• DE BETHUNE VE URWERK ‘DMD’ İÇİN TASARLADI

  Eki 8 • Manşet, SAAT • 256 Views

  İsviçre’nin iki ünlü bağımsız saat markası De Bethune ve Urwerk Onl Watch için “Moon Satellite” modelini tasarladı. Saatin uzay gemisini andıran kasası ve ergonomik lugları De Bethune DNA’sını taşıyor. Saat 6 yönünde ayın fazlarını gösteren bir küre yer alıyor, mavi ve gümüş tonda. Kadranında ise saati gösteren, Urwerk’in eşsiz tasarımı olan, modüller yer alıyor.

  Hazırlayan: Mert KALAFAT

  Only Watch isimli bianalde, her yıl en iyi saat üreticileri tarafından yapılan 50’ye yakın lüks saat, hayır için müzayedeye katılırlar. Müzayede sunulmadan önce sergilenmesi için ülkeleri gezen bu saatler bir ara ülkemize de uğramıştı geçen yıllarda. Elde edilen gelir, Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastalığının tedavisinin araştırılmaları için harcanıyor. Şimdiye kadar gerçekleşen 7 organizasyonda tam 40 milyon İsviçre Frangı toplanılmış. Bu bütçenin % 99’unun direkt olarak araştırmalara gittiği söyleniyor. Burada saat koleksiyonerlerinin ve partnerlerin payı büyük.
  Ünlü lüks global saat markalarının yanı sıra, bağımsız saat markaları da müzayede için ilginç tasarımlara imza atıyorlar. Bunlardan biri de; 2019 yılı için gerçekleşiyor olacak OnlyWatch organizasyonu için Urwerk ve De Bethune markalarının iş birliğiyle tasarladıkları “Moon Satellite” modeli.
  Saatin uzay gemisini andıran kasası ve ergonomik lugları De Bethune DNA’sını taşıyor. Saat 6 yönünde ayın fazlarını gösteren bir küre yer alıyor, mavi ve gümüş tonda. Kadranında ise saati gösteren, Urwerk’in eşsiz tasarımı olan, modüller yer alıyor. Her modülün içinde rakamlar yer alıyor ve zaman ilerledikçe doğru zamanı gösteren modül hareket ederek dakika indekslerinin üzerinde beliriyor. Dakika indekslerini de retrograde (başa dönen) şekilde, ay fazı göstergesinin hemen üzerinde hem sol hem sağ tarafında dizilerek sergilendiğini görmekteyiz.

  Saatin kurma koluna yani tepesine saat 12 yönünden ulaşabiliyorsunuz ve buradan saati kurabiliyorsunuz. Kavisli kaputunun ve safir camının altında, bu çok özel açık arttırma için ortaklaşa ürettikleri URDB01 kalibresi yer alıyor. Sonuç olarak da bu iki markanın Only Watch için bağışladıkları bu inanılmaz Moon Satellite saati çıkıyor.

  DE BETHUNE VE URWERK ‘DMD’ İÇİN TASARLADI için yorumlar kapalı

  Read More
 • BOVET RECITAL 27 MEKSİKA’DA SERGİLENECEK

  Eki 8 • Manşet • 314 Views

  Bovet 1822, yeni 4 adet limitli Bovet Récital 27 modelini Meksika’da Salón Internacional de Alta Relogeria’da sergilemeye hazırlanıyor.  Saat toplamda 3 farklı şehrin zaman dilimini aynı anda gösterebiliyor. Kadranların gösterdiği şehirler hemen kadranın üzerinde yer alan pencerelerden İspanyolca olarak okunabiliyor. İçlerinde Meksiko şehri de yer alan tam 24 adet şehir bulunuyor.

  1818 yılında, babası da bir saat tasarımcısı olan İsviçreli Edouard Bovet, Londra’dan Çin’e doğru hareket ediyor. Amacı, buradaki Çinli aristokratlara Avrupa’da gelişmiş olan saat sanatını göstermek, ki bunu daha ülkeye ilk ayak bastığı andan itibaren başarıyor.

  Guangzhou (Canton)’ya vardıktan çok kısa bir süre sonra bu zamanın 1 milyon dolarına denk gelen bir rakama 3 adet cep saati satarak 1822 yılında markanın ilk adımlarını atıyor. Transparan kasa arkasının yaratıcısı olarak da anılan Edouart Bovet’in ardından marka günümüze kadar eşsiz saatlere imza atmıştır.
  2001 yılında markayı satın alan CEO Pascal Rafy ise bugün SIAR (Salón Internacional de Alta Relogeria) 2019’da sergilenecek ve özel olarak tasarlanmış limitli 4 adet Bovet Récital 27 modelinin haberini saat sektörüyle paylaşmanın gururunu yaşıyor. Meksika’da gerçekleşecek olan SIAR Fuarı Ekim 15 ve 17’si arasında yapılacak.

  .
  Saatin hem 3 yönünde hem de 9 yönünde, iki farklı ülkenin zaman dilimini okuyabilmenize yarayan, yuvarlak şekilde ve yeşil çeperlerin üzerinde beyazla rakamlar yazan iki adet ekstra kadran yer alıyor. Saatin merkezindeki ibreler lokal zamanı gösterirken, bu iki kadranda; seçtiğiniz iki farklı şehrin zaman dilimini görebiliyorsunuz. Yani saatiniz toplamda 3 farklı şehrin zaman dilimini aynı anda gösterebiliyor. Kadranların gösterdiği şehirler hemen kadranın üzerinde yer alan pencerelerden İspanyolca olarak okunabiliyor. İçlerinde Meksiko şehri de yer alan tam 24 adet şehir bulunuyor.

  Bu arada, bu guilloche işlemeli yeşil kadranlar Meksika’nın ulusal bayrağındaki yeşili; yani Meksika’nın bağımsızlığını temsil ediyor. Saatin transparan kasa arkasında ise, Meksika bayrağındaki, kaktüsün üzerinde konumlanmış ve bir yılanı yiyen “Altın Kartal” resmediliyor.

  Saatin 6 yönünde bir ay fazı göstergesi bulunuyor. Ayrıca, farklı zaman dilimlerini gösteren iki kadranın içinde de mavi tonda iki ayrı gece-gündüz göstergesi yer alıyor.

  46.30 mm çapında ve 15.95mm ağırlığında. Saatin bezeli rosegold tonda ve Maya kültürünü yansıtan elle yapılmış motifleri içeriyor. 17DM04-3FPL kalibresi 7 günlük bir güç rezervine sahip elle kurmalı bir mekanizma.

  BOVET RECITAL 27 MEKSİKA’DA SERGİLENECEK için yorumlar kapalı

  Read More
 • OSCAR 2019’A İMZASINI ATAN SAAT MODELLERİ

  Mar 6 • DOSYA, SAAT • 1201 Views


  91. kez OSCAR (91st Annual Academy Awards) ödülleri sahiplerini bulurken, kırmızı halı üzerinde ve ödül gecesinde ünlüler birbirinden değerli saatlerle şıklıklarını tamamladılar.

  1-CARTIER


  Cartier Santos İskelet Tank

  Green Book filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü alan Mahersala Ali, Cartier Santos İskelet Tank modelini bileğinde sergiledi.

  ————————————————-


  Cartier Santos


  Christian Bale  Cartier Santos, mavi kadranı ve deri kayışı ile değiştirilebilen bir model.
  Cartier Tank Americaine

  Bohemian Rhapsody filmindeki rolü ile en iyi erkek ödülünü kazanan Rami Malek’e bileğinde Cartier Tank Americaine modeli eşlik etti.

  —————————————–

  2-JAEGER LeCOULTRE


  Jaeger LeCoultre Reverso Classic

  İngiliz sanatçı Nicholas Hoult, Jaeger LeCoultre Reverso Classic güvenli şıklığını tercih etti.

  ——————————-

  3-IWC SHAFFHAUSEN


  IWC Big Pilot’s Watch Single Piece (IW500923)

  Bradley Cooper – IWC Big Pilot’s Watch Single Piece (IW500923)

  IWC’nin tek üretimi olan Big pilot’s ailesinden model,  Sotheby’s Müzayede Evi tarafından  satışa sunulacak ve geliri Antoine de Saint-Exupéry Youth Foundation’a bağışlanacak.

  IWC Portugieser Automatic (IW500703)

  Henry Golding – IWC Portugieser Automatic (IW500703)


  IWC Portugieser Automatic (IW500710)

  Paul Rudd –IWC Portugieser Automatic (IW500710)

  IW371482 Portugieser Chronograph

   Chris Evans –  Portugieser Chronograph (IW371482)


  4-RICHARD MILLE  Şarkıcı Pharrell Williams, ödül töreninde sıra dışı kıyafetine eşlik etmesi için mekanizması ve tasarımı ile öncü model Richard Mille RM 70-01 Tourbillon Alain Prost- RM 70-01’i tercih etti.

  OSCAR 2019’A İMZASINI ATAN SAAT MODELLERİ için yorumlar kapalı

  Read More
 • İSVİÇRE’DE KAÇIRILMAYACAK YATIRIM İMKÂNI: ANDERMATT

  Mar 5 • Manşet • 2079 Views


  Andermatt, İsviçre’nin önemli ticaret ve turizm merkezi olma yolunda küçük bir Alp köyü. Andermatt Swiss Alps AG tarafından kapılarını çok özel yatırım, iş merkezi, yaşam alanları ile yabancılara açıyor.
  www.isvicregmy.com

  Andermatt’ın, yatırım ayrıcalıkları ile ilgili ayrıntılı bilgiye geçmeden önce niçin ayrıcalıklı bir bölge olduğunu açıklamak istiyoruz. Gözlerden özenerek saklanan bir vadi içerisine kurulan dağ köyü olan Andermatt, Avrupa’nın tam kalbinde yer alıyor. Alplerin içinde kışın karlarla kaplı dağları, yazın ise tüm eşsiz çiçek florası ile İsviçre’nin en güzel özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

  Andermatt, yemyeşil vadi ve tepeleri dört mevsimin farklı tatlarını eşsiz bir Alpin manzarası eşliğinde sunuyor. Ayrıca en eski ve en büyük kayak merkezlerinden de biri olarak kar yürüyüşü, atlı kızak, snowboard, kayak, kros kayağı, buz pateni, golf, doğa yürüyüşleri ve benzeri aktiviteleri profesyonel şekilde yapabilen dört mevsim yaşanabilecek doğa harikası.

  “Bildiğim tüm yerlerden bu en şirini ve en ilginci. ” Johann Wolfgang Von Goethe

  Nüfusu yaklaşık 1500 kişi ve İsviçre Konfederasyonu’nun üç kurucu kantonundan biri olan Uri’nin sınırları içerisinde bulunuyor. Halkın yerel dili Romalıların akınlarından etkilenerek ortaya çıkan ve İsviçre’nin dört ana dilinden biri olan Romansça. Bölgede en çok kullanılan diller ise Almanca, Fransızca ve İtalyanca.

  Eşsiz doğası içerisinde Rhein, Rhône, Reuss ve Ticino nehirlerinin kaynaklarına ev sahipliği yaparak Avrupa’nın su rezervlerinin % 7’sine sahip.

  Andermatt’a Stuttgart ya da Münih’ten dört saat içinde araba ile ulaşılabiliyor, Milano’dan sadece iki saat, Zürih ve Lugano’dan ise 90 dakika sürüyor.

  Urseren vadisi içerisindeki Andermatt, Rhein, Rhône, Reuss ve Ticino dört önemli nehir kaynağının başlangıç noktasında ve önemli su rezervlerine sahip.  Geçmişte 50 yıl İsviçre’nin ordu eğitim bölgesi olan bölge, günümüzde askeri güç azaltılarak turizm cenneti haline getirilmiş.

  Zürih’den 60 dakika uzaklıkta,  1444 metre irtifada İsviçre’nin en yüksek vadilerinden birinde yer alan Andermatt’a, 90 dakikalık karayolu ile Lugano yönünden ulaşılabiliyor.

  Furka, Gotthard ve Oberalp geçitlerinin ortasında bir yaşam süren yerleşim merkezi olma özelliğinin yanında 17 km.lik dünyanın en uzun karayolu tüneli olan, İsviçre ve İtalya’yı birbirine bağlayan Gotthard Geçidi bulunuyor. İsviçre’ye sınırı olan diğer Avrupa ülkeleri ise sadece 100 km uzakta bulunuyor.

  Bölgenin Türk yatırımcılara da tanıtılması için özel bir gayretle çalışan ve Türkiye genelinde bu konuda tek yetkili bilgi ve danışmanlık kurumu olan İzmir Türk İsviçre Ticaret Odası başkanı Raphael Hakan Oswald ile geçekleştirilen gezimizde Andermatt hakkında ayrıntılı bilgileri gezi rehberi Bänz Simmen’den öğrendik. Simmen’in çok ilginç özelliklerinde birisi de ‘90’lı yıllarda Türkiye’yi bisiklet ile dolaşmış olması.

  Simmen, yaşadığı bölgenin özelliğini taşıyan renkliliğini anlatırken, köyde birlikte yaptığımız geziyi daha da zevkli hale getirdi. Andermatt, doğal güzelliğinin yanında bulunduğu stratejik konum nedeni ile zamanı dolu dolu yaşamış bir yerleşim alanı. Dağlar arasında uçurumlarla çevrili olmasının yanı sıra birçok savaşlara şahit olmuş.  Avrupa’nın kuzey kesiminden güneye iniş yolunda bulunması ticaret kadar yıkımlara da şahitlik yapmasına neden olmuş.

  Şeytan Köprüsü olarak adlandırılan Gotthard Geçidi

  Roma yolları ile kesiştiği için Romalılar tarafından yapıldığına inanılan Gotthard köprüsü döneminde en önemli geçitlerinden biri üzerindedir. Köprünün inşası bilinenin çok sonrasına dayanmaktadır. 1000 yılında yapılmış ve 1600’lü yıllara kadar da çeşitli onarımlardan geçirildiği tahmin edilmekte. Çok daha sonraları Rus ve Fransız akınlarını yaşayan bölge İngilizler tarafından keşfedildikten sonra turizm ile tanışarak ticari alanda da gelişmeler göstermiş.

  Doğanın sonsuz güzelliklerini yaşayan bir bölge olma özelliğinde olan Andermatt, çevreye saygının bir abidesi gibi. Gezinti süresince bir pet şişe veya plastik bir bardak görme şansınız yok. Sebil suları bile bölgede özel bardakları ile içiliyor.

  Bölgede golf sahasındaki özel çimlerinin yetişmesi için kimyasal yerine organik ilaçlamanın tercih edilmesi, yönetimin doğal çevrenin korunması için gösterdiği hassasiyeti vurguluyor.

  Çevre düzeninde, peyzaj uygulamalarında ki bu özen yeni yerleşimlerinde hem dış hem de iç mekân dekorasyonlarında çevreden çıkan taşların kullanılması ile daha da vurgulanmış.  İstanbul Bienail’ne de katılan sanatçı Ugo Rondinone tarafından yapılan taş heykel vadide ilk karşılaşılan sanat eseri.  Yazın bisiklet kışın ise kayak şampiyonaları düzenlenen bölgede her mevsim çeşitli eğlence ve Mamut Alpine Festivali gibi gerçek bir outdoor deneyimi yaşatan festivallere ev sahipliği yapılıyor. Mamut Alpine Festivalinde, eylül ayında 100 kadar dağcının bir araya geldiği ve 3 gün süresince dağla ilgili konuşmalar, atölye çalışmaları, turlar ve film gösterimleri düzenleniyor.

  Bölgenin en lüks oteli olan Chedi’de ünlü sanatçıların caz ve klasik müzik konserlerinin bir kısmı organize ediliyor.

  İsviçre’nin en modern kayak tesislerine sahip olan Andermatt 120 km.lik bir piste sahip. Kayak bölgeleri komşu Sedrun ile de birleştirilerek sürekli geliştiriliyor. Sedrun kantonunun simgesi keçi, Urseren kantonununki  ise burnunda kırmızı halka bulunan bir boğa.

  Bir kantondan diğerine geçmek için Apres-ski train bar ile dağlara tırmanırken, üzerinde kanton simgelerinin boynuzlarını tokuşturduğu bir etiketi ile bu geçişi sembolleştirilen özel içeceğinizi yudumlayarak tırmanışın tadına varabilirsiniz. Güneşlenme terasları ile kafe ve restaurantlar yer aldığı dağda beş farklı noktada muhteşem manzara bulunuyor.

  İdeal pistler için “Kar Tarımı”

  2004 yılından itibaren geliştirilerek devam eden “kar tarımı” denilen bir sistem kullanılıyor. Kar tarımı, kış sporlarının kalitesini arttırabilmek için, daha zevkli spor yapmayı amaçlayan ve pist alanlarında suyu kar olarak püskürten bir sistem. Her ünite 10.000 metre karelik bir alana 50.000 metre küplük karı püskürterek sağlıyor. Kar mevsiminin kasım ayından mayıs ayına kadar sezonun mükemmel geçmesi hedefleniyor. 200 adet kar üretici makine ünitesi 550.000 metre kare toplam alana sahip Andermatt-Sedrun pistlerinde destek veriyor.

  Andematt’da kalın tekerlekli bisiklet fat bike ile mevsimsel engelleri yenmek mümkün. Alpler’in paralelinde pedal basarak bisiklete binmenin tadı çıkarılabilir.

  Yılın bütün aylarında pistlerin güvenliği için büyük bir ekip 24 saat özenli ve dikkatli çalışıyorlar. Pistler kar araçları ile düzeltiliyor, güvenli olan alanlar yeşil ışık ile belirleniyor. “ Doğanın kendi kuralları var, herkesin buna uymasını ve saygı duymasını istiyor” diyen bölge uzmanları turistlere de bu fikri aktarıyor.

  Alplerin ortasında Golf keyfi

  Andermatt Swiss Alps AG’ye ait alanda130 hektar golf sahası da bulunuyor. Alp dağları ve Reuss nehrinin arasında konuşlanması uluslar arası yarışmalar için uygun olan 18 delikli, par 72 şampiyonluk golf sahası verimli su havzaları sayesinde sürekli yeşil kalıyor.

  Tasarımı Kurt Rossknecht tarafından yapılan sahanın en büyük ayrıcalığı ise yüksek-Alpin golf deneyimi sunması.

  Chedi Andermatt

  Konaklama için birçok alternatif sunuyor

  Andermatt’da konaklama ihtiyacının bir kısmını butik oteller sağlıyor.   Chedi Andermatt, çevreye ve köye tamamıyla entegre olmuş ünlü mimar Jean-Michel Gathy tarafından planlanan beş yıldızlı lüks bir hotel.


  Radissson Blu’da hem otel odaları hem de satılık ve kiralık apartman daireleri bulunuyor.


  Tatilini evcil hayvanlarından ayrılmadan geçirmek isteyenler için de ideal bir lokasyon.


  Otellerin altındaki termal havuzlar bütün gün açık.

  İsviçre’de özel yatırım fırsatları sunan bir bölge

  Bölgede İsviçre’nin hiçbir kantonunda olmayan yabancı uyrukluların da yararlanabileceği avantajlar ile konut sahibi olunabiliyor. Hem yatırım amaçlı hem de tatil için fırsatlar sunan Andermatt’ a dünyanın dört bir yanından ilgi büyüdükçe cazibe merkezi haline geliyor.

  Yatırım, yaşam ve iş merkezi saat dünyasını bekliyor

  Andermatt Swiss Alps AG tarafından oluşturan otel ve ikametgâhlarda iş ve mülk yatırımcılarına vergilendirme dâhil olmak üzere cazip imkânlar bulunuyor.  Böylece sadece turizm değil yatırım açısından çok avantajlı bir bölge çok özel imkânlarla sunuluyor. Mısırlı iş adamı Samih Sawiris’in Andermatt tarafından yatırım için davet edilmesinden sonra bölge turizm ve spor merkezi için ideal şartları barındırmaya başlamış.

  İsviçre’de tek Lex Koller’den muafiyet fırsatı

  Lex Koller denilen yabancıların İsviçre’de mülk edinmesini kurallara bağlayan ve kısıtlayan  kanundan 2030 yılına kadar yatırımlar bölgesi Andermatt tamamen muaf tutularak uluslararası yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Böylece isterlerse birden fazla daire alıp – satabilme, iş yerlerinin merkezini Andermatt’a taşıma hakkı, dolayısı ile özel vergi  avantajlarından yararlanma ı, oturma müsaadesi ve çeşitli yatırım imkânlarından faydalanmalarına olanak sağlanıyor.

  Chedi Delux oda

  Penthouse Chedi Andermatt

  Yapılan tüm gayrimenkuller, daireden dağ evine özel bir mimari kullanılarak, titizlikle seçilen çeşitli ülkelerden ve İsviçreli 30 adet mimar tarafından tasarlandı.

  Chedi Furka Suite

  Bina ve otellerin dekorasyonunda bölgeden çıkarılan özel taşlar kullanılıyor.


  Özellikle Chedi Andermatt’da ki dairelerde seçerek kullanılabilecek olan Dağ Kristali, Zeytin Yeşimi, Siyah Turmalin, Kırmızı Kristal ve Kaplan Gözü gibi değerli taşlar yatırımları daha da değerli hale getiriyor

  Andermatt’ta mülk satın almak için özel haklar (Lex Koller Muafiyeti)

  İsviçre’de gayrimenkul alımı, “Lex Koller “ yasası ile yabancı yatırımcı ve özel kişilerin İsviçre’de mülk edinmeleri kısıtlanmıştı.

  İsviçre Hükümeti’nin 21 Aralık 2007 tarihli kararıyla Andermatt Swiss Alps AG, Lex Koller kanunundan toplu olarak muaf tutuldu. Tüm uluslararası yatırımcılar özel bir izin ve kısıtlama olmadan Andermatt Swiss Alps AG’den daire ve ev satın alıp, satabilme hakkına kavuştu. Bu muafiyet 2030 yılının sonuna kadar geçerli olacak.

  Geçmişte ikinci mülk edinme kısıtlaması “Lex Weber”

  İsviçre sınırları içinde ikinci ve daha fazla mülk edinme Lex Weber kanunu ile kısıtlanmaktaydı. Andermatt Swiss Alps AG’nin tüm daireleri Lex Weber mevzuatından muaf tutuluyor.

  Avantajlar & Önemli Bilgiler

  Son yıllarda Andermatt, dört mevsin, birici sınıf benzersiz bir yaşam merkezine dönüşmüştür.

  Andermatt Swissalps, pratik stüdyolardan, geniş dairelere, otel hizmetleri bulunan rezidanslara, seçkin çatı katlarına ve size özel hayalinizdeki dağ evlerine kadar geniş bir emlak seçeneği sunmaktadır.

  Tek bir kurum tarafından sunulan kişiye özel emlak seçenekleri, çeşitli aile dostu aktivite ve spor imkânları ile tamamlanıyor. Emlak yatırımlarının değer kazanmasının ön şartlarını, sürdürülebilir planlama kavramı ve kaliteden ödün vermeyen bir istikrar anlayışı oluşturmaktadır.

  Andermatt Reuss’a yapılan bir yatırım aşağıdaki avantajlara sahip:

   Kiralama programı

  Andermatt Swiss Alps AG’nin sunmuş olduğu gayrimenkuller hem birinci hem de ikinci ev olarak kullanılabilme özelliğine sahip. İkinci bir evin satın alınması durumunda, evinizi kullanmadığınız zamanlarda, uzun ya da kısa vade için kiraya verebilir ve gelir elde edebilme şansı var. Dilenildiğinde Andermatt Swiss Alps AG, tüm kiralama işlemlerini, misafir bakımı, ev eşyaları, ev ve çevre bakımı, muhasebe ve daha fazlasını sizin için üstleniyor. Tüm Andermatt Swiss Alps gayrimenkul sahiplerine destek olmak amacı ile Housekeeping hizmeti verilirken, mülk sahipleri otellerden, restoranlardan, kayak alanından, golf sahasından veya Piazza Gottardo’daki mağazalarda cazip indirimlerden yaralanabilecekler.

  Ayrıca, tüm tatil köyü Andermatt Reuss, yeraltı yol ve otoparkları sayesinde araç trafiğinden kurtularak sürdürülebilir planlama konsepti ile aynı zamanda ödün vermeden kaliteye ve tasarıma odaklanma, bölgenin dolayısı ile gayrimenkullerin uzun vadeli değer artışını ve cazip emlak yatırımını garantiliyor.

  Cazip vergi avantajları

  İsviçre geleneksel olarak avantajlı vergi oranları, istikrarlı ekonomisi, hukuksal, yasal ve politik güvenilirliği ile tanınıyor. Özellikle Andermatt’ın bağlı olduğu Uri Kanton’u, İsviçre’de düşük vergi oranları ile lider pozisyonunda yer alıyor. Andermatt’ta mülk edinip ikamet edildiğinde, uygun Urner kantonu vergi ve cazip bireysel vergi çözümlerden yararlanmaya başlanabiliyor. En yüksek Urner gelir vergisi oranı İsviçre genelinde ikinci sırada olup, İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere ’deki oranın yarısı kadar.  Buna ek olarak Uri kantonununda miras veya hediye vergisi uygulanmıyor. Ayrıca Andermatt Swiss Alps AG’ye ait gayrimenkul satın alanlara, ikamet ve vergilendirmeye yönelik bireysel çözümleri oluşturmak üzere kanton resmi makamları da yardımcı olurken bireysel destek kuruluşları da bulunuyor.

  Öte yandan ticari anlamda kurum ve kuruluşlar ya da özel kişiler şirketlerinin merkezleri veya ikametgâhlarını Andermatt’a taşıdıklarında, sabit oranda vergilendirme avantajlarından yararlanabilme hakkına sahip oluyor. Sabit oranda vergilendirme, varlıklı ve mali açıdan güçlü bireyler ve kurumlar için avantajlı olurken vergiye tabi gelir ve varlıkların sabit oranlı belirlenmesi de vergi avantajı sağlıyor.

  İsviçre vatandaşı olmayanlar için oturma izni

  İsviçre’de uygulanan vatandaşlık ve oturum müsaadeleri yine belli mevzuat ve kanunlarla ciddi anlamda sınırlandırılmış. Oturum müsaadesi ile ilgili mevzuatlar Andermatt bölgesi için esnetilmiş, gerekli şartlar yerine getirildiğinde Andermatt Swissalps AG’nin satışa sunmuş olduğu gayrimenkullerin satın alınması ile birlikte oturum izni de almak kolaylaştırılmış.

  İsviçre emlak piyasası-güvenli yatırım olanağı

  İsviçre emlak piyasası, İsviçre’deki güvenilir siyaset, hukuk ve ekonomi  sayesinde dünya çapında en istikrarlı ve sağlam piyasalar arasında yer alıyor. Yüksek yaşam standardı ve yenilikçi gelişmelerin yanı sıra, işsizlik oranının düşüklüğü ülkeyi yatırımlar açısından cazip hale getiriyor. Bu unsurlar nedeni ile birçok kişi iş ve yaşam kalitesi nedeni ile İsviçre’ye yerleşmek için göç ediyor. İsviçre’nin cazip olmasından dolayı uzmanlar, nüfus artışının sürekli olacağını ve dolayısı ile emlak piyasasını olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyorlar. Öte yandan gayrimenkullerin karakteristik özelliğinden dolayı, olası bir enflasyon artışına karşı koruma sağlıyor.

  İsviçre emlak piyasası son 10 yıldır istikrarını koruyor. Andermat için yapılan yatırımcı yorumları, Andermatt’a ki konut fiyatlarının yakın zamanda St. Moritz, Gstaad, Zermatt ve Verbier’deki fiyatlara ulaşması beklendiği yönünde.

  Andermatt’ta geçen yıl temel alındığında gayrimenkul değeri beklenenin üstünde 5% oranında değer kazanmış. Bölgede yapılan yatırım ve yenilikler gayrimenkul değerini olumlu etkileyerek yıllık değer artışını ortalama 3% oranında beklentiye çekiyor.

  İsviçre Frank’ı Bazında Yatırım

  İsviçre Frankı dünya çapında kendini kanıtlayan az sayıdaki güçlü para birimlerinden birisi. İsviçre bozulmamış siyasi ortamı ile güvenli ve istikrarlı finans merkezi olarak kabul ediliyor. Avrupa’da hayat her geçen gün pahalanırken, İsviçre’de enflasyon oranları daha istikrarlı seyrederek  düşüş gösteriyor.

  Daha ayrıntılı bilgi için Türkiye yetkili kurumu İsviçre Ticaret Odası Derneği’ne ulaşabilirsiniz

  Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı IMGP2404-1-e1552333331870-816x1024.jpg

  İzmir Türk İsviçre Ticaret Odası başkanı Raphael Hakan Oswald

  Glacier Tren

  İSVİÇRE’DE KAÇIRILMAYACAK YATIRIM İMKÂNI: ANDERMATT için bir yorum

  Read More
 • MARKALARIN ÜNLÜ YÜZLERİ

  Oca 23 • DOSYA • 657 Views

   

  1-AUDEMARS PIGUET THE CAROLINA BUCCI LIMITED EDITION

   

   

   

  Carolina Bucci ‘‘Benim saatim Royal Oak. Sürekli onu takıyorum, tarzımın, imzamın bir parçası.’’

   

  Haute Horlogerie tarihinde önemli bir yeri olan Audemars Piguet bir aile şirketi (Audemars ve Piguet) olarak kalan en eski seçkin saat üreticisi firmalarından biri. İsviçre’nin Jura kantonu Joux Vadisi’nde üretimlerini sürdürüyorlar. Spor modeller, klasik ve geleneksel parçalar, kadın mücevher saatlerinin yanı sıra özel kreasyonlar dâhil sınırlı sayıda üretilen sayısız horolojik tasarımları ile misyonundan ödün vermeyen bir marka.

   

  Carolina Bucci ise İtalyan kuyumcu bir aileden gelen ve mücevherciliği vazgeçilmez tutkusu haline dönüştürerek tasarımlarında da bu duygusunu yaşatıyor. Daha önce 2016 yılında Audemars Piguet’nin Royal Oak kadın saatlerinin 40. yılına özel Frosted Gold tasarımının altında imzası bulunan Carolina Bucci marka ile ortaklıklarını devam ettiriyor. Tasarımcının adını taşıyan Carolina Bucci limited Edition,  sınırlı sayıda üretilen 37 mm’lik sarı altın kasalı Royal Oak ile bir kez daha şaşırtıyor.

  Royal Oak’un alâmetifarikası “Tapisserie” kadranın yerinde ışıltılar saçan gümüş tonlarındaki ayna kadran ve özel işlenmiş altın bilezik ile çerçevelenmiş kasası bulunuyor. Tasarımcısının karakterini “başkaldıran” sözcüğüyle tarif ettiği bu dikkat çekici parça günümüz kadınını yansıtıyor: spontane, yaşam dolu ve mükemmeliyetçi. ‘Elmas tozu’ yüzey işlemesi ilk kez bu modelde, tasarımcının en çok sevdiği sarı altın üzerine uygulanıyor. “İlk Frosted Gold” tasarımında Royal Oak kasası ve bileziğinin mükemmelliğini alıp onları biraz ‘hırpaladım’ ve mükemmelen kusurlu Floransa finisajı ile İsviçre’nin kusursuz saat yapımcılığı zanaatını yan yana getirdim. Şimdi tam tersini yapıyorum: “Tapisserie” kadranın dokulu yüzeyini alıyor ve onu mükemmel pürüzsüzlükte aynayla dümdüz ediyorum. İkisi için de motivasyonum ilginç ve kestirilemeyen bir şey yaratmak. Çağdaş kadını yansıtan bir ikonu yeni bir çehreyle tazeledim. Göz alıcı aksesuarlardan anlayan kadınların bunu seveceğinden eminim. Ayna daima çevresiyle etkileşime girer; giydiğiniz kıyafetlere, odanın dekoruna, ışığa, günün saatine, hava durumuna göre sürekli değişir.”
  300 parça limitli olarak üretilen model, çok özel  FrostedGoldAP ibaresini taşıyan Bucci’nin yaratım dünyasından çıkan kutu ile sunuluyor.

   

  2-SANTOS DE CARTIER’NİN YENİ YÜZÜ JAKE GYLLENHAAL

  ***Marka yüzlerini kendi değerleri ile örtüşen karakterlerden özenle seçen Cartier,  Amerikalı aktör & yapımcı Jake Gyllenhaal ile markanın ikonik saat koleksiyonu Santos de Cartier’nin yeni kampanyası için işbirliği yaptı.

  İkonik Santos de Cartier saat koleksiyonu, 1904 yılından beri Cartier’nin hayal dünyasını anlatmanın farklı yollarını oluşturdu. Modelin yaratıcılığını, azimli ve kendini ileriye taşımaktan ödün vermeden yaşayanların efsanevi hikayelerini anlatmaya adadı. Santos de Cartier, kendisini simgeleyen cesaret, sonsuz merak gibi niteliklerin buluştuğu ve Santos erkeğini simgelediğini düşündüğü Jake Gyllenhaal ile birlikte çalışacaklarını açıkladı. Santos erkeği, kendini işine adayan asla vazgeçmeyen, cesaret, dürüstlük ve kendine karşı dürüstlük gibi nitelikler 3taşıyor.

  Jake Gyllenhaal’de gördükleri marka felsefesi ile olan örtüşmeleri ise yepyeni bir yol kesişmesine neden oldu. Gyllenhaal, her yeni rol, yeni film veya yeni projesiyle, daha önce keşfedilmemiş bir yeteneğini ortaya çıkartırken, Cartier, kendisinin cesur ruhu ve karşı konulmaz stili nedeniyle de bu projede bir araya geldi. Sanatçı,  bu olağanüstü projeye, karakteristik özelliği olan tutkuyla yaklaştığını belirtti.

   

  3- OMEGA SEAMASTER DIVER 300M

   

  *** Omega, Seamaster Diver 300M  ailesi ile 25 yıllın mirasını tekrar 14 modellinde daha titiz daha teknolojik olarak yansıtıyor. Bu güzelliğe James Bond ile de uzun vadeli bir çalışma eklenince hayranların memnuniyeti de artıyor.

  Omega, dalgıç saatlerine ait öncü modeli Seamaster Professional Diver 300M ile su altı dünyasına dönüş yaptı ve James Bond ile uzun vadeli çalışmalarına devam etmeye başladı.  1993 yılından itibaren hayranlarının takipçisi olduğu modellerden oluşan koleksiyon yeniden tasarlanarak dalgıç saatlerinin zirvesinde olacağının sinyallerini verdi. 6’sı paslanmaz çelik, 8’i paslanmaz çelik ve altın karışımı toplam 14 eşsiz modelden oluşan yeni seriyle bu ünlü saatin yeni bir yorumu olarak tekrar piyasaya sürdü.

  42 mm’lik daha geniş bir kasa çapına sahip olan her yeni Diver 300M modelinde, bir Master Chronometer Calibre 8800 yer alıyor. Bu kalibre sayesinde koleksiyon bir anda hassasiyet, performans ve manyetik direnç dünyasında daha yüksek bir seviyeye geçiyor. İkonik dalgıç modeli yeni tasarıma da taşındı gibi tüm detaylar yeniden şekillendirildi. Artık seramikten üretilen dalgıç bezelinin, dalgıç ölçeği ise Ceragold™ ya da beyaz mineden (daha uzun süren beyazlık ve dayanıklılık için) yapıldı. Saatin kadranları siyah, mavi veya PVD krom renk alternatifleriyle cilalı seramikten üretildi. En dikkat çekicisi de, OMEGA orijinal tasarımın popüler özelliklerinden biri olan lazerle işlenen dalga desenini kadranında yeniden kullandı.

   

  Tüm indeksler kabartmalı olarak güncellenerek,Super-LumiNova ile dolduruldu. Günlerin rahatlıkla takip edilebilmesi amacıyla tarih penceresi saat 6 konumuna yerleştirildi. İskelet tarzındaki ibrelerin (rodyum kaplı, 18 ayar altın ya da mavi oksitli) biçiminde küçük bir değişiklik yapıldı. Diver 300M’nin en önemli detaylarından biri her zaman için helyum eşapman valfı oldu. Yeni modellerde bu valfa konik bir biçim verildi. OMEGA bu valfın su altında çalışabilmesine olanak sağlayan dâhiyane teknolojisi için patent aldı. Saatin arkasını çevirdiğinizde, METAS tarafından onaylanan mekanizmanın görülebilmesini sağlayan safir camın yanında, kasa kapağının kenarlarında yer alan dalga deseni hemen göze çarpıyor.

   

  Tüm modeller geleneksel bir ikonik metal bilezik, ya da entegre siyah veya mavi kauçuk kayış üzerinde sunuluyor. Metal bilezikler ergonomik yeni bir tasarıma sahip ve kasaya yakın bir şekilde entegre ediliyor. Metal bileziklerde, OMEGA’nın patentli uzatılabilir, kullanışlı bir dalgıç uzantısına da sahip olan katlanan dişli-butonlu tokası da yer alıyor.

   

   

   

  MARKALARIN ÜNLÜ YÜZLERİ için yorumlar kapalı

  Read More
 • ADRIANA LIMA, CHOPARD’IN YENİ KOLEKSİYONUNU TANITTI

  Oca 23 • MÜCEVHER • 590 Views

  Chopard Haute Joaillerie  Magical Setting

  Duyguları mücevhere yansıtmakta usta olan Chopard, Haute Joaillerie’in geleneksel dünyasını yeni koleksiyonu olan Magical Setting’e  aktarıyor.  Birbirinden şık kolye ve küpeler  Magical Setting koleksiyonu Adriana Lima tarafından tanıtıldı.

  Asil ve klasik mücevherciliğin zirvesinde olan marka, tasarımlarında ışığı en iyi şekilde kullanmayı misyon ediniyorlar.  Kümesel taşlardan oluşan mücevherlerin hepsinin ışığı yansıtma oranı çok yüksek, modern ve cesur bir görünüm sunuyor.

  ADRIANA LIMA, CHOPARD’IN YENİ KOLEKSİYONUNU TANITTI için yorumlar kapalı

  Read More
 • CARTIER, MARIA FELIX’DEN ESİNLENDİ

  Oca 21 • Kısa Haber, Manşet, MÜCEVHER • 636 Views

  Timsahlar düşkünlüğü ile tanınan  Meksikalı ünlü oyuncu Maria Felix, 1975 yılında  tarihe geçen kolyesini yeniden tasarlayan   Cartier, 14 eşsiz Kolombiya zümrütünü buluşturan kolye ile birlikte toplam 4 parçadan oluşan sıra dışı yeni bir yüksek mücevher koleksiyonu oluşturdu.

  CARTIER, MARIA FELIX’DEN ESİNLENDİ için yorumlar kapalı

  Read More
 • OMEGA SEVGİLİLER GÜNÜ

  Oca 21 • HABER, Sevgililer Günü • 346 Views

    Elele tutuşmak… Sırılsıklam âşık olmanın göstergesi.

  Günün her saati el ele misiniz? Eros amacına ulaşmış gibi görünüyor! OMEGA olarak, işleri ciddileştirme zamanı geldi diyoruz.

  Alev alev yanan kalpler için kırmızı bir Trésor

  OMEGA’nınTrésor modeli, sevdiğiniz için mükemmel bir hediye. Üstelik kırmızı güller de yanına çok yakışıyor.

  OMEGA’nın De Ville Trésor modeli, kırmızının tutku dolu bir tonunda ki kadranı ve deri kayışıyla, zamanı şaşmaz bir şekilde gösterirken bir yandan da kalp atışlarını hızlandırmak için tasarlandı.

  Trésor, yılın en romantik gününde verilebilecek bir hediyenin tüm özelliklerini taşıyor.36 milimetrelik bu zarif ve şık modelde, kasanın her iki yanında pırlanta hatlar ve tepe üzerine yerleştirilmiş tek bir pırlanta yer alıyor.

  Âşıkların uzun saplı gülleri ayrıca almaları gerekecek.Ancak OMEGA saatte de çiçekli bir öğe var. En az güller kadar güzel ve çok daha uzun ömürlü: Her bir saat tepesini, kırmızı likit seramikle yapılan beş OMEGA logosundan oluşan bir çiçek süslüyor.

  Saatin arka yüzü bile kalpleri çarptıracak cinsten. OMEGA’nın De Ville Tréso rmodelinin kasa arkasında cilalı ayna efekti ve “Her Time” deseni bulunuyor.

  Derin aşklar için bir Diver

  Seamaster Diver 300M modelinin dalgalarıyla sevdiğinizin ayaklarını yerden kesin.

  Maceracı birine âşık olduysanız (umarız öyledir) hediye olarak Seamaster Diver 300M modelini düşünmenizi öneririz. Paslanmaz çelik ve 18K SednaTM altın kullanılan 42 milimetrelik bu saat, her koşula hazır.

  Siyah seramik çerçeve ve CeragoldTM dalış ölçerin yanısıra, lazer işlemeli dalgalarla süslenen siyah seramik kadrana sahip.

  İskeletleştirilmiş ibreler ve yükseltilmiş indeksler, 18K SednaTM altından ve beyaz Super-LumiNova dolgulu.Helyum kaçış valfiyse konik tasarımlı. Biraz gizem aşkı canlı tutar derler ama bir saatin tam kalbine bakmamanız için hiç bir neden yok. Seamaster Diver 300M modelinin OMEGA Master Chronometer Calibre 8800 mekanizması, dalgalı kasa arkasındaki safircamdan görülebiliyor.

  OMEGA SEVGİLİLER GÜNÜ için yorumlar kapalı

  Read More
 • SEVGİLİLER GÜNÜ BROOKS BROTHERS İLE DAHA ŞIK

  Oca 21 • Manşet, MODA, Sevgililer Günü • 542 Views

   

  Klasik stilin tek adresi Brooks Brothers, Sevgililer Günü’nde hem erkek hem de kadın koleksiyonunda yer alan romantik hediye alternatifleriyle karşımıza çıkıyor.

   

  Klasik giyimin köklü ve öncü markası Brooks Brothers, Sevgililer Günü’nde sevgilisinin kalbini fethetmek isteyenleri mağazalarına bekliyor. Brooks Brothers, asaleti ve şıklığı yansıtan koleksiyonlarıyla sevgilinizin başını döndürecek.

  Klasik ve modern esintileri modellerinde harmanlayan Brooks Brothers, kadın koleksiyonundaki kırmızı, bordo ve siyah renkli elbiseler ile kadınların vazgeçilmezi oluyor. Clutchlar ve ipek eşarplar ise romantik kombinlere eşlik ediyor.  Pembe, mavi ve lacivert tonları ile ön plana çıkan trikolar kaliteli yünleri ile sevdiğinizi soğuktan korurken dış görünümüne romantik bir hava katıyor. Şehir yaşamının temposuna uyum sağlayan Non-İron (ütü istemeyen) gömlekler günümüz erkeğini temsil ederken spor gömlekler şıklık ve rahatlığı bir arada sunuyor. Atkı, eldiven ve şallar ise Sevgililer Günü’nde beylerin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

   

  SEVGİLİLER GÜNÜ BROOKS BROTHERS İLE DAHA ŞIK için yorumlar kapalı

  Read More
 • ALP’LERİN EN GÜZEL ŞALELERİ

  Oca 19 • Haber Bandı, Manşet, YAŞAM • 821 Views

   

  LE CHARDON  VAL D’ISERE

   

  Her şeyden uzakta, doğayla baş başa kalıp kendinize ve ruhunuza zaman ayıracak ortamları sunan dağ evleri, Alp’lerde olunca çok daha keyifli hale geliyor. Tonozlu tavanları, basamakla inilen banyoları, açık plan şömineli salonu ile Le Chardon Mountain Lodges klasik bir dağ evinden beklenilen her şeyi karşılıyor. Ayrıca spa küveti ise açık havada karlar içerisinde rahatlamayı isteyenleri bekliyor. Tüm yerel lezzetlerin en iyisi sunuluyor.  1900 metre yükseklikte ve 22 yıl önce ilk açıldığı gibi korunuyor. Yerel taşlardan inşa edilmiş 5 şalenin Sadece 50 met uzakta Solaise ve Bellevarde’ye ulaşan asansörler bulunuyor.

   

   

   

   

   

   

   

  TWENTY26

  Morzine merkeze yakın bir konuma sahip, oldukça pastoral bir doku içerisinde yer alıyor. Bir dağ evi mahremiyeti içerisinde lüks otel hizmetinin rahatlığını vaat ediyor. Isıtmalı yüzme havuzu, hamam çağdaş bir dekor içerisinde sunuyor. Tam boy camlarla kaplı oturma odasından Pointe de Nyon‘un ve Morzine‘nin kayak pistlerinin manzarası gözler önüne seriliyor.

   

   

  CHALET REINE DES PRES

  Lüks ve zarif tatil yerlerinden Megève, aktivitesi fazla dağ evlerinden oluşuyor. Damak tadına önem verenler için dünyaca ünlü restorana sahip. Özellikle de son yıllarda daha ideal kayak ortamlarını oluşturmak için tüm teknolojik yenilikleri kullanıyorlar. Ağaçlarla kaplı kayak pistleri daha naturel bir ortamda kaymaya fırsat tanıyor. Merkeze yakın rüstik tarzda dağ evlerini köy hayatına yakın ve tarz içerisinde sunuyor. Lüks spa odası ve modern banyoları da beklenilen tüm rahatlığı sunuyor. Butik otel hizmetini Alpaga Otel’den alıyor ve otelin tüm tesislerinden yararlanma fırsatı sunuyor.

   

   

   

  ALP’LERİN EN GÜZEL ŞALELERİ için yorumlar kapalı

  Read More