• GÖRKEMİ İLE BÜYÜLÜYOR: ADLER MISTRA

  Haz 1 • Manşet, MÜCEVHER • 80 Views

  ADLER ‘Mistra’ Koleksiyonunda, adeta kraliyet mücevherlerinin zarafeti yeniden keşfediliyor… Her parça sizi benzersiz güzellikteki farklı bir diyara götürüyor; bu, parıltılı bir dokuya sahip Bizans mozaiği ya da El Hamra sarayını süsleyen motifler ya da Isis tapınağının olağanüstü sütunları olabilir

  Adler’in “Mistra”sı, uzaklardan gelen zengin koleksiyonlara, büyük medeniyetlerin görkemli mücevherler konusundaki yaratılıcıklarına ve bunları tamamlayan ihtişamlı taşların gücüne saygı göstergesi niteliğinde.

  Adeta kraliyet mücevherlerinin zarafeti yeniden keşfediliyor… Her parça sizi benzersiz güzellikteki farklı bir diyara götürüyor; Bu, parıltılı bir dokuya sahip Bizans mozaiği ya da El Hamra sarayını süsleyen motifler ya da Isis tapınağının olağanüstü sütunları olabilir. İlhamını baş döndürücü güzellikteki mimari başyapıtlardan alan Mistra koleksiyonundaki yüzük ve küpeler, asimetrik formların ve renklerin şaşırtıcı ve cüretkar karışımıyla oluşan kontrastların mükemmel uyumuyla büyülüyorlar.

  Her parçanın tasarımı safirlerin derinliğini, zümrütlerin canlılığını ve yakutların ateşini perçinliyor. Montürün etrafında dalgalanarak dans eden taşlar merkezdeki esas taşı yüceltiyor. Küpelerin sağ ve sol tekinin farklı taş dizilimleri ve yüzüklerdeki taşlara akışkan bir görüntü sağlayan montürleri sayesinde ortaya çıkan hareketlilik ve ışık göz kamaştırıyor. Zamanı bilinmeyecek kadar eski geleneklerin ve yeni eğilimlerin füzyonu olan Adler mücevherleri zaman ve mekan kavramlarının ötesine geçiyor. Farklı kültürler, zanaatçılık, malzemeler, mimari, tekstil ve duygular ilham kaynaklarından bazıları… Bu sayede, her bir mücevher düşsel bir destanı, perilerle ilgili bir efsaneyi, farklı bir soluğu olduğu kadar samimi bir karşılaşmayı, uzaklara yapılan bir yolculuğu ya da hoş bir duyguyu temsil ediyor.

  Yorum yok GÖRKEMİ İLE BÜYÜLÜYOR: ADLER MISTRA

  Read More
 • RICHARD MILLE’DEN KARAKTERİSTİK İKİ TOURBILLON

  May 26 • Manşet • 89 Views

  Tasarımı ve yaptığı özel işbirlikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Richard Mille, iki yeni otomatik tourbillon modelini saat tutkunlarının beğenisine sundu.

  Çıktığı günden bu yana özgün tasarımları, renkli ve şık yapısıyla saat tutkunlarının gönlünde ayrı bir yere sahip olan Richard Mille, iki yeni modeli RM 74-01 ve RM 74-02 ile tarzını bir kez daha ortaya koydu.

  In-house otomatik tourbillon kalibreler, CRMT6 ve CRMT5 – Gri Sermet ve Altın Carbon TPT® kasalar, yalnızca Richard Mille imzalı saatçiliğe özel materyallerden üretildi.

  Benzersiz bir cazibe taşıyan ve teknik olarak kompleks RM 74-01 ve RM 74-02 In-House Otomatik Tourbillon saatler, tamamen in-house otomatik tourbillon kalibrenin iki yeni versiyonunu sunuyor.
  Aynı ultra iskeletleştirilmiş kalbe sahip bu iki çarpıcı model, kasalarında kullanılan materyaller ve estetik özellikleriyle öne çıkıyor. Böylece benzersiz karakterlere sahip çift yumurta ikizleri haline geliyor.

  RM 74-01, korozyona ve çizilmelere karşı çarpıcı dayanıklılığı sayesinde kasa tasarımı için ideal olan Gri Sermet içeriyor. Titanyumun hafifliğini seramiğin sertliğiyle bir araya getiren Gri Sermet, yüksek performanslı seramik girişlerle bağlantılı metalik zirkonyum matristen oluşuyor. Pırlantayla benzer düzeyde sertliğe sahip materyal, bu modelin kasasına özellikle uygun bulundu. Richard Mille ve IMI Grup (mikro teknoloji uzmanı) tarafından yıllarca yürütülen geliştirme çalışmaları bu materyalin tasarımına ve eşsiz gri rengine imkan tanıyor. Grade 5 titanyum kasa sargısı, köprüler ve ana plaka da kasa donanımını kusursuzca ve ahenkle tamamlıyor.

  RM 74-02 ise Richard Mille imzalı saatçiliğe özel başka bir materyalle, Altın Carbon TPT® ile güçlendirildi. Bu sefer teknik zorluk, tekil kompozit bir materyali (Carbon TPT®), kıymetli bir madenle (altın varak) kombine etmekte yatıyor. Bu geliştirme için yıllar boyunca çalışma yapıldı. Dirençli olduğu kadar hafif de olan bu saatçilik eseri, karbonun mat siyahıyla altının aurası arasında çarpıcı bir kontrast yaratıyor. Koyu siluetine, 24 karat sarı altın sicimler eşlik ediyor. Altının ışıltısı ana plakaya, polisajlı sütunlara sahip kırmızı altın kasa sargısına ve sarı altınla çevrelenen kurma koluna kadar uzanıyor.

  RM 74-01 ve RM 74-02 In-House Otomatik Tourbillon saatlerde yalnızca Richard Mille imzalı saatçiliğe özel materyaller kullanıldı.

  Bu modellerin ikiz çekirdekleri, RM 74-01 için in-house CRMT6 kalibre. RM 74-02’nin kasasında ise CRMT5 kalibre var. Ana plaka ve köprüler için kullanılan materyaller arasında RM 74-01 için PVD ve elektro plazma işlemeli grade 5 titanyum; RM 74-02 için sarı ve kırmızı altın yer alıyor. Serbest hareketli balans çarkına sahip tourbillon regülatörünün ritmine ayak uyduran hızlı tamburlardan sürekli enerji akışı sağlanırken, bu enerji akışı içe kıvrık profile sahip dişliler sayesinde nazikçe dağılıyor ve 50 saatlik mekanik ‘baleyi’ garanti ediyor. Her iki mekanizma da enerjisini ayarlanabilir geometrili rotordan alıyor. Bu, iki saatin ve kurma düzeneklerinin takan kişinin profiline göre kişiselleştirilmesini sağlıyor. RM 74-01 ve RM 74-02’nin karakteristik olarak ince hatları, tourbillon mekanizmalarını özel olarak vurguluyor. Her iki saatte de tourbillon çerçevede saat 6 konumunda yer alıyor. Pahlanmış¸ feston detaya sahip flans¸taki özel çalışma, her saatin mekanizmasını ön plana çıkarırken, el finisajının nazik dokunuşları bu iki saatin zarif özelliklerini güçlendiriyor. Böylece zarafet ve saatçilik bilimi bir araya gelerek kusursuzluğa erişiyor.

  Yorum yok RICHARD MILLE’DEN KARAKTERİSTİK İKİ TOURBILLON

  Read More
 • IWC’DEN YENİ PILOT’S WATCH CHRONOGRAPH EDITION “AMG”

  May 24 • Manşet, SAAT • 85 Views

  Otomotiv mühendisliği materyalleriyle üretilen Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG” (Ref. IW377903) IWC’nin şirket üretimi 69385 kalibreyle donatılmış ilk 43 mm Pilot’s Watch Chronograph modeli. Aynı zamanda olağanüstü hafif ve çizilmeye dayanıklı titanyum kasayla donatılmış ilk Pilot’s Watch Chronograph.

  IWC Schaffhausen ve Mercedes-AMG, Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG” modelini saat severlerle buluşturdu. Bu yeni tasarım saat İsviçreli lüks saat yapımcısı ile Alman otomobil üreticisini 2004 yılından beri birbirine bağlayan ortaklığın son ürünü. IWC yeni modelini, IWC CEO’su Christoph Grainger-Herr, Mercedes-AMG CEO’su Philipp Schiemer ile ortak marka elçisi ve yarış pilotu Maro Engel ile beraber, dijital platformda basına ve saatseverlere tanıttı.

  İsviçreli lüks saat yapımcısı ile performans ve spor otomobil markası Mercedes-AMG arasındaki uzun soluklu işbirliği teknik mükemmellik ve kalite tutkusu dahil birçok ortak değere dayanıyor. İki şirket de cesur fikirlerini hayata geçirmeye can atan vizyonerler tarafından kuruldu.

  IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr, “IWC Schaffhausen ve Mercedes-AMG performans ve tasarım tutkusunun yanı sıra en ince detaya kadar kusursuz mühendisliğin de peşinde. 17 yıllık ortaklığımız boyunca hem motor sporları alanında beraber heyecan verici anlar yaşadık hem de müşterilerimize bir ömür unutamayacakları anılar yaşattık. Bugün Pilot‘s Watch Chronograph Edition “AMG” modelinden başlayarak, Mercedes-AMG’nin Pilot’s Watch koleksiyonumuzun vazgeçilmez bir üyesi olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

  Mercedes-AMG CEO’su Philipp Schiemer ise yaptığı açıklamada, “Mercedes- AMG ve IWC arasındaki ortaklık başarılı ve uzun soluklu bir işbirliği için gereken her özelliğe sahip. Üstün zanaatkarlık uygulamalarına ve ürün deneyimlerine verdiğimiz önem bizi 2004’ten beri birleştiriyor. Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG” güçlü ortaklığımızın altını bir kez daha çiziyor” sözleriyle düşüncelerini belirtti.

  Otomotiv mühendisliği materyalleriyle üretilen Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG” (Ref. IW377903) IWC’nin şirket üretimi 69385 kalibreyle donatılmış ilk 43 mm Pilot’s Watch Chronograph modeli. Aynı zamanda olağanüstü hafif ve çizilmeye dayanıklı titanyum kasayla donatılmış ilk Pilot’s Watch Chronograph. Grade 5 titanyum yüzey AMG’nin en gözde modeli Selenite Grey Magno boya rengini hatırlatacak biçimde saate mat gri görünümünü veriyor. Kadranda da yine AMG’nin ayrılmaz unsurlarından biri olan karbon fiber parçalar var. Hammaddesi ise dokuma makinelerinde işlenerek tekstil dokusu kazanan ve nihai üründe karakteristik dokunmuş “karbon görünümüne” bürünen kesintisiz karbon fiber. Siyah karbon kadran gümüş kronograf alt kadranlarıyla mükemmel bir kontrast oluşturarak yarış otomobillerindeki göstergeleri akla getiriyor.

  Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG”, 21 Mayıs’tan itibaren IWC.com adresi, IWC butikleri ve yetkili satıcılar aracılığıyla ön siparişe açıldı. My IWC bakım programı kapsamında olması sayesinde 2 yıllık standart Uluslararası Sınırlı Garanti süresi 6 yıla uzatılabiliyor.

  Çok yönlü bu performans saati IWC üretimi 69385 kalibreyle çalışıyor. Sağlam ve hassas kronograf mekanizması 12 saate kadar durma süresi ölçümü yapılmasına olanak veriyor. Kronograf fonksiyonu iki fonksiyon seviyeli karmaşık bir bileşen olan kolonlu çark koordinatörüyle kontrol ediliyor. Renkli safir cam kasa arkasına Mercedes-AMG logosu işlendi. Saat tezat renkte dikişler ve katlanır tokayla bezeli kabartmalı dana derisinden siyah renkte kayışla takılıyor.

  Pilot’s Watch Chronograph Edition “AMG”, 21 Mayıs’tan itibaren IWC.com adresi, IWC butikleri ve yetkili satıcılar aracılığıyla ön siparişe açıldı.

  Yorum yok IWC’DEN YENİ PILOT’S WATCH CHRONOGRAPH EDITION “AMG”

  Read More
 • ULYSSE NARDIN’IN MÜKEMMEL ‘UFO’SU

  May 14 • Manşet, SAAT • 143 Views

  Ulysee Nardin bu kez tutkunlarını ve saat severleri başka bir boyutta zaman yolculuğuna çıkarıyor. Burada kronometre basit bir saatin ötesinde, geleceği hayal etmeye cüret etmenizi sağlayacak saat yapımı tarihine bir yolculuk.

  Ulysse Nardin, 175. yıl dönümünü kutlamak için saatçiliği hayal gücünün sınırlarına taşıyarak kronometreyi tekrar keşfediyor. Bu UFO bir masa saati olabilir ama aynı zamanda dalgaların hareketinin mekanik bir tasviri, geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin üç zamanlı bir karışımı. Ulysse Nardin bir kez daha tümüyle beklenmeyen bir yeniliği piyasaya sürüyor – harikaları – arasına, inovasyon ve keşiften, denizlerden ve göklerden ilham almış bir yenisini daha ekliyor. Bu UFO, 19. ve 20. yüzyıl deniz kronometrelerinden 2001 FREAK ve 2020 BLAST modeline kadar Ulysse Nardin’in saat geçmişinin tüm unsurlarını tek bir objede birleştiriyor. Tek kelimeyle harikulade bir eser.

  GELECEĞİN DENİZ KRONOMETRESİ

  175 yıl önce Ulysse Nardin yüksek güvenilirliğe ve inanılmaz bir kesinliğe sahip tekne saatleri ve deniz kronometreleri ile biliniyordu. Bunlar, Cenevre ve Neuchâtel gözlemevlerinin ilk kronometre ödüllerini kazanmış mekanizmalardı. Kırk beş deniz kuvveti Ulysse Nardin’in üstün işçiliği sayesinde açık deniz rotalarında seyrettiler.

  Markanın geleceğini, Ulysse Nardin’in 1846 yılında kendine belirlediği çıtaya, yani en iyi zaman ölçme araçlarını yaratma arzusuna sadık kalarak nasıl kutlayabilirdik? “Bu yıldönümü için vintage öğeleri tekrar kullanarak geçmişe ait bir saat yaratmak kreatif amaçlarımızın bir parçası değildi. Aksine trendi tersine çevirmek ve geriye gitmek yerine 175 yıl ileriye doğru bir adım atmak istedik. Biz her zaman ileriye bakıyoruz. 2196 yılında tasarlanmış bir deniz kronometresinin neye benzeyeceğini görmek istedik” şeklinde açıklıyor Ulysse Nardin CEO’su Patrick Pruniaux.

  675 parçası ve üç kadranlı zaman dilimiyle UFO, Ulysse Nardin tasarımcılarının, mühendislerinin ve saat ustalarının bir deniz kronometresinin 175 yıl içinde neye benzeyeceğine dair fütürist bir yorumu. UFO, hangi denizlere açılırsa açılsınlar, geleceğin kaşiflerine rehberlik sunmak amacıyla tasarlandı.

  SALLANTI VE TÜRBÜLANS

  Nihai esin kaynağı olarak okyanusları alarak, UFO mekanizması dalgaların mekanikleşmesini yansıtıyor. Saatin tüm yapısı, okyanusun ebedi hareketi, dalgaların gelgitini çağrıştıran nazik bir sallantıda oluşan dengesizlik üzerine inşa edildi. Dengenin sırrı ise tungsten kitlesi içeren yarı küre biçimindeki mavi alüminyum baz. Baz ve cam fanus, camın gevşetilebildiği eski deniz kronometre sistemlerine benzer biçimde bayonet bağlantı sistemi aracılığıyla birleştirildi.

  Deniz kronometreleri geminin sürekli sallantısını etkisiz hale getirmek için ahşap kutularda ve yalpalar üzerine saklanırken, Ulysse Nardin bunu tersine çeviriyor. Burada, hafifçe dürtüldüğünde dalgaları yaratan objenin kendisi. 7.2 kg ağırlığındaki UFO, ekseninden – 120 derecelik genişlikle – 60 dereceye kadar sallanabiliyor. Mühendisler ağırlık merkezi/kütle/eylemsizlik momentini doğru bir biçimde hesaplayarak UFO’nun çok hızlı veya çok yavaş sallanmasını ve dengenin önemli ölçüde etkilenmesini önlediler.

  UFO mekanizması ile birlikte mimari de okyanustan ilham aldı. Bu harikulade eserin altına yerleştiği fanus, siyah ve sarı renkte yüzen ana şamandıraları ortaya çıkarıyor, bu objeler aynı zamanda masa saatinin omurgası üzerine oturan X için de bir ilham kaynağı. Yukarıdan bakıldığında UFO’nun yapımı, amblemi ve çapası ile birlikte, rozetin kalbine hükmeden kaleydoskopik bir görünümde.

  KOZMİK KÜRELER

  UFO yeterince şaşkınlık verici ancak oval cam fanusa da gerekli dikkat gösterilmeli. İsviçre’nin Neuchâtel gölü kıyılarında bulunan teknik cam yapım atölyesi Verre et Quartz için çalışan bir cam üfleyicisi olan 26 yaşındaki sanatçı Romain Montero tarafından tasarlanıp üretildi. Yalnızca 75 adet üretilen sınırlı sayıdaki UFO el yapımı cam parçalarından bizzat sorumluydu.

  Montero, yaptığı çalışmayı, “En büyük zorluk cam tüpün baştan aşağı estetiğini sağlamaktı. 50 lekesiz cam fanus elde etmek için üç katı sayıda, yani 150 fanus üflemek zorunda kaldım. Bir sabun köpüğü yaratmak istercesine, mümkün olduğunca nazik bir şekilde üflemeniz gerekiyor. Yine de cam, temelinde kusurlu ve üflemeler sırasında mikro titreşimlere karşı hassas, fakat güzellik bu eksikliklerde ve ufak kusurlarda yatıyor” şeklinde açıklıyor.

  3mm kalınlığındaki tüpü üretmek için camın sıcakken 45 dakikadan uzun bir süre boyunca esnetilmesi gerekiyor. Bunun için cam yapıcısı, 1,500 dereceye kadar ulaşan geleneksel tornası üzerinde çıplak gözle çalışıyor. Bu sıcaklıkta cam dönüşüm geçiriyor, turuncu, kırmızı, beyaz ve pembenin tüm tonlarının rengini alıyor. Tüm süreç neredeyse yarım iş gününü alıyor: camın kesilmesi, üfleme, üflemenin ve ölçülerin kontrolü, tavlama fırını, tekrar kesim, laminasyon, son görsel inceleme ve temizleme.

  Camı ısıttığınız andan itibaren atomları bozuyorsunuz. Bozulmaya yol açan şey ısı. Bu, kaçınılmaz. Böylece malzemede istenmeyen ani kırılmalara yol açabilecek bir zayıflık yaratmış oluyorsunuz. Mükemmele erişmek için bu gerilimi boşaltmalısınız” şeklinde açıklıyor Montero.

  AĞIR TOP

  Tüm başarılı yolculuklarda olduğu gibi deneyimli bir mürettebat şart. Bu özel yolculuk için Ulysse Nardin, 1839 yılından beri geleneksel saat üretimi yapan ve şimdi MB&F’s CEO’su Max Busser’in olağanüstü hayallerini hayata geçiren Maison L’Epée ile işbirliği yapmaya karar verdi.

  Altı ekstra geniş tamburu aracılığıyla sağlanan bir yıllık güç rezervine sahip, 49 mm’lik olağanüstü çapına ulaşan denge çarkı çemberi ve 663 parçadan oluşan UFO, yalnızca sekiz adedinin üretimi 28 saat sürecek kadar karmaşık üçlü trapezoidal kadranlar üzerinde zamanı gösteriyor. Üç kadran, üç farklı zaman dilimini, üç farklı açıdan tek seferde gösterilmesini sağlıyor.

  0.5 Hz’de atan XXL pirinç denge çarkının iki yönlü bir hedefi var: daha önce hiç görülmemiş – bir yıllık- güç rezervi süresini korumak ve saniyede bir sağlanacak döngüye (yarı salınım) erişmek için yetecek zamanla birlikte objenin nazik ve sakin hareketini bir meditasyona çevirmek. Dead-beat saniye ise her bir saniyenin geçişini eşit olarak işaretleyerek bu masa saatine zamanında gerçekleşen bir meditasyon hissi ekliyor.

  HAZİNE SANDIĞI VE ANAHTARI

  UFO eskitilmiş ahşap bir hazine sandığı içerisinde sunuluyor, sanki sahile vurmuş bir keşif gibi; geçmişten gelen bir parça fakat gelecekten bir mesaj iletiyor. UFO’yu, içerisinde işletim talimatları, garanti kartı ve kurma anahtarına ait özel yeri ile birlikte bulacaksınız. Mekanizmanın bir yıllık kurulumu için kare köşeli paslanmaz çelik anahtar ile 40 tur döngü gerekiyor. Her bir kadranın, saat ayarlaması için de kullanılan anahtar dişi mevcut (biri kurulum diğerleri tek bir anahtar kullanılarak kurulan zaman dilimleri için olmak üzere dört adet diş).

  Yorum yok ULYSSE NARDIN’IN MÜKEMMEL ‘UFO’SU

  Read More
 • LONGINES SPIRIT ‘YEŞİL’LE ÇOK FARKLI

  May 14 • Kısa Haber • 75 Views

  Longines Spirit koleksiyonundaki siyah, gümüş ve mavi rengi şimdi de yeşil takip ediyor. Yeşil, serinin ruhunu yansıtan ve modaya uygun renkler taşıyan modellerde hayat buluyor.

  Bir zamanlar gökleri, denizleri ve yeni diyarları fetheden maceracılara eşlik eden hassas cihazları yansıtmak üzere tasarlanmış bir seri olan Longines Spirit’in kadranları şimdi yeşilin tonlarını taşıyor. Tarihi yenilikle birleştiren bu koleksiyon, havacılık dünyasının öncülüğünden esinlenen unsurları günümüzün estetik ve teknik beklentileriyle birleştiriyor. Son derece çağdaş bir karaktere sahip olan seri, Longines’i ilk günden beri yönlendiren öncü ruhu sürdürürken, rekorlarla dolu maceraları ve cesaretleriyle tarihe damga vuran olağanüstü erkeklere ve kadınlara içten bir saygı duruşunda bulunuyor.

  Longines Spirit koleksiyonundaki siyah, gümüş ve mavi rengi şimdi de yeşil takip ediyor. Yeşil, serinin ruhunu yansıtan ve modaya uygun renkler taşıyan modellerde hayat buluyor.

  Longines saatleri ve cihazları, güvenilirlikleri, hassasiyetleri, güçleri ve yenilikleri sayesinde bir dizi öncü başarıya katkıda bulundu. Bilinmeyen kıyılara yapılan keşif gezilerine eşlik etti, olağanüstü hava koşullarına direndi, denizleri aştı. Yeni uçuş güzergahları keşfedilirken ve havacılık rekorları kırılırken oradaydı. Birçok maceracı gökleri, denizleri ve yeni diyarları keşfederken Longines’in bilgi birikiminden faydalandı.

  Koleksiyonun, 40 ve 42 milimetrelik iki farklı boyda sunulan en yeni üç ibreli/takvimli modelleri zarif yeşil kadranlara sahip.

  Longines Spirit serisi bu zengin mirasa yeni bir soluk getiriyor. Pilot saatlerinin geleneksel özelliklerini, modern bir çizgi ve estetik kodlarla birleştirerek son derece çağdaş ve titiz bir görünümle sunan bu seri, tarihi yenilikle bir araya getiriyor.

  Koleksiyonun, 40 ve 42 milimetrelik iki farklı boyda sunulan en yeni üç ibreli/takvimli modelleri zarif yeşil kadranlara sahip. Super-LumiNova® bej ile bir arada sunulan yeni renk, modele klasik bir dokunuş kazandırırken, kadranın kum desenli yüzeyi modaya uygun metalik bir parlaklık sunuyor. Geçmişle bugünü zarif bir şekilde yan yana getiren bu saatlerin kadranı, Longines’in tüm tarihi boyunca olduğu gibi, mekanizmasının kalitesini yansıtan beş aplike yıldız taşıyor.

  Kendilerinden öncekiler gibi en ileri teknolojiyle donatılan bu modeller de özel otomatik kalibre (L888.4) ve silikon pandüle sahip. Son derece hassas bu modellerin her biri İsviçre Resmî Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından verilen kronometre sertifikasını taşıyor ve 5 yıl garantili. El yapımı olarak özenle üretilen paslanmaz çelik kasa, zarif bir çelik bilezik veya bej deri kayışla ve Longines’in özel değiştirilebilir kayış sistemiyle geliyor.

  Kanatlı kum saati, Longines Spirit serisinin zengin mirasının meşruiyetini, markaya büyük bir güven duyan efsanevi öncülere dayandırmaktan duyduğu gururu yansıtıyor. Longines Spirit, karşılığını Mükemmellik Arayışı ifadesinde bulan çağdaş bakış açılarına sahip geçmişin bu kahramanlarına saygı duruşunda bulunuyor.

  Yorum yok LONGINES SPIRIT ‘YEŞİL’LE ÇOK FARKLI

  Read More
 • BVLGARI’DEN ROMANTİK ‘FIOREVER’ KOLEKSİYONU

  May 14 • Manşet, MÜCEVHER • 93 Views

  Bvlgari’nin en sevdiği ilham kaynağı Roma’dan esinlenilen Fiorever koleksiyonu, Ebedi Şehir’in büyüsünü ve sınırsız romantizmini ışıltılı, doğal ve zarif tasarımlara dönüştürüyor.

  İsmini İtalyancadaki çiçek anlamına gelen “fiore” ve sonsuzluk anlamına gelen “forever” kelimelerinin birleşiminden alan ışıltılı Fiorever mücevher koleksiyonu, bu doğal motifi, Bvlgari tarzında romantik bir dokunuşla tamamlanan karşı konulamaz pozitifliğin ve neşenin ebedi bir sembolüne dönüştürerek, mutluluğun zamansız bir amblemi olarak sunuyor.

  2021 Fiorever Mücevher Koleksiyonu

  Mutlulukla ışıldamak için tasarlanan, sofistike ancak her türlü stile rahatlıkla uyum sağlayan yeni Fiorever mücevherler, koleksiyonun romantik ruhunu ışıltılı ve ayırt edici bir tasarımla mükemmel bir şekilde birleştiriyor.

  Zanaatkarlıkta yaratıcı ve özgün yaklaşımını yepyeni bir seviyeye taşıyan Bvlgari, iki değiştirilebilen mücevherden yapılmış özel bir beyaz altın ve pırlanta bir set sunuyor. 6 karattan fazla pırlantaya sahip zarif pavé-set kolye, çiçek şeklinde bir kapanma kilidiyle tamamlanıyor. Kalbinde parlak kesim bir pırlanta bulunan sembolik kolye ucu, kolayca değiştirilip ışıltılı bir broş haline de getirilebiliyor.

  İkonik çiçek motifinden oluşan zarif, tek sıra pırlantalarla bezeli, ultra feminen beyaz altın sarkaçlı küpeler, sarkıt kısımları ayrılarak kolayca çok yönlü dört yapraklı küpe haline gelebiliyor.

  Kolay ve rahat bir giyilebilirlik sunmak için özel olarak tasarlanmış, ışıldayan çiçek motifi içinde sihirli bir şekilde ortadan kaybolan yeni ve pratik klipsiyle seti tamamlayan, göz kamaştırıcı beyaz altın ve pırlanta bir bileklik karşımıza çıkıyor. Evrensel çekiciliğe sahip bu mücevher seti, zamansız, tek sıra pırlanta stili ile çiçek motifinin verdiği ekstra gösteriş arasındaki zarif kombinasyondan oluşuyor.

  Bir çiçeğin taç yapraklarını açış anını canlandırmak üzere parlak elmasların bir araya geldiği, hayranlık uyandıran yüzük doğanın bütün güzelliğini ihtişam ve büyüleyici ışıltısıyla yeniden canlandırıyor. Eşi görülmemiş tasarımın bir ucunda muhteşem bir çiçek bulunurken, rüzgârdan savrulan taç yaprağı spiral halkanın diğer ucunda yüzük tasarımını tamamlıyor.

  Pembe veya beyaz altın renkli çiçek kolye uçları, doğal zarafeti ve neşeli içtenliği içeren, ajur motifli tasarımlarının inceliği ile kibarca parlıyor. Değerli dört yapraklı yonca motifinin küçültülmüş bir yorumu, günlük hayata ışıltılı ve zarif kadınsı bir dokunuş getiriyor. Bvlgari’nin zarif ve nadir değerli taşlara yönelik ayırt edici zevkini sergileyen üç yeni kolye, ikonik çiçeğe değerli bir renk katıyor. Göz kamaştırıcı elmas yaprakları, beyaz altın versiyonunda canlı safir, zümrüt ve pembe altın renk kombinasyonuyla merkezindeki parlak kesim yakutu yüceltiyor ve Bvlgari’nin ustalığını renkli mücevherlerle mükemmel bir şekilde ifade ediyor.

  Yorum yok BVLGARI’DEN ROMANTİK ‘FIOREVER’ KOLEKSİYONU

  Read More
 • OMEGA, TOKYO OLİMPİYATLARI’NA HAZIR!

  Nis 17 • Manşet, SAAT • 200 Views

  1932’den bu yana Olimpiyat Oyunları’nın ‘Resmi Zaman Tutucusu’ olan OMEGA, Tokyo 2020’de bu görevi 29. kez üstlenecek. Marka, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ambleminden esinlenen benzersiz renk şemasını saat yapım teknolojisinin en iyileriyle harmanlayarak Seamaster Diver 300M Tokyo 2020’yi üretti.

  Japonya’da gerçekleşecek olan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na sayılı günler kaldı. Sporcular son hazırlıklarıyla meşgul olurken, etkinliğin ‘Resmi Zaman Tutucusu’ olan OMEGA, bu tarihi anı özel bir saatle kutluyor.

  OMEGA, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ambleminden esinlenen benzersiz renk şemasını saat yapım teknolojisinin en iyileriyle harmanlayarak Seamaster Diver 300M Tokyo 2020’yi üretti.

  Paslanmaz çelikten üretilen 42mm kasaya sahip model, beyaz emaye dolgulu dalış ölçeğine sahip mavi seramik bezel halkası, kusursuz şekilde entegre edilen cilalanmış-fırçalanmış pazlanmaz çelikten yapılma bilezik ile şık bir görünüm kazanmış.

  Saatin eşsiz mavisi, lazerle oyulmuş dalgalar sayesinde ekstra derinliğe sahip cilalanmış beyaz seramik kadranla tamamlanıyor. Modelin özellikleri arasında saat 6 konumuna yerleştirilmiş tarih penceresi ve kırmızıyla vurgulanmış ünlü Seamaster adı bulunuyor. Kadran tasarımını beyaz Super- LumiNova dolgulu mavi kollar ve indeksler tamamlıyor.

  Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları amblemi taşıyan safir kristal arka kapak bu özel anı ölümsüzleştirirken kullanıcı, İsviçre Federal Metroloji Enstitüsü (METAS) tarafından resmi olarak sertifikalandırılmış OMEGA Co-Axial Master Chronometer Calibre 8800’ı izleyebiliyor. Seamaster Diver 300M Tokyo 2020, her altın madalyalı sporcunun gurur duyacağı performans standardına sahip.

  Saat, özel bir Olimpiyat Oyunları sunum kutusu, Master Chronometer kartı ve 5 yıllık garantiyle satışa sunuluyor.

  OMEGA, TOKYO OLİMPİYATLARI’NA HAZIR! için yorumlar kapalı

  Read More
 • BASELWORLD 2021 İPTAL

  May 8 • Manşet, SAAT • 1012 Views

  Baselworld özellikle son iki yıldır ağır yapısal değişiklikler geçirirken 2020 baharında yaşadığı ayrılıklar ve salgın nedeniyle daha da sarsıldı.

  En son fuarın güçlü katılımcılarından Patek Philippe, Rolex, Tudor, Chanel, Chopard, Hublot, Zenith,Tag Heuer ayrıldıklarını  deklare etmesi ve Cenevre’de farklı bir organizasyon ile devam edeceklerini bildirmesi, tarihi fuar organizasyonu Baselworld’e son darbe niteliğindeydi. 2021 Şubat ayında yapılması düşünülen fuar için bir tarih değişikliği önümüzdeki günlerde olacağı belirtildi. Umarız ki saat endüstrisine heyecan, yön veren organizasyon için sadece bir erteleme kararı olur ve kaldığı yerden devam eder.  

  MCH Group CEO’su Bernd Stadlwieser şunları söylüyor: “Birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz ve kısa bir süre içinde herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulduk. COVID-19 nedeniyle büyük gelir kaybı ışığında ve tüm paydaş gruplarımıza karşı sorumluluğumuz olan bu çözüm bizim için mümkün olanın sınırını gösteriyor. Baselworld 2020 için dostane çözüm ile artık tamamen geleceğe konsantre olabiliriz.”

  MCH Grubu, 28 Ocak – 2 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında planlanan Baselworld 2021′ tarihinde değişiklik olacağını belirtiyor.  “Katılımcılar ve ziyaretçilerle birlikte, yeni platformlar için gereksinimleri ve seçenekleri açıklama ve tartışma konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diyor. Michel Loris-Melikoff, Baselworld Genel Müdürü. “Yaza kadar olası formatlar hakkında bir karar alacağız ve daha sonra yeni konsept ve zamanlama hakkında bilgi vereceğiz.”

  BASELWORLD 2021 İPTAL için yorumlar kapalı

  Read More
 • A.LANGE&SÖHNE ZEITWERK MINUTE REPEATER

  Nis 25 • Manşet, SAAT • 906 Views

  Koyu mavi kadranla donatılan sınırlı beyaz altın edisyon 

  2015’te çıkan ZEITWERK MINUTE REPEATER mekanik zıplayan rakam göstergesi ile ondalık dakika tekrarlayıcıyı bir araya getiren dünyadaki tek saat. Bu komplike saatin – montajı bile yedi ay sürüyor – şimdiye kadar yalnızca platin versiyonu mevcuttu. Piyasaya çıkışından beş yıl sonra 30 örnekle sınırlı üretilen koyu mavi kadranla donatılmış beyaz altın edisyonu beğeniye sunuluyor.

  ZEITWERK MINUTE REPEATER klasik komplikasyona getirilen yepyeni bir yorum. Saatin vuruş mekanizması – çeyrek saatlik aralıklar yerine on dakikalık aralıklarda çifte vuruş yaparak ses çıkarıyor – zamanın “dijital” gösterimini ikna edici ve mantıklı bir yöntemle tamamlıyor.

  Vuruş mekanizması saat 10 konumundaki tekrarlayıcı düğmesi aktive edildiğinde kadranda gösterilen zamanı sesli olarak bildiriyor. Gördüğünüzü duyuyor, duyduğunuzu görüyorsunuz. Örneğin saat 7.52’de her saat için bir kez olmak üzere sol taraftaki gong çekici pes sesli gonga yedi kez vuruyor. Ardından on dakikalık aralıklar için iki çift ton duyuluyor ve son olarak sağ taraftaki çekiç iki dakika için iki kez gongu vuruyor. Perdahlı gonglar ve siyah perdahlı gong çekiçleri saat tasarımıyla kusursuz bir uyum içinde.

  TASARIM ÖZELLİKLERİ

  Vuruş mekanizması geliştirilirken Lange mühendisleri zamanın saat halkası ve iki dakika diskiyle gösterildiği zıplayan rakam mekanizmasını temel aldı. Bu konfigürasyon doğrudan mekanik gösterge unsurlarına bağlı salyangoz kamları üzerinde – saatler, on dakikalık aralıklar ve dakikalar için ayrı ayrı – gerçekleşecek vuruş sayılarının denenmesine olanak veriyor. Aynı zamanda genişletilmiş örneklem alanları vuruş mekanizmasının güvenilirliğini artırıyor. Böylece akustik zaman daima gösterilen zamanı ifade ediyor.

  SÜRGÜ YERİNE DÜĞME

  ZEITWERK MINUTE REPEATER modelinde dakika tekrarlayıcı fonksiyonu emsalsiz bir düğme ile faaliyete geçiyor. Vuruş mekanizması gücünü iki ana yay tamburundan aldığından, ayrı bir yayı germek için dakika tekrarlayıcılarda sık rastlanan sürgüye duyulan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Kasada büyük bir yanal açıklığın olmayışı da akustik bozulmanın önüne geçiyor ve ses kalitesi artıyor. Ve sürgünün tersine düğmeye conta takılabildiğinden ZEITWERK MINUTE REPEATER 3 bara kadar su geçirmiyor.

  AHENKLİ SES

  Ürün geliştiriciler en iyi ses kalitesine ulaşmak amacıyla kasa, gong çekiçleri, gonglar ve mekanizma mimarisi gibi tüm ilgili parametreleri birbirine uygun hale getirdi. Büyük beyaz altın kasa yankılı, sıcak bir ses çıkarırken sabırla elle akort edilen gonglardan tınlayan notalar tatlı bir ahenkle yayılıyor.

  DETAYLARDAKİ İNCELİK

  ZEITWERK MINUTE REPEATER işleyişini mükemmel hale getiren bir dizi teknik özelliğiyle göz dolduruyor.  

  Dakika tekrarlayıcı çalıştığı sırada herhangi bir hareket mekanik karışıklığa yol açabileceğinden tekrarlayıcının çalışma süresi dolana kadar numara disklerinin ilerlemesi durduruluyor. Bu süre 20 saniyeyi bulabiliyor. Tehir işlemi dijital olarak gösterilen zaman ile akustik zamanın daima aynı olmasını garantiliyor.

  Aynı nedenden ötürü vuruş mekanizması aktifken taç düğmesi çekilemiyor. Dakika tekrarlayıcı düğmesinin aktivasyonu vuruş mekanizmasını çalıştıran raket dişlisi ile zembereğe bağlı dişli takımının birbirinden ayrılmasına neden oluyor. Bu durum taç düğmesi dahil tüm dişli takımının dakika tekrarlayıcı çalıştığı sırada dönmesini, dolayısıyla gereksiz enerji harcanmasını engelliyor.

  Ayrıca güç rezervi yirmi saatin altına düştüğünde vuruş mekanizması aktive edilemiyor. Böylece dakika tekrarlayıcının sadece güç rezervi doluyken çalışması sağlanıyor: Başka bir deyişle ses sekansı tamamlanmadan saatin beklenmedik biçimde durmasının önüne geçiliyor. Güç rezervi göstergesinde 12 saat işareti kırmızı nokta ile gösteriliyor.

  ZIPLAYAN RAKAM MEKANİZMASI

  ZEITWERK modelleri zıplayan rakam göstergesiyle tasarımda saflığın benzersiz örnekleri. Üç diskten oluşan gösterge modülü zamanın büyük formatlı rakamlarla soldan sağa doğal bir şekilde okunmasını sağlayacak bir tasarımla düzenlendi. Patentli zıplayan rakam mekanizması insan gözünün neredeyse hiç fark edemeyeceği hafif bir kıpırtıyla bir dakikadan diğerine ilerliyor ve saat başlarında rakam disklerinin üçü de aynı anda tam olarak bir artımla ileri atlıyor. Söz konusu ilerleme hareketlerini idare etmek için büyük zembereğin olağanüstü güçlü olması gerekiyor. Ansızın hızlanan disklerin kontrollü biçimde yavaşlatılarak mekanizmaya zarar vermelerini önlemek de bir diğer önemli unsur. Bunun için her ilerleme hareketinden sonra enerjiyi emen mekanik regülatör kullanılıyor.

  SABİT GÜÇ EŞAPMANI

  ZEITWERK saat ailesindeki tüm modeller gibi ZEITWERK MINUTE REPEATER’da da patentli sabit güç eşapmanı mevcut. Tambur ile balans arasında yer alan sabit güç eşapmanı rakam disklerinin bir dakikalık aralıklarla ilerleyişini düzenleyerek organize etmekten yükümlü. Aynı zamanda saatin dakikliğine de önemli bir katkısı var; zira saatin ne kadar kurulu olduğuna veya enerjiyi tüketen ilerleme işleminin durumuna bakmaksızın balansa makul miktarda güç iletilmesini sağlıyor.

  KUSURSUZ İŞÇİLİK

  Şirket içinde üretilen, olağanüstü özen ve sabırla elle tamamlanan L043.5 kalibre 771 parçadan oluşuyor. Vidalı altın yüksüklerde 93 değerli taş var. El oyması denge horozunu – tüm Lange saatlerinin simgesi – bütünleyen bir diğer tasarım unsuru da aynı motifin işlendiği maşa çarkı horozu.

  EDİSYON 2020

  İlk kez 2015’te çıkan ZEITWERK MINUTE REPEATER beş yıl aradan sonra 44.2 milimetre çapındaki beyaz altın kasa ve yine beyaz altın tırnaklı toka ile beğeniye sunuluyor. Som gümüşten koyu mavi kadran rodyumlu Alman gümüşü köprü ile hoş bir tezat yaratıyor. Elde dikilmiş mavi deri kayış saatin zarafetini vurguluyor. 30 örnekle sınırlı bu edisyon sadece 33 A. Lange & Söhne butiğinde satılacak.

  A.LANGE&SÖHNE ZEITWERK MINUTE REPEATER için yorumlar kapalı

  Read More
 • IWC PORTUGIESER KOLEKSİYONU YENİLEKLERLE DOLU

  Nis 25 • Genel, Manşet, SAAT • 961 Views

  Yeni nesil bir fuar olarak internet üzerinden yayına başlayan Watches & Wonders (eski adıyla SIHH) bu kez kapılarını sanal âlemden açıyor. 30 adet lüks saat markasının bir araya geldiği platform 25 Nisan’dan itibaren saat severlerle buluşuyor.

  IWC Schaffhausen, yeni modellerini Portugieser ailesinden tanıttı. Portugieser ailesinin eşsiz çekiciliğini daha da artıran yeni koleksiyon saat meraklıları ile buluşuyor. Zamansız ve etkileyici tasarımları ile Portugieser IWC 1930’ların sonlarında bir ikon yarattı. “Portugieser hakkındaki inanılmaz şey, yüzünün o zamandan beri neredeyse hiç değişmemiş olması. Net, işlevsel tasarım bugün 80 yıl önce olduğu kadar taze ve çağdaş görünüyor. Bu nedenle Portugieser, IWC’yi bir marka olarak ayırt eden, tamamen aynı, zamansız modernliği temsil eder. Yeni koleksiyon şimdi en iyi bilinen saat ailemizi daha da çekici hale getiriyor ve ikonik tasarımın nasıl gelişmeye devam ettiğini gösteriyor ”diye açıklıyor IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr.

  Yeni koleksiyondaki tüm saatler markanın kendi kalibreleri ile üretildi. IWC’nin en popüler modellerinden biri olan Portugieser Chronograph (Ref. 3716), standart sürümde IWC kendi üretimleri 69355 kalibreli ve şeffaf safir cam arka ile donatıldı. My IWC programı için uluslararası garantiyi 2 yıldan sekiz yıla uzatabilmek mümkün.

   Portugieser Automatic 40 (Ref. 3583), ikonik bir tasarıma dönüşen model 40 mm çapında ve saniye göstergesibe saat 6 konumunda kopmak kasasına uygun olarak yerleştirilmiş. Zamana meydan okuyan bu modern tasarım, şimdi de kasa çapı 40 milimetre olan yeni otomatik modelle koleksiyona dönüyor. Portugieser Automatic 40 (Ref. 3583) modelinin kasasının içinde IWC üretimi 82200 kalibre var. Sağlam otomatik mekanizma aşınmaya dayanıklı seramik parçalardan oluşan Pellaton kurma sistemi ile donatıldı. Mekanizmanın güç rezervi 60 saat. Safir cam kasa arkası mekanizmanın büyüleyici işleyişini gözler önüne seriyor. 18 karat 5N altın ya da paslanmaz çelik kasalı dört versiyon mevcut. Paslanmaz çelik modellerde kullanılan ve yeni geliştirilen kelebek katlanır toka, saatin bileğe oturmasını kolaylaştırıyor.  

  Bir denizcilik spor saati olarak Portugieser Yacht Club Moon & Tide  zamansız stili, sağlamlık ve yüksek su direnciyle birleştiriyor. 44 milimetre çapında yeni modellerde, telkari bezel ve kasa boyutlarına özel bir zarafet veren düz kasa çerçevesi var. Portugieser Yacht Club Moon & Tide (Ref. 344001), IWC’nin bir sonraki yüksek ve düşük gelgitin gelişini gösteren yeni geliştirilen gelgit göstergesine sahip ilk saatidir. Portugieser Yacht Club Chronograph (Ref. 3907), paslanmaz çelik veya 18 ayar 5N altın ve paslanmaz çelik kordon ile birlikte gelir.

  Boutique Edition ve komplikasyonlu modelleri denizin renginden ilham alan mavi ve altın rengi ile birleştirildi.  Ayrıcalıklı tasarımlar sadece ayrıcalıklı IWC butiklerinde ve IWC.com’da sunulacak. Mavi kadran, mavi timsah derisi kayış ve 18 ayar 5N altın veya 18 ayar Armor Gold® kadran olarak iki farklı tasarım ile yorumlandı.

   Yeni koleksiyondaki iki model, IWC’nin Haute Horlogerie’deki uzmanlığının altını çiziyor: Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph (Ref. 3940), tourbillonu retrograd bir tarih göstergesini kronografla birleştirirkenPortugieser Perpetual Calendar Tourbillon (Ref. 5045) tourbillon ve sürekli takvimi bir araya getiriyor.

  IWC PORTUGIESER KOLEKSİYONU YENİLEKLERLE DOLU için yorumlar kapalı

  Read More