Şiirsel Zamana hikayeler Van Cleef & Arpels

10 Ekim 2013 16:16

Van Cleef & Arpels’la bir dünya klasiğinin kapıları aralanıyor.

Zamanla yarışın en heyecan verici hikayelerinden biri hiç şüphesiz Jules Verne’in Seksen Günde Devrialem klasiğidir. Gizemli İngiliz asilzadesi Sir Phileas Fogg, tüm servetine karşılık dünyanın etrafını 80 günde gezebileceği üzerine bahse girene kadar zamanın bu kadar önemli bir mevhum olduğunu hiç düşünmemiştir herhalde.  Aynı zamanda dünyaca ünlü bu klasiğin yaratıcısı da Van Cleef & Arpels gibi bir markaya ilham kaynağı olacağını… Saat dünyasının önemli markalarından Van Cleef & Arpels, Jules Verne’in klasik eseri Seksen Günde Devrialem’den ilham alarak yarattığı yeni modeli Poetic Complication® Five Weeks in a Balloon’u tanıttı. Bu özel modelde sırlı mineyle dekore edilen ve sedef işlemelerle süslenen kadranında Zanzibar semalarına yükselen sıcak hava balonu tasvir ediliyor. Aynı zamanda beyaz altın kasa ve kasa sırtına yerleştirilen gravür, mekanik mekanizmayla kombine edilerek seçkin bir zevk ağı örülüyor. Timsah derisi kayış ve beyaz altın tokayla bütünlenen Poetic Complication saatleri, kullanıcısını adeta çocukluğuna götürüyor ve bir maceranın kollarına bırakıyor.  İlham kaynağı gibi bir klasik olmaya aday modelde, saat ve dakikalar balon çapasının tersine hareketiyle ve uçan bir kuşla gösteriliyor. Van Cleef & Arpels’ın canlı hayal gücünü yansıtan Poetic Complication saatleri seçkin saat yapımcılığına orijinal bir yorum getiriyor. Komplike mekanizmaların gerektirdiği titizliğin, zanaatkarların kreatif uzmanlığıyla birleşmesi bu prestijli modele özgün ve yeni bir boyut kazandırıyor.


Van Cleef & Arpels, şiirsel 

hikayelerini zamana  çevirmekteki ustalığını  mekanik ile de birleştiriyor
Mücevherciliğin tartışmasız liderlerinden biri olan Van Cleef & Arpels, saat kadranlarında yarattığı akıl almaz hikâyeler ile mekanik sevenleri etkisi altına alıyor. Eşsiz mine işçiliğini hassasiyet ile birlikte kullanmayı çok iyi biliyor. Bir şiir dünyasını, hikâyelerle süsleyip kolunuza taşıyor.
Eğer masal seviyorsanız, üstelik romantik hikâyeler meraklı iseniz hele bir de mekanik ve estetik bağımlısıysanız, Van Cleef & Arpels ‘Poetry of Time’ koleksiyonu tam size göre.
İki ayrı saat ortak bir öyküyü oluşturuyor. Bir saatte yer alan kız,  Eyfel Kulesine tırmanmış. Uzaktan Notre-Dame Katedrali’nin kulelerine bakıyor, çünkü diğer saatteki sevgili o kulelerden birinde. Erkeğin bulunduğu modelde katedralin kulesinin ilerisinde kızın bulunduğu Eyfel Kulesi görülüyor. İki sevgili farklı saat kadranlarından birbirini gözlüyor. Bu değerli saatlerin her biri yüzlerce saat süren el işçiliğinin ürünü. Usta saat yapımcılarının teknik cesareti ile oymacılar, minyatür boyamacılar ve kuyumculardan oluşan yaratıcı zanaatkar ekibinin virtüözlüğü kadranlarda karşılığını buldu.

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »