Saydam Camla Yaratılan Renkli Dünyalar Kadranları Süslüyor

10 Ekim 2013 14:09

Saydam camın metalle buluştuğu hassas bir hikayedir mine. Cam metalle sabırla karışır, ısınır, renklenir, değerlenir… Mine işi büyük bir ustalık ve özen gerektirir; çünkü değerli olduğu kadar kırılgandır da.

Renksiz camın metal oksitlerle birleşmesinden ortaya çıkan mine, en eski bezeme tekniklerden birisidir. Öyle ki, dekoratif amaçlarla metallerin minelenmesi eski çağlara kadar tarihlenir. İlerleyen zaman içinde, her yüzyılda ve her medeniyette farklı açılımlar kazanmıştır. Günümüzde mine hem endüstriyel hem de sanatsal projelerde kullanılmaktadır.

Zamanın ruhu mineyle bezendiğinde…

Mine işinin saat kadranına uygulanması da geleneksel bir uğraştır. Mine, camdır özünde. Saydam cam ileoksitler değişik oranlarda kullanılarak çeşitli renkler oluştururlar. Bu hassas dengeyi bir saatin kadranına taşımak ustalık gerektiren, meşakatli bir iştir. Zamanı gösterme işlevinin yanı sıra bir saatindekoratif olarak mineyle bezenmesi, hassas, ince bir sanatsal dokunuştur adeta. Bu nedenledir ki, geleceği de geçmişi de birlikte yaşadığımız saatler, bir de mineli olunca nesilden nesileaktarılan nadide parçalar olagelmiştir hayatımızda.

Ustalık, sabır ve tecrübe…

Mineli saat deyince öne çıkan kavramlar;  ustalık, sabır ve tecrübedir. Çünkü güzele, güzelliğe ulaşmak hiç de kolay bir uğraş değildir. İnce bir disk ile başlayan mineli kadran yapma işlemi, birçok zorlu aşamayı geçip o mükemmel sona ulaşır.

Bu yazının devamında işte bu mükemmel sona ulaşmış,  sabrın, ustalığın ve tecrübenin harmanlandığı en özel saatler beklemekte sizi. Geleneksel bir sanatın teknolojiyle birleşerek yarattığı güzellik eminiz hepinizi büyüleyecek.

BİR KELEBEK KADAR HAFİF DANS EDEBİLMEK…

Van Cleef & Arpels

*** Van Cleef&Arpels 2013’te çıkardığı yeni LadyArpelsBallerineEnchantée saatin ilhamını AnnaPavlova’nınMaison’un hayal gücünü yansıtan şu sözlerinden aldı: “Bir balerin olduğumu ve ömrümün tamamını bir kelebek kadar hafif dans ederek geçirdiğimi düşlüyorum…”

Altı yıl önce PoeticComplicationFéérie saatine imza atan Van Cleef&Arpels, 2013’te kadın formunun zarafetini LadyArpelsBallerineEnchantée ile yeniden yorumladı. Yarı dansçı yarı kelebek figürlü saat, Maison’un sevgiyle bağlı olduğu balerin ve peri geleneğinin bir yansıması.Markanın muzip ve zarif klipslerle adını duyurması 1940’lara dek uzanıyor. O dönemde New York’ta yaşayan Louis Arpels, dansa tutkuyla bağlıydı. Maison onun teşvikiyle 18’inci yüzyıl dansçısı La Camargo ve ünlü Rus prima balerin AnnaPavlova gibi efsanevi isimlerden ilham alan birçok balerin tasarladı. Sayısız pozda betimlenen narin formlar değerli taşlardan yapılan kostümler ve baş süsleriyle bezendi; gül kesimli bir elmas ise yüzlerini temsil ediyordu. Van Cleef&Arpels ile dans dünyası arasındaki düetin kökeninde Maison’un geçmişinde önemli yer işgal eden bir ortaklık var. 1940’lardan beri tasarlanan perilere ve balerinlere artık çekici orman perileri, su perileri ve Bals de Légende (2011) koleksiyonundaki NotteAzzurra klipsi gibi kelebekler eklendi.

 Hafiflik Ve Derinlik

Gerçekten minyatür bir figür olan altın balerin, rölyefte şekillendirildi ve özellikle bel kısmı ve yüzü elmaslarla süslendi. Tütünün hafif ve şeffaf katmanları saate sihirli bir dokunuş kazandırıyor. Champlevéminesinden taç yapraklar giyen dansçının kelebek kanatları saati göstermek için canlanıyor. Bu zarif tablo ışık saçan motifiyle kadrana canlılık katan guilloché fonun üzerinde hayat buluyor. Şeffaf Grand Feu minesinin sayısız katmanı da bütünlüğü derinlik ve parlaklıkla kutsuyor.

Geri Hareketli Çift Mekanizma

Zamanı geri hareketli çift mekanizmayla göstermek söz konusu olduğunda Maison bir kez daha şairane zaman vizyonunu işin içine katıyor. Geri hareketli gösterge ekranında kollar -eksen etrafında dönmek yerine- yay çizerek bir sonraki döngüye başlamak için yeniden ilk pozisyonlarına dönüyor. Kullanıcı saat 8 konumundaki butona bastığında balerinin eteği harekete geçiyor. Önce saatleri gösteren kanat yükseliyor, onu dakika ölçerin karşısında yer alan saniye kolu takip ediyor. Zamanın okunmasına izin verecek biçimde konumlarını koruduktan sonra aynı anda ilk pozisyonlarına dönüyorlar. Bu komplikasyonun heyecan verici özelliklerinden biri de akıcı hareketlerinde yatıyor: balerin kanatlarını zarifçe dikine hareket ettiriyormuş gibi görünüyor.

Maison, LadyArpelsBallerineEnchantée saatinde saat yapımcılığı mirasının çarpıcı unsurlarından biri olan bir mekanizmadan ilham aldı: 1927 tarihli Magicien cep saati. Saatteki sihirbaz figürü bir düğmeye basıldığında kollarını kaldırarak saatleri ve dakikaları gösteriyordu. Zamanı belirtme görevine oyunbaz bir nitelik katan geri hareketli gösterge bugün Van Cleef&Arpels’ PoeticComplications koleksiyonunun da simgesine dönüşmüş durumda.

JAEGER-LeCOULTRE

Bazen bir saatin kalitesini anlamak için adını duymak yeterlidir. Jaeger-LeCoultre’dekendini  hem mekanizma hem de kadran estetiği konusunda kanıtlamış üstün bir marka.

Mineli saatler konusunda birçok güzel çalışmaları olan köklü saat firması JaegerLeCoultre’unçin desenleri ile süslediği ‘Lotus Master Minute Repeature’’ınkadranında  muhteşem bir lotus çiçeği minyatürize edilmiş. Eski Çin imparatorlarının rengi sarı ve kırmızı ağılıklı olarak en güzel tonlarında kullanılmış. Saat 44 mm çapında platin kasayla korunan, 947 JLC elle kurum mekanizmaya ve 15 gün güç rezervine sahip. Siyah deri kayışlı modelin dakika tekrarı kristal tonda çalan  ünlü bir melodi ile yapılıyor.

BULGARI  Farkı ile:

İtalyan Tiyatrosu’nun Renkli Karakterleri Commediadell’Arte İle Sahnede

İtalyan ve dolayısı ile dünya tiyatrosunun en önemli karakterleri Brighella, Pulcinella ve Harlequin Bulgari Commediadell’Arte modelinde tek bir kadranda rollerine devam ediyor.

Mekanik ve tasarım açısından tam bir başyapıt yaratan Bulgari, Commediadell’Arte ile 16.yüzyıl İtalyan tiyatro sanatından bir hikâyeyi kadrana taşımış.  Bu çarpıcı hikâyenin kahramanları da Commediadell’Arte’ın en bilinen karakterleri olan Brighella, Pulcinella ve Harlequin.

Komedi dünyasının bu üç önemli karakteri için 3 farklı kadran tasarlanmış ve ortada figürün her iki kolu da hareketli olarak kurgulanmış. Her modelde yelkovan görevini gören kollarda başa dönüm özelliği mevcut.  Minyatür tekniğiyle dekore edilen figürlerle hazırlanan ve 48 saat güç rezervine sahip model 8 adet limitli olarak üretilmiş.

Doğal Yaşamın Yaratıcı Kurgusu: Il Giardiano Tropicaledi Bulgari

Bulgari, mücevher ve minyatür boyama sanatını mükemmellikle harmanladığı IlGiardianoTropicaledi Bulgari ile kadınlar için ilk komplike saatini yarattı. Usta ellerden çıktığı her halinden belli olan modelin kadranından rengârenk tropikal ormanın dalları içerisinde bir kakadu papağanı bizi izliyor adeta. Bulgari’nin, kadınlara doğal dünyanın zenginliğini taşıdığı bu yaratıcı çalışmada 61 adet kesme pırlanta kullanılmış.  Mineleme ve mekanizma ustalığıyla göz dolduran model, 37 mm kadran çapına sahip ve kasası için 18 karat pembe altın seçilmiş.  Saat 6 konumuna yerleştirilen tourbillion, aynı zamanda kadrandaki papağanın tüneği görevini görüyor. Kadınlar için yaratıcılığın sınırlarını zorlayan IlGiardianoTropicaledi Bulgari,30 metre suya dayanıklı ve 50 adet limitli üretilmiş.

Classico Cloisonne ile Ulysse Nardin

İngilizler tarafından 16.yy’da geliştirilen rüzgarla giden, 3 direkli, yelkenli, büyük savaş gemileri kalyonlar, Ulysse Nardin ile bir başka hayat buluyor.

Renk patlamasının yaşandığı ClassicoCloisonne koleksiyonundan Pride of Baltimore modeli, kaybolmaya başlayan bir sanat türü olan mineli saatler konusunda  Ulysse Nardin’den şık ve etkileyici bir örnek.  1812 yılından efsanevi savaş gemileri kalyonlar,  motif olarak bütün gücü ile saatte yerini almış. Sadece 30 adet limitli olarak saat koleksiyonlarına sunulan kalyon, ayrıca 50 metre suya dayanıklılık içeririyor. 42 saat güç rezervi var. Ullyse Nardin’in 25 yıllık ustalarının elinden çıkmış model mineleme sanatının en güzel örneklerinden biri.

Chanel,  Mademoiselle Privé Coromandel ile Uzakdoğu Esintisi

Simgesel bir ayrıcalık saklı Chanel’in tüm tasarımlarında. Söz konusu saatleri mineleme olunca aynı seçkin duruşunu mücevherlerle birleştirerek sergiledi.

Chanel’in, kadranı adeta bir tuval gibi kullanıp, GabrielleChanel’in ruhunu taşıdığı bir model MademoisellePrivéCoromandel. Markanın mücevher koleksiyonuna eklediği MademoisellePriveCoromandel, 3 farklı kadranla sunulmuş ve her bir siyah kadranın üzerinde farklı Asya sandal temaları işlenmiş. İsviçre imalatı olan bu benzersiz çalışmada 18 karat beyaz altın bezel üzerine tam 571 adet kar serpmesi şeklinde pırlanta yerleştirilmiş.  18 karat sarı altın kadran üzerine Grand Feu yöntemi ile 24 karat işlemeli motifler uygulanmış. Kendinden kurum mekanizmalı bu Uzakdoğu esintili modelin 42 saat güç rezervi bulunuyor.

VACHERON CONSTANTIN

Vacheron Constantin çiçek desenleri ile saatlerinin kadranlarında Cenevre tarzı mineciliğin en güzel örneklerini uygularken, Fransız Dans Akademisi’nin 300. yılında ünlü ressam Edgar Degas’ın tablolarını unutmadı…


Çiçek Açan Kadranlar: Vacheron Constantin Metiersd’Art Florilege

Saat dünyasının en eski ve başarılı saat üreticilerinden VacheronConstantin, Cenevre stili minecilikte uzmanlaşan bağımsız sanatçı AnitaPorchet’in yeteneğiyle parlayan bir koleksiyonla karşımızda: Vacheron Constantin Metiers d’ArtFlorilege. Guilloché gravürler ve Grand Feuemaye minelerle yeniden üretilen koleksiyonda 19. yüzyıl İngiliz tarzı çiçekler, bol miktarda kullanılan renklerle hayat bulmuş kadranda. Ayrıca şaşırtıcı bir derinlik ve perspektif illüzyonu yaratan her kadran elmas döşenmiş bir bezelle taçlandırılmış.

Bir zanaatkar tarafından hassasiyetiyle desen şekillendirilirken, cloisonné tekniğiyle minelerin farklı renk alanlarını birbirinden ayıran ince altın kafeslerle şekillerin dış hatlarını belirlenmiş. Bu işlem renkleri derinleştirmek ve ışığın şeffaf minede oyunlar oynamasını sağlamak amacıyla defalarca kez tekrarlanmış. Son aşamada ise çiçeğin muhteşem tasvirini korumak için renksiz mine katmanı sürülerek cilalanmış.

Dansın Uçucu Hissi: Métiersd’ArtHommage à l’Art de la Danse

Vacheron Constantin’in, bir balerin zarafetiyle süzülen çalışması Métiersd’ArtHommage à l’Art de la Danse incelikli bir sanat eseri niteliğinde.  Fransız Dans Akademisi’nin 300. yıldönümü anısında hazırlanan koleksiyonda, daha çok dans temalı resimleri ile tanına Degas’ın tabloları hayat bulmuş.Üç farklı kreasyonda hazırlanan kahverengi kadrandaki dansçılar,GranFeu yöntemi ile minelenmiş. Bütün detayları ayrıntıları ile işlenmiş model, siyah timsah derisi kayış ile tamamlanmış.

DOSYA

Related Posts

Comments are closed.

« »