Tasarım harikası otomobilleriyle adını dünyaya duyuran Dizayn VIP’in sahibi : Erbakan Malkoç

16 Ağustos 2013 15:00

“Teknolojisi, işlevselliği ve de görselliğiyle dünya insanını şaşırtan otomobiller tasarlıyoruz” ERBAKAN MALKOÇ

Teknoloji ve tasarımı el işçiliğiyle harmanlayarak dünya standartlarında otomobiller tasarlayan bir firma Dizayn VIP. Tasarımlarıyla hem işlevsellik hem de görsel haz sunan otomobiller Türkiye’de ve dünyada isim yapmış üst düzey kişilerce kullanılıyor. Bir otomobilde olmasını istediklerinizden kat kat fazlasını sunan Dizayn VIP’in sıra dışılığını, sahibi Erbakan Malkoç özetliyor, “ Biz insanlara yürüyen ofisler dizayn ediyoruz”.

Tasarım harikası otomobilleriyle adını dünyaya duyuran Dizayn VIP’in sahibi Erbakan Malkoç’u Esenyurt’taki ofisinde ziyaret ettik. Araçlarının üst düzey isimlerce tercih edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken ki sevincini, gözlerindeki ışıltıyı görmemek mümkün değil. Dizayn VIP’i daha yakından tanımak, beğeni gören otomobil tasarımlarıyla ilgili merak edilenleri ilk ağızdan duymak için Erbakan Bey ile sohbet ortamında bir röportaj yaptık. Erbakan Malkoç ve Dizayn VIP başarısı dinlenmeye değer doğrusu…

“Dizayn VIP olarak kendi işimizde ve sektörümüzde öncü bir şirketiz. Türkiye’de bizim tarzımızda ve kalite standartlarımızda olan başka bir firma yok. TİP onaylı bir şirketiz; yani ekstrem projeleri yapıp, ruhsatlarını işleyebilme yetkisine sahibiz. Özel ürünler üretiyoruz ve tasarımdaki gücümüz dünya insanları tarafından tercih ediliyor. Dünyanın en kaliteli otomobillerinin Avrupa’da üretiliyor olmasına rağmen Avrupalılar otomobil tasarlatmak için Türkiye’ye geliyor, 3-4 ay bekliyorlar. Otomobili, satış fiyatının 3-4 katı üzerine tasarlatıp, tüm ürünlerini burada ürettiriyorlar. Tamamen üst düzey bir araç halini aldıktan sonra ise kendi ülkelerine götürüp orada satıyorlar.”

“Teknolojisi, işlevselliği ve de görselliğiyle dünya insanını şaşırtan otomobiller tasarlıyoruz” ERBAKAN MALKOÇ “Üretimlerimizi el işçiliğiyle hazırlıyoruz”

“Ürünlerimizin %95’ini kendi fabrikamızda ve el yapımı olarak üretiyoruz. Ustalarımız gerekirse 3 gün uğraşıyor iyi bir ürün oluşması için. Dünya otomobil markalarının kullanmış olduğu çok özel 3-5 adet materyal var. Bu materyalleri dünyada sadece Alcantara firması üretiyor. Biz de dünya otomobillerinin üretim kapasitesine ve sertifikasına sahip olduğumuz için, talep ettiğimiz takdirde bu malzemeleri alabiliyoruz. Ürün seçiminde dünyanın en iyi markalarıyla çalışıyoruz.  İthalatını yaptığımız ürünler, dünya otomobil markalarının kullandığı ürünler. Nakamichi dünyanın en iyi ürünleridir, bu ürünleri Türkiye’ye getirebilmek için 13 yıl önce Singapur’a gittim. Dünyanın en kaliteli ve en hızlı üretim teknolojisi olan kaizen teknolojisi ile çalışıyoruz. Kişiye özel tasarımlar yaptığımız için her işin başında ehil insan olabilecek kişileri bulunduruyoruz. Fabrikamızda 100 kişilik bir kemik kadro ekibimiz bulunuyor. Bir araç ortalama 2- 2 buçuk aylık bir süreçte sıfırdan başlanarak bitiş noktasına kadar gelebiliyor. Bu süre imalattaki yoğunluğa, istenilen işlevselliğe ve tasarıma göre uzayabiliyor ya da kısalabiliyor.”

“Biz insanlara yürüyen ofisler dizayn ediyoruz.”

“Bizim müşteri profilimiz genel olarak van araç tercih ediyor. Sebebi de şu, biz araçları artık günümüzde öyle bir hale getiriyoruz ki bir ofiste olması gereken ne ise aynısını alıp yürüyen aracın içerisine yerleştiriyoruz; buzdolabı, bilgisayar, internet, halı, TV, koltuk ( masajı, ısıtması ve soğutması var)… Yani biz insanlara yürüyen ofisler dizayn ediyoruz. Bunlar da genel olarak van araçlar olarak tercih ediliyor. Bunun dışında lüks bir spor otomobili, tüm işlevselliğini ve aksesuarlarını değiştirerek kişiye özel dizayn ediyor, Avrupa standartlarına getirebiliyoruz.”

Bir malı üretmekten çok satışını yapmanın önemli olduğuna vurgu yapan Malkoç, “Ürününüz dünyanın en iyi ürünü olabilir ancak siz bunu gerçek anlamda satışa dönüştüremiyorsanız ürününüzün bir anlamı kalmıyor. Hangi işi yaparsanız yapın, önce iyi yapacaksınız, iyi yaptığınıza inanacaksınız ve sonrasında o işi satmak için gerçek manada dürüst olacaksınız. Bu üçünü birleştirdiğiniz zaman başarılı olmama gibi bir durumunuz yok” diyor.

“Biz insanlara yürüyen ofisler dizayn ediyoruz.”“Bizim elimizden çıktıktan sonraki aracın değerini görebiliyor musunuz? Bu, Dizayn VIP’in başarısı ve emeğidir”

Dünyanın en iyi otomobil firmalarının en yeni ürünlerini sergiledikleri Cenevre Otomobil Fuarı’na katılan Dizayn VIP, sergilediği tasarım harikası aracıyla üst düzey otomobil meraklılarından yoğun ilgi gördü. Tasarımlarının beğenilmesinden büyük gurur duyan Erbakan Malkoç, “Herkes farklılıklarını Cenevre fuarında gösteriyor. Burası dünyadaki tüm tasarımcıların en son hünerlerini sergilediği bir nokta.  Fuardaki markaların çok daha üstünde işlevselliği, kalite standardı olan, yüksek tasarım gücü ve hiçbir otomobilde bulunmayan teknolojisi ile harika bir otomobil sergiledik. Fuarda yer aldıktan sonra kendime olan öz güvenim yerine geldi. Bana dünya standartlarının üzerinde iş yaptığım hissini yaşattı. 12 sene kadar önce kişiye özel ürettiğim ilk aracımı İstanbul Auto Show fuarında sergilemiş olmam da insanlar tarafından beğeniyle karşılanmıştı. Bugüne kadar yakaladığımız kariyeri ve başarıyı, Türkiye’de yapabilecek kaç insan vardır bilmiyorum ama ben bunu başardım. Biz, Türkiye’de yaptığımız imalatları Avrupalıya satan başarılı bir şirketiz. 300- 500 bin Euro değerindeki bir otobüsü alıp şekillendiriyoruz; 2 -3 milyon Euro’luk otobüs haline getiriyoruz. Bir krala, Rus milyarderine, Katar şeyhine satıyoruz ürünlerimizi. Bizim elimizden çıktıktan sonraki aracın değerini görebiliyor musunuz? Bu, Dizayn VIP’in başarısı ve emeğidir” dedi.

“Tasarımcılık, karşınızdaki kişinin her şeyi bilip size söylemesi değildir; sizin o insanın ihtiyaç duyduğu ve istemek hissiyatında olup da söylemediklerini bulup ortaya çıkartmanız, kişiye sunmanızdır. Müşterilerimle konuşurken, sohbet ederken aynı zamanda nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını da anlamaya çalışıyorum. Birkaç görüşmeden sonra müşterimi daha iyi tanımış, zevklerini ve ihtiyaçlarını öğrenmiş oluyorum. Daha sonra o ihtiyaç ve istekler doğrultusunda kişiye özel bir konsept hazırlıyor ve sunuyorum. Aracı götürdüğüm zaman sadece ellerine sağlık diyebiliyorlar.”

İşimizin şöyle bir zorluğu var; aracın içerisine bir sürü malzeme yerleştiriyoruz. 14 buçuk metrelik bir otobüs düşünün; yolda çukurlu bir yere girdiği anda 10 şiddetindeki bir deprem gibi sarsılacaktır.  Bizim araçlarımızda böyle bir durumda bir milim bile esneme olmaz. Altında kullandığımız çelik bile sıcağa ve soğuğa göre esneyebilecek özelliktedir. Kullandığımız ahşap da keza aynı hissiyatı gösterir. Malzemeyi, aracın kullanılacağı yere göre seçiyoruz; Arabistan’a gidecek araçta ayrı Rusya’ya gidecek olanda ayrı malzeme kullanıyoruz. Talep doğrultusunda her türlü silaha karşı güvenlikli olan araçlar üretebiliyoruz.

Bütün araçlarımızda 5+1 komple dolbi sölerant, dolbi dijital ses sistemi kurulu. Yani araçlara koyduğumuz LCD dâhil 3 boyutlu. Teknolojisi, işlevselliği ve de görselliğiyle dünya insanını şaşırtan otomobiller tasarlıyoruz. Tekne, yat, villa ve ofis de tasarlıyoruz ama en iyi olduğumuz konu otomobil tasarımı. Umuyorum ki dünyada daha fazla tanıyacaklar bizi.

RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »