ÜSTÜN EL İŞÇİLİĞİ ÜRÜNÜ ‘VACHERON CONSTANTIN’

12 Ekim 2016 10:25

Vacheron Constantin kuruluşunun 260. yıl dönümü sebebiyle Métiers d’Art koleksiyonuna, tamamı el işlemeli mekanizmaya sahip 2 yeni model ekledi. Koleksiyon, Haute Horlogerie mekanizmalarında uygulanan geleneksel gravür sanatına saygı göstergesi niteliği taşıyor.

Vacheron Constantin kuruluşunun 260. yıl dönümü sebebiyle Métiers d’Art koleksiyonuna, tamamı el işlemeli mekanizmaya sahip 2 yeni model ekliyor ve köklerine dönüyor. Elle kurmalı kalibre 2260 ve 4400’ün platinleri (değişik seviyelerden oluşan metal platform) ve köprüleri süsleyen çiçek motifleri,  yapımevinin 1955 yılı yapımı cep saatlerindeki gravürleri anımsatıyor. Değerli bir platin kutuda sergilenen bu 2 ikonik mekanizma geleneksel motiflerle “ton sur ton” süslenmiş. Bezeme kıvrımları ve çiçekli yapraklı süslemelerin arasındaki bu motifler ilhamını, ilk çağdan beri sanatın her dalında kullanılan kenger yaprağı motifinden almış.

Gravür ustaları için inanılmaz çalışma alanları yaratan Vacheron Constantin bu geleneği halen sürdürüyor. Gravür ustası, büyük bir titizlikle mekanizmanın en küçük bileşenlerini işliyor. “Minyatür heykeltıraşlık” denilen bu çalışmayı gerçekleştirmek için son derece istisnai ve sanatkâr eller gerekiyor. Bütün bileşenlerin gravür çalışmasıyla işlenmiş olması Cenevre Mühürlü bu koleksiyona farklı bir statü kazandırıyor.

Vacheron Constantin’in Métiers d’Art koleksiyonu, Haute Horlogerie mekanizmalarında uygulanan geleneksel gravür sanatına saygı göstergesi niteliğinde. Yapımevinin ikonik kalibreleri 2260 ve 4400’ü süsleyen kenger yaprağı, antik Yunan mimarisinin geleneksel süsü olarak biliniyor. Kenger yaprağı motifi ilk olarak MÖ 5. yüzyılda görüldü. Stilli formu sınırsız yorum özgürlüğü sağlıyor; rönesans ve barok dönemlerinde örneklerine sıkça rastlanıyor. Sonsuzluğun, şan ve zaferin sembolü olarak kabul edilen motif, çok eskilerden beri gravür, marküteri, nakış ve resim gibi pek çok alanda kullanılıyor. Vacheron Constantin’in tarihi koleksiyonlarındaki cep saatlerinin mekanizmalarını da süslüyor. Bunu takiben yapımevinin pek çok kalibresi el işçiliği dekoratif süslemelerle bezenmiş; XVIII. yüzyılda çiçek motifleri, XIX. yüzyılda bezeme kıvrımları, 1920’li yıllarda melekli ve çiçekli yapraklı süslemeler, 1940’lı yıllarda civanperçemi ve 1980’li yıllarda yeniden çiçekli yapraklar… Vacheron Constantin atalarından kalma bu sanatı Métiers d’Art koleksiyonuyla sürdürüyor.

Cenevre Mührü’ne sahip iki muhteşem model

Mécaniques Gravées Calibre 4400/1 ve Mécaniques Gravées 14-day tourbillon Calibre 2260/1 adlı 2 modelden oluşan Métiers d’Art koleksiyonu, üstün teknik ve tutkuyla 260 yıldır sürdürülen zanaatçılığın mükemmel birleşimi. Métiers d’Art koleksiyonunda yer alan saatler geçmiş, bugün ve geleceğin kesişme noktasında yer alıyor. Tarihçesine imza atmış zanaatkârlara ve sanatçılara diğer bir deyişle vizyonerlerine ve virtüozlerine sadık kalmak Vacheron Constantin’in en önemli özelliklerinden biri.

Cenevre Mührü’ne sahip Métiers d’Art Mécaniques Gravées 14-day Tourbillon’un 41 mm çapındaki kasası 950 platin. Safir camlı kadranın üzerinde saat, dakika, saniye, güç rezervi ve tourbillon göstergeleri mevcut. Lacivert krokodil kayışını 950 platin katlamalı toka tamamlıyor. Vacheron Constantin tarafından geliştirilen ve üretilen, 231 bileşenden oluşan elle kurmalı kalibre 2260/1 yaklaşık 336 saatlik (14 gün) güç rezervine sahip.

Cenevre Mührü’ne sahip Métiers d’Art Mécaniques Gravées Calibre 4400/1, 127 bileşenden oluşuyor ve yaklaşık 65 saatlik güç rezervine sahip. 39 mm çapındaki kasası 950 platin. Lacivert krokodil kayışı 950 platin katlamalı tokayla tamamlanıyor.

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »