dünyaca ünlü Aziz Vasil Katedrali’nden esinlenerek tasarlanan kalemini koleksiyonerlerin beğenisine sundu. Tasarımı 5 yıl süren kalemin sadece 61 adet üretilen özel versiyonunda 2 karatlık yakut bulunuyor.

Kızıl Meydan’daki Aziz Vasil (Saint Basil) katedrali, 1555 – 1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırıldı. Katedralin özgün şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbesi, sekiz ayrı zaferi simgeliyor.

Visconti, 5 yıl tasarımını sürdürdüğü eserde yuvarlak hatlı kalem gövdesi kullanmayı tercih etti. Katedralin kulelerinden ilham alınarak tasarlanan oktagonal kapağın üzerinde ise 2,20 karatlık yakut yer alıyor.

Özel renk verilerek işlenen üç boyutlu katedral motifi için ise gümüş ve altın kullanıldı. Tarihi önemine atıf yapılarak, tüm dünya için toplam 561 adet üretildi. Yakutlu HRH versiyonundan ise sipariş üzerine sadece 61 adet üretilecek.

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »