TOM’S KITCHEN’DAN İSTANBUL’A ÖZEL LEZZETLER

14 Ekim 2015 13:24

Tom’s Kitchen, Türk damak tadına uygun olarak hazırlanmış yepyeni “İstanbul’a Özel” başlıklı menüsünü lezzet düşkünü misafirlerinin beğenisine sundu.

İstanbul Zorlu Center’da lezzet severlere birbirinden güzel yemekler sunan Tom’s Kitchen İstanbul, sonbaharı yepyeni bir menü ile karşılıyor. Tom’s Kitchen, Türk damak tadına uygun olarak özenle çalışılan dört yeni lezzetini “İstanbul’a Özel” başlığı ile menüsünde sunmaya başladı.

İstanbul’daki ekibiyle birlikte keyifli çalışma süreci geçiren ünlü şef Tom Aikens, İstanbul’a özel 4 farklı lezzeti Tom’s Kitchen’a özel yorum ve sunum ile birleştirerek hazırladı. Pide ve muhammara ile servis edilen “Tom’s Kitchen Köfte”, humus, köz patlıcan ve karamelize arpacık soğan ile sunulan “Kuzu Bonfile Parçaları” menüde öne çıkan lezzetler arasında yerini alıyor. Tom Aikens bu özel bölümde kebaba farklı bir bakış açısı getiriyor ve “Tom’s Kitchen Kebap”ı köz patlıcan ve baharatlı süzme yoğurt ile sunuyor. Et severlerin vazgeçemediği bir lezzet olan “Kuzu Kol” ise Türk baharatlarıyla 10 saat pişirilerek hazırlanıyor, nohut güveç ve ızgara kırmızı biber ile servis ediliyor.

Tom’s Kitchen lezzetlerinin tutkunlarını da unutmayan mekan, “Tom’s Kitchen Klasikleri” adı altında “Tavuk Sinitzel”, “Fish & Chips”, “Paprika Tava Levrek” gibi lezzetlerini misafirlerine sunmaya devam ediyor.

 

Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »