Sizin Kadar Cesur ve Güçlü ‘DALIŞ SAATLERİ’

10 Ekim 2013 14:15

Derin ve uzun yolcuklar için özel tasarlanmış dalış saatleri dosyasının ilk bölümünde, sağlam mekanizmalarıyla, tüm detaylarını hissedebileceğiniz saatlerin heyecanına ortak olun…

Macera arayışında olan, adrenalin tutkusu yüksek çoğu insan için ekstrem sporlar büyük önem taşır. Kimi dağcılık yapmaktan keyif alır kimi ise rafting yapmaktan… Farklı sporlara gönül verenlerde vardır, dalgıçlık gibi. Denizin metrelerce altındaki derin dünyayı keşfe çıkmak… Bu belki de bilinmeyenin çekici gelmesinden kaynaklanan bir macera arayışıdır. Kolay değildir ama bilmediğiniz bir yolculuğa çıkmak. Cesaret ve öz güven gerektirir. Bir de sağlam ekipmanlar. Sualtında sizi neyin beklediğini bilmezsiniz. Nefesinizi tuttuğunuz her an kıymetlidir. Bunun için sualtında kaldığınız süreyi ölçmede yanınızda sizi yarı yolda bırakmayacak, güven veren bir mekanizmanızın olması gerekiyor. En önemlisi de bu mekanizmanın metrelerce derinlikteki suya dayanıklı kalabilecek yapıda olup olmadığıdır. Belki de hiçbir zaman 300 metrenin üzerinde bir derinliğe ulaşamayacaksınız ancak kolunuzdaki saat bu donanıma sahip olmalı…


3900 METRE DERİNLİKTE “Rolex DEEPSEA”

Hayallerinin sınırlarını zorlamak isteyen profesyonel dalgıçlara sağlamlığı ve hassasiyetiyle Oyster Perpetual Rolex DEEPSEA eşlik ediyor.

Yeni nesil dalgıç saati Rolex DEEPSEA’nin tamamı Rolex tarafından geliştirildi ve üretildi. Uygulanan teknik yeniliklerle, markanın üstünlüğü bir kez daha teyit edildi. Aşırı derinlikler için tasarlanmış DeepSea, 3900 metre derinliğe kadar su geçirmiyor. Su tarafından uygulanan basınca dayanıklı bu model Ringlock sistemi ile donatıldı. Sistem üç ayrı özellik sunuyor: cam ve kasa arkası arasında dayanıklılığı sağlayan çelik halka, diğer Oyster modellerine göre daha kalın olan sentetik safir kristal bombeli cam ve titanyumdan yapılan kasa arkası. Ek olarak paslanmaz çelik ve yüksek performanslı helyum valfi mevcut. Aynı zamanda darbelere ve manyetik alanlara yüksek direnciyle Parachrom helezonik yaya sahiptir. Sağlamlık, hassasiyet ve güvenilirlik açısından profesyonel dalgıçların en titiz taleplerine yanıt veriyor. Kendinden kurmalı mekanik olmasının yanında 48 saat güç rezervi var. Tüm bu donanımlar DeepSea’nin Rolex çatısı altında hak ettiği yeri almasını sağlıyor.

MEKANİK MÜKEMMELLİYETÇİLİĞE ADANMIŞ
Girard-Perregaux  ‘Sea Hawk Ceramic’

Girard-Perregaux dalışmeraklıları için spor, elegan ve aynı zamanda modern özelliklere sahip Sea Hawk Ceramic modelini geliştirdi.

Kusursuza yakın mekanik saat üretiminde epeyce yol kat eden GirardPerregaux, ileri teknoloji çalışmalarını bu kez spor adına gerçekleştirdi. Su altında yol almayı sevenler için tasarlanmış Sea Hawk Ceramic’in kasası modern teknolojilerle üretildi.  Paslanmaz çelik 44 mm’lik kasa ve bezel siyah seramikten. Çerçevesi sekizgen açılı. Saat, kadifemsi bir görünüm sergiliyor. Çizilmeye karşı dayanıklı ve yansıma önleyici özelliğe sahip safir cam kullanıldı. Okunabilirlik gayet yerinde sağlanmış. Saat 13.30 yönünde tarih penceresi yer alıyor. 300 metre su direnci, 46 saat güç rezervi var.


RAHAT KULLANIMI İLE
BLANCPAIN Fifty Fathom Bathyscaphe

FiftyFathoms dalışın 60. yılında hiç olmadığı kadar modernBlancpainBathyscapheversiyonunu sundu.

FiftyFathoms modeli Blancpain tarafından ilk yaratıldığı 1953 yılından itibaren, dalış saatlerinin ilk tipi olma özelliğini taşıyor. Bu geleneksel modelden esinlenilen FiftyFathomsBathyscaphe, bu yıla özel olarak kadın ve erkek versiyonları ile sunuldu. Bu versiyonlar son teknolojinin bütün özelliklerini taşıyor.

İsviçreli su altı maceracısı JaquesPiccard’dan esinlenilen model ilk kez 1950’lerin sonlarında Blancpain Bathyscaphe dalış saatleri olarak kadınlar ve erkekler için üretildi.  Adını su geçirmezlik derecesinden alıyor. ( Fathom: kulaç demek 1 kulaç yaklaşık olarak 1,83 metre ) FiftyFathoms, dalış sporu için çok uygun özellikler taşıyor. Rahat kullanım avantajı ile üretildiği ilk yıldan itibaren profesyonel dalgıçların tercihi oluyor. Yeni Bathyscaphe’in sunduğu iki model tamamıyla son teknolojiye entegre edildi. 2013 versiyonu, birçok elementin ilk uygulaması özelliğini taşıyor. Kendinden kurum mekanizmanın kalbi, her saatte 28,800 titreşim ile salınıyor. Manyetik olmayan silikon denge yayı safir kristal kasa arkasından hayranlarına hitap ediyor. Özellikle korozyon koruyucu materyaller, silikon doğal yaşlanmaya ve aşınmaya karşı çok büyük oranda koruyuculuk gösteriyor. Blancpain’in camsı metal olarak da anılan amorf metal uygulamaları seramik çerçevede mükemmel birleşim oluşturuyor ve deformasyonu engelliyor. Bu iki materyalin sertliği çerçevenin çizilmesini önlüyor.300 metreye kadar su geçirmezlik özelliği var. Her iki modele 3’lü döngü ile NATO kayış uygulanmış.

KEŞFEDİLMEMİŞ DERİNLİKLERE ADANMIŞ BİR MODEL: Deep Blue, Alpha Marine 500

Trityum Teknolojisi ile Deep Blue, keşfedilmemiş derinliklerdeki yolculuklarınızda zamana karşı yenilmezliğiyle sizleri karşılıyor.

Erkek spor saatlerinde dalış ve derinlik konusunda uzmanlaşmış önemli markalardan biri olan Deep Blue, New York’ta konuşlanmış bir Amerikan şirketi. Tasarımları ve yönetim takımıyla tam anlamıyla enerjisi yüksek olan saatler yaratmayı da seviyor. Markanın saatlerinde asıl odaklandıkları konu ise‘su geçirmezlik’özelliği. Marka; 300 metre’den 3000 metre’ ye kadar dayanabilen modeller üretiyorlar.

Deep Blue Alpha Marine 500 modelinde, hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan 25 yıl çalışabilme özelliğine sahip, trityum teknolojisi kullanılmış. Böylece, derin karanlıklarda gerekli olan beyaz, yeşil veya mavi olmak üzere tam ışık özelliğini sunabiliyor. Dalış için ihtiyaç duyulan bütün donanımlar düşünülerek üretilmiş bu model, 45 mm ve 35 mm’lik kasasının içerisinde ETA 2824-2 otomatik mekanizma barındırıyor. Camı; rahat görüş sağlayacak safir kristalden üretilmiş ve 16 mm kalınlığındaki kasası 5mm’lik ‘Divers Stil Blezik’ ile sabitlenmiş. En derini seven, profesyoneller için ideal bir model. Alpha Marine500 ile 500 metre kadar derinde zamanın tadını çıkartın!

PROFESYONEL DALIŞ SAATİ: OMEGA

34. AmerikaKupasıiçinözelüretilen‘Omega Seamaster Diver ETNZ’, bu yıla özgü olarak 2013 adet dalış meraklısı için üretildi.

Yeni‘OMEGA Seamaster Diver ETNZ Limited Edition’, kasanın arkasında kabartma ETNZ logosu ile birlikte sınırlı sayıda üretilen satin numarası bulunurken, yine kasa arkasının dış kısmında ‘Challenger for the 34th America’s Cup’yazmaktadır. Co-Axial 3330 kalibreye sahip olan bu saat hem denizcilerden ilham almış hem de onlar için üretilmiştir. Özel kronografı aynı zamanda tek yönlü dönen bezel, helium çıkış valfi, tarih düzenleyici, Süper-Luminova kaplama ve 300 metreye kadar suya dayanıklılık özellikleri ile profesyonel bir dalışa ait olma özelliği taşımaktadır. Seamaster Diver ETNZ Limited Edition modelinden sadece 2013 adet üretilmiştir.

EN DERİNLER İÇİN: PANERAI LUMINOR DALGIÇ 1950 2500 M

Geleceğin öncüsü ve geçmişin mirasçısı Panerai, yüksek teknolojisiyle Kraliyet hissini avuçlarınıza bırakıyor.

Panerai’nin derin sularda çalışma özelliği bulunan modeli; PaneraiLuminor Dalgıç, 1950-2500m,  3 gün otomatik titanio-47 mm, markanın denizcilik geçmişiyle bugünün yüksek teknolojisini nasıl başarıyla harmanladığını gösteriyor. OfficinePanerai’nin deniz dünyası için saat üretimi, kuruluşundan bu yana benimsediği püskürtülen işlerden. Bugün ürettiği ve derin sularda çalışma yeteneğine sahip güçlü saatleri, geçmişte İtalyan Kraliyet Donanması için ürettiği saatlerin imzasının endişesini taşıyor. PaneraiLuminor Dalgıç 1950-2500 m 3 gün otomatik titanio-47 mm de OfficinePanerai’ geçmişinin uzantısı. Gücü teknik ayrıntılarında gizli…Firmanın Nauchatel’deki atölyelerinde yapılan Luminor 1950’nin fırçalanmış titanyum kasası, 47 mm çapında ve alerjik olmayan materyalden yapılmış. Korozyona ve dış etkilere karşı da oldukça dayanıklı. Saat, 2.500 metre derinliğe kadar rahatlıkla inebiliyor. Kasa bandının saat 8 konumundaki ‘HE’ sembolünün işlendiği Küçük valfdan kolaylıkla helyum ayarı yapılabiliyor. Onun iki dönebilen çerçevesi kullanım kolaylığını arttıran unsurlardan.PAM00364 referans numaralı modeli, özel üretim bir koleksiyonun parçası. 500 adet limitli olarak üretilen Luminor 1950’nin kauçuk kayışı kolaylıkla değiştirilebiliyor. Otomatik mekanizmalı ve 3 gün güç rezervine sahip, 197 parçadan oluşuyor. Kalibresi4 vidalı denge çarkına sahip olan modeli 28.800 titreşim saat özelliğinde P.9000. Salınan tek parça ağırlığı onu iki yönde dönebilen nitelikte.

DERİNİ DERİNDEN SEVENLER İÇİN:

CLERC ‘Hydroscaph’

Clerc Genève tarafından geliştirilen Hydroscaph, 2013 Baselworld’te büyük bir çoşkuyla tanıtıldı.

Orijinal tasarım, kısa süreli görüntü modu ve bunu sağlayan iki merkezi özellik ile yalnızca sınırlı sayıda üretilen Hydroscaph, özel ve tasarım saatçiliğin gelişimine katkıda bulunuluyor.

Yelkovan dakikaları göstererek zamanı tutmanıza yardımcı olurken, diğer bir taraftan, kronograf saniyeleri takip etmenize zevkle yardımcı oluyor. Bu gösterişli ve yenilikçi kadran, hiçbir estetik ya da teknik taviz vermeden size olağanüstü okunabilirlik sağlıyor. Kısa süreli ölçümler için tasarlanmış bu prestijli kronometre, Hydroscaph ile özel seri ölçme için ayrılmaz yardımcınız haline geliyor. Prestijli Hydroscaph, içerisinde bu yeniliklerle dolu kısa süreli ölçüm cihazını da ağırlıyor. Hydroscaph’ın bilekliğindeki hassas kullanım size kesin uyum sağlarken, fosforlu gece görüşü ile mükemmel okunabilirlik sağlıyor. Kullanışlı, güvenilir ve pratik fonksiyon yelpazesi ile zevki, tasarımı, konforu ve yenilikçiliğe tüm vücudunda ağırlayan saat, hız ve dalış sevenler için bir seçim ve çıkış kapısı aralayacak. Teknik yaratıcılık ve zenginliği ile Hydroscaph’ın DNA’sında gezintiye çıktığınız zaman, vücutla net bir uyum sergilediği görebileceksiniz. Güçlü seçeneklerle donatılmış saat, özel zevklerinizle de uyum içerisinde olduğunu sizlere kanıtlayacak! 500 metre derinde zamanı sizin için tutarak yanınızda olacak. Derini derinden sevenler için tasarlanan saatin içeriğinde toplamda 103 parça barınıyor. Saat sizi su geçirmezlik garantisiyle selamlarken, yeni sahiplerini bekliyor.

 

EDOX’TAN KADINLAR İÇİN ULTRA DAYANIKLI ‘GRAND OCEAN CHRONOLADY’

Edox, Büyük Okyanus’tan ilham alarak kadınlar için tasarladığı Grand Ocean Chronolady saati ile denizlerdeki iddiasını sürdürüyor.   

Su sporu tutkunları için vazgeçilmez bir aksesuar halini alan Edox’un Grand Ocean saati, erkek kullanıcıların ardından kadınların da ilgisini çekmeye başladı. Kadınlar için tasarlanan ve beyaz rengin hakim olduğu Grand Ocean Chronolady, sade, feminen stiliyle göz dolduruyor. Bu feminen dokunuş, beyaz kadrana yerleştirilmiş rüzgârgülü kabartmasıyla kendini hissettiriyor. Göstergelerde zarif gümüş şeritleri kullanılmış. Sağlam ve ultra dayanıklı kronograf mekanizmayla donatılan saatin çelik kasası 36 mm boyutunda. Saatin su sporları ile olan ilişkisini vurgulamak için de kasa arkasında dünya haritasının işlemesine yer verilmiş.

 

DERİNLİKLERİ GÖRME ADINA ALPINA-EXTREME DIVER

Denizin derinliklerinde bilinmez bir dünyaya doğru yol alırken size varlığıyla cesaret verecek bir destekçiniz var: Alpina Extreme Diver Koleksiyonu.

Su altında geçirilecek sürenin kolayca ayarlanabilmesi için tek yöne dönen bezelin üzerinde fosfor uygulamasına gidilmiş. Bezelin tek yöne hareket etmesi ile yanlış bir hareket ya da çarpma sonucunda bozulabilecek olan dalış süresi ayarı azaltılabiliyor, hayati tehlike oluşturacak şekilde arttırılamıyor. Siyah kadranında fosforlu indeksler kullanılan saat 44 mm çelik kasaya ve 42 saat güç rezervine sahip. 30 ATM su geçirmezlik özelliği ve siyah kauçuk kayışı ile sunulan saatin metal seçenekleri de mevcut.

EBERHARD & CO’DAN DERİN SULAR İÇİN BİR UZMAN: SCAFODAT 500

Scafodat 500, hem görüntüsü hem de özellikleri nedeniyle derin sulara dalanların rahatlıkla kullanacağı özelliklerle donatılmış.

Eberhard&Co, özellikle spor saatler konusunda teknik yenilikler yapmayı seven bir firma. Dalış saatleri koleksiyonları da bu konuda ki uzmanlıklarından biri. Özellikle Scafodat 500 metreye kadar dayanabilen özenle seçilmiş çok özel materyallerden üretildi. Karakteristik özelliklerinden biri saat 4 konumuna yerleştirilmiş özel güvenlikli tepesinin olması. Tepe, yansıtmayan safir kristal cam altındaki döner bölümü aktive ediyor. Güvenlik valfı ortadaki bölüme uygun, otomatik olarak çalışıyor. Dekompresyon fazında helyum çıkışı görülüyor.

Scafodat, çelik ve mekanik otomatik mekanizmaya sahip. Kasa arkası vidalar ile sabitlenmiş, 1958 yılında üretilen orijinal tasarımından esinlenilerek denizatı figürü işlenmiş. Siyah kadranı üzerindeki üçgen indeksler okunmasını daha da kolaylaştırıyor.  Çelik versiyonlarındaki bilezik, materyal ve klips olarak patentli tasarıma sahip. Ergonomik kauçuk kayışı ise bileklere ekstra kullanım kolaylığı sağlıyor. Kasa 44 mm çapında ve 13 mm kalınlığında. Kadranının içerisinde her iki yöne dönebilen iç bölümünde 60’lık dilim bulunuyor ve bu bölümün 0 ile 15 arası özel luminasyon kaplı.

DÖRT DALIŞ HAFIZALI QUANTUM

Siz dalış rekorlarına kulaç atarken zamanı düşünmeyin, Quantum Barracuda V348A-01AX son dört dalışınızı hafızasında saklıyor.

Quantum’un dalış dünyası için ürettiği Barracuda serisine ait V348A-01AX modeli, siyah silikon kordon ve paslanmaz gri çelik kasa olarak kombinlenmiş durumda. Saat rakamı olarak yalnızca 3 ve 9 kullanılan model, 200 metre su geçirmezlik özelliğiyle güvenli dalış yapmaya olanak sağlıyor. Dört dalış hafızasının yanı sıra bir de dalış zamanlayıcısı bulunuyor. Analog/dijital gösterge, kronograf, derinlikölçer ve gün-ay takvimi bu seçkin modelin diğer özelliklerinden.

GÜÇLÜ VE ESTETİK: WAINER 

Wainer, sualtı sporlarıyla ilgilenenler için gücü kadar estetik özellikleriyle dikkat çeken bir model tasarladı: ZionWA.10920-B

Zamanın gücünü dalış esnasında da kolunda hissetmek isteyenler için tasarlanan Wainer’ın Zion serisinden WA.10920-B model kronograf saatin yapımında, paslanmaz çelik kullanılmış. Siyah ve toprak tonlarının hakim olduğu modelde az miktarda kullanılan turuncu renkle ayrı bir görsel farklılık sağlanmış. 12 ve 8 dışında saat rakamı kullanılmayan WA.10920-B’de4 konumuna tarih penceresi yerleştirilmiş. İsviçre üretimi olan bu sportif saat, 100 metre su geçirmezlik özelliğine sahip.

ROYAL MARINE’DEN SINIRLI SAYIDA ‘SECULUS’

Kararlı, sportif, cesur, 200 metre su direncine sahip Seculus, Kraliyet Denizi’ne, okyanuslara ve derinliklere sizinle birlikte meydan okuyor.

Ünlü Seculus, paslanmaz çelik kasa özelliğiyle, derinlerden gelen benzersizliği ile sizleri karşılamakta. Tüm deniz ve okyanuslarda, güvenle en yakınınızda tutabileceğiniz saat, ETA 2824 otomatik hareket ile güvenilirlik göstergesine ev sahibi olmakta. Saatin saf işlevsellik özelliği ile saat 3 göstergesi üzerinde bulunan tarih penceresine aralanan kapısı ile istediğinizden daha fazlasını sunuyor.

Kendinizi Kraliyet Deniz’inde hissederek, zamanı seyre dalmanızı sağlayan Seculus’ta; teknoloji ve stilin adıyla bir araya gelerek, güveni ve konforu aynı anda yaşamanıza olanak sağlar. Dakika, saniye ve tarih göstergelerine sahip iken, 200 metre suya dayanıklılığı ve saatin bileziğinde bulunan dalış suitextension sistemi size konforu hissettirir.

DAYANIKLILIĞIN VE GÜCÜN ADI: ‘TECHNOMARINE’

Işık ve zamanın derin sulardaki yansıması Technomarine, zengin taşlar ve güç rezervi ile sizi büyüleyici bir yolculuğa çıkartacak.

Açık okyanus yatağındaki sınırsız karanlığının içerisinde, size cesaret verecek tek şey, elmas kaplı değerli taşlardan gelen parlaklığın adı ‘Black Reef Ti Ultimate’ ile yürümek olacak. Cesur görünmenin karşılığı Technomarine, geleneklerden ayrı bir yol izleyerek, tüm özellikleriyle, ona sahip olanın tüm korkularını örtecek. Saatin hareket mekanizması, mekanik otomatik, ETA 2836 kalibre iken, sahip olduğu 38 saat güç rezervi sizi şaşırtacak. Technomarine’nin kasası titanyum olup, 12 elmas, 18 adet safir ve 24 kesilmiş sarı safir ile 45 mm’dir. Bunun yanı sıra saat, 500 metre suya dayanıklı. Görsel dürtülerinizi harekete geçirecek Technomarine’nin kadranında dalga motifi bulunurken, 3 yönünde tarih göstergesi penceresi sizi, zaman yolculuğuna çıkartacak. Konforun adını yeniden yazacak olan bilezik ise, katlanır kıvamında iken, paslanmaz ve örgü biçimindeki kavrayışıyla bileğinizi güvenle saracak.

 

MACERACI RUHLAR İÇİN CASIO PROTREK

Ekstrem spor meraklılarının yardımcısı Casio, dayanıklı Protrek Koleksiyonu ile sualtı meraklılarının yanında…

Dağcılık ve dalış gibi zorlu sporlarla uğraşanların iyi bildiği bir isim Casio. Marka, hazırladığı Protrek Koleksiyonu ile macera tutkusuna destek oluyor.  PRG-550 model dalış saati; ısı, rakım ve barometrik basınç ölçümlerinin yanı sıra pusula, kronometre, geri kronometre ve alarm fonksiyonlarıyla donatıldı. Güneş enerjisi ile çalışan saat, 100 metre su geçirmezlik özelliğine sahip. Ayrıca dünya saati ve tam otomatik takvim gibi zaman işlevlerine ek olarak pil göstergesi ile kullanıcısına kolaylık sağlıyor. Saat, titanyum ve silikon kordon seçenekleri ile sunuluyor.

 

DALIŞ SAATLERİ

Related Posts

Comments are closed.

« »