Sınır Tanımayan Tutku: ARTYA ‘TOBACCO’

22 Eylül 2015 14:33

Kışkırtıcı ve baştan çıkaran kreasyonlara imza atan Artya firması, bu kez Tobacco modeli ile saat severleri markanın iyice tiryakisi yapmayı hedefliyor.

Tobacco, Artya’nın her biri kendine özgün modellerden oluşan “Son of Earth” koleksiyonunun Classic serisinin altında yer alıyor. İsminden de anlaşıldığı gibi saatin kadranında gerçek tütün yaprakları kullanıldı.

Puro kelimesi -Pure Havana origin-‘den gelir (Havana kökenli saf tütün) ve meraklıları bilir; tütün yaprakları son derece hassas ve bakımı tıpkı bir bonzai ağacındaki gibi sabır ve özen gerektiren bir mamuldür. Kurumamaları ve içimi kolay olabilmesi için belirli bir nem oranına sahip olabilmeleri adına, humidor (nemlendirici) denilen kutularda muhafaza edilirler. Hatta, bu puro saklama kutularının içerisindeki istenilen nem seviyesine erişebilmek için, suya batırılmış bir sünger yardımıyla hiçbir köşe/kenar bırakılmayacak şekilde kutunun her tarafı silinerek ortamın nemlenmesi sağlanır. Bakımı ve muhafazası bu kadar meşakkatli olan bir ürünü korumayı bırakın saatin kadranına yerleştirme fikri de anca “saat dünyasının holigani” lakabını kazanmış markanın sahibi Yvan Arpa tarafından gelebilirdi zaten.

Yvan, aslında eskiden bir matematik profesörüymüş daha sonra da dövüş sporuna ilgi duyarak  profesyonel olarak yurt dışında müsabakalara katılmış. Dahilikle çılgınlık arasında nitelendirilen dövüşçü profesörümüz en sonunda da İsviçre’ye, yani özüne dönerek saat sektörüne dahil olmuş. Romain Jerome markasında Ceo pozisyonuna kadar yükselip birçok efsanevi conceptin altında onun imzası bulunduğunu görüyoruz ( örn: RJ Titanic & Moon DNA modelleri). Daha başka birçok başarılı işe imza atarak sonunda da art pieces (sanat ürünleri) ürettiğini belirttiği kendi firmasını, Artya’yı kurdu.

Kullanıcı tercihi dikkate alınarak tasarlanmış özel bir üretim…

Yvan Arpa ilginç kişiliğinin yanı sıra marjinal model sunum tarzıyla da kesinlikle dikkat çeken bir saat tasarımcısı (kimi zaman elinde küçük bir hançerle tasarım saatlerinin detaylarını gösterirken bile görebilirsiniz). Öyle ki, bu yıl gerçekleştirilen Baselworld saat fuarında 2. Hall’e ilk adım attığım andan itibaren salonda en çok Yvan’ın sesi yükseliyordu diyebilirim. Kendine ayrılan stantta modellerini o kadar çoşkulu ve hevesle anlatarak tanıtımını yapıyordu ki, etraftaki diğer bütün sesleri bastıran, ilgi çeken ve en kalabalık ziyaretçi kitlesine sahip olan saat tasarımcılarından biriydi.

Yvan Arpa, pazarda 700’den fazla ‘Swiss Made’ ibareli markanın halihazırda bulunduğunu ve buna istinaden pazara giren firmaların artık yeni segmentler bulması gerektiğini belirtiyor.  Ayrıca, bu pazarı domine eden büyük firmaların 400 yıla yakın bir tarihi olduğunu ve onlarla yarışmaya çalışmanın bile hiç başlamadan bitişe sürükleyeceğine inandığını söylüyor. Onun yerine, farklı yöntemlerle, sadece zamanı göstermenin dışında, saate yenilikler ekleyerek sektörde başarılı olabilmeyi benimsemiş. Artya’nın bu anlamda tek bir hedefi/misyonu var o da; müşterilerine sadece onlara özgün, ilginç tasarımlar sunabilmek.

Yvan, fotoğrafta gördüğünüz modelde kendi kişisel zevkine göre bir tütün yaprağı kullanmayı tercih etmiş.  Puro severler, kendi yapraklarının geleceği ülkenin orijinini seçmekte (Küba, Dominik Cumhuriyeti, vs), hatta dilerlerse markasını dahi seçmekte özgürler.

Saatin kayışında sıcak bir kahverengi ton kullanılmış ve yine aynı tonda dikişler eklenerek kadrandaki tütün yaprağıyla mükemmel bir uyum sağlanmış. 42 mm boyutundaki çelik kasası, yansıma önleyici safir yuvarlak camla çevrilmiş. Saatimizin otomatik kalibresinde in house A82 mekanizması bulunuyor; 42 saatlik bir güç rezervi ile de tüm meraklılarını karşılamaya hazır.

Haber: Mert Kalafat

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »