MUHTEŞEM DENGE: URWERK -105 TA

15 Temmuz 2015 16:47

Genç saat üreticisi Urwerk, mühendislik harikası tasarımlarına getirdiği yeni dokunuşlarla iki farklı renk seçeneğiyle sunduğu otomatik türbin mekanizmalı yeni modeli UR-105 TA’yı tanıttı.

Rakamlar üzerinde yolculuğa çıkarak zamanı farklı tasarımlar aracılığıyla okumamızı sağlayan Urwerk, ilk UR-105 TA Siyah Portakal ve Siyah Limon modellerini pazara sundu. İlk teknicolor UR-105 TA saatlerinin hazır olduğunu bildiren markanın kurucu ortağı ve usta saatçi Felix Baumgartner, “Yıllardır kullanılan siyah renk, Urwerk’in ikonik rengi haline gelmişti. Bugün ise ilkelerimizi yıkıyoruz. Ustaca dokunuşlarla mühendislik harikası modellerimize daha taze bir görünüm kazandırıyoruz. Siyah Portakal ya da Siyah Limon… UR -105 modellerinden hangisinin size hitap ettiğini yine siz belirleyeceksiniz.” diyor.

18 yıllık marka olan Urwerk’in imzası haline gelen ikonik uydu şeklindeki göstergesi, yeni UR-105 TA saatlerinde tekrar fakat daha farklı uygulandı. Saatler, her bir uydunun üzerine sayısal olarak işlenmiş. Kadranda hareket halinde olan göstergeler, ilk bakışta birbirlerini kovalıyormuşçasına bir izlenim veriyor. Modelin adında geçen TA, ‘Turbine Automatic’, mekanizmanın otomatik kurum sisteminin çift hava türbinleri tarafından düzenlendiğini ifade ediyor. Bu türbinler, mükemmel bir estetik dokunuşla siyah PVD kaplı.

“Sürtünme ve sıçrama yok, sadece uyduların hareketi var.”

Karuzel mekanizmasından kadrana kadar her şey hassas bir duyarlılıkla geliştirilirken büyük gösterge parçasının konumlandırılması ise son derece şık bir şekilde yapılmış. Saklı ARCAP uydu karuzelin yapımında rutenyum kullanıldı. Altındaki küçük bilyeler uydu karuzelin dönüşüm hareketinde çok büyük bir standart yakalıyor. Böylece, tasarım kendine özgü bir saat teknolojisini de yakalamış oluyor.

UR-105 TA, Urwerk’in ‘saat uydu’ sistemi üzerine yaptığı tüm yatırımları ve araştırmaları içerisinde barındırıyor. Mekanizmanın bu kadar mükemmel olmasının altında, görünmez karuzelin gücü olan sessiz ve akıllıca çalışması yatıyor. Mekanizmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Felix Baumgartner, “Bizim daha önceki mekanizmalarımız yörünge mantığı ile çalışıyordu. Bu kavramı yeniden düşünüp daha da ayrıntılı hale getirdik. UR-105 TA’nın meyveleri artık yeterince hissedilebilir bir hal aldı: Sürtünme ve sıçrama yok, sadece uyduların hareketi var. Sessizce yapılması gereken tüm zor işleri kolaylıkla yapabiliyor.” dedi.

 

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »