SEIKO 2014 KOLEKSİYONLARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

23 Mayıs 2014 10:15

Aydın Saat ilk kez Baselworld 2014’te tanıtılan Seiko 2014 koleksiyonlarını görücüye çıkarttı.  Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da yapılan bayi toplantısında, Türkiye pazarına ilk defa sunulan Prospex ve yeni Astron modelleri büyük ilgi gördü.

Sezai Ünlü
sezaiunlu@smluxuria.com

Profesyonel Sporcular için Profesyonel Saatler:

SEIKO PROSPEX

Gerçek saat yapımcıları için ister denizde, ister karada isterse havada olsun, macera sporları en büyük mücadeledir. 1965’te ilk dalgıç saatini ürettiğinden bu yana Seiko, tam anlamıyla profesyonel özellikler taşıyan saatlere ihtiyaç duyulan spor dalları ile uğraşanların beklentilerini her zaman karşıladı. Şimdi Seiko Prospex, Seiko’nun spor saatlerdeki uzmanlığını tek bir koleksiyonda topluyor.

1964 yılında Seiko, dünya çapındaki spor müsabakaları için süre ölçme teknolojileri geliştirerek yeni bir standart oluşturacak süre ölçme ve skor cihazları üretti. Markanın birden çok spor dalında kullanılabilen süre ölçme ve skor cihazları dahil tüm gösterge sistemlerinin sayısı 1278 adetten az değildi. O zamandan bu yana spordaki mücadele; dünya çapında gerçek spor tutkunlarının ihtiyaçlarına cevap veren teknolojiler, fonksiyonlar ve gösterge sistemleri geliştirmek için Seiko’ya ilham kaynağı oldu.

Bilhassa dalgıç saatlerindeki akordeon veya dalgalı kayış stili, yüksek okunabilirlik sağlayan geniş ok uçlu ibreleri ve iki parçalı kasa konstrüksiyonu gibi özellikleriyle çığır açan Seiko, bugün, dünya çapında kabul gören standartlara oturmuş durumda. Buna benzer olarak, Seiko’nun uçuş saatleri için icat ettiği trigonometrik ölçümleri yapabilen hesap cetveli, pilotların uçuş esnasında hesap yapabilmelerini sağlamakta.

Yeni dalgıç ve uçuş saatleri ile Prospex koleksiyonu, Seiko geleneğin en son tanımını temsil ediyor.

PROSPEX DALGIÇ SAATİ

RLS1403-03_SSC261Yeni “Prospex Kinetic GMT Diver’s”da aynı iki parçalı kasa konstrüksiyonu kullanılmış; tıpkı efsanevi 1975’teki model gibi. Ancak bu sefer modernize edilmiş bir tasarım hakim. Prospex, isminin ifade ettiği gibi, profesyonel özelliklere sahip. 200 metre su geçirmezlik özelliğine sahip bu çarpıcı model benzersiz bir tasarımla bütünleşmiş; öyle ki, dış kasanın yan penceresinden bakıldığında iç kasa net bir şekilde görülebiliyor.

Kadranın benzersiz tasarımıyla okunurluk ön plana çıkarılıyor. Saatin özelliklerindeki profesyonel seviye, detaylara bakıldığında daha net anlaşılıyor; 3 boyutlu indeksler, safir cam üzerindeki yansımayı önleyen kaplama ve tek yönlü bezelin hassas ve güvenilir işlevi…

Dalgıçlık için mükemmel bir teknoloji olan Kinetic makinede, günde 1 saniye hassasiyet ile Seiko’nun pil değişimi gerektirmeyen eşsiz Kinetic teknolojisi sunuluyor.

 

KINETIC GMT DIVER’S SUN019

Model; çelik bilezik veya dayanıklı, esnek ve uzun ömürlü tasarlanmış silikon kayış ile sunuluyor. Kinetic GMT Diver’s, geleneksel Seiko tasarımına sahip ancak en son dizayn ve teknolojiyle güncellenmiş.

 

PROSPEX AVIATION SOLAR KRONOGRAF
Prospex Aviation Solar Kronograf, bir Seiko klasiğinin yeni, modern yorumu. 1972 yılında Seiko Flight Computer, uçuş saatlerinde yeni bir standart oluşturmuştu ve bugün ileri özellikleri ile solar aviation kronografta hayat bulan bir gelenek başlatmıştı. Trigonometrik hesap cetveli sayesinde mesafe ve hız ölçümü, yakıt ve yağ tüketim hesabı döner çerçevede yapılabilirken, kronografla geçen süre 60 dakikaya kadar ölçülebiliyor. Gücünü sadece ışıktan alan saat, pilotların uçuşları esnasındaki en önemli gereksinimlerini, en güvenilir şekilde karşılamalarını sağlıyor.

 

 

AVIATION SOLAR CHRONOGRAPH SSC261

Denizde, karada, havada mükemmel süre ölçme ve güvenilirlik. Macera sporları sınır tanımaz. İster denizde, ister karada, isterse havada olsun, macera sporlarına meraklı olanlar, Prospex saatin en elverişsiz koşullarda bile mücadele edebildiğini, hassas ve güvenilir olduğunu görecekler. Prospex, performans ve devamlılık için tasarlandı. Spor saat alanında geniş bir ürün yelpazesi sunan Prospex koleksiyonunda; Kinetic, solar, quartz ve mekanik olmak üzere Seiko’nun tüm teknolojileri kullanılıyor. Koleksiyon, dünya spor saatleri alanında önemli bir referans noktası olarak, Sportura ve Velatura’nın yanında yerini alıyor.

 

Seiko Astron GPS Solar Kronograf
ASTRON DEVRİMİ HIZ KAZANIYOR

Seiko Astron GPS Solar Kronograf / RLS1403-01_SSE007GPS Solar teknolojisi: Dünya çapında bir başarı

Eylül 2012’de yapılan tanıtımından bu yana olağanüstü bir başarı elde eden Astron GPS Solar, dünya çapında kabul görmesi ile dünyadaki zaman dilimlerinin tümüne kendini ayarlayabilen bir saate duyulan talebin kesin delili oldu.

Baselworld 2014’te tanıtılan Astron koleksiyonu, yeni fonksiyonlar ve yeni tasarım imkanları sunan ikinci jenerasyon kalibresi ile daha da genişliyor. Astron devrimi tam anlamıyla hız kazanıyor.

SEIKO GPS SOLAR 8X82 KALİBRE

Yeni Astron kalibre, başarılı kalibre 7X52’nin temel teknik özelliklerini taşıyor; sadece ışıktan aldığı enerji ile GPS ağına bağlanıyor ve atom saati hassasiyetiyle, sadece tek bir düğmeye basarak dünyadaki zaman dilimlerinin tümüne göre kendini ayarlayabiliyor. Bu özelliklere ek olarak, yeni kalibre, dünya çapındaki tüketicilerin ve saat mağazası sahiplerinin önerileri üzerine geliştirilen dört yeni özellik daha sunuyor. Yeni kalibre, mevcut kalibrenin yerini almadan, hızla büyüyen Astron dünyasına yeni tüketicileri çekmeyi amaçlıyor.

– Kronograf: Yeni kalibre, kullanımı kolay, 6 saate kadar ölçüm yapabilen kronograf özelliği sunuyor.

– Daha küçük: Yeni kasanın boyutları %30 daha küçük ve artık saatlerin ölçüleri (44.6 mm x 13.3 mm), çok fonksiyonlu popüler saatlerle aynı. Birçok farklı tasarım alternatifi sunan bu yeni boyut, Astron’un düşük enerji tüketimli GPS alıcısının, daha küçük bir antenle GPS ağına bağlanmasına olanak sağlayan bir teknolojik ilerlemeyle elde edildi.

– Daha kolay:  GPS fonksiyonunun basit, “tek dokunuş”la çalışma özelliği aynı kaldı; sadece tek bir butona 6 saniye süreyle bastığınızda GPS fonksiyonu çalışmaya başlıyor. “Manuel zaman dilimi seçimi” gibi yan fonksiyonların erişimi ve kullanımı, yeni elektronik kurma fonksiyonlu tepe sayesinde daha kolay hale geldi.

– Daha çok renk: Yeni koleksiyonda, klasik siyah dışında, yüksek ışık geçirgenliği sayesinde, farklı renklerde kadran bulmak mümkün. 2014 tasarımlarında mavi ve beyaz kadran versiyonları yer alıyor.

YENİ ASTRON LIMITED EDITION MODEL

Yeni Astron koleksiyonunda 8 farklı model bulunuyor;  dördü çelik ve dördü sert kaplanmış titanyum.

Baselworld 2014’te (sınırlı sayıda üretilen) tanıtımı yapılan Limited Edition Astron modeli; sert kaplanmış titanyum kasa özelliğinin yanı sıra, beyaz kadranı ve fasetalı seramik bezeliyle Astron’un klasik özellikleri kadar yenilikleri de başarıyla taşıyor. Sert kaplanmış titanyum ve siyah seramik bilezikli modelle birlikte siyah krokodil kayış alternatifi sunuluyor. Böylece, eşsiz olduğu kadar çok amaçlı olması da sağlanıyor. 7000 adet ile sınırlı sayıda üretilen modelin arka kapağında seri numarası bulunuyor.

ASTRON DEVRİMİ DEVAM EDİYOR

Bugün iki farklı kalibre ve 26 modelden oluşan Astron devrimi, Baselworld 2014’te bir adım daha öne geçiyor. Yeryüzünde başka hiçbir saat, Kintaro Hattori’nin “diğerlerinden bir adım önde olma” vizyonunu daha iyi ifade edemezdi!

Sadece ışıktan aldığı enerji ile GPS ağına bağlanmak mucizevî bir başarıyken buna bir de daha küçük bir kasa içinde kronograf özelliği ve elektronik ayar fonksiyonlu tepe eklemek, Astron’un, saat endüstrisinin “bir saatin yapabilecekleri” konusundaki fikirlerini tekrar tanımlamasını sağlıyor.

 

HABER, Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »