• BASELWORLD 2021 İPTAL

  May 8 • Manşet, SAAT • 741 Views

  Baselworld özellikle son iki yıldır ağır yapısal değişiklikler geçirirken 2020 baharında yaşadığı ayrılıklar ve salgın nedeniyle daha da sarsıldı.

  En son fuarın güçlü katılımcılarından Patek Philippe, Rolex, Tudor, Chanel, Chopard, Hublot, Zenith,Tag Heuer ayrıldıklarını  deklare etmesi ve Cenevre’de farklı bir organizasyon ile devam edeceklerini bildirmesi, tarihi fuar organizasyonu Baselworld’e son darbe niteliğindeydi. 2021 Şubat ayında yapılması düşünülen fuar için bir tarih değişikliği önümüzdeki günlerde olacağı belirtildi. Umarız ki saat endüstrisine heyecan, yön veren organizasyon için sadece bir erteleme kararı olur ve kaldığı yerden devam eder.  

  MCH Group CEO’su Bernd Stadlwieser şunları söylüyor: “Birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz ve kısa bir süre içinde herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulduk. COVID-19 nedeniyle büyük gelir kaybı ışığında ve tüm paydaş gruplarımıza karşı sorumluluğumuz olan bu çözüm bizim için mümkün olanın sınırını gösteriyor. Baselworld 2020 için dostane çözüm ile artık tamamen geleceğe konsantre olabiliriz.”

  MCH Grubu, 28 Ocak – 2 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında planlanan Baselworld 2021′ tarihinde değişiklik olacağını belirtiyor.  “Katılımcılar ve ziyaretçilerle birlikte, yeni platformlar için gereksinimleri ve seçenekleri açıklama ve tartışma konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diyor. Michel Loris-Melikoff, Baselworld Genel Müdürü. “Yaza kadar olası formatlar hakkında bir karar alacağız ve daha sonra yeni konsept ve zamanlama hakkında bilgi vereceğiz.”

  BASELWORLD 2021 İPTAL için yorumlar kapalı

  Read More
 • A.LANGE&SÖHNE ZEITWERK MINUTE REPEATER

  Nis 25 • Manşet, SAAT • 746 Views

  Koyu mavi kadranla donatılan sınırlı beyaz altın edisyon 

  2015’te çıkan ZEITWERK MINUTE REPEATER mekanik zıplayan rakam göstergesi ile ondalık dakika tekrarlayıcıyı bir araya getiren dünyadaki tek saat. Bu komplike saatin – montajı bile yedi ay sürüyor – şimdiye kadar yalnızca platin versiyonu mevcuttu. Piyasaya çıkışından beş yıl sonra 30 örnekle sınırlı üretilen koyu mavi kadranla donatılmış beyaz altın edisyonu beğeniye sunuluyor.

  ZEITWERK MINUTE REPEATER klasik komplikasyona getirilen yepyeni bir yorum. Saatin vuruş mekanizması – çeyrek saatlik aralıklar yerine on dakikalık aralıklarda çifte vuruş yaparak ses çıkarıyor – zamanın “dijital” gösterimini ikna edici ve mantıklı bir yöntemle tamamlıyor.

  Vuruş mekanizması saat 10 konumundaki tekrarlayıcı düğmesi aktive edildiğinde kadranda gösterilen zamanı sesli olarak bildiriyor. Gördüğünüzü duyuyor, duyduğunuzu görüyorsunuz. Örneğin saat 7.52’de her saat için bir kez olmak üzere sol taraftaki gong çekici pes sesli gonga yedi kez vuruyor. Ardından on dakikalık aralıklar için iki çift ton duyuluyor ve son olarak sağ taraftaki çekiç iki dakika için iki kez gongu vuruyor. Perdahlı gonglar ve siyah perdahlı gong çekiçleri saat tasarımıyla kusursuz bir uyum içinde.

  TASARIM ÖZELLİKLERİ

  Vuruş mekanizması geliştirilirken Lange mühendisleri zamanın saat halkası ve iki dakika diskiyle gösterildiği zıplayan rakam mekanizmasını temel aldı. Bu konfigürasyon doğrudan mekanik gösterge unsurlarına bağlı salyangoz kamları üzerinde – saatler, on dakikalık aralıklar ve dakikalar için ayrı ayrı – gerçekleşecek vuruş sayılarının denenmesine olanak veriyor. Aynı zamanda genişletilmiş örneklem alanları vuruş mekanizmasının güvenilirliğini artırıyor. Böylece akustik zaman daima gösterilen zamanı ifade ediyor.

  SÜRGÜ YERİNE DÜĞME

  ZEITWERK MINUTE REPEATER modelinde dakika tekrarlayıcı fonksiyonu emsalsiz bir düğme ile faaliyete geçiyor. Vuruş mekanizması gücünü iki ana yay tamburundan aldığından, ayrı bir yayı germek için dakika tekrarlayıcılarda sık rastlanan sürgüye duyulan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Kasada büyük bir yanal açıklığın olmayışı da akustik bozulmanın önüne geçiyor ve ses kalitesi artıyor. Ve sürgünün tersine düğmeye conta takılabildiğinden ZEITWERK MINUTE REPEATER 3 bara kadar su geçirmiyor.

  AHENKLİ SES

  Ürün geliştiriciler en iyi ses kalitesine ulaşmak amacıyla kasa, gong çekiçleri, gonglar ve mekanizma mimarisi gibi tüm ilgili parametreleri birbirine uygun hale getirdi. Büyük beyaz altın kasa yankılı, sıcak bir ses çıkarırken sabırla elle akort edilen gonglardan tınlayan notalar tatlı bir ahenkle yayılıyor.

  DETAYLARDAKİ İNCELİK

  ZEITWERK MINUTE REPEATER işleyişini mükemmel hale getiren bir dizi teknik özelliğiyle göz dolduruyor.  

  Dakika tekrarlayıcı çalıştığı sırada herhangi bir hareket mekanik karışıklığa yol açabileceğinden tekrarlayıcının çalışma süresi dolana kadar numara disklerinin ilerlemesi durduruluyor. Bu süre 20 saniyeyi bulabiliyor. Tehir işlemi dijital olarak gösterilen zaman ile akustik zamanın daima aynı olmasını garantiliyor.

  Aynı nedenden ötürü vuruş mekanizması aktifken taç düğmesi çekilemiyor. Dakika tekrarlayıcı düğmesinin aktivasyonu vuruş mekanizmasını çalıştıran raket dişlisi ile zembereğe bağlı dişli takımının birbirinden ayrılmasına neden oluyor. Bu durum taç düğmesi dahil tüm dişli takımının dakika tekrarlayıcı çalıştığı sırada dönmesini, dolayısıyla gereksiz enerji harcanmasını engelliyor.

  Ayrıca güç rezervi yirmi saatin altına düştüğünde vuruş mekanizması aktive edilemiyor. Böylece dakika tekrarlayıcının sadece güç rezervi doluyken çalışması sağlanıyor: Başka bir deyişle ses sekansı tamamlanmadan saatin beklenmedik biçimde durmasının önüne geçiliyor. Güç rezervi göstergesinde 12 saat işareti kırmızı nokta ile gösteriliyor.

  ZIPLAYAN RAKAM MEKANİZMASI

  ZEITWERK modelleri zıplayan rakam göstergesiyle tasarımda saflığın benzersiz örnekleri. Üç diskten oluşan gösterge modülü zamanın büyük formatlı rakamlarla soldan sağa doğal bir şekilde okunmasını sağlayacak bir tasarımla düzenlendi. Patentli zıplayan rakam mekanizması insan gözünün neredeyse hiç fark edemeyeceği hafif bir kıpırtıyla bir dakikadan diğerine ilerliyor ve saat başlarında rakam disklerinin üçü de aynı anda tam olarak bir artımla ileri atlıyor. Söz konusu ilerleme hareketlerini idare etmek için büyük zembereğin olağanüstü güçlü olması gerekiyor. Ansızın hızlanan disklerin kontrollü biçimde yavaşlatılarak mekanizmaya zarar vermelerini önlemek de bir diğer önemli unsur. Bunun için her ilerleme hareketinden sonra enerjiyi emen mekanik regülatör kullanılıyor.

  SABİT GÜÇ EŞAPMANI

  ZEITWERK saat ailesindeki tüm modeller gibi ZEITWERK MINUTE REPEATER’da da patentli sabit güç eşapmanı mevcut. Tambur ile balans arasında yer alan sabit güç eşapmanı rakam disklerinin bir dakikalık aralıklarla ilerleyişini düzenleyerek organize etmekten yükümlü. Aynı zamanda saatin dakikliğine de önemli bir katkısı var; zira saatin ne kadar kurulu olduğuna veya enerjiyi tüketen ilerleme işleminin durumuna bakmaksızın balansa makul miktarda güç iletilmesini sağlıyor.

  KUSURSUZ İŞÇİLİK

  Şirket içinde üretilen, olağanüstü özen ve sabırla elle tamamlanan L043.5 kalibre 771 parçadan oluşuyor. Vidalı altın yüksüklerde 93 değerli taş var. El oyması denge horozunu – tüm Lange saatlerinin simgesi – bütünleyen bir diğer tasarım unsuru da aynı motifin işlendiği maşa çarkı horozu.

  EDİSYON 2020

  İlk kez 2015’te çıkan ZEITWERK MINUTE REPEATER beş yıl aradan sonra 44.2 milimetre çapındaki beyaz altın kasa ve yine beyaz altın tırnaklı toka ile beğeniye sunuluyor. Som gümüşten koyu mavi kadran rodyumlu Alman gümüşü köprü ile hoş bir tezat yaratıyor. Elde dikilmiş mavi deri kayış saatin zarafetini vurguluyor. 30 örnekle sınırlı bu edisyon sadece 33 A. Lange & Söhne butiğinde satılacak.

  A.LANGE&SÖHNE ZEITWERK MINUTE REPEATER için yorumlar kapalı

  Read More
 • IWC PORTUGIESER KOLEKSİYONU YENİLEKLERLE DOLU

  Nis 25 • Genel, Manşet, SAAT • 834 Views

  Yeni nesil bir fuar olarak internet üzerinden yayına başlayan Watches & Wonders (eski adıyla SIHH) bu kez kapılarını sanal âlemden açıyor. 30 adet lüks saat markasının bir araya geldiği platform 25 Nisan’dan itibaren saat severlerle buluşuyor.

  IWC Schaffhausen, yeni modellerini Portugieser ailesinden tanıttı. Portugieser ailesinin eşsiz çekiciliğini daha da artıran yeni koleksiyon saat meraklıları ile buluşuyor. Zamansız ve etkileyici tasarımları ile Portugieser IWC 1930’ların sonlarında bir ikon yarattı. “Portugieser hakkındaki inanılmaz şey, yüzünün o zamandan beri neredeyse hiç değişmemiş olması. Net, işlevsel tasarım bugün 80 yıl önce olduğu kadar taze ve çağdaş görünüyor. Bu nedenle Portugieser, IWC’yi bir marka olarak ayırt eden, tamamen aynı, zamansız modernliği temsil eder. Yeni koleksiyon şimdi en iyi bilinen saat ailemizi daha da çekici hale getiriyor ve ikonik tasarımın nasıl gelişmeye devam ettiğini gösteriyor ”diye açıklıyor IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr.

  Yeni koleksiyondaki tüm saatler markanın kendi kalibreleri ile üretildi. IWC’nin en popüler modellerinden biri olan Portugieser Chronograph (Ref. 3716), standart sürümde IWC kendi üretimleri 69355 kalibreli ve şeffaf safir cam arka ile donatıldı. My IWC programı için uluslararası garantiyi 2 yıldan sekiz yıla uzatabilmek mümkün.

   Portugieser Automatic 40 (Ref. 3583), ikonik bir tasarıma dönüşen model 40 mm çapında ve saniye göstergesibe saat 6 konumunda kopmak kasasına uygun olarak yerleştirilmiş. Zamana meydan okuyan bu modern tasarım, şimdi de kasa çapı 40 milimetre olan yeni otomatik modelle koleksiyona dönüyor. Portugieser Automatic 40 (Ref. 3583) modelinin kasasının içinde IWC üretimi 82200 kalibre var. Sağlam otomatik mekanizma aşınmaya dayanıklı seramik parçalardan oluşan Pellaton kurma sistemi ile donatıldı. Mekanizmanın güç rezervi 60 saat. Safir cam kasa arkası mekanizmanın büyüleyici işleyişini gözler önüne seriyor. 18 karat 5N altın ya da paslanmaz çelik kasalı dört versiyon mevcut. Paslanmaz çelik modellerde kullanılan ve yeni geliştirilen kelebek katlanır toka, saatin bileğe oturmasını kolaylaştırıyor.  

  Bir denizcilik spor saati olarak Portugieser Yacht Club Moon & Tide  zamansız stili, sağlamlık ve yüksek su direnciyle birleştiriyor. 44 milimetre çapında yeni modellerde, telkari bezel ve kasa boyutlarına özel bir zarafet veren düz kasa çerçevesi var. Portugieser Yacht Club Moon & Tide (Ref. 344001), IWC’nin bir sonraki yüksek ve düşük gelgitin gelişini gösteren yeni geliştirilen gelgit göstergesine sahip ilk saatidir. Portugieser Yacht Club Chronograph (Ref. 3907), paslanmaz çelik veya 18 ayar 5N altın ve paslanmaz çelik kordon ile birlikte gelir.

  Boutique Edition ve komplikasyonlu modelleri denizin renginden ilham alan mavi ve altın rengi ile birleştirildi.  Ayrıcalıklı tasarımlar sadece ayrıcalıklı IWC butiklerinde ve IWC.com’da sunulacak. Mavi kadran, mavi timsah derisi kayış ve 18 ayar 5N altın veya 18 ayar Armor Gold® kadran olarak iki farklı tasarım ile yorumlandı.

   Yeni koleksiyondaki iki model, IWC’nin Haute Horlogerie’deki uzmanlığının altını çiziyor: Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph (Ref. 3940), tourbillonu retrograd bir tarih göstergesini kronografla birleştirirkenPortugieser Perpetual Calendar Tourbillon (Ref. 5045) tourbillon ve sürekli takvimi bir araya getiriyor.

  IWC PORTUGIESER KOLEKSİYONU YENİLEKLERLE DOLU için yorumlar kapalı

  Read More
 • WATCHES & WONDERS LET’S CONNECT 25-29 NİSAN

  Nis 25 • Manşet, SAAT • 867 Views

  Lüks saat markaları bu sefer bizim misafirimiz oluyor…

  Corona Covid 19 salgını  nedeniyle yaşanan kısıtlamalar, saat dünyasında da değişikliklere ve yeni organizasyonlara neden oluyor. Bunlardan en önemlisi ise ( FHH) Fondation de la Haute Horlogerie’nin Watches and Wonders adlı ( eski adıyla SIHH) yeni bir dijital platformda yapılanması oldu. Her ne kadar koridorlarında koşuşturarak dolaşacağımız bir Palexpo sergi salonunda göremesek de modelleri, onlar bu sefer ilk kez bizim bilgisayarlarımıza ofis ve ev rahatlığımıza misafir olacaklar.Yeni nesil bir fuar olarak internet üzerinden yayına başlayan Watches & Wonders lüks saat markalarının modellerini sergilemek için bu kez kapılarını sanal âlemden Let’s Connect ile açıyor. 30 adet lüks saat markasının bir araya geldiği platform 25 – 29 Nisan’dan itibaren saat severlerle buluşuyor.Saatçilik dünyası, fuarsız geçen bahar ayında ciddi bir organizasyonla markaların en son yeniliklerini keşfetme olanağının sunulacağı etkileşimli bir platformun heyecanı ile yenilikleri keşfediliyor.

  ALTIPLANO ULTIMATE CONCEPT, PIAGET

  Piaget, Altiplano Ultimate Concept’in incelik yarışında çıtayı çok yukarılara çıkardığını ve bir kredi kartı  inceliğinde  olduğunu söylüyor. İnanılmaz derecede bir incelikle karşımıza çıkan Altiplano Ultimate Concept veren 2 mm kalınlığında ve şimdiye kadar yaratılan en ince mekanik saat oldu. Şaşırtıcı başarı, diğer şeylerin yanı sıra, saatin kasa arkasını yedek bir ana plaka olarak kullanarak, çarkların genişliğini 0.20mm’den 0.12mm’ye düşürerek ve safir kristali 1 mm’den yaklaşık  0.2 mm’ye kadar incelterek elde etti. Altiplano Ultimate Concept örneği yeni, kobalt bazlı bir alaşımdan üretildi.

  A.LANGE & SÖHNE,  ZEITWERK MINUTE REPEATER

  klasik komplikasyona getirilen yepyeni bir yorum. Saatin vuruş mekanizması – çeyrek saatlik aralıklar yerine on dakikalık aralıklarda çifte vuruş yaparak ses çıkarıyor – zamanın “dijital” gösterimini ikna edici ve mantıklı bir yöntemle tamamlıyor. Vuruş mekanizması saat 10 konumundaki tekrarlayıcı düğmesi aktive edildiğinde kadranda gösterilen zamanı sesli olarak bildiriyor. Gördüğünüzü duyuyor, duyduğunuzu görüyorsunuz. Örneğin saat 7.52’de her saat için bir kez olmak üzere sol taraftaki gong çekici pes sesli gonga yedi kez vuruyor. Ardından on dakikalık aralıklar için iki çift ton duyuluyor ve son olarak sağ taraftaki çekiç iki dakika için iki kez gongu vuruyor. Perdahlı gonglar ve siyah perdahlı gong çekiçleri saat tasarımıyla kusursuz bir uyum içinde.

  JAEGER-LECOULTRE, MASTER CONTROL CHRONOGRAPH CALENDAR

  Jaeger-LeCoultre, Master Control Chronograph Calendar koleksiyonunu yeniden şekillendirdi. 40 mm çapındaki yeni kasası güçlü mekanizmasına ev sahipliği yapıyor. Master Control Chronograph Calendar, Jaeger –LeCoultre’nin ilk kronograf, üçlü takvim ve ay fazını birleştirdiği modeli. Tüm koleksiyonuna  sekiz yıl garanti veriyor.

  CARTIER, TANK ASYMETRIQUE

  Yeni Cartier Tank Asymétrique, Cartier Privé koleksiyonunun dördüncü saati olarak tanıtıldı. Cartier tasarımları içerisinde öncü bir yeri olan Prive Koleksiyonu. Dakiklik ve çekicilik ekseninde, Tank’in orijinal tasarımındaki dikdörtgenin genişletilmesi ve kadranındaki rakamların 30 derece sağa kaydırılmasıyla ortaya çıkan Tank Asymétrique, Cartier’nin artık özel koleksiyonu olan Cartier Privé’e beklenmedik bir saat dahil etti.

  PANERAI,  LUMINOR MARINA CARBOTECH 44MM,

  Geleceğin malzemeleri ile  malzemeleriyle elde ettiği yenilikleri  saat dünyasına kazandıran Panerai’nin Ar-Ge bölümü soluksuz çalışmaya devam ediyor. Panerai aradan geçen 70 yılın ardından güvenilirliği ve sağlamlığı ile göz dolduran yepyeni bir modelle hem geçmişe saygısını gösteriyor hem de bir kez daha özgün kimliğini yansıtıyor: Luminor Marina Carbotech™ – 44 mm (PAM1118). Yeni Luminor Marina Carbotech™ – 44 mm karanlıkta ışıldama özelliği kazandırdığı yeni detaylarla karakterini ortaya koyarken potansiyel ışık yayma özelliğinin tüm avantajlarından yararlanıyor. Bu uygulama yalnızca kurma düğmesi muhafaza köprüsü ve sıkılaştırma kolu gibi Luminor kasasındaki ikonik unsurlarda değil kenar halkası, kadran üzerindeki ibareler ve kayış dikişinde de göze çarpıyor

  WATCHES & WONDERS LET’S CONNECT 25-29 NİSAN için yorumlar kapalı

  Read More
 • ROBERTO COIN ANIMALIER KOLEKSİYONU YENİDEN TASARLANDI

  Nis 19 • Manşet, MÜCEVHER • 683 Views

  Roberto Coin Animalier koleksiyonu 1980’lerin başında yarattı. O dönemler de İtalya tekstilde dünya çapında önemli atılımlar yaparken aynı zamanda Roberto Coin için de atılım yılı oldu.

  Roberto Coin, gezilerinden birinden hemen sonra, en çok ilham veren hayvanların eskizlerini taşıyan tanıdık ahır hayvanlarından egzotik hayvanlara kadar tasarımlarını atölyesine taşıdılar. Koleksiyondaki her hayvan, dünyanın bir koruyucusu, doğanın bir  parçası olarak taş ve altın ile şekillenerek muhteşem mücevher parçalarına dönüşüyor. İlk oluşumundan yaklaşık 30 yıl sonra daha da zenginleşmiş olarak koleksiyon geri döndü. Bir birinden etkili parçaları beğeniye sundu

  ROBERTO COIN ANIMALIER KOLEKSİYONU YENİDEN TASARLANDI için yorumlar kapalı

  Read More
 • YENİ BİR AYRILIK, YENİ BİR OLUŞUM

  Nis 16 • Manşet • 666 Views

  Rolex, Patek Philippe, Chanel, Chopard,  ve Tudor Baselworld’den ayrıldıklarını Cenevre’de Fondation de la Haute Horlogerie ile yeni bir organizasyon oluşturacaklarını  açıkladılar.

  Rolex, Patek Philippe, Chanel, Chopard ve Tudor Baselworld ile yolları ayırıp  Fondation de la Haute Horlogerie ile Cenevre’de yeni bir saat fuarı oluşturmak amacıyla organizasyonlara başladıklarını bildirdiler.  Yeni organizasyon 2021 Nisan ayı başlarında Watches & Wonders ile eş zamanlı olarak Palexpo’da yapılacak. Baselworld Yönetiminin fuarı 2021 Ocak ayına ertelenmesinin kararını tek taraflı olarak almasının ardından planlanan organizasyon, saatçiliğin oluşumlarını yeniden şekillendiriyor. Fondation de la Haute tarafından organize edilen Watches & Wonders ile bağlantılı olacak yeni şov Horlogerie, Palexpo’da gerçekleşecek. Amaç markalara, mümkün olan en iyi profesyonel sunum platformunu sağlamak ve saat endüstrisindeki gelecekteki zorlukları başarıyla karşılamak için ortak bir vizyon uygulamaktadır.

  Ayrıca, hem İsviçre’de hem de uluslararasında İsviçre saat sektörünün uzmanlığını ve yeniliklerini tanıtmakta önemli bir rol kazanacaktır. Diğer markaların bu oluşuma katılımı da gelecek dönemde olabilecek gibi görünüyor. Yeni oluşumun hedefi daha çok perakendeciler, basın ve VIP müşterilere yönelik olacak.

  Rolex SA İcra Kurulu Başkanı ve Montres Tudor SA Yönetim Kurulu Üyesi Jean-Frédéric Dufour şunları söyledi: “1939’dan beri Baselworld’de yer aldık. Maalesef saat şovuna büyük bağlılığımıza rağmen MCH Group tarafından alınan son kararlar sonucunda çekilmeye karar verdik. Rolex tarafından başlatılan tartışmaların ardından, İsviçre saatçilik sektörü için yeni bir şeylerin yapılmaması olanaksızdı. Yeni oluşum, sektörün çıkarını korumak amacıyla saatlerimizi bize hitap eden bir çizgide sunma olanağı sağlayacaktır.

   Patek Philippe Başkanı Thierry Stern, “Baselworld’den ayrılma fikri benim için kolay bir karar değildi çünkü Stern ailesinin dördüncü nesli olarak bu geleneksel yıllık etkinliğe katılıyordu. Ama hayat sürekli gelişiyor, işler değişiyor ve dolayısıyla insanlar da değişiyor. Kendimizi sürekli adapte etmek zorundayız. Bugün Patek Philippe artık Baselworld’ün vizyonuyla aynı doğrultuda değil, çok fazla tartışma var ve çözülmemiş sorunlar varsa, güven artık mevcut değildir. Dünyanın dört bir yanından perakendecilerimizin, müşterilerimizin ve basının meşru ihtiyaçlarına cevap vermemiz gerekiyor.

  Her yıl İsviçreli saat ustalarından yeni modelleri, mümkün olan en profesyonel şekilde keşfedebilmeleri sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle, Rolex ile yapılan birkaç görüşmenin ardından ve diğer katılımcı markalarla anlaşarak, hep birlikte Cenevre’de uzmanlığımızı temsil eden eşsiz bir etkinlik yaratmaya karar verdik. “

  Chanel Watches & Fine Jewellery Başkanı Frédéric Grangié, “CHANEL ortakları gibi bağımsızlığı ve know-how’ı, en üst düzeyde koruma ve teşvik etme arzusunu, İsviçre Saatçiliğinin kalitesi içerisinde paylaşıyor. Bu girişim CHANEL tarihinde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.”

  Chopard ve Cie SA Eş Başkanı Karl-Friedrich Scheufele şunları söyledi: “Chopard ilk olarak 1964 yılında yaklaşık 25 metrekarelik bir stand ile Basel fuarında sergilendi. Detaylı incelemeden sonra ailemiz Rolex girişimini desteklemeye karar verdi ve Baselworld’den üzülerek ayrıldık. Bu yeni saat şovunun oluşturulması Cenevre, Watches & Wonders’a paralel olarak gerçekleşecek, saat iş ortaklarımıza ve müşterilerimizle daha güzel bir platforma buluşma ortamı sağlayacak.

  Jérôme Lambert, Fondation de la Haute Horlogerie Council adına şunları söyledi: “Fondation de La Haute Horlogerie, tarihi Watches & Wonders’ı daha da güçlendirecek firmaları yeni salonunda 2021 Nisan ayında  ağırlamaktan mutluluk duyacağı bir etkinlik olacaktır.” 

  YENİ BİR AYRILIK, YENİ BİR OLUŞUM için yorumlar kapalı

  Read More
 • OMEGA DE VILLE TRÉSOR

  Mar 23 • Manşet, SAAT • 800 Views

  Omega’nın yeni 18 ayar Moonshine™ altın, malzemesi markanın uzaydan ilham alınan saat koleksiyonlarında şimdiden çarpıcı bir etki yaratıyor. Bu benzersiz alaşım şimde de kadınlar için Trésor koleksiyonunda kendine yer buluyor. Bu yeni modelde altının soluk sarı rengi, ışıltılı kırmızı tasarımla mükemmel bir uyum sergiliyor.

  MOONSHINE™ ALTIN KASA

  Yeni saatte, geleneksel 18 ayar sarı altına göre daha solgun bir tona sahip olan ve renk ve parlaklığın zamanla solmasına karşı daha yüksek direnç sağlayan 18 ayar Moonshine™ altından yapılan 36 mm’lik cilalı kasa yer alıyor. Kasanın kenarları, toplam 38 adet küçük pırlantayla süsleniyor. Tepe üzerinde kırmızı likit seramikten yapılan OMEGA çiçeğinin ortasında da ek bir pırlanta bulunuyor.

  LAKE VE DERİ

  18 ayar Moonshine™ altın ibrelerle mükemmel uyum sağlayan gradyan geçişli kırmızı kadran, ekstra parlaklık için yarı saydam lake ile kaplanıyor. Kırmızı renkli deri kayışta da 18 ayar Moonshine™ altından toka kullanılıyor.

  KASA ARKASI VE MEKANİZMA

  Saatin arkasını çevirdiğinizde karşınıza çıkan metalik “Her Time” deseniyle süslenen parlak aynalı kasa arkasının içinde, OMEGA Calibre 4061 mekanizma yer alıyor

  OMEGA DE VILLE TRÉSOR için yorumlar kapalı

  Read More
 • Bronz çağına özel, ORIS BIG CROWN BRONZE

  Mar 13 • Manşet, SAAT • 626 Views

  Oris İcra Kurulu Eş Başkanı Rolf Studer, “Big Crown Pointer Date modelinin devamlılığı orijinal tasarımına çok şey borçlu.”

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  “1980’li yılların ortasından sonuna kadar Oris’in, şirketi yalnızca mekanik saatlerle tekrar inşa etmeye yönelik kararında Big Crown Pointer Date modelinin rolü oldukça kritikti”

  30 yılı aşkın bir süre sonra bugün Oris, Big Crown Bronze Pointer Date’i piyasaya sürüyor.

  Bronz kasa ve kadran Oris’in endüstri felsefesini ve İsviçre yapımı mekanik saatin sonsuz değerini simgeliyor.

  Oris’in Big Crown Pointer Date modeli koleksiyona ilk defa, 80 yıldan fazla bir süre önce, 1938 yılında dâhil oldu. Eldiven takan pilotlar için tasarlanan bu saat, büyük bir kurma koluna ve Arap rakamlarından oluşan kadrana sahip. Ama aynı zamanda harikulade bir obje.

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  Oris İcra Kurulu Eş Başkanı Rolf Studer, bu ayrıcalıklı modeli, “Güzellik kararlarımızı şekillendiriyor” şeklinde açıklıyor. Studer, “Güzelliğin içinde çekiciliği ve hatta sevgiyi buluyoruz, bu da bizi yatırım yapmaya yönlendiriyor. Sevdiğimiz şeyleri satın alıyoruz. Saat konusunda bu daha da geçerli. Çoğunlukla kalbimiz beyne hükmediyor.” diyerek duygularını dile getiriyor.

  Big Crown Pointer Date modelinin devamlılığı orijinal tasarımına çok şey borçlu. Fakat aynı zamanda Oris’in ve İsviçre saatçilik endüstrisinin 1970 Quartz Krizi sonrası yeniden canlanmasında da önemli bir role sahip.

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  “1980’li yılların ortasından sonuna kadar Oris’in, şirketi yalnızca mekanik saatlerle tekrar inşa etmeye yönelik kararında Big Crown Pointer Date modelinin rolü oldukça kritikti” şeklinde sözlerine devam eden Studer, “Quartz temelli yeniliklerin basitçe rekabet edemeyeceği bir tarihe, amaca ve duygusal değere sahipti. Böylece Oris imzasına ve İsviçre saatçilik endüstrisinin çarpıcı dirilişinin bir sembolüne dönüştü.”  diyerek markanın gücünü bir kez daha dile getiriyor.

  30 yılı aşkın bir süre sonra bugün Oris, Big Crown Bronze Pointer Date’i piyasaya sürüyor. Bronz kasa ve kadran Oris’in endüstri felsefesini ve İsviçre yapımı mekanik saatin sonsuz değerini simgeliyor. Her bir parçanın eşsiz bir dokunuşla tamamlanması için sert bronz kadran kimyasal işleme tabi tutuldu ve şeffaf mat vernikle kaplandı. Böylece saatin tasarımının eşsizliğini yansıtan başka bir sembol ortaya çıktı.

  1904 yılında kurulan Oris ilk pilot saatlerini 1910’lu yıllarda yarattı. Louis Blériot 1908 yılında Manş Denizi üzerinde uçtu ve kısa bir süre sonra Oris, kasasına Blériot imgesi oyulmuş cep saatini tasarladı. Bunu 1917 yılında şirketin ilk pilot kol saati takip etti. Yalnızca kurma kolunun altında bulunan bir düğmeyle ayarlanabilen nadide bir parça. İki yıl önce ise, Oris, bu simgesel saatin yüzüncü yılına özgü modeli piyasaya sürdü.

  Havacılıkta olduğu gibi savaş da saat tasarımında bazı gelişmelere yol açtı. 1938 yılında Oris, Big Crown Pointer Date olarak bilinen saati üretti. Bir pilotun, eldivenle dahi kolaylıkla kullanabileceği büyük bir kurma koluna, yivli, kaymaz bezele ve tarih gösteren uca takılı akrebe sahipti. Geniş Arap rakamları sayesinde ise saat hızlı bir biçimde okunabiliyordu. Sade, akıllıca ve işe yarayan bir parçaydı ve işe yaradı da.

  Bronze patination.tif Watch: 01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  80 yılı aşkın bir süre sonra aynı tasarım prensipleri Big Crown Pointer Date modelini aydınlatmaya devam ediyor. Zaman içinde malzemeye ve mekaniğe dair gelişmelerle birlikte daha da rafine hale getirildi ancak onun zamansız öncü ruhu hala baki.
  Bugün yeni Oris Big Crown Bronze Pointer Date hikaye anlatıcılığına devam ediyor. Oris’in endüstriyel köklerini hatırlatan ve zaman içinde kendi hikayesini anlatmak için oksitlenecek olan bir malzeme, sert bronzdan bir kasanın içinde. Öte yandan Big Crown Pointer Date modelinin, Oris tarihindeki rolünü de kutlama amacını taşıyor. Bu modelin üretimi hiç durmadı ve Oris’in imza parçalarından biri haline geldi. Hatta bazıları, Oris’in, bu model olmasaydı, bugün yüksek kaliteli bağımsız bir İsviçre saat firması olarak sahip olduğu üne sahip olamayacağı görüşünde. Kısaca Oris’in hikayesini özetler nitelikte.

  Bronz çağına özel, ORIS BIG CROWN BRONZE için yorumlar kapalı

  Read More
 • OMEGA’NIN YENİ MÜZESİ AÇILDI

  Mar 13 • SAAT, SERGİ • 397 Views

  OMEGA’nın yeni Müzesi sürükleyici filmler, merak uyandıran teşhirler ve eğlenceli interaktif deneyimlerle markanın heyecan verici hikayesini anlatıyor.

  Yeni Müzenin “Kadının Zamanı” sergisi, ilk Lépine kolyelerinden ve ikonik Ladymatic’ten “gizli mücevher saatlere” ve günümüzün en son kreasyonlarına kadar OMEGA’nın kadın saatlerinin evrimini izleyerek bu hikayeyi hoş bir şekilde anlatıyor.

  Omega, İsviçre’nin Biel/Bienne şehrinde Swatch Group’a ait Omega Kampüsü “La Cité du Temps”da yeni Müzesi’ni ziyarete açtı. Omega Müzesi’nin tasarımı ödüllü mimar Shigeru Ban tarafından yapıldı. Yeni bir binada, ışık dolu, büyüleyici bir mekânda, Omega tarihinde yer alan eşsiz hikâyelerle dolu müze markaya layık bir atmosfer sunuyor.

  GEÇMİŞ ŞİMDİ GELECEK

  Biel/Bienne yer alan OMEGA Müzesi, tek bir İsviçreli saat üreticisine tahsis edilmiş ilk müzeydi ve uzunca bir süredir OMEGA’nın geçmişini muhafaza etti. Fakat markanın geçmişini özetleyen bu tarih cetvelinin de gözler önüne serdiği gibi, markanın mirasının uzunluğu ve derinliği göz önünde bulundurulunca, yeni bir müzeye ihtiyaç duyulması kaçınılmazdı.

  OMEGA’nın yeni Müzesi sürükleyici filmler, merak uyandıran teşhirler ve eğlenceli interaktif deneyimlerle markanın heyecan verici hikayesini anlatıyor.

  DÜNYANIN ETRAFINDA GEZİNTİ

  OMEGA’nın merkezine yapılan yolculuk, kıtalar arasında yapılan bir gezintiyle başlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlerde saatin tam olarak kaç olduğunu ziyaretçilere sesli olarak okuyan dijital aygıtların yerleştirildiği, yerde uzanan büyük bir dünya haritası.

  ZAMANIN TARİHİ

  Ziyaretçiler, Müzenin diğer bölümlerine ilerlemeden önce, zamanda geriye doğru bir yolculuk yapıyorlar. “Zamanın Tarihi”, en eski saatlerden en modern mekanizmalara kadar insanoğlunun hassasiyet arayışını gözler önüne seren, OMEGA’ya ait 360°’lik bir video.

  RESMİ ZAMAN TUTUCU

  OMEGA’nın yeni müzesinde ziyaretçiler, ünlü başlama blokları ve kırmızı elektronik başlama tabancası dahil, özgün Resmi Zaman Tutucu teknolojisiyle donatılmış 9m’lik koşu parkuru üzerinde içlerindeki Olimpiyat atletini ortaya çıkarabilirler.

  Serpilmekte olan koşu yıldızları, OMEGA’nın saniyede 10.000 dijital görüntü kaydedebilen Scan ‘o’ vision cihazı MYRIA’nın yakaladığı foto finişlerinin bir çıktısını bile alabilirler.

  KADININ ZAMANI

  100 yıldan uzun bir süredir OMEGA, hem dıştan bakıldığında estetik açıdan şık hem de içinde teknolojik açıdan olağanüstü kadın saatleri üretmek konusunda büyük bir kararlılık gösterdi. Yeni Müzenin “Kadının Zamanı” sergisi, ilk Lépine kolyelerinden ve ikonik Ladymatic’ten “gizli mücevher saatlere” ve günümüzün en son kreasyonlarına kadar OMEGA’nın kadın saatlerinin evrimini izleyerek bu hikayeyi hoş bir şekilde anlatıyor.

  HEDEF AY  

  Müzenin ziyaretçileri yolculuklarının bu aşamasında hayal güçlerini yörüngeye fırlatıyorlar. Misafirler, ayaklarının altında ay yüzeyi, yanlarında park etmiş Lunar Rover olduğu halde, videolar, fotoğraflar, NASA teknolojisi ve OMEGA’nın “Moonwatch” saatinin tarihi açıdan önem taşıyan bir çok versiyonu aracılığıyla OMEGA’nın büyüleyici uzay hikayesini keşfedebilirler. 1965 yılında NASA tarafından uzay uçuşları için uygun bulunan Speedmaster ay yüzeyinde takılan ilk saatti.

  ADIM BOND, JAMES BOND

  1995 yılına ait “GoldenEye” filminden bu yana 007’ye tüm tehlikeli görevlerinde güvenilir bir OMEGA saat eşlik etmiştir. Bond’un OMEGA saati, karizmatik İngiliz ajanının stilini tamamlamanın yanı sıra genellikle zorlu bir durumda ona yardım da eder. Tabii ki bu saatlerin hayat kurtaran fonksiyonları hayali ve kesinlikle standart olarak saate ait fonksiyonlar değil. Fakat teşhirdeki saatler kesinlikle çok havalı.

  SPEEDMASTER’IN İÇİNDE BİR GEZİNTİ  

  OMEGA’nın yeni müzesinde ziyaretçiler dişlilere takılmaksızın saat mekanizması içinde gezinti yapabiliyorlar. İçinde gezinti yapılabilen dev Speedmaster’da düzenli olarak, ünlü Co-Axial eşapmanın iç̧ aksamlarını gözler önüne seren büyüleyici bir animasyon gösteriliyor.

  BİRÇOK BÖLÜMDEN OLUŞAN BİR HİKAYE  

  OMEGA’nın geçmişini, bugününü ve geleceğini irdelemek isteyenler hayal kırıklığına uğramayacaklar. Markanın uzun ve seçkin tarihi, 64 hazine vitrininin yer aldığı 50m’lik çelik bilezik boyunca gözler önüne seriliyor.

  OMEGA Müzesi’nde sürekli sergilere ek olarak markanın en son başarılarının teşhir edilmesi için de özel bir yer ayrıldı.

  AÇIK, SOSYAL VE FAYDALI

  OMEGA yeni müzenin açılışına özel olarak #OMEGAMuseum Instagram etiketini ve artık çevrimiçi erişilebilen “Extract from the Archives” hizmetini de açılış tarihiyle eş zamanlı olarak oluşturdu.

  MÜZENİN AÇIK OLDUĞU SAATLER

  Salıdan Cumaya: 11:00 – 18:00 Cumartesi ve Pazar: 10:00 – 17:00 Pazartesi günleri kapalı

  OMEGA’NIN YENİ MÜZESİ AÇILDI için yorumlar kapalı

  Read More
 • ARRAW SPIDER-MAN TOURBILLON

  Mar 12 • Genel, HABER, SAAT • 467 Views

  MARVEL Studios, muhteşem Spider-Man’dan esinlenen HauteHorlogerie saatlerini yaratmak için RJ’yi seçti. Yeni ARRAW Spider-Man Tourbillon RJ tarafından oluşturulan ikinci MARVEL işbirliği saati, Spider-Man’ın ikonik stilini markanın tekniği ile buluşturuyor.150 saat güç rezervi  ile10 adet limitli olarak üretildi.

  1. RJ atölyelerinde üretilen kadranın merkezine konumlandırılmış tourbillon, Spider-Man’den ilham aldı. RJ-7000 mekanik elle kurum mekanizması açık kadranını koruyan anti refle bombeli camın arkasından rahatlıkla izlenebiliyor.
  2. Kasasının çapı 45 mm, 100 metre su basıncına dayanıklı
  3. 5 titanyum kasa arkası saten fırçalıve özel kurma halkasıile
  4. Saat ve dakikalar periferik olarak yer alıyor
  5. Davul biçiminde örümcek şekilli özel kutusu ile sunuluyor.

  ARRAW SPIDER-MAN TOURBILLON için yorumlar kapalı

  Read More