UZAYIN GÜZELLİĞİ BU KADRANDA!..

10 Mayıs 2018 11:06

Uzayda yürüyen ilk insan Alexey Leonov, ASTP (Apollo-Soyuz Test Project) projesi dahilinde, Uzayda El Sıkışma diye bilinen, Apollo astronotu Thomas P. Stafford ile iki farklı uzay aracını birbirlerine kenetleyerek gerçek anlamda uzayda el sıkıştılar. SpaceWalker modeliyle de Leonov, yıllar sonra unutulmayacak harika bir projeye için Louis Moinet ile el sıkışarak nesilden nesile aktarabilecek bir saate imza attılar.   

Kurucusuyla aynı adı taşıyan Louis Moinet, lüks segmentte saatler üreten İsviçreli bağımsız bir saat markası. Firmanın CEO’su Jean-Marie Schaller’in uzun süren çalışmaları sonucunda, 2016 yılında -Guinness Rekorlar Kitabı’nın Louis Moinet’i (1768-1800) ilk kronografı yapan kişi olarak tastiklediğini- okurlarımıza tekrar anımsatarak yazımıza devam edebiliriz. Louis Moinet, Baselworld 2018 Saat ve Mücevher Fuarı’nda, Alexey Leonov’a ithaf ettiği SpaceWalker modelini tanıttı. Alexey Leonov, uzayda yürüyen ilk insan olarak biliniyor. Sovyet kozmonot, 18 Mart 1965’de Voskhod programının ikinci uçuşunda, uzay aracı Voskhod 2’den tam 15 metre uzaklaşarak, yaklaşık 12 dakikada uzay yürüyüşünü tamamladı.

83 yaşındaki Alexey, kendisini en çok etkileyenin “uzayın sessizliği” olduğunu söylüyor ve uzayın ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu ancak yeryüzünün dışına çıktığınızda anlayabildiğinizi sözlerine ekliyor.

Leonov, yürüyüşü sırasında Voskhod 2 kapsülüne bir kordonla bağlıydı. Ayrıca, kendisine program boyunca “Almaz-2” kod adı verilmişti. Almaz, Rusçada “elmas” demek bu arada. O yüzden, SpaceWalker’ın saat 12 yönündeki tourbillon’u Alexey Leonov’un uzay aracına, tourbillon’a bağlı elmas da Alexey Leonov’u temsil edecek şekilde tasarlanmış.

Modelin saat 6 yönündeki ibreleri sayesinde zamanı okuyabiliyorken, safir camından da eşsiz mekanizmasını izleyebiliyorsunuz. SpaceWalker; 46mm çapında, elle kurmalı otomatik bir saat. LM48 isimli kalibresi tam 72 saatlik bir güç rezervine sahip. Elle oyulmuş kasası, 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği sağlayabiliyor.

Saatin tourbillon’u kadar, kadranı da son derece ilginç. Uzay boşluğunda bulunan, yıldız tozları, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan “nebula” bulutsu yapısını andırıyor. Bunlardan en meşhuru, Carina Nebula’sında fotograflanan “Mystic Mountain”. Uzaya merakı olanların kesinlikle görmek isteyeceği bir görsel olduğu için paylaşmak istedim.

Alexey Leonov, ASTP (Apollo-Soyuz Test Project) projesi dahilinde, Uzayda El Şıkışma (Handshake in Space) diye bilinen, Apollo astronotu Thomas P. Stafford ile iki farklı uzay aracını birbirlerine kenetlemiş ve gerçek anlamda uzayda el sıkışmışlardır. SpaceWalker modeliyle de Leonov, yıllar sonra unutulmayacak harika bir projeye için Louis Moinet ile el sıkışarak nesilden nesile aktarabilecek bir saate imza atmışlar.

Uzayda özgürce harcanan bu 12 dakikaya ithafen Louis Moinet, bu saatten rose veya beyaz altın olmak üzere 12’şer adet limitli sayıda üretmiş. 18 adet de elle oyulmamış versiyonu için tasarlamış, yine hem rose hem beyaz altın olmak üzere.

BASEL 2018, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »