OMAS’IN ‘ÇAĞLAR BOYUNCA BAŞYAPITLAR’ SERİSİNE PİRİ REİS İMZASI

30 Ekim 2013 16:10

Özel ve sınırlı koleksiyonları ile ünlü İtalyan kalem firması Omas  ‘Çağlar Boyunca Başyapıtlar’ adlı seri çalışması için  Arte Gioia ile, UNESCO dünya kültür mirası olarak kabul edilen Piri Reis’in haritasının 500. yılı şerefine ‘Piri Reis Limited Edition’ kalem serisini oluşturdu.

UNESCO tarafından dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olarak kabul edilerek 2013 yılı kutlama ve anma programlarına dahil edilen Piri Reis haritasının verdiği ilham, OMAS sanatkarlarının usta ellerinde mücevher kalemlere dönüştü.  Dünyaca ünlü OMAS kalemlerinin “Çağlar Boyunca Başyapıtlar” serisinin en yeni modeli olan “Piri Reis” koleksiyonunun el yapımı kalemleri, İtalya’daki OMAS atölyelerinde tasarlandı. Koleksiyon ilhamını, ünlü gezgin ve Osmanlı Devleti’nin amirallerinden Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği ve bugün dünya tarihini yeniden şekillendiren kaynaklar arasında yer alan “ilk dünya haritası’’ndan aldı.

Sınırlı sayıda üretilen ve numaralandırılan el yapımı kalemler, Osmanlı tarihinin ihtişamını modern çizgilerle birleştirerek, keşfedilmemiş dünyalarda kendi yolunu çizmek isteyenlere yepyeni ufuklar açmak için yola çıktı. İtalyan el işçiliği, Piri Reis’in etkileyici hikayesiyle birlikte göz kamaştırıcı altınlar, gümüşler ve elmaslarla ince ince işlenip dünyaya şaheser niteliğinde kalemler armağan etti. Limitlendirilen koleksiyon için el emeği, göz nuru ve modern teknolojinin mükemmel işbirliğiyle üç ayrı koleksiyon yaratıldı.

Arte Gioia Genel Müdürü Murat Ünal, “Piri Reis” serisinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “İki yıl önce de, kaliteli el işçiliğiyle dünyanın bir numarası olan İtalyan OMAS firmasıyla yaptığımız işbirliğinin ilk ürünü olan “1453 İstanbul’un Fethi” kalemlerimizi dünyaya armağan etmiştik. Özel tasarlanmış, usta ellerde şekillendirilmiş ve mücevherlerle bezenmiş 1453 İstanbul’un Fethi kalemlerimiz; kısa sürede dünya koleksiyonerlerinin gözdesi haline geldi ve arzulanan parçalar arasında yerini aldı. Yani sadece bugün değil, gelecekte de değerli olma unvanına sahip oldu, Arte Gioia olarak bizi de koleksiyonerlerin önemli adreslerinden biri haline getirdi. Bu gurur verici durumun bize verdiği motivasyonla, yine OMAS sanatkarlarının usta ellerinde hayat bulan ikinci koleksiyonumuzu hazırladık. Piri Reis serimizin de da kısa sürede dünya koleksiyoncularının yeni gözdesi haline geleceğini umuyoruz.”

“Piri Reis, Limited Edition” üç ayrı seriden oluşuyor

Altın yaldızlı mine ve gümüş: 3300 Euro- İlk modelde, Piri Reis haritasının 500. yılına ithafen 300 adet dolmakalem ve 200 adet rollerball olmak üzere, toplam 500 adet kalem bulunuyor. Altın yaldızlı mine ile 925 ayar gümüş işlemeden oluşan, narin bir el işçiliği ürünü olan bu kalemler Piri Reis haritasının jeolojik ve stilistik elementlerini yansıtan kabartmalara sahip. Sınırlı sayıda üretilen seriyi, 1500’lü yıllarda inşa edilen gemilerin (Galleon) yapımında kullanılan meşe ağacı zenginleştirdi.

Pembe altın:27.000 Euro- Haritanın çizildiği tarih olan 1513’ün içende yer alan sayıların değer toplamı; ikinci modelde yer alan 18 ayar pembe altından oluşan ve meşeden yapılmış, numaralandırılmış 4 adet dolmakalem ve 6 adet rollerball olmak üzere toplam 10 kalemi yarattı.

Beyaz altın ve pırlanta: 32.000 Euro- Üçüncü model ilhamını, Piri Reis tarafından yazılan ve Akdeniz’in önemli liman ve şehirlerini tarif eden Kitab-ı Bahriye’nin var olan 8 kopyasından aldı. Seri, meşe ve beyaz altından yapılan ve pırlantalarla işlenen 8 adet numaralandırılmış dolmakalemden oluşuyor.

Sürpriz kol düğmeleri: “Piri Reis Dünya Haritası” koleksiyonu küçük ve değerli kol düğmesi koleksiyonuyla da zenginleşiyor. Elle işlenen ve incelikle süslenen kol düğmeleri üç farklı stilde sunuluyor: Sarı altın kaplama, pembe altın kaplama ve beyaz altın kaplama…

Eşsiz “Piri Reis” kalemleri ve kol düğmesi, yine İtalya’da el işçiliğiyle üretilmiş ve hazine sandığı formu verilmiş meşe kutusuyla satışa sunuldu. Kutuların kapağına da Piri Reis haritası işlendi.

Bu benzersiz kalemler, Türkiye’de sadece Arte Gioia’nın Akmerkez ve İstinye Park butiklerinde kalem tutkunlarının ve koleksiyonerlerin beğenisine sunuluyor.

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »