PIRLANT’TAN ‘EVLİYA ÇELEBİ’YE ÖZEL KALEM

5 Aralık 2013 10:41

Pırlant, doğumunun 400. yılında ünlü seyyah Evliya Çelebi anısına özel olan seçkin bir koleksiyon tasarladı: ‘Evliya Çelebi 400. yıl Limitli Koleksiyonu’. Sınırlı sayıda üretilen bu eşsiz ürünün yapımında ise Marlen ile birlikte çalıştı. Marlen’in daha önce adına özel koleksiyonlar hazırladığı Leonardo Da Vinci, Nobel Ödüllü İtalyan romancı Dario Fo, Napoli Tiyatro Festivali ve AB Parlementosu gibi figürler arasında artık Evliya Çelebi’de yer alacak.

Tarihin önemli sahnelerine tanıklık eden ve gezip gördüklerini kendine has üslubuyla anlattığı seyahatnamesi ile günümüze kadar ulaşan Evliya Çelebi,  bugün “dahi” olarak anılıyor. 2011 yılının Unesco tarafından dünyada Evliya Çelebi yılı olarak ilan edilmesinden ilham alan Pırlant, tarihte yer etmiş bu ünlü seyyahın doğumunun 400. yıl dönümüne özel İtalyan kalem ustası Marlen ile seçkin bir koleksiyon hazırladı: ”Evliya Çelebi 400. yıl limitli koleksiyonu”

“Gezip gördüklerimiz,  göreceklerimizin daha nice olduğunu gösterdi. Takip ettikçe evrenin gizemli izlerini, öğrendik sırlı dilini ve nakşettik kalemimizle devriâlemi cümle âleme.

Zamanın ötesinde

“Seyahat ya Resulallah”… İşte 40 yılı aşkın süren ve Arnavutluk’tan Azerbaycan’a, Selanik’ten Şam’a kadar sayısız coğrafyayı kapsayan seyahatler bu cümle ile başladı. Evliya Çelebi, 70 yaşına kadar devam ettiği ve çeşitli tehlike, sıkıntı, hadiseler atlatmasına rağmen hiç vazgeçmediği seyahatlerinin ardından Osmanlı ve Türk edebiyatı üzerinde büyük etkisi olan muazzam eseri Seyahatnâme’yi tüm dünyaya miras bıraktı. Bu miras zamanının o kadar ötesindeydi ki 17. yüzyılda yazılmasına rağmen yüzyıllar sonra 2011 yılında bile UNESCO, o yılı dünyada Evliya Çelebi yılı ilan etmekte tereddüt etmedi.

 EN İYİLERİN İŞ BİRLİĞİ

Seyahatnâme’nin zamanın kavramının ötesinde yer almasından ilham alan Pırlant, yarım asra yaklaşan tecrübesi ile doğumunun 400. yılında ünlü seyyah Evliya Çelebi anısına özel olan seçkin bir koleksiyon tasarladı. Pırlant, sınırlı sayıda üretilen bu eşsiz ürünün yapımında ise her zamanki gibi en iyi sonucu almak için modern zamanların en ünlü sanatkâr kalem üreticilerinin başında gelen Marlen ile birlikte çalıştı. Pırlant’ın bu kararındaki en büyük nedeni kuşkusuz görsel estetiği koleksiyonlarının temel unsuru olarak kullanan Marlen’in, elit ve sofistike bir meraklı kitlesine sahip olması ve tarihe iz bırakmış kişiler adına çıkardıkları özel koleksiyonları. Dünya çapındaki koleksiyonerlerin gözdesi olan Marlen’in daha önce adına özel koleksiyonlar hazırladığı Leonardo Da Vinci, Nobel Ödüllü İtalyan romancı Dario Fo, Napoli Tiyatro Festivali ve AB Parlementosu gibi figürler arasında artık Evliya Çelebi’de yer alacak.

 BİR KALEMDEN FAZLASI

Evliya Çelebi’nin seyahatlerinin sembolize edilerek kendisinin at sırtında resmedildiği kalemin arka planı ise Pir’i Reis Haritası kullanılan bir tasviri barındırmakta. Bu özel kalem, tasarımında kapağının hemen üzerine yerleştirilmiş kırmızı renkli kavuk ile dönemin kuş tüyü kalem minyatürünün uyumlu birlikteliğini sergileyerek kadim bir geçmişin izlerini günümüze taşıyor. Roller ve dolma kalem olmak üzere yalnızca 400 adet üretilmiş olan bu koleksiyon ürünü, ünlü seyyahın büyük eseri Seyahatnâme’den esinlenerek kök ağacından yapılmış bir ahşap kutu içerisinde “Evliya Çelebi’nin İzinde”  kitabı ile birlikte sahibini bekliyor.

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »