PANERAI’den Yeni ‘Luminor Submersible 1950’

14 Temmuz 2015 14:55

Officine Panerai, denizle olan bağlarından esinlenerek sunduğu yeni modeli Luminor Submersible 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio – 47mm’de, askeri içeriği barındıran özellikleri bir araya getirirken güçlü bir sportif karakter, gelişmiş bir kişilik ve tamamen Panerai kimliğine sahip bir saat ortaya koyuyor.

Officine Panerai’ın yeni Luminor Submersible 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio – 47 mm modeli, köklerinde askeri içeriği barındıran özellikleri bir araya getiriyor ve bu özellikler güçlü bir sportif karaktere, gelişmiş bir kişiliğe ve en saf haliyle Panerai kimliğine sahip iki çağdaş kol saatinde vücut buluyor.

Matlaştırılmış titanyumdan yapılan Luminor 1950 kasalarıyla Officine Panerai’nin iki yeni suya dayanıklı modeli, Flyback özelliğiyle otomatik kronograf kalibreye sahip ve titanyum veya siyah seramikten yapılmış döner bezel seçenekleriyle sunuluyor. Tüm Panerai saatlerinde olduğu gibi referans alınan ilk alan elbette yine deniz. 30 bar (yaklaşık 300 metre) değerinde bir basınca kadar suya dayanıklı profesyonel su altı modelleri olan yeni Luminor Submersible 1950 saatleri 47 mm çapında geniş bir Luminor 1950 kasaya sahip. Kasanın tepeyi koruyan cihazla derhal dikkat çeken ikonik tasarımı, tarihsel kökleri 1956 yılında Officine Panerai tarafından Mısır Donanması için üretilen modele dayanan bir unsura; dalış süresini hesaplamaya yarayan tek yönlü döner bir bezele sahip. Bu modelin iki versiyonu mevcut: biri tamamen matlaştırılmış titanyumdan yapılmış bir bezeli bulunan (PAM00614), diğeri ise titanyumdan yapılmış çizgisel göstergeler ve noktalarla, üzerine mat siyah seramik bir disk işlenmiş olan titanyumdan yapılmış özel bir bezeli bulunan model(PAM00615). İki model de yumuşak ve dayanıklı, bir su altı saati için ideal olan ve Panerai mavisi bir OP logosuyla kişiselleştirilmiş siyah lastik kayışlara sahip.

Yeni Luminor Submersible 1950’nin diğer bir fonksiyonu da, flyback kronografı. ‘’Retour en vol’’ olarak da bilinen bu fonksiyon, hali hazırda hareket etmekte olan kronograf kolunun sıfırlanmasına ve önce kolu durdurup ardından sıfıra döndürmeye gerek kalmaksızın tek bir basımla anlık olarak tekrar başlatılmasına olanak sağlıyor. Luminor Submersible 1950’deki kronografın durdurulmasını ve başlatılmasını kontrol eden buton saat on konumunda yer alırken, saat sekiz konumundaki buton ise flyback fonksiyonunu çalıştırıyor ve durdurulduktan sonra kronograf kolunu sıfırlıyor.

Saatin mümkün olan en basit ve açık şekilde okunmasını sağlamak için kronografın dakika ve saniye kollarının ikisi de merkezi kadranın üzerine merkezi bir biçimde yerleştirildi ve farklı renkler verilerek birbirinden ayrılması sağlandı: saniye kolu mavi renkteyken, her atmış saniyede bir anlık bir atlamayla ilerleyen dakika kolu ise rodyum kaplamalı. Kollar için seçilen renkler, nokta biçimindeki saat göstergeleri, sade figürleri ve saat dokuz konumunda yer alan küçük saniye sayacıyla siyah kadranın minimalist tasarımını güçlendiriyor. Bu iki model saat üç konumunda farklı unsurlara sahip: titanyum bezelli model bu konumda tarih penceresine sahipken, seramik bezelli modelde aynı yerde kronograf saat sayacı yer alıyor.

Luminor Submersible 1950’nin mekanizması Neuchatel’de bulunan Panerai Manufacture’da geliştirilip üretilen ilk otomatik kronograf kalibre olan P.9100 kalibre. Mekanizmanın şık yapısına birçok ayrıntı tanıklık ediyor: dikey kavrama, kolonlu çark, üç günlük bir güç rezervini garantileyen, seriler halinde bağlanmış olan iki tulumba, iki yöne hareket ederken tulumbaları döndüren rotor ağırlığı ve saatte 28800 titreşimle salınan değişken ataletli balans. Saati ayarlarken en yüksek tutarlılığı sağlamak için mekanizma balans çarkını durdurmaya yarayan bir cihaza ve yelkovanın hareketine müdahalede bulunmadan akrebin ileri ya da geri bir saatlik atlamalarla ilerlemesini sağlayan sisteme sahip. Mekanizma 302 parçadan oluşuyor ve 13 ¾ linye çapında ve 8.15 mm kalınlığında.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »