Müzik Kutusuna Teknolojik Yorum: MusicMachine 2

15 Eylül 2014 10:00

Bu dünyaya ait olmayan tasarımların atölyesi MB&F, Regue ile olan ortak çalışmasının sonucunda  MusicMachine’in 2.sini yarattı.

Saat dünyasının sıra dışı tasarımlarıyla bilinen ismi MB&F, önde gelen müzik kutusu üreticisi Reuge ile ortaklaşa ürettiği MusicMachine dizisine yeni bir soluk getirdi: MusicMachine 2 (MM2). Reuge’ın müzik kutusu üretimindeki 150 yıllık tecrübesinin ve MB&F gibi sıra dışı çalışmaları seven bir firmanın kodlarının başarıyla yansıtıldığı çalışma, bilim kurgu müziği ve uzay gemisi tasarımı ile oldukça cesur bir tasarım.

Muhteşem bir tasarıma sahip mekanizmasında yer alan 2adet silindir üzerindeki iğneler 3 ayrı melodi çalıyor.

Tasarımıyla ilk bakışta bu dünyaya ait olmadığı hissi yaratan MM2 gücünü, uzay gemisinin kuyruk bölümünün üzerine monte edilmiş iki bağımsız mekanizmadan alıyor. Her mekanizma; kendi kurma anahtarına, ana zemberek tulumbasına, üzerinde iğneleri bulunan yatay silindire (motor görünümünde) ve bu iğnelerin değerek melodiyi sağladığı çelik taraklara sahip. Silindirin her birinin üzerine 1,400 adet iğne yerleştirilmiş ve her silinir 3 ayrı melodiyi çalıyor.

MusicMachine2-Black MusicMachine2-Black-Top MusicMachine2-White-Profile MusicMachine2-White

 

 

 

 

 

 

 

Star Wars’un unutulmaz müzikleri

Müzikleri, Rock’n Roll hayranı olan MB&F’nin kurucusu Maximilian Büsser tarafından seçilen MM2; Themes From Star Wars, The Empire Strikes Back ve Star Trek vb. melodileri mükemmel ses kalitesiyle çalıyor. Bu kalite, Vallee de Joux bölgesinin mucit ve yaratıcı saat ustası JeanMichel Capt tarafından tasarlanan bir bölümle sağlanıyor: Geleneksel müzik kutularında, sesin daha yüksek çıkabilmesi için mekanizma ceviz ahşap kutunun içerisine yerleştirilirken MusicMachine2’de sesin yayılmasına yardımcı olan, hafif bükümlü alüminyum kubbe, kuyrukta mekanizmadan ayrı bir bölüm oluşturmuş.

 

HABER

Related Posts

Comments are closed.

« »