“SIFIR” BEDENE DOĞRU…

12 Mart 2018 17:11

Yüksek saatçiliğin en radikal değişikliği, saat mühendisliğinin yeniden şekillendirildiği Piaget Altiplano Ultimate Concept SIHH 2018’in en dikkat çeken modeli oldu.

İnce saatler konusunda her şeyi unutmanın vakti geldi. Mekanik saatte incelmenin, bizce tatlı ama firmalar için hummalı bir çalışma gerektiren, mücadelesine Piaget’den beklenen atak geldi. Artık dünyanın en ince mekanik saati, mekanizma + kasası, 2 mm kalınlığında. Bu inceliği elde edebilmek için firma, hem mekaniğinde hem de kasasında tasarım ve teknik oyunları da oynamış.

Yüksek saatçiliğin üst sınırlarında yer alan marka, bir saat ustası Eduard Piaget’in La Cote-aux-Fées’de 1874 yılında kuruldu. Jura dağlarının havasını soluyan marka her zaman döneminin en ince mekanizmasını üretmek için çalıştığı bir bilgi mirasına dönüşerek günümüze geldi. Teknik ve estetik olarak yatırımlar, ultra ince mekanizma ustalığı markanın itibarı ve kimliği haline geldi. Markanın şimdiye kadar komplikasyonlu ve ya komplikasyonsuz en ince otomatik veya elle kurum mekanizmalar ile ilgili birçok önemli çalışması var. Bunlardan birini ise henüz SIHH2018 başlamadan önce tanıttığı 4.30 mm kalınlığı ile Altiplano 910 P oldu. Bu model ile  Jaeger Le Coultre  Master Ultra-Thin Squelette ‘in 3.60 mm kalınlığındaki  tasarımını geri bırakmıştı ki Altiplano Ultimate Concept  sadece 2 mm kalınlığıyla Piaget yeni modelini sundu. Yani 2018’in ilk incelik rekorları Piaget’de, önümüzde ki Baselworld fuarında ise Bulgari’nin bu konudaki çalışmasını merakla bekleyeceğiz.

Piaget, dünyanın en ince elle kurum mekanik saatini sundu: Altiplano Ultimate Concept

Piaget Altiplano Ultimate Concept, tam dört yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu.  41 mm çapındaki modelin beş adet patenti var. Modele iki katmanlı yerleştirilmiş; kasa arkası, çerçeve ve ana plaka bir katman, kadran, ibreler ve mekanizma parçaları ise diğer bir katmanı oluşturuyor. 900P-UC kalibre ile can bulurken 28.800 titreşimi her saatte gerçekleştiriyor. Köprülerin ve taşların sayılarını azaltabilmek için çarkları, ana yayı bilye ile sabitlenerek sadece 13 taş kullanıldı.

 

 

Ultra ince yay tamburu patentlerinden birini taşıyor. Tüm mekanizma direk kasa arkasına açılan yerlerine yerleştirildi. Saat 6 konumunda bulunan yay tamburu ise çok özel bir yapı ile üretildi. Çark kilidi ve yay tambur mili sadece tek parça halinde üretilerek tamburunun üzeri kapatıldı. Bu muhteşem inceliğe rağmen 44 güç rezervine sahip.

 

 

 

Ayar parçaları herhangi bir denge eşiği tarafından tutulmuyor bunun yerine yatay çıkıntılar kullanıyor. Böylece direkt kasa arkasındaki bilyelerde dönüyor. Tek bloktan oluşan volan, denge elemanları, rulmanın mekanizmasının iç halkası ve silindir formlar bölünmez bir yapı bütünlük içerisinde. Denge yayı, farklı olarak denge çarkının altında yer alıyor.

 

 

 

Çok özel tepe…

Kurma mekanizması ise kesinlikle tam bir yenilik niteliğinde. Normal hareketli pin yerine sonsuz hareket eden silindirik bir vida yerleştirildi. Düz teleskopik, dikdörtgen şeklindeki tepesi ise ince kasanın içerisinde açılan kısımda bulunuyor. Böylece saatin kurumu yumuşak bir hareketle sağlanıyor.

Cam ise mükemmel bir şekilde kasaya entegre edildi. Normal saat camı kalınlığının 1 mm olduğunu düşünürsek, 0.2 mm’lik ölçünün doğru bilinenleri de şaşırttığını söyleyebiliriz. Mekanizmanın dairesel bölümünü çerçeveleyecek şekilde ince işçilik ile yapıştırıldı. İnce kristal ise şişe vakumlama yöntemi ile yerleştirildi. 3 ATM suya dayanıklılık özelliği bulunuyor.

Çok ince akrep –yelkovanlı saat göstergesi 12 pozisyonunda,  doğrudan ince mekanizmanın içerisine yerleştirildi. Markanın Altiplano 900P’den var olan patenti ibrelerin doğrudan çark dizi köprüsünün altına monte edilmesine olanak sağladı.

 

İkinci deri kadar ince kayış

Piaget Altiplano Ultimate Concept sadece mekanizma ve kasası değil kayışı da ona uygun olarak ince yaratıldı. Sadece 1.1 mm kalınlığında olan  çok hafif ve karbon kökenli bir malzeme olan Kevlar’ı kayışın iç kısmında dayanıklılığına destek olmak amacıyla kullanıldı. Üst kısmında ise aligatör derisi özel olarak inceltildi. Kayış, kobalt alaşımından oluşan çok ince pimli bir toka ile birleşiyor. Tam oturması ve hafifliği nedeniyle bilekte ikinci bir cilt hissi veriyor.

Piaget Altiplano Ultimate Concept, hem teknik hem de estetik açıdan mükemmel bir model. Bu kadar ince bir modeli yaratırken modeli oluşturan en küçük parçanın bile son dokunuşlarının özenle yapılması ayrı bir hayranlık konusu.

GÜNAY DEMİRBAĞ, Manşet, SIHH 2018

Related Posts

Comments are closed.

« »