TASARIM KODLARI ÜZERİNDE DENEYSEL ÇALIŞMALAR: HAUTLANCE HL 2.3

8 Ağustos 2014 10:20

Hautlence HL2.3, büyüklüğüne rağmen zarafetiyle göz dolduran 50 x 42 mm’lik dikdörtgen kasaya sahip.

Col_Concept_HL2.3_Mush_W-300dpiHautlence, kurulduğu 2004 yılından itibaren tasarım kodları üzerine deneysel çalışmalar yapan bir marka olarak öne çıktı. HL2 koleksiyonundaki diğer saatlerde olduğu gibi Hautlence HL2.3’ün de ayırıcı özellikleri bulunuyor; 12 halkalı zincir ile her saat değişiminde ilerleyen rakamları kullanan başadönüm dakika ibresi ve saat göstergesi. Tıpkı Hautlence 2 gibi Hautlence HL2.3 de her biri dünya çapında tescillenen üç fonksiyondan yararlanarak tasarlandı. Saatler bir palet sistemine takılan 12 halkalı zincirle gösteriliyor. Hız regülatörü, saatin kontrollü  biçimde 3 ila 4 saniye aralıklarla ilerlemesini sağlıyor. Her saat değişiminde 48 devri tamamlıyor. Saat göstergesi sistemi temelde bir piston kolu ve dişli çubuktan oluşan tek devirlik mekanizmayla aktive ediliyor. Saatin sol tarafında bir saatte 60° dönen ve osilatörün bulunduğu bir ‘kafes’ mevcut.

Ayrıca çift yay tambura sahip. Tamburlardan biri otomatik sistemle kurulurken diğeri ise komplikasyonu hareket ettiriyor. Güç rezervi 45 saat. Mekanizma 552 parçadan oluşuyor ve yapımında 92 taş kullanıldı.

Birçok seçkin saatçilik markası gibi yeni ve zorlu saatler yaratmasına rağmen Hautlance’in temelinde son derece ayrıntılı araştırmalar ve gücünü geleneklerden alan bir çekirdek var.

18 bin t/s’lik düşük frekansta çalışıyor. Uzunluğu 37.8 mm, genişliği 33.2 mm ve kalınlığı 12.35 mm. Hautlence HL2.3 büyüklüğüne rağmen zarafetiyle göz dolduran 50 x 42 mm’lik dikdörtgen şeklinde bir kasa barındırıyor; kasa kumlama, atlas perdahlı ve elde parlatılmış yüzeyleriyle siyah titanyumdan yapılmış. Birçok yüksek kaliteli mekanizma gibi atlas perdahı, kalem işi, elde pahlanması, rutenyum-antrasit kaplamasının yanı sıra baştan aşağı göz kamaştıran dekorasyonuyla finisajı da detaylı olarak işlenmiş.

IMGP5956 IMGP5961

Saatin elde dikilmiş ve kenarları yuvarlatılmış Louisiana timsah derisi kayışına kare biçiminde kare desenler hakim. Katlanır toka ise titanyum ve 18 karat pembe altından. Sadece 28 adet limitli üretilen HL2.3’ün  fiyatı ise180 bin CHF.

 

RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »