“Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık”

3 Mart 2015 11:34

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012 yılında başlattığı program “Müzeler Konuşuyor”, Birleşik Krallık ile devam ediyor.

İstanbul Modern ve British Council’ın birlikte düzenlediği “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” programının bu ayki konukları The British Museum’dan  Jane Findlay ve BBC ve Arts Council England ortak girişimi The Space’ten Ruth Mackenzie.

3 Mart Salı günü saat 19.00’da gerçekleşecek “Müzelerde Eğitim ve Yeni Teknolojiler” başlıklı konuşmasında The British Museum’un Okullara ve Gençlere Yönelik Eğitim Programları Direktörü Direktörü Jane Findlay, müze eğitimini desteklemek için teknoloji kullanımının barındırdığı potansiyel ve taşıdığı riskleri tartışacak. Eğitim ve dijital stratejilerin paralel yürütülmesinin önemine değinen Findlay, teknoloji ortaklarıyla sürdürülebilir işbirlikleri geliştirilmesi, müze bünyesinde yer alan yenilikçi Samsung Dijital Keşif Merkezi’nin karma eğitim yaklaşımı, artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla ailelerin sanatla etkileşiminin güçlendirilmesi, başarılı online eğitim kaynakları geliştirilmesi gibi güncel konuları ele alacak.

17 Mart Salı saat 19.00’da “Dijital Alanın Küratörlüğü: Yeni Bir Sanat Formunun İcadı” başlıklı konuşmayı ise BBC ve Arts Council England tarafından 2014 yılında kurulan, dünyanın her köşesinde insanların mobil cihazlar, tabletler ve bilgisayarları üzerinden deneyimleyebileceği dijital yapıtlar üretmek üzere farklı disiplinlerden sanatçıları davet eden The Space’in kreatif direktörlüğü ve kuruluş dönemi direktörlüğünü üstlenen Ruth Mackenzie gerçekleştirecek. Aynı zamanda Hollanda Festivali’nin artistik direktörlüğünü yürüten Ruth Mackenzie, konuşmasında dijital sanat küratörlüğü ve uluslararası izleyici geliştirme politikalarıyla ilgili vizyonunu paylaşacak.

Dünyanın ilk ulusal halka açık müzesinin kurulmasından itibaren müzecilik alanında öncü rol üstlenmiş olan Britanya müzeleri, kültürel miras alanında birikimlerini yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren eşsiz bir tecrübeye sahip. Konuşmalar, müze yönetimi ve kaynak geliştirme, küratöryel pratikler, koleksiyon ve arşivler, eğitim programları, halkla ilişkiler ve izleyici geliştirme, pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve sergi tasarımı gibi temel konulara odaklanıyor.

 

MuseumsTalk_BritishMuseum_JaneFindlay_2 MuseumsTalk_Ruth Mackenzie_CreditTheSpace

 

 

Kısa Haber, SANAT

Related Posts

Comments are closed.

« »