RADO DNA’SI SERAMİK Markanın başarılı Ceo’su Matthias Breschan ile söyleşi

15 Haziran 2013 11:05

“Rado,  isabetli olan alışveriş noktalarını  bularak,en iyi sunuş biçimi ile orada var olmayı hedefliyor.”

Baselworld’ün biz gazeteciler için farklı bir koşuşturması vardır. Aylar öncesinden organize edilen röportajlar, basın toplantıları ile dünyanın en önemli saat mücevher fuarınıson gününe kadar dolu dolu yaşarsınız. Bu röportajlar birisi de Swatch Group’un önemli oyuncularındanbiri olan Rado’nunCeo’suMatthiasBreschan’dı. Her yıl fuarda bir araya geldiğimiz Breschan ile olan bu yıl ki görüşmemizi daha da sabırsızlıkla bekledik. Çünkü Rado’nun yeniliklerini başarılı yöneticininağzından duymak farklı bir zevk.

Saat Dünyası: Rado’nun bu yıl ki yeniliklerinden bahseder misiniz?

Matthias Breschan: Bu yıl Rado’da iki ana yenilik var. Bunlardanbiri çok büyük bir teknoloji içeriyor: EsenzaCeramicTouchseramik kasa içerisinde entegre edilmiş dokunmatik  teknolojiye sahip. Bildiğiniz gibi Tissot bu çalışmayı daha önce camına uygulamıştı. Fakat biz ilk kez kasaya dokunmatik teknolojiyi entegre ettik. Bu modelde tepe göremezsiniz. Tepenin taşıdığı bütün fonksiyonlar dokunmatik olarak saatin çerçevesine yerleştirildi. Çerçevenin sağ tarafına dokunarak dakikayı, sol tarafından ise ibreleri hareket ettirip ayarlayabiliyorsunuz.

“Seramik uygulamalar ve bu konudaki high-tech yenilikler Rado’nun DNA’sını oluşturuyor. Materyalleri değişik karışımlarla kullanabiliriz fakat asla seramikten vazgeçmeyiz. “

PR_Rado_Esenza_Ceramic_Touch_Black_277.0093.3.071S.D:Dokunmatik teknoloji yeni biruygulama değil. Böyle bir çalışmayı saate uygulamanın getirdiği yenilikler nelerdir?

M.B:Dokunmatik teknoloji, bildiğiniz gibi telefon ve bilgisayar pazarında fazlasıyla uygulanan bir teknoloji.Rado’nun yaptığı saat teknolojisi için çok yeni bir uygulama değil, fakat bu teknolojiyi seramik kasa içerisine entegre etmek  tamamıyla yenilikçi bir çalışma.

S.D: Böyle bir teknoloji için birden fazla uzmanlık gerekiyor sanırım…

M.B:Evet, birçok (8 bölümün) işbirliğini gerektiren bir çalışma. Yeni bir materyal üretiyorsunuz. Kendi bünyemizde yer alanseramik, elektronik, mekanik atölyeleriile Ar-Ge bölümlerinin koordineli çalışmasının bir başarısıdır. Sanat ve teknolojinin muhteşem birleşimi. Değişik versiyonlarda üretildi. Siyah ve beyaz seramik olanı bulunuyor. Pırlantalı deri kayışlı veya tam seramik olan modeli ile sunuldu.  Ayrıcalıklı olan çalışma, elektronik teknoloji mekanizmalarda büyük bir yenilik olduğu kadar materyal kullanım konusunda önemli bir adım.

S:D: Dia Master modeliniz limitli olarak üretildi. Modele baktığımızdaağır bir görünüme sahip fakat elimize aldığımızda fazlasıyla hafif…

M.B:Oldukça hafif bir saat. Bu modelde yeni bir seramik materyal kullandık.Bu materyaller,nitrosilisyum ve titanyum (Si3N4 TiN)  ile birleştiriliyor. İleri teknoloji seramik RadoPR_Rado_HyperChrome_Court_650.0525.3.116_2 tarafından geliştirilip araştırılıyor. Ve sonuç olarak çok farklı bir materyal ortaya çıkıyor.Bu malzemeler 1800 derece ısıtılarak karıştırılıyor ve nitrojen atmosfer basıncına tabi tutuluyor.Mekanizmasında platin köprüler kullanıldığı gibi, alüminyum olan parçalara da sahip ve bunların hepsi saati daha da hafif yapıyor. Modern malzemeler ile çok fazla hafiflik hedeflendi. Bu modelin ağırlığı sadece 68 gr.

S:D:Geçen yıl RadoHyperChrometanıtmıştı.  Bu yıl da yine sportif modellerinizde yeni çalışmalar gözlemledik.

M.B:HyperChrome, geçen yılın en çok satan modellerinden oldu. Bu yıl tenis içinHyperChromeCourt  modelini ürettik. 3 değişik renkte çizgilere sahip, her zamankinden daha sportif. Ayrıca tenis konusunda HyperChromeGlam Slam adlı mini bir koleksiyonhazırladı. Özellikle ileri teknoloji ile pırlantanın mükemmel birleşimini isteyenler için beklenilen bir koleksiyon.Üstün materyaller ile üstün teknolojinin karışımı limitli olarak sunuluyor. Beyler için18 k altın ve siyah parlak ileri teknoloji ürünü seramiğin kusursuz buluşması. Sarı altın olanından sadece 333 adet. Kadın modelinde ise, 2 adet seçenek var. Çerçevesine ve kadran içerisine 181 adet pırlanta yerleştirilmiş. 18 karat altın ibrelere ve tepeye sahip. 11.000 chf fiyatla sunuluyor .

İngiltere temsilcimiz İnci Hale ve dergimizin yayın yönetmeni Günay Demirbağ RADO' nun başarılı Ceo'su Matthias Breschan ileS:D: Rado’dan konuşulunca, heryıl daha da incelttiğiniz modelinizi sormadan geçmek olmak… True Thineline modelindene gibi yenilikler var?

M.B:True Thineline, süper ince saatimizi kırmızı altın ibrelerle sunmuştuk. Bu yıl ki modelimiz 5 mm daha ince. Otomatik ve quartz mekanizmalı. Tabiki otomatik olanı bir parça daha büyük. Ayrıca her yeri seramik. Bu çalışma tipik bir seramiğin yeni jenerasyon çalışması. Sarı altın renkli seramik, pembe altın renkli seramik alternatiflerini içeriyor. Şimdi de bronz altın rengi çok yeni.

S.D: Yenilikleri ile Türkiye Pazarında ne zaman yer alacaksınız?

M.B:Türkiye pazarında Eylül – Ekim gibi olacağız.

S.D: Rado’nun geçen yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?

M.B: 2012 yılında tüm zamanların en başarılı grafiğini yakaladık. Amacımız bu yılda aynı başarıyı yakalamak. Yılın ilk ayları gösteriyorki bu yıl geçen yıldan da daha iyi olacak.PR_Rado_HyperChrome Gold_650.0754.3.069_2

Rado’nun müşterisi seramik konusunda çok bilinçli ve bilgili. Fuarda markaların bir kısmı yeni teknolojiler sundular. Ama Rado’nun uyguladığı yeni seramik teknolojisi hepsinden çok farklı. Bütün coğrafyalarda halen büyümeye devam ediyoruz. Ortadoğu, Hindistan, Çin, ABD’de kayda değer gelişmeler elde ettik. Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde daha zor tabiki. Almanya’da ise halen büyümemiz devam ediyor. Ortadoğu, Hindistan, Çin, ABD’de kayda değer gelişmeler elde ettik. Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde daha zor tabi ki. Almanya’da ise halen büyümemiz devam ediyor. Ülkelerde genelde partnerlerle çalışıyoruz. İş ortaklarımız güçlü olduğu sürece başarı ivmesi de yükseliyor. Şu anda Swatch Grup Türkiye’de kendi organizasyonunu kurdu, kendi ofisimiz var.Mümkün olduğunca çok alana hızlı yayılmak istiyoruz. Rado,  isabetli olan alışveriş noktalarınıbularak ve en iyi sunuş biçimi ile orada var olmayı hedefliyor. Yani en güzel çevrede en iyi satış şekli. Dünyada kendi organizasyonumuzu yaptığımız 18 adet butiğimiz var.

Rado DiaMaster Ceramic Automatic Chronograph Matt BlackS.D: Bu yıl yepyeni bir Baselworld bizleri karşıladı. 2013 fuarısizler için nasıl geçti?

M.B:Geçen yıl fuarda HyperChrome ve ThinLinemodellerini tanıtmıştık.Bu yıl Dia Master yeni olarak aileye eklendi.

S.D: Fuarda sergilediğiniz modeller arasında çelik ürünlerde görüyoruz…

M.B:Fuarda çelik üretimli ürünlerimizde sergilendi. Fakat bunların sayısı çok fazla değil. Bazı modellerde platin seramik olanları da var çelik görünüm ile karıştırılabiliyor. Bizim ürünlerimiz ağırlıklı olarak seramik. Karışım olarak yine seramiği kullanırız, bu tarz çalışmalar bizim imzamız gibidir. Seramikte 3 çeşit renk kullanabiliyoruz. Kesinlikle seramik uygulamadaki yolumuzu değiştirmeyeceğiz. Seramik uygulamalar ve bu konudaki high-tech yenilikler Rado’nun DNA’sını oluşturuyor. Materyalleri değişik karışımlarla kullanabiliriz fakat asla seramikten vazgeçmeyiz.

S.D: Kadın erkek koleksiyonlarına hazırlarken nasıl bir oran dağılı mı yapıyorsunuz?

M.B:Radoherzaman kadın ve erkek koleksiyonlarına %50’şer pay vermiştir. Ülkelere de bu oranda satarız. Fakat bazen bazı ülkeler koleksiyonlarınRado DiaMaster RHW1 510.0586.3.115birine düşük bir oranda da olsa farklı alımlar yapabiliyor. AmaRado asla kadın- erkek koleksiyonlarına verdiği ağırlığı birbirinden ayırmaz. Özellikle bu yıl en son teknolojimizi kadın koleksiyonumuza uyguladık.

RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »