“SİNAN ve MİMARİ DEHANIN ŞAHESERLERİ” SERGİSİ AÇILDI!

11 Nisan 2015 12:15

Mimarlık tarihimizin en önemli simgesi olan Mimar Sinan, ölümünün 427. yılında “Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri” sergisiyle anılıyor. Sinan hakkında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı ve multi-teknolojik bu sergi, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını açtı.

Yaratıcı dehasıyla klasik Osmanlı mimarisinde gerçekleştirdiği eşsiz yapıtlarını hem kültürümüze hem de dünya mimarlık mirasına kazandıran Mimar Sinan MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma ve Uygulama Merkezi, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü ve Allevents ortaklığında düzenlenen  “Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri” sergisi ile anılıyor.

Üç boyutlu görsellerden animasyonlara, dijital haritalarda Sinan eserlerinin takibinden dokunmatik ekranlarda interaktif okuma ve incelemelere kadar çok çeşitli yöntemin kullanıldığı sergide, izleyicilerin Mimar Sinan’ı panolar, dijital gösterimler ve Can Gürzap’ın seslendirmesiyle kulaklıklardan takip edebilmeleri de mümkün olacak. Araştırmacı, öğrenci ve uzmanların oturup inceleme yapabilecekleri, arşiv nitelikli bir masanın da bulunduğu sergide sözlük/sözcük oyunları, dönemin inşaat aşamalarını aktaran canlandırılmış minyatürler, resimler ve müzikler meraklıları ve çocuk izleyicileri 16. yüzyıla doğru enfes bir yolculuğa çıkarıyor.

31 Mayıs’a açık kalacak “Sinan & Mimari Dehanın Şaheserleri” sergisinde Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı Mimar Sinan’ın yaptığı eserlerden yola çıkılarak hazırlanılan özel ürünleri ve Mimar Sinan hakkındaki yayınları bulabileceğiniz mağaza da sergi süresince hizmet verecek.

Mimar Prof. Dr. Bülent Özer, Tarihçi Prof. Dr. Cemal Kafadar, Mimar Prof. Dr. Demet Binan, Mimar Prof. Dr. Doğan Kuban, Müzebilim Uzmanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Gülru Necipoğlu, Tarihçi Prof. Dr. Haluk Dursun, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Jale Nejdet Erzen, Mimar Prof. Dr.Reha Günay, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Selçuk Mülayim, Geleneksel Türk El Sanatları Uzmanı Prof. Dr.Sitare Bakır Turan, Sanat Tarihçisi Prof. Dr.Semra Germaner, Mimar Prof. Dr. Suphi Saatçi, Mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Sanat Tarihçisi Doç. Dr. Nurcan Yazıcı, Mimar Cengiz Bektaş, Kitap Tasarımcısı Ersu Pekin ile Arkeolog ve Kültür Tarihçisi Nezih Başgelen’in yer aldığı danışma kurulunun desteği ile projelendirilen “Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri” sergisinin MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nden sonra, 2015 ve 2016 yılları boyunca Ankara, Bursa, Kayseri, Eskişehir’in yanı sıra, uluslararası platformlarda da dolaştırılarak, Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinin önemli kentlerinde izleyicilerle buluşturulması planlanıyor.

_DSC0873

_DSC1004

Manşet, SERGİ

Related Posts

Comments are closed.

« »