PANERAI’DEN ÇOK ÖZEL BİR LİMİTLİ ÜRETİM

18 Mayıs 2016 17:47

Officine Panerai, 1996 yılında ürettiği modellerden ilham alarak yeni bir ikili yarattı: Luminor Black Seal’ın solak versionu ve beyaz kadran ile mavi indekslere sahip oldukça nadide bir Luminor Daylight.

Officine Panerai nefes kesen koleksiyonlarına ilgi çekici hikayeler katmak için kendi geçmişinden ilham almaya devam ediyor ve Vendôme öncesi dönemden ilham alan, 500 adet üretimle sınırlı, iki modelden oluşan yeni Luminor 8 Days Set’i, saat tutkunlarının beğenisine sundu.

Panerai 1996 yılında, yani Vendôme bünyesine katılmadan bir yıl önce, Amerikalı ünlü aktör Sylvester Stallone’nin isteğiyle çok limitli sayıda üretilen özel bir koleksiyon hazırladı. Yeni sunulan Luminor 8 Days Set de, Amerikan aktör için özel olarak hazırlanmış bu iki modelden oluşuyor; burada ilk kez solak versiyonuyla görücüye çıkan Luminor Black Seal ve hem özgün hem de son derece nadide olan mavi ibre ve indeksli beyaz kadrana sahip Luminor Daylight. Saatler vintage Luminor modellerinin kutularından ilham alınarak tik tabanlı şeftali ağacından hazırlanmış ve içerisinde Panerai saatlerinin ve enstrümanlarının kullanıldığı, İtalyan Kraliyet Donanması’nın özel kuvvetlerine has bir SLC (iki kişilik yavaş denizaltı) modeli mevcut.

Beyaz kadran, mavi indeks ve ibreler…

Luminor Black Seal Left-Handed 8 Days, tarihi Luminor Black Seal modelinin tepe ve koruma mekanizması kasanın sol tarafına yerleştirilmiş versiyonu. Panerai için solaklara özgü saat yapma geleneği 1940’larda başlamıştı. Pusula ve derinlik ölçer sol kola takıldığı için bazı modeller dalgıçların sağ kollarına takacakları şekilde özel olarak tasarlanmıştı. 44 mm’lik çapa sahip Luminor kasa DLC kaplama paslanmaz çelikten yapılmış, Luminor 8 Days setinde yer alan diğer saat ise 1996 yılında çok az sayıda üretilmiş bir modelin reprodüksiyonu. Yeni modelde aslına sadık kalınan ve tarihi modelin de en önemli özelliği dönemin Daylight modellerinde görülen beyaz kadran ve mavi indeks ile ibreler. Bu modelin ilk prototiplerinin ardından değişikliğe uğramış olduğu için zamanımıza gelmeyi başaran bir kaç örnek son derece nadir. Saat 9 pozisyonunda yer alan küçük saniye ibresi de dahil olmak üzere tüm ibre ve indeksler mavi renkte. 44 mm’lik kasa çapına sahip bu model, AISI 316L cilalanmış paslanmaz çelikten yapılmış, tepe ve koruma mekanizması sağ tarafta yer alıyor. Vintage modelde olduğu gibi kadran detaylarına uyumlu olarak çelik tokalı mavi timsah derisi kayış ile tamamlanmış.

Yüksek kalite spor saat örneği

Luminor 8 Days setin (PAM00786) her iki modelininde de Luminor kasaların “Officine Panerai Firenze” ve OP logosu işlemeli arka kapakları vida ile sabitlenmiş ve ikisi de seri bağlanmış çift tulumbalar sayesinde sekiz günlük güç rezervine sahip manuel kurmalı mekanik mekanizmayla donatılmış. Tamamen Panerai’nin Neuchâtel’deki tesislerinde geliştirilen P. 5000 kalibre, manuel kurulum ve yüksek güç rezervi gibi özellikleriyle o döneme ait saatlerde kullanılan pek çok “tarihi” özelliği hatırlatırken mekanizmayı koruyan büyük köprüleri ve çift destekli balans köprüsüyle dikkat çeken güçlü mekanizma yapısıyla Panerai’nin kendine has tarzıyla modern yüksek kalite spor saat yapımcılığının da standartlarını karşılıyor.

Her iki model de yaklaşık 300 metre derinliğe kadar su geçirmezlik özelliğine sahip ve özel kutusunun içinde her iki model için de birer yedek kayış ile tornavida bulunuyor.

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »