SOTHEBY’S

15 Nisan 2014 12:42

İslam dünyasının önde gelen sanatçılarına ait çalışmalar, Sotheby’s’in 9 Nisan 2014’de Londra’da düzenlediği İslam Dünyası Eserleri Müzayedesi’nde rekor satış elde etti.

Mahmoud Mokhtar9 Nisan 2014’de Londra, Oryantalist ve İslam Eserleri Haftası kapsamında organize edilen Sotheby’s, Oryantalist Müzayedesi ‘nde  toplam 19,707.070 $’lık satış yapıldı.

Sotheby’s’te Oryantalist Resimler bölümünün başında olan Claude Piening, “Oryantalist eserler ilk yapıldıklarında, Batılıların tüketimine yönelik eserlerdi. Bu eserlere duyulan ilginin, eserlerde betimlenen ülkelere doğru kaymış olması ilginç. Türkiye, Kuzey Afrika ve Mısır, Körfez ülkeleri ve genel olarak Orta Doğu’da özel ve kurumsal koleksiyoncuların sayısı giderek artıyor; bu durum, şu anda Oryantalist eser piyasasının bu kadar güçlü olmasına katkıda bulundu.” dedi.Fath Ali Shah

Sotheby’s’in İstanbul ofisinin direktörü Oya Delahaye, “Günümüzün Türk sanatseverleri için 19. yüzyılda Türkiye’de ve Türkiye hakkında yapılmış resimler tarihi bir önem taşıyor; her biri bu ülkenin zengin ve kozmopolit geçmişinin kolektif hatırasıyla bağlantılı. Batılı sanatseverler için bu eserler az ziyaret edilen bir yerin büyüleyici ve egzotik bir görsel kaydı iken, Türk koleksiyoncular bu tarza eserlerin kişisel anlamı nedeniyle değer veriyor.” dedi.

Müzayede de Fath Ali Shah potresi 5 milyon $’a alıcısına ulaştı. Mısırlı heykeltraş Mahmoud Mokhtar’ın Nil Kıyısında adlı  eseri 761,981 $’a satıldı.

 

HABER, Manşet, MÜZAYEDE, SERGİ

Related Posts

Comments are closed.

« »