URWERK’in En Başarılı Eseri “ UR-210S ”

18 Mart 2015 12:01

Yörünge komplikasyonu ve azametli retrograd dakika kolu nedeniyle çoğu takipçi UR-210’u zaten tanıyor. Ancak yeni ‘S’ versiyonu – sadece 35 adet ile limitli edisyon – URWERK için özel olarak geliştirilen metal zarflı bileziğiyle çok daha güçlü bir monokrom estetik taşıyor.

URWERK’in sanat direktörü ve kurucularından biri olan Martin Frei Urwerk, koleksiyonunun son üyesini takdim ederken “Daha iyisini yapabileceğimi gerçekten düşünmemiştim. Bana göre UR-210S, bugüne kadar yaptığımız en başarılı eser.” diyor.

UR-210’un retrograd dakika koluyla birlikte uydu komplikasyonu fazlasıyla orijinal. Temel unsur ileri teknoloji ürünü, büyük ve üç boyutlu retrograd dakika kolu. Fonksiyonu, saat uydusunu çevrelemek ve 0’dan 60 dakikaya ilerleyen dakika ölçeğini çaprazlama aşarak zamanı göstermek. 120 derecelik bir yay çizen zamandaki bu bir saatlik yolculuk zahmetsiz ve akıcı. Ancak saatin gerçek doğası 59’uncu dakikanın sonunda kendini belli ediyor. O anda keskin bir “klik” sinyali dakika kolunu başlangıç noktasına geri döndürüyor. Kol 0.1 saniyeden az bir sürede bir sonraki saat uydusu için tekrar limana giriyor. Hızlı retrograd sistemi üç unsura dayanıyor:

– Yakut yataklara döşeli merkez eksen, uydu/retrograd komplikasyonunun kusursuz bir istikrarla çalışmasını sağlıyor. Silindirik deniz kronometresi türündeki yay, eksen etrafında dikine dönerek retrograd dakika flyback fonksiyonu için gereken ideal gerginliği üretiyor.

– Aynı zamanda saat uyduları için bir çerçeve işlevi gören dakika kolu zamanı sıra dışı biçimde gösteriyor. Ortalama 3 mikronluk bir tolerans yaratması amacıyla alüminyumdan yapılan tüm yapının tamamı 0.302 gram ağırlığında ve pirinç bir ağırlıkla dengeleniyor. Bu üç boyutlu kafes carrousel’in üstündeki silindirik flyback yayından tedarik ettiği enerjiyi aşağıdaki çift yıldızlı çarka iletiyor.

– Çift eksendeş yıldız şeklindeki kam çarkları aracılığıyla retrograd mekanizmasını ayarlıyor ve dönüşü dakika kolunun yörüngesini belirliyor. Dakika kolu 60’a ulaştığında, çift yıldız mekanizmanın altındaki hokey sopası şeklindeki yaya doğru ilerliyor. Böylece dakika kolu bir sonraki ay uydusu için 0 konumuna geri dönüyor.

Enerji miktarını belirlemek elinizde…

UR-210’un kadranında, saat 1 konumunda geleneksel bir güç rezervi göstergesi mevcut. Saat 11 konumunda da benzer bir gösterge var. Karşınızda son iki saat içinde kurma randımanını gösteren dünyanın ilk komplikasyonu duruyor. Kullanıcının yakın zamanda yaptığı aktiviteler UR-210S’in enerji seviyesini doldurmaya yetecek kadar ise kurma randımanı göstergesi yeşil bölgeyi gösterirken, değil ise üretilenden daha fazla enerji tüketilmiş demek oluyor ve gösterge kırmızı bölgeye işaret ediyor. UR-210 yetersiz enerji miktarını gösterdiğinde saatin arka yüzündeki kurma randımanı selektörünü “tam” durumuna getirmek gerekiyor. Böylece rotor en ufak hareketleri depolanmış enerjiye dönüştürüyor. Ancak daha aktif haldeyseniz gerektiğinden fazla enerji tedarik edilecek. Bu durumda kurma randımanı selektörünü “azaltma” konumuna getirerek rotor köreltme sistemini çalıştırmak yeterli. “Dur” modunda ise otomatik kurma sistemi tamamen devre dışı kalıyor ve UR-210 depolanan güçle çalışarak manuel kurma gerektiriyor.

UR_210S_Packshot UR210S_Back UR210S_Side2

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »