Sirkeci’de Bir Lezzet Durağı “NAMLI RUMELİ KÖFTECİSİ”

7 Ağustos 2013 15:54

Hazır ve hızlı tüketilen yemeklere karşı geleneksel tatların verdiği savaşın en güçlü kalelerinden birini İstanbul’un küçük bir semtinde, Sirkeci’de bulduk: Namlı Rumeli Köftecisi. 1982 yılından bu yana mütevazı bir esnaf lokantası havasıyla, lezzet deneyimlerini sunan mekan yeni müdavimlerini bekliyor!

Günlük yaşamın telaşıyla yeme alışkanlıklarımız şekillenirken çabuk tüketilen hızlı ve hazır yemekler girdi hayatımıza. Ancak geleneksel tatlar da öyle kolay kolay sahneden çekilmiyor elbette! Bu sayımızda sizleri geleneksel lezzet duraklarından bir tanesiyle tanıştırmak istedik. Olurda bir öğle vakti yolunuz Fatih’in Sirkeci semtine düşer ve o sıra “ne yesem?” diye düşünürseniz gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz bir mekânla… Belki de duymuşsunuzdur ününü: “Namlı Rumeli Köftecisi”.

Geleneksel ve mütevazı

Sirkeci’den Cağaloğlu’na doğru çıkarken sol tarafta bulunan Hocapaşa sokağa yaklaştığınızda burnunuza hafiften iştah açıcı bir koku gelmeye başladıysa Namlı Rumeli Köftecisi’nin etki alanına girdiniz demektir. Bundan sonra yönünüzü başka bir mekana çevirmeniz olası değil!

Sirkeci’de mütevazı esnaf lokantaları arasında yerini alan mekan, 1982 yılından beri köfte ve et sevenlerin uğrak yeri. İki katlı mütevazı bir dükkân burası. Ününü yalnızca lezzetli köftelerine değil irmik helvasına da borçlu. Küçük, temiz, sağlıklı, uygun fiyatlı, sıcacık bir mekan…

Küçük ve yuvarlak toplar halindeki köfteler bolca baharatlanarak kıvamında pişiriliyor. İçleri hafif pembemsi. Boyutları küçük ama lezzeti bir o kadar büyük. Yanında piyazla servis ediliyor. Lezzeti bir yazıyla anlatılamayacak kadar nefis, kesinlikle tatmanız gerekiyor. Bir de üstüne tadı ve kıvamı yerinde irmik helvanızı yediniz mi, başka söze gerek kalmıyor. Artık siz de Namlı Rumeli Köftecisi’nin müdavimleri arasında yerinizi aldınız!

Genel

Related Posts

Comments are closed.

« »