• OMEGA DE VILLE TRÉSOR

  Mar 23 • Manşet, SAAT • 53 Views

  Omega’nın yeni 18 ayar Moonshine™ altın, malzemesi markanın uzaydan ilham alınan saat koleksiyonlarında şimdiden çarpıcı bir etki yaratıyor. Bu benzersiz alaşım şimde de kadınlar için Trésor koleksiyonunda kendine yer buluyor. Bu yeni modelde altının soluk sarı rengi, ışıltılı kırmızı tasarımla mükemmel bir uyum sergiliyor.

  MOONSHINE™ ALTIN KASA

  Yeni saatte, geleneksel 18 ayar sarı altına göre daha solgun bir tona sahip olan ve renk ve parlaklığın zamanla solmasına karşı daha yüksek direnç sağlayan 18 ayar Moonshine™ altından yapılan 36 mm’lik cilalı kasa yer alıyor. Kasanın kenarları, toplam 38 adet küçük pırlantayla süsleniyor. Tepe üzerinde kırmızı likit seramikten yapılan OMEGA çiçeğinin ortasında da ek bir pırlanta bulunuyor.

  LAKE VE DERİ

  18 ayar Moonshine™ altın ibrelerle mükemmel uyum sağlayan gradyan geçişli kırmızı kadran, ekstra parlaklık için yarı saydam lake ile kaplanıyor. Kırmızı renkli deri kayışta da 18 ayar Moonshine™ altından toka kullanılıyor.

  KASA ARKASI VE MEKANİZMA

  Saatin arkasını çevirdiğinizde karşınıza çıkan metalik “Her Time” deseniyle süslenen parlak aynalı kasa arkasının içinde, OMEGA Calibre 4061 mekanizma yer alıyor

  Yorum yok OMEGA DE VILLE TRÉSOR

  Read More
 • Bronz çağına özel, ORIS BIG CROWN BRONZE

  Mar 13 • Manşet, SAAT • 67 Views

  Oris İcra Kurulu Eş Başkanı Rolf Studer, “Big Crown Pointer Date modelinin devamlılığı orijinal tasarımına çok şey borçlu.”

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  “1980’li yılların ortasından sonuna kadar Oris’in, şirketi yalnızca mekanik saatlerle tekrar inşa etmeye yönelik kararında Big Crown Pointer Date modelinin rolü oldukça kritikti”

  30 yılı aşkın bir süre sonra bugün Oris, Big Crown Bronze Pointer Date’i piyasaya sürüyor.

  Bronz kasa ve kadran Oris’in endüstri felsefesini ve İsviçre yapımı mekanik saatin sonsuz değerini simgeliyor.

  Oris’in Big Crown Pointer Date modeli koleksiyona ilk defa, 80 yıldan fazla bir süre önce, 1938 yılında dâhil oldu. Eldiven takan pilotlar için tasarlanan bu saat, büyük bir kurma koluna ve Arap rakamlarından oluşan kadrana sahip. Ama aynı zamanda harikulade bir obje.

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  Oris İcra Kurulu Eş Başkanı Rolf Studer, bu ayrıcalıklı modeli, “Güzellik kararlarımızı şekillendiriyor” şeklinde açıklıyor. Studer, “Güzelliğin içinde çekiciliği ve hatta sevgiyi buluyoruz, bu da bizi yatırım yapmaya yönlendiriyor. Sevdiğimiz şeyleri satın alıyoruz. Saat konusunda bu daha da geçerli. Çoğunlukla kalbimiz beyne hükmediyor.” diyerek duygularını dile getiriyor.

  Big Crown Pointer Date modelinin devamlılığı orijinal tasarımına çok şey borçlu. Fakat aynı zamanda Oris’in ve İsviçre saatçilik endüstrisinin 1970 Quartz Krizi sonrası yeniden canlanmasında da önemli bir role sahip.

  01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  “1980’li yılların ortasından sonuna kadar Oris’in, şirketi yalnızca mekanik saatlerle tekrar inşa etmeye yönelik kararında Big Crown Pointer Date modelinin rolü oldukça kritikti” şeklinde sözlerine devam eden Studer, “Quartz temelli yeniliklerin basitçe rekabet edemeyeceği bir tarihe, amaca ve duygusal değere sahipti. Böylece Oris imzasına ve İsviçre saatçilik endüstrisinin çarpıcı dirilişinin bir sembolüne dönüştü.”  diyerek markanın gücünü bir kez daha dile getiriyor.

  30 yılı aşkın bir süre sonra bugün Oris, Big Crown Bronze Pointer Date’i piyasaya sürüyor. Bronz kasa ve kadran Oris’in endüstri felsefesini ve İsviçre yapımı mekanik saatin sonsuz değerini simgeliyor. Her bir parçanın eşsiz bir dokunuşla tamamlanması için sert bronz kadran kimyasal işleme tabi tutuldu ve şeffaf mat vernikle kaplandı. Böylece saatin tasarımının eşsizliğini yansıtan başka bir sembol ortaya çıktı.

  1904 yılında kurulan Oris ilk pilot saatlerini 1910’lu yıllarda yarattı. Louis Blériot 1908 yılında Manş Denizi üzerinde uçtu ve kısa bir süre sonra Oris, kasasına Blériot imgesi oyulmuş cep saatini tasarladı. Bunu 1917 yılında şirketin ilk pilot kol saati takip etti. Yalnızca kurma kolunun altında bulunan bir düğmeyle ayarlanabilen nadide bir parça. İki yıl önce ise, Oris, bu simgesel saatin yüzüncü yılına özgü modeli piyasaya sürdü.

  Havacılıkta olduğu gibi savaş da saat tasarımında bazı gelişmelere yol açtı. 1938 yılında Oris, Big Crown Pointer Date olarak bilinen saati üretti. Bir pilotun, eldivenle dahi kolaylıkla kullanabileceği büyük bir kurma koluna, yivli, kaymaz bezele ve tarih gösteren uca takılı akrebe sahipti. Geniş Arap rakamları sayesinde ise saat hızlı bir biçimde okunabiliyordu. Sade, akıllıca ve işe yarayan bir parçaydı ve işe yaradı da.

  Bronze patination.tif Watch: 01 754 7741 3166-07 5 20 74BR – Oris Big Crown Bronze Pointer Date

  80 yılı aşkın bir süre sonra aynı tasarım prensipleri Big Crown Pointer Date modelini aydınlatmaya devam ediyor. Zaman içinde malzemeye ve mekaniğe dair gelişmelerle birlikte daha da rafine hale getirildi ancak onun zamansız öncü ruhu hala baki.
  Bugün yeni Oris Big Crown Bronze Pointer Date hikaye anlatıcılığına devam ediyor. Oris’in endüstriyel köklerini hatırlatan ve zaman içinde kendi hikayesini anlatmak için oksitlenecek olan bir malzeme, sert bronzdan bir kasanın içinde. Öte yandan Big Crown Pointer Date modelinin, Oris tarihindeki rolünü de kutlama amacını taşıyor. Bu modelin üretimi hiç durmadı ve Oris’in imza parçalarından biri haline geldi. Hatta bazıları, Oris’in, bu model olmasaydı, bugün yüksek kaliteli bağımsız bir İsviçre saat firması olarak sahip olduğu üne sahip olamayacağı görüşünde. Kısaca Oris’in hikayesini özetler nitelikte.

  Yorum yok Bronz çağına özel, ORIS BIG CROWN BRONZE

  Read More
 • OMEGA’NIN YENİ MÜZESİ AÇILDI

  Mar 13 • SAAT, SERGİ • 65 Views

  OMEGA’nın yeni Müzesi sürükleyici filmler, merak uyandıran teşhirler ve eğlenceli interaktif deneyimlerle markanın heyecan verici hikayesini anlatıyor.

  Yeni Müzenin “Kadının Zamanı” sergisi, ilk Lépine kolyelerinden ve ikonik Ladymatic’ten “gizli mücevher saatlere” ve günümüzün en son kreasyonlarına kadar OMEGA’nın kadın saatlerinin evrimini izleyerek bu hikayeyi hoş bir şekilde anlatıyor.

  Omega, İsviçre’nin Biel/Bienne şehrinde Swatch Group’a ait Omega Kampüsü “La Cité du Temps”da yeni Müzesi’ni ziyarete açtı. Omega Müzesi’nin tasarımı ödüllü mimar Shigeru Ban tarafından yapıldı. Yeni bir binada, ışık dolu, büyüleyici bir mekânda, Omega tarihinde yer alan eşsiz hikâyelerle dolu müze markaya layık bir atmosfer sunuyor.

  GEÇMİŞ ŞİMDİ GELECEK

  Biel/Bienne yer alan OMEGA Müzesi, tek bir İsviçreli saat üreticisine tahsis edilmiş ilk müzeydi ve uzunca bir süredir OMEGA’nın geçmişini muhafaza etti. Fakat markanın geçmişini özetleyen bu tarih cetvelinin de gözler önüne serdiği gibi, markanın mirasının uzunluğu ve derinliği göz önünde bulundurulunca, yeni bir müzeye ihtiyaç duyulması kaçınılmazdı.

  OMEGA’nın yeni Müzesi sürükleyici filmler, merak uyandıran teşhirler ve eğlenceli interaktif deneyimlerle markanın heyecan verici hikayesini anlatıyor.

  DÜNYANIN ETRAFINDA GEZİNTİ

  OMEGA’nın merkezine yapılan yolculuk, kıtalar arasında yapılan bir gezintiyle başlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlerde saatin tam olarak kaç olduğunu ziyaretçilere sesli olarak okuyan dijital aygıtların yerleştirildiği, yerde uzanan büyük bir dünya haritası.

  ZAMANIN TARİHİ

  Ziyaretçiler, Müzenin diğer bölümlerine ilerlemeden önce, zamanda geriye doğru bir yolculuk yapıyorlar. “Zamanın Tarihi”, en eski saatlerden en modern mekanizmalara kadar insanoğlunun hassasiyet arayışını gözler önüne seren, OMEGA’ya ait 360°’lik bir video.

  RESMİ ZAMAN TUTUCU

  OMEGA’nın yeni müzesinde ziyaretçiler, ünlü başlama blokları ve kırmızı elektronik başlama tabancası dahil, özgün Resmi Zaman Tutucu teknolojisiyle donatılmış 9m’lik koşu parkuru üzerinde içlerindeki Olimpiyat atletini ortaya çıkarabilirler.

  Serpilmekte olan koşu yıldızları, OMEGA’nın saniyede 10.000 dijital görüntü kaydedebilen Scan ‘o’ vision cihazı MYRIA’nın yakaladığı foto finişlerinin bir çıktısını bile alabilirler.

  KADININ ZAMANI

  100 yıldan uzun bir süredir OMEGA, hem dıştan bakıldığında estetik açıdan şık hem de içinde teknolojik açıdan olağanüstü kadın saatleri üretmek konusunda büyük bir kararlılık gösterdi. Yeni Müzenin “Kadının Zamanı” sergisi, ilk Lépine kolyelerinden ve ikonik Ladymatic’ten “gizli mücevher saatlere” ve günümüzün en son kreasyonlarına kadar OMEGA’nın kadın saatlerinin evrimini izleyerek bu hikayeyi hoş bir şekilde anlatıyor.

  HEDEF AY  

  Müzenin ziyaretçileri yolculuklarının bu aşamasında hayal güçlerini yörüngeye fırlatıyorlar. Misafirler, ayaklarının altında ay yüzeyi, yanlarında park etmiş Lunar Rover olduğu halde, videolar, fotoğraflar, NASA teknolojisi ve OMEGA’nın “Moonwatch” saatinin tarihi açıdan önem taşıyan bir çok versiyonu aracılığıyla OMEGA’nın büyüleyici uzay hikayesini keşfedebilirler. 1965 yılında NASA tarafından uzay uçuşları için uygun bulunan Speedmaster ay yüzeyinde takılan ilk saatti.

  ADIM BOND, JAMES BOND

  1995 yılına ait “GoldenEye” filminden bu yana 007’ye tüm tehlikeli görevlerinde güvenilir bir OMEGA saat eşlik etmiştir. Bond’un OMEGA saati, karizmatik İngiliz ajanının stilini tamamlamanın yanı sıra genellikle zorlu bir durumda ona yardım da eder. Tabii ki bu saatlerin hayat kurtaran fonksiyonları hayali ve kesinlikle standart olarak saate ait fonksiyonlar değil. Fakat teşhirdeki saatler kesinlikle çok havalı.

  SPEEDMASTER’IN İÇİNDE BİR GEZİNTİ  

  OMEGA’nın yeni müzesinde ziyaretçiler dişlilere takılmaksızın saat mekanizması içinde gezinti yapabiliyorlar. İçinde gezinti yapılabilen dev Speedmaster’da düzenli olarak, ünlü Co-Axial eşapmanın iç̧ aksamlarını gözler önüne seren büyüleyici bir animasyon gösteriliyor.

  BİRÇOK BÖLÜMDEN OLUŞAN BİR HİKAYE  

  OMEGA’nın geçmişini, bugününü ve geleceğini irdelemek isteyenler hayal kırıklığına uğramayacaklar. Markanın uzun ve seçkin tarihi, 64 hazine vitrininin yer aldığı 50m’lik çelik bilezik boyunca gözler önüne seriliyor.

  OMEGA Müzesi’nde sürekli sergilere ek olarak markanın en son başarılarının teşhir edilmesi için de özel bir yer ayrıldı.

  AÇIK, SOSYAL VE FAYDALI

  OMEGA yeni müzenin açılışına özel olarak #OMEGAMuseum Instagram etiketini ve artık çevrimiçi erişilebilen “Extract from the Archives” hizmetini de açılış tarihiyle eş zamanlı olarak oluşturdu.

  MÜZENİN AÇIK OLDUĞU SAATLER

  Salıdan Cumaya: 11:00 – 18:00 Cumartesi ve Pazar: 10:00 – 17:00 Pazartesi günleri kapalı

  Yorum yok OMEGA’NIN YENİ MÜZESİ AÇILDI

  Read More
 • ARRAW SPIDER-MAN TOURBILLON

  Mar 12 • Genel, HABER, SAAT • 51 Views

  MARVEL Studios, muhteşem Spider-Man’dan esinlenen HauteHorlogerie saatlerini yaratmak için RJ’yi seçti. Yeni ARRAW Spider-Man Tourbillon RJ tarafından oluşturulan ikinci MARVEL işbirliği saati, Spider-Man’ın ikonik stilini markanın tekniği ile buluşturuyor.150 saat güç rezervi  ile10 adet limitli olarak üretildi.

  1. RJ atölyelerinde üretilen kadranın merkezine konumlandırılmış tourbillon, Spider-Man’den ilham aldı. RJ-7000 mekanik elle kurum mekanizması açık kadranını koruyan anti refle bombeli camın arkasından rahatlıkla izlenebiliyor.
  2. Kasasının çapı 45 mm, 100 metre su basıncına dayanıklı
  3. 5 titanyum kasa arkası saten fırçalıve özel kurma halkasıile
  4. Saat ve dakikalar periferik olarak yer alıyor
  5. Davul biçiminde örümcek şekilli özel kutusu ile sunuluyor.

  Yorum yok ARRAW SPIDER-MAN TOURBILLON

  Read More
 • CHOPARD, 6 UNDERGROUND

  Mar 12 • Manşet, SAAT • 79 Views

  Filmlerin sahnelerinde kahramanların bileklerindeki saatleri yakın plan görmek, rolün bir parçası olduğunu fark etmek saat severler için daha da zevkli bir görsel şölene dönüşüyor. Geçtiğimiz günlerde Netflix prodüksiyonu olarak gösterime giren 6 Underground’un heyecanlı sahnelerinde Chopard modelleri ile  ön plana çıktı.

  Aksiyon ve gerilim filmlerinin ünlü yönetmeni Michael Bay’in çekimi ile 6 Underground’da başrolü Ryan Reynolds canlandırıyor. İlk sahneden itibaren heyecanın ve aksiyonun yüksek olduğu filmin konusu;kimliklerini gizleyebilmek için kendilerini ölü gösteren 6 milyarderin suçluların peşine düşmesi üzerine kurulu.Kanadalı aktör Reynolds, bileğinden çıkarmadığı Chopard modellerini film süresince cömertçe sergiliyor.

  İzlemekten büyük zevk aldığımız modellerden biri, 41 mm Chopard Alpine Eagle Large Lucent A223 özel çelikten üretildi ve mavi pirinç etkileyici bir kadrana sahip. Diğer model ise 18 ayar beyaz altın ultra ince kasalı,Haute Horlogerie koleksiyonundan L.U.C.  XPS, otomatik kurum ve güçlendirilmiş kronometreye sahip bir model. Mille Miglia koleksiyonundan ise GTS Power Control, 500 adet limitli paslanmaz çelik ve 18 K pembe altın birleşimi spor bir tasarım ile heyecan dolu filmin aktif sahnelerini tamamlıyor.

  Yorum yok CHOPARD, 6 UNDERGROUND

  Read More
 • RICHARD MILLE, YOLLARDA…BAHRAIN MCLAREN BİRLİKTELİĞİ

  Mar 12 • Manşet, SAAT • 67 Views

  Richard Mille, profesyonel bisiklet pelotonuna katılması en çok beklenen takımlardan BahrainMcLaren ile yeni işbirliğine başlamanın heyecanını yaşıyor.  2016 yılında başlayan Richard Mille ve McLaren işbirliği, çığır açan teknolojisiyle şimdiye kadar üretilen en hafif mekanik kronograf RM 50-03 ve RM 11-03 ile meyvelerini verdi.Bahrain Dünya Turu Bisiklet Takımı ve McLaren, bu spora, hayranlarına ve iş ortaklarına ilham verecek en iyi sporcuları ve teknolojileri bir araya getiren bir ekip ortaya çıkarmak ve böylece bu sporu heyecan dolu yeni bir çağa taşımak üzere güçlerini birleştirdi. Gelecek yıl içerisinde sunulacak olan ve takımın renklerini taşıyan RM 67-02 prototipleri ise, bu inanılmaz disiplinin çok meşakkatli gerçek koşullarında sporcular tarafından test edilecek.

  Yorum yok RICHARD MILLE, YOLLARDA…BAHRAIN MCLAREN BİRLİKTELİĞİ

  Read More
 • GREUBEL FORSEY HAND MADE 1

  Mar 9 • HABER, SAAT • 55 Views

  EL YAPIMI SAATÇİLİĞİN ZİRVESİNDE BİR MODEL

  Greubel Forsey Hand Made 1,  denge yayı dâhil olmak üzere%95’ine yakın bölümü yalnızca el aletleri kullanılarak üretildi ve sadece 1 modeli için 6.000 saatlik (üç yıllık çalışma saatine eşit ) çalışma gerekti. Böylece Hand Made 1, yeni nesil saat işçiliğini farklı bir zirveye taşıdı.

  El yapımı model yüksek seviyede bir işçilik ve hassasiyet ile üretildi. Saatçilik tarihinde benzersiz olan teknik ve insani çabaların, olağanüstü yeteneklerin bir meyvesi adeta.

  Hand Made 1, nano teknoloji alanında da ufuklar açarak yaratıcılığın en güzel örneğini sunuyor.

  Greubel Forsey’nin detaylara gösterdiği özen, saatin performansına da yansıdı. Hand Made 1, marka tarafından onaylanmış el yapımı bir saat için emsali görülmemiş bir cesaret sergiliyor.

  Endüstri devrimi ve seri üretimlerden önce saat parçaları yapmak için özel yetenekler ve bu yeteneklerin kullandığı elle işleyen aletler gerekirdi. Günümüz sanayileşmesi ile birlikte, el işçiliğinden uzaklaşıldığı gibi eşsiz detaylarda ortadan kalktı ve üretim hızlandı.  Geleneksel yöntemlerle saat üretmek saatçilik okullarında bile öğretilmeyen eski usul olarak görülmeye başlandı.

  Greubel Forsey, modellerini diğer saatçilerden daha farklı bir perspektiften bakılarak üretildi. Eğitim ve kariyerleri boyunca, Robert Greubel ve Stephen Forsey, hem prototiplerde hem de restorasyon için yedek parçalarda kapsamlı el işçiliği deneyimini bir araya getiren çalışmaları tercih ettiler.

  Naissance d’une Montre 1, Time Timeon Vakfı ile Greubel Forsey  gelecek nesillere bilgi ve beceri birikimlerini geçirmeye çalışıyorlar. Bu felsefeye derinden bağlı olan Robert Greubel ve Stephen Forsey, Hand Made 1’ı  yaparak şimdilerde Bu dışarı-çıkma yaklaşımının ilk enkarnasyonu olan El Yapımı 1’i yarattı.  

  Mekanik saatçiliğe örnek modeller

  Greubel Forsey, daha önce hiç düşünülmemiş olanı başarması ve yarattıklarıyla bilinen sınırları geride bırakması ile tanınıyor. Robert Greubel ve Stephen Forsey vizyoner olduklarını, mekanik saat yapımında referans alınan modelleri yeni nesil Tourbillonları (Tourbillon 24 Secondes, Double Tourbillon 30 ° ve Quadruple Tourbillon) icat ederek gösterdiler. Ayrıca, nano teknoloji alanında da ufuklar açarak yaratıcıklarını çoktan kanıtladılar.

  Hand Made 1, eski yöntemle üretildi

  Greubel Forsey’in mükemmeliyet arayışı, her yeni girişimlerinde sınırları zorlayıcı özellikleri ve  potansiyelini keşfetme inancı, Hand Made 1’ın projesi için kilit bir itici güç oluşturdu. Marka için, önemli olan sadece eski teknikleri, unutulmuş işçilikleri yeniden canlandırmak değil daha önce yakalanmayan mükemmellik ve hassasiyet seviyesine de erişmektir. Tüm bu çalışmalarında içeriği  “icatçı” saatçiliği yönlendiren yol haritasını çizebilmek için çalışıyorlar.  

  Bütün parçalar elle yapıldı

  Greubel Forsey, tüm bu saatçilik yaklaşımını yeni modeline uyguluyor: Hand Made 1 –  dakika / saniyeli tourbillonlu bir saat. Hand Made 1 tamamen sıfırdan yaratıldı. Mekanizma konstrüksiyonu, geleneksel işleme ve el ustalığı ile, 272 mekanizma bileşeninin her biri ve 36 kasa parçasına yansıdı. Üretim sırasında üreticiler her aşamada kendilerine şu soruları sorduklarını belirtiyorlar: “Bu parçayı, bir delme aleti veya torna makinesi gibi geleneksel aletler veya makineler kullanarak yapabilmek için nasıl tasarlayabiliriz? Zanaatkârların zeki ellerinin olağanüstü hassasiyet ve en iyi işçiliği ile hangi şekli verebiliriz?

  Bu nedenle, Hand Made 1, her bir bileşeni en baştan yapıp dekore edecek insanları içeren yaratıcı sürecin tamamen elden geçirilmesini amaçladı. Projenin cüretkârlığı sadece yeni teknik çözümler bulmak için gereken yaratıcılıkla eşleştirildi. Basitleştirmek için mekanizmanın bazı kısımları yeniden tasarlandı. Saatin abartısız boyutları ve kalınlığı (43,5 mm çapında ve 13,5 mm) çalışmaların yapılmasını daha da zor bir hale getirdiği gibi değerli de kılıyor.

  Mekanizmadan kasaya, deri kayışa, kadran ve ibrelere kadar tamamen el yapımı bir saat. Bu kadar yüksek bir mükemmellik standardıyla % 95 el yapımı seviyesine ulaşmak için, 6.000 saatlik çalışma gerekti.  Greubel Forsey kriterlerine göre Hand Made 1’in 308 bileşenini elde etmek için 800’den fazla ayrı parça yapılması gerekiyordu. Tüm tourbillon kafesini yapmak, mekanizmaya kıyasla daha uzun sürdü.

  Bir torna tezgâhında zahmetsizce işlemlerden geçirilerek üretilen vidalar yerine sadece 1 adet küçük vida yapabilmek için yaklaşık 8 saatte, 12 ayrı işlem gerektiriyor. Hand Made 1’de yer alan bir çarkın yapılması, ileri teknoloji ürünü bir endüstriyel çarktan 600 kat daha uzun sürede elde ediliyor. Greubel Forsey’nin el yapımı işçiliğinin bu eşsiz çabasında, her bir parça adeta bir hikâye anlatıyor. Sadece göz ve insan ellerinin becerisi ile uzun saatler boyunca kesilerek sabırla şekillendirilmesi modeli eşsiz yolculuğunun detaylarının bir bölümünü oluşturuyor. Greubel Forsey’nin detaylara gösterdiği özen, saatin performansına da yansıyor. Hand Made 1, marka tarafından onaylanmış el yapımı bir saat için emsali görülmemiş bir cesaret sergiliyor.

  Zorlu bir süre

  Tüm çalışmalar, tamamen Greubel Forsey’nin Atölye’deki bir alaşımdan yapılmış olan denge yayı da dahil olmak üzere elle üretilmesi ile başlıyor. Denge yayı daha sonra elle çalışan dönme mili ile  (bilgisayar yardımı olmadan) yapılıyor. Bu kesinlikle nesli tükenmekte olan bir süreç – bir seferde sadece birkaç balans kaynağı yapılabilir – oysa günümüzde endüstriyel üretimde, bir kerede yüzlerce veya binlercesi otomatik olarak üretiliyor. Volanı da ayrıca sıra dışı el işçiliğine sahip.  Eşapman çarkının dört yüzeyinde 20 adet dişlerinin oluşturulması gücünü arttırıyor. Bu arada, eşapman  kolunun işlenmesi ve bitirilmesi tek başına bir buçuk ay çalışmayı gerektirmiş. Tourbillon kafesinin, toplam 0.521 g ağırlığındaki 69 bileşeni ile elle üretilmesi geleneksel bir delme makinesi üzerinde çoğaltılması gereken en büyük zorluklardan biri olmuş.

  Elbette, mekanizmanın tüm bileşenleri, cilalı iç ve dış dikey yanları olan köprüler, benzersiz “Gratté” ana plakası,  el cilalı eğimli üst, alt kısımdaki çarklar (40 keskin iç kısım dahil) olmak üzere, en iyi saatçilik geleneği ile sonlandırıldı. Açık kadranı, zarif, ince şekilli alev mavisi çelik ibreler ile eşleştirilmiş, el işi emaye bölüm halkalarıyla öne çıkıyor. Yılda sadece iki veya üç saat yapılabilen Greubel Forsey Hand Made 1, hem geçmişi hem de geleceği bir araya getiriyor.

  El işçiliğinin en iyisi olma yolunda zirveye doğru atılan bu yeni adım, kadranın saat 6’ konumunda SWISS MADE yerine HAND MADE yazısının yazılması ile modelin felsefesini açıkça belirtiyor.

  Yorum yok GREUBEL FORSEY HAND MADE 1

  Read More
 • HYT SOONOW DROP ONE

  Mar 9 • HABER, SAAT • 74 Views

  Sıra dışı. Beklenmedik. Kişiye özel.

  HYTSOONOW koleksiyonunun yeni modeli SOONOW Drop One, tekrarı olmayan anılar yaratmak için,zamanın akışının gücünü renkli ve canlı bir şekilde yorumluyor.

  7 Kasım 2019’da ilk kez New York’ta özel bir etkinlikte tanıtılan HYT Soonow Drop One, göz kamaştırıcı olmasının yanı sıra eşsiz ve şaşırtıcı olmasıyla da öne çıkıyor.

  Toplamda yalnızca beş adet üretilen ve 48.8 mm kasa çapına sahip bu model, her bir dakikası eşsiz olan beş farklı hikâyeyianlatmak için tasarlandı.

  Zaman ne renk?

  Tıpkı yaşam gibi, zamanda siyah ya da beyaz değildir. Gelecek zaman,şimdiki zamana yaklaştıkça, zaman yeni boyutlar ve anlamlar kazanır.Yeni Soonow Drop One, cesur renk şeması ve kusursuzca tasarlanmış kafatası figürü ile, bireyselliğin göz kamaştırıcı bir kutlaması niteliğindedir.

  Zamanın dinamik yaratılışı

  Zamanın devam etmekte olan dinamik yaratılışı, saatin ‘’drop’’ adı verilen konseptiyle bütünleşir. Bu da nadirlik kavramı ile zamanı ölçmenin değerini gözler önüne serer.

  
      
      

  Yorum yok HYT SOONOW DROP ONE

  Read More
 • THE LONGINES MASTER COLLECTION

  Mar 6 • Haber Bandı, SAAT • 82 Views

  Longines, sembol haline gelen serisinin yeni yüzünü The Longines Master Collection’ı satışa sundu.

  Longines’in sunduğu yeni modellerde, günü işaret eden bir ibrenin ucundaki rakamlı tarih halkası, saat altı yönünde ışıldayan Ay evreleri göstergesini çevreliyor. Saatin mekanizması, marka için özel olarak geliştirilen yeni L899 kalibre ile çalışıyor.

  Longines, amiral gemisi serilerinden The Longines Master Collection, daha da güçlendiren yeni tasarımlarıyla saatçilikteki uzmanlığını bir kez daha sergiliyor. Longines için özel olarak geliştirilen yeni otomatik kurmalı mekanizma ile çalışan bu saatler, teknik mükemmellikle klasik zarafeti dengeliyor. Saatlerin ince estetiği ve Ay evreleri göstergesi hayranlık uyandırıyor.

  Longines’in uzmanlığının bir sembolü olan The Longines Master Collection, markanın dünya çapındaki saygınlığına katkı sunan mükemmellik ve zarafet gibi değerleri kusursuz bir şekilde temsil ediyor. Özel bir mekanizmayla çalışan bu koleksiyon, 2005 yılında yaratıldığından beri yeni modeller ve sofistike özelliklerle zenginleşirken, markanın en önemli değerlerinden olan saatçilik geleneğini gözler önüne seriyor.

  Longines’in sunduğu bu yeni modellerde, günü işaret eden bir ibrenin ucundaki rakamlı tarih halkası, saat altı yönünde ışıldayan Ay evreleri göstergesini çevreliyor. Saatin mekanizması, marka için özel olarak geliştirilen yeni L899 kalibre ile çalışıyor.

  Ebedi zarafet arayışıyla Longines, bu yeni saatte kullandığı şık kadranı zamana yenik düşmeyen tasarımıyla birleştirerek dingin ve ahenkli bir estetik yakalıyor.

  The Longines Master Collection’ın 40 ve 42 mm’lik iki farklı boyutta tasarlanan yeni modelleri farklı kadran seçenekleri de sunuyor: siyah Barleycorn desenli renkli Roma rakamlı, gümüş Barleycorn desenli renkli rakamlı veya mavi gün ışığı renginde aplike indeksli.

  40 mm’lik modellerin zarif bir yorumu olan pırlanta indeksli modeller de bulunuyor. The Longines Master Collection’ın yeni modelleri paslanmaz çelik kayış veya farklı kadran renkleriyle uyum sağlaması için siyah, kahverengi veya mavi renklerde kayışlarla sunuluyor.

  Kurulduğu 1832 yılından bu yana İsviçre’nin Saint-Imier kasabasında faaliyet gösteren Longines’in saat üreticileri gelenek, zarafet ve performans üzerinde yükselen uzmanlıklarıyla fark yaratıyorlar. Kuşaklardır dünya şampiyonalarının resmi zaman tutucusu olan ve uluslararası spor federasyonlarıyla işbirlikleri gerçekleştiren Longines, spor dünyasıyla sağlam ve uzun soluklu ilişkiler kurmuştur.Saatlerinin zarafetiyle tanınan Longines, dünyanın önde gelen saat üreticisi Swatch Group Ltd. ailesinin bir üyesidir. Longines, kanatlı kum saati logosuyla 150’yi aşkın ülkede faaliyet göstermekte.

  Yorum yok THE LONGINES MASTER COLLECTION

  Read More
 • AVIONICS, ELEKTRİKLİ BİSİKLETTEN ÇOK FAZLASI

  Mar 5 • Manşet, YAŞAM • 264 Views

  MB&F çatısı altında yer alan M.A.D. Gallery el yapımı yeni buluşu elektrikli bisiklet Avionics ile sürüşün tüm standartlarını bozuyor.

  M.A.D Gallery dünyanın geleceğine, icatları ve farklı tasarımları ile ivme katan buluşlarına bir yenisini daha ekledi. Avionics VM, el yapımı bisikleti ile yerde sürerken alçaktan uçmanın sonsuz keyfini yaşatıyor. Minimalist özellikleri 1930’ları anımsatan retro tarzı bir araya getiren bu iki tekerlek, hızlandıkça dikkatleri üzerinde toplayan benzersiz bir ruha dönüşüyor

  Bu sanat eseri, iki Polonyalı  olan Bartek ve Jaromir tarafından oluşturuldu. “En başından beri Avionics’in tasarım ve performans açısından öne çıkması gerektiğini biliyorduk. Aviyoniklerin tasarımı, geçmişten gelen araçlara ve planlara atıfta bulunurken, iç teknolojisi yirmi birinci yüzyılı işaret ediyor ”diye açıklıyor Jaromir. “Elektrikle çalışan doğanın ve mühendisliğin mutlak birleşimi.” diye de  ekliyor.

  Yalnızca M.A.D. Gallery için oluşturulan AVIONICS VM, her biri bir özgünlük sertifikası ile gelen 52 elektrikli bisikletle limitli edisyon olarak üretildi. Sağlam iskelet hatlarında inanılmaz derecede güçlü ve korozyona dayanıklı bir malzeme olan krom-molibden çelik kullanıldı.  M.A.D. Galeri koleksiyonu için özel olarak üretilen çarpıcı bir renk olan krom çelik ise ayrıcalığını gerçekten arttıran unsurlardan biri oldu. Çatısına entegre edilmiş ergonomik sele ve dikkate değer bir tasarım öğesi sağlamak için yaprak yaylı süspansiyon kullanıldı.

  “Avionics’e profilden baktığınızda, uçak kanadının yaprak yayından ve çerçevenin bir kısmından yaratılmış kısmını göreceksiniz,” diye açıklıyor Bartek. “Bu, süspansiyon için alışılmadık bir çözüm ve Aviyonics’i diğer bisiklet veya motosikletlerden ayıran bir özellik.”

  Jatoba ahşabından el yapımı aksamlar AVIONOCS VM’nin görsel cazibesini zengin, sıcak tonlarla zenginleştiriyor. İskeletinin altında bulunan şık ahşap sandık, pil, immobilizer, elektrik bileşenlerini saklayarak barındırıyor. Aynı zamanda eski okul deri kayışları da kullanılarak bir sınıf dokunuşunu görselliğine ekliyor. Böylece  hava ve tozdan koruyor.

  AVIONICS VM, en yüksek hızı saatte 36 mil (58 km / saat) ulaşan inanılmaz torka (125 newton-mater veya 92 fit-pound) sahip olan 5.000 watt büyük bir elektrik motor gücü ile çalışıyor. Günlük kullanım için etkin bir hızlanmayla donanımlandırıldı.  24 amper saatlik lityum iyon pil takımına sahip bisiklet, düşük güç pozisyonu ile sokak modunda yaklaşık 74,5 mil (yaklaşık 120 km) bir mesafe kat edebiliyor. Bu gücüde kolaylıkla bir prizden iki ile üç saat içinde tamamlıyor. Ek olarak, bisikleti şarj etmek için bir USB portu da bulunuyor.

  AVONICS VM e-bike, gücünü sokak dostu hızlarla sınırlayan çeşitli sokak modlarıyla da programlandı. Sokak sürüşü için üç farklı düşük hız modu gücü 750 W ile 500 veya 250 W arasında sınırlandırıyor. AVIONICS VM’nin güç modunu kullanarak rüzgar gibi gezebilirsiniz – bu yüzden ‘VM’de’ M ‘ makani Hawaii dilinde rüzgar anlamında geliyor.

  Bu tür bir hızın kontrol edilmesi, AVIONICS VM’nin özellikle etkileyici gücüne uyacak doğru lastikler ve frenlerle donatılmak anlamına da geliyor. Hem ön hem de arka tekerleklerde 203 milimetre (8 inç) büyüklüğünde hardy disk frenlerle kaplanması durma eylemini mümkün olduğunca etkili kılıyor. Fren sisteminde bir başka avantaj da, yavaşlamadan yaratılan gücün telafi edilmesi, aküyü şarj etmenize yardımcı olarak sürüş süresini uzatmasıdır.  Krom kaplama far, 1.000 lümen ışığıyla gece sürüşüne rehberlik ederken, bisikletin arka lambası 18 COB LED’li bir saklayıcı ile 15 lümene kadar bir çıkış sunuyor.

  AVIONICS VM, retro ZigZag lastikleri, çeşitli arazilerde yer alabilen 26 x 3 inç özel lastiklerle her koşulda rahat hareketi için ustalıkla tasarlandı. E-bisiklet su geçirmezdir, böylece endişelenmeden yağmur yağarken yollara çıkabilirsiniz: sadece immobilizer ve arka tekerlek elektrikli blokaj hırsızlık önleme sistemini anahtarınızla devre dışı bırakın ve harekete geçin.

  Yorum yok AVIONICS, ELEKTRİKLİ BİSİKLETTEN ÇOK FAZLASI

  Read More