Saat ve antika tutkunları için ‘PIRLANT KANYON’da çok özel bir sergi! HAYRETTİN AKPINAR CEP SAATLERİ KOLEKSİYONU

23 Mayıs 2014 15:14

Çok geniş bir saat koleksiyonuna sahip olan Pırlant Saat Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akpınar, yaklaşık 200 yılı bu koleksiyonun içerisine saklayarak, Kanyon Pırlant Mağazası’ndaki sergisinde saat severlerle buluşturdu.

Pırlant Saat Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akpınar, yaklaşık 40 yıl gibi sabır gerektiren bir sürede oluşturduğu 3000 adet kişisel cep saatleri koleksiyonunun bir bölümünü, saat severlerle buluşturmaya karar verdi ve Kanyon’daki Pırlant Mağazası’nda 29 Mayıs’a kadar sürecek bir sergi düzenledi. Dünyanın en geniş saat koleksiyonlarından birine sahip olan Akpınar’ın saatlerinden bazıları 200 yıllık geçmişe sahip. Ayrıca 1800 ve 1900’lü yıllara ait İngiliz, İsviçre ve Fransız saatleri de bulunuyor.

Hayrettin Akpınar serginin açılış konuşmasında ‘İnsan oğlu zamanı ölçmeyi ve kullanmaya ihtiyaç duymuş. 1700’lü yıllara baktığımızda araba yok, telefon yok hiçbir şey yok ama saatin var olduğunu görüyoruz. İsviçreli saatçilerin söylediği bir şey var, “Eğer İsviçre saatleri bu konuma geldiyse Türk tüketicileri sayesindedir”. Çünkü Türkler İsviçre saatlerine önem vermişler ve büyük bedeller ödeyerek bunları satın almışlardır.  Bu koleksiyonda İsviçre’nin marka serüveninin ne kadar uzun yıllara yayıldığını da görebiliyoruz. Mesela sergilediğim Vacheron Constantin saat, çok küçük bir cep saati. Marka 1755 yılında Cenevre’de kuruldu, üretilen bu saat ise 1890 yılına ait. Saat üretildiğinde marka 135. yaşında idi. Fakat bu saatin kadranında marka yok. Arka kapağının içerisine kazıma yöntemi ile yazmış. Ancak kapağı açtığınızda görebiliyorsunuz. Sergilediğimiz marka saatlerden bir diğeri olan Patek Phillipe’nin kadranında da yazmaz ve 1890 yılına aittir. Altın, elmas ve mine işçiliği ile işlenmiş saatin ancak arka kapağında markanın ismi yazıyor.  Bir tek Omega (1848)  üretilmeye başladığı ilk yıllardan itibaren kadranında markalarını kullanmışlar.  Bir marka olmanın serüveni 20 veya 30 yılla olmuyor.’  dedi

Koleksiyonundaki en eski saatin 1780 yılına ait bir İngiliz saati olması hakkında ise ‘O dönemde İngilizlerin teknikte daha ileri oldukları ve bizim pazarımıza yönelik daha çok saat sattıklarını görüyoruz.’ diyerek ekliyor.

Koleksiyona katılan her yeni saat Hayrettin Bey tarafından kontrolden geçirildikten ve bütünüyle eksikleri giderildikten sonra koleksiyonda yerini alıyor. Hayrettin Bey saatlerin her biriyle tek tek ilgileniyor ve bakımlarını bizzat kendisi yapıyor. Bu yüzden koleksiyondaki saatlerin tamamı her zaman çalışır vaziyette bulunuyor.

Altın, gümüş, çelik başta olmak üzere değerli metallerden üretilen saatlerin bazılarında çok zahmetli ve değerli bir işçilik olan mine işlemeler bulunuyor. Ayrıca koleksiyonda altın, gümüş köstekler gibi bu saatlere ait değişik pek çok aksesuar da yer alıyor.

Koleksiyonundaki saatlerin her birinin kendisi için ayrı bir değeri olsa da Hayrettin Akpınar; Vacheron Constantin, Patek Phillipe, IWC, Breguet, Oris ve Invicta markalı olan saatleri favori olarak gösteriyor. Ayrıca amacının bütün koleksiyonun sergilenebildiği  “Türk Saatçilik Müzesi” oluşturmak olduğunun altını çiziyor.

Günay Demirbağ

Manşet, SAAT, SERGİ

Related Posts

Comments are closed.

« »