RICHARD MILLE’DEN TAHRİK EDEN SÖZLER

4 Eylül 2015 17:27

RM 69 Erotic Tourbillon, Richard Mille’in bu ay sonunda Hong Kong Watches & Wonders fuarında görücüye çıkaracağı, isminden de anlaşıldığı gibi şimdiye kadarki en çok yüz kızartan kreasyonu olmaya hazırlanan en yeni modeli.

Haber: Mert KALAFAT

Markaya kendi ismini veren Fransız kurucusu Richard Mille için lüks segmente hizmet veren çağdaş bir girişimci diyebiliriz. Sektörün aksine, kitlesel pazarı hedef kitlesi olarak benimsemek yerine; limitli sayıda üretim ile limitsiz harcama gücü olan kişilere hitap etmeyi tercih ediyor. “Pahalı saat ağır olmalı” görüşünü her zaman için yanlış bulmuş ve bunu çürütmek için yola çıkmış. Ona göre daha hafif bir saat takmaktan daha konforlu bir şey yokken, saatin “değerini ve fiyatını”, teknik özelliklerini geliştirmekte kullanılan araştırmalar/harcamalar ve saatin estetik özellikleri belirlemeli.

Firma bu bağlamda, mesela tenis gibi; üzerinize giydiğiniz tişörtün dahi ağırlık yapmasını istemediğiniz bir spor dalı için bileklerde çok rahat taşınabilir bir aygıt olduklarını kanıtlamak istemişler. Bunun için hatta, “toprak kortun kralı” ünlü tenisçi Rafael Nadal’a ithafen bir model geliştirmişler. Bu arada, Nadal’ın maç esnasında bile çıkartmadığı saatinin ağırlığının 20 gram’dan daha hafif olduğunu belirtmekte fayda var. Tenisin dışındaki diğer branşlardaki üst düzey sporcularla ve ünlü yüzlerle kurdukları başka ortaklıklar da var tabi. Bunların arasında Felipe Massa, -Richard Mille ile aynı baş harfleri paylaşan- Roberto Mancini, Cristie Kerr ve Natalie Portman gibi isimler de var.

Acun Ilıcalı da Richard Mille’i tercih edenlerden. Her ne kadar kendisini kuru kafa desenli kıyafetlerle görmeye alışmış olsak da model olarak RM’in Skull (kuru kafa) modeli yerine RM 011 modelini kullanmayı tercih ediyor.

İddialı ve cesur bir tasarım: RM 69 Erotic Tourbillon

RM 69 Erotic Tourbillon modeli saatçilik tarihine ve geçmiş kuşakların yaratıcılık gücüne duyulan hayranlığı Richard Mille stiliyle dile getiriyor.

Aslında erotik saatler, genellikle erotik sahnelerden oluşan çizimler veya hareketli figüratif otomasyonlar sergilerler. Çoğu zaman da saatin kasasının arka kısmındaki bir bölümünde gizlenirler. Saati kullanan kişi saatin görünen ön yüzünü çevirerek, saatin bu saklı kısmını kendi dilediği bir zaman görüntüleyebilir. RM 69 ise, mesajı alenen vermek isteyerek aslında saat kadar saati takan kişinin de ne kadar iddialı bir kişilik olduğunu betimlemek istemiş.

Sözcükler titanyumdan yapılmış üç adet silindirin üstüne yerleştirilmiş. Saat 10 yönündeki butona bastığınızda silindirler dönüyor ve bu sayede saatin dilediğiniz kombinasyondaki cümleyi kurmasını sağlayabiliyorsunuz. Eğer saat 8 yönündeki butona basarsanız, bu sefer akrep ve yelkovan yoldan tamamen çekilip silindirleri daha net bir şekilde görüntülemenizde yardımcı oluyor. Bu butona tekrar bastığınız taktirde, akrep ve yelkovan eski konumlarına geri dönerek yine doğru zamanı göstermeye devam ediyor.

Saatin mekanizması Audemars Piguet’in bağlı kuruluşu Renaud & Papi’ nin mühendisleri tarafından geliştirilmiş. Titanyum kasasının boyutları; boyuna 50 mm, enine 42.70 mm ve kalınlığı 16.15 mm şeklinde. Kasasının etrafındaki vidaları ise saate maskülen bir görünüm kazandırıyor. Saatin ismine bir gönderme niteliğindeki “69” saatlik güç rezervi göstergesini saat 4 yönünde görebilirsiniz.

Richard Mille, markanın her modeli onun adını taşıdığı için hepsinin aynı şekilde iddialı olması gerektiğini söylüyor. RM 69 Erotic, hem iddialı hem de çok nadir bir model (çünkü sadece 30 adetle sınırlı).  Eğer sizde iddianızı ortaya koymak istiyorsanız ve kaliteden ödün veremiyorsanız, bunun için  daha başka ekstrem/kişisel bir araç, açıkçası şu an için düşünemiyorum.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »