Movado’nun Yaratıcılık Formülü: “Daima Hareket”

15 Eylül 2014 09:55

Pascal Bechu ‘Movado modellerinde ikonik tasarımlara ve kadranlara sahip. Kadranında “Movado Swiss Made” yazıyor.  Bu kadar özel görünüşe sahip olan ve kadranında bu şekilde ismi yazan tek markayız. Bu bizim tarzımızın ana noktası.’

IMGP62691881’de kurulan Movado, günümüze dek 100’den fazla patente sahip olmuş; saat tasarımı, teknoloji ve yenilikçilik konularında 200 adet uluslararası ödül almış İsviçreli bir marka. “Modavo”, dünyada iletişimi kolaylaştırmak için oluşturulmuş yapay dil Esperanto’da  “daima hareket” anlamına geliyor. Kadranlarında 12’ye konumlandırılan noktası ile bilinen marka 15 yıl önce Türkiye’de Konyalı Saat ile çalışmaya başladı. Baselworld 2014’te, dâhil olduğu MGI gruba ait büyük bir salon içerisinde ürünlerini sergileyen markanın Uluslararası Satış Direktörü Pascal Bechu ile Modavo’yu konuştuk.  

MGI Grup’la çalışmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Uzun süredir saat sektörü içindeyim zaten. Arkadaşlarım aracılığıyla 9 yıl önce MGI Grup’la çalışmaya başladım. 2 yıldır satış bölümünde Uluslararası Satış Direktörlüğü görevini yürütüyorum.

Movado’nun üretim esaslarından bahseder misiniz biraz? Örneğin feminen tasarımlara ağırlık veren bir marka mıdır?

Movada unisex bir marka aslında ama bir parça kadın koleksiyonlarına daha fazla odaklandığımız söylenebilir. Ancak genellikle çalışmalarımız %50 oranında kadın ve erkek olarak yürütülür.

[KGVID width=”717″ height=”538″]http://www.smluxuria.net/qr/sd57/dosya/Movado_Parlee_Collection.mp4[/KGVID]

Movado kadın koleksiyonu için iki yeni model olan yeni bilezik tasarımı ve pırlanta setli kadran üretti. Modern seramik ve çelik olarak üretilen Cerena koleksiyonuna, radyant pırlanta bezelli siyah model eklendi. Çok yetenekli bir tasarım grubuyla çalışıyoruz. Saatlerin tasarımından pazara sunumuna kadar geçen süre yaklaşık 8-10 ay gibi. Fakat bu saat üzerinde yapılacak taleplere göre değişiyor. 

Bu yıl ürettiğimiz Movado Series 800 Chronograph, kadınlar için klasik ve spor bir model. 35 mm’lik kasası var. Çerçevesi etrafında 47 tane pırlanta yerleştirildi. 200 metre’ye kadar suya dayanıyor.

Biraz modellerinizden bahseder misiniz?

İki yıl önce özel limitli olarak tourbillon modeli yaptık, hepsi satıldı. Bazen otomatik komplikasyonlar yapıyoruz. Day/Date modelimiz  ayrıcalıklı Movado Red Label Mekanik koleksiyonumuza eklendi. 

SE Extreme dalış saati, SE Extreme koleksiyonun temel özelliklerini taşıyor. SE Extreme Automatic Chronograph ve SE Extreme 200 otomatik spor saatten esinlenilen modern dalış saatleri. Tek yönlü dönen çerçeveye sahip. 200 metreye kadar suya dayanıklılık özelliği var. Karbon kadran olarak tasarlandı. Spor modellerimizin bütün koleksiyonlarımız içerisindeki oranı yaklaşık %20-%25 civarında.

İki yeni modelden biri olan Movado Circa erkek siyah paslanmaz çelik 40 mm kasaya sahip. İndeksleri rakamlarla belirtildi, gümüş tonunda akrep –yelkovanı var. Saat 3 konumunda tarih göstergesi bulunuyor Circa’nın ikinci yeni modeli, 42 mm’lik kasası ile spor kronograf ve paslanmaz çelik ve üzeri siyah PVD kaplı. Saat 12 konumunda gümüş dakika indeksi yerleştirildi.

Movado Gravity ise 2014’de, bu yıl üretildi. Çok cesur bir ruhu var. Modern tasarım estetiği ve yenilikçi bir tarz taşıyor.42 mm kasa, paşalanmaz çelik ve PVD kaplı. İsviçre quartz mekanizmalı, şık bir erkek modeli.

 

Movado deyince hiç şüphesiz akla ilk gelen kadranda gördüğümüz nokta ikonu. Markanın imzası diyebilir miyiz bu simge için?

Evet, kadranda görülen nokta markanın sembolü ve imzasıdır; Güneş’i simgelemektedir. Museum modelde olan nokta 1947 yılında Amerikalı sanatçı Nathan George Horwitt tarafından tasarlandı. New York’daki Museum of Modern Art gibi dünyanın tanınmış müzelerinin koleksiyonları arasında yer almaktadır. Museum watch’u geçen yıl çelik kayış ile sunmuştuk bu yıl buzağı derisi kayış ile tanıttık. Mavi kadranlı versiyonu da var.

Movado 2013’ü nasıl geçirdi, 2014 için beklentileriniz nelerdir?

Movado 2013’te %30 büyüme sağladı, bu çok önemli bir performans. Bu da gösteriyor ki çok iyi bir pozisyondayız. Aynı başarıyı bu yıl da devam ettiriyoruz.

Markanızın dünya pazarındaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

ABD’de çok iyi bir pozisyondayız. 500-2500 CHF fiyat kategorisinde bir numaralı marka konumunda yer alıyoruz. 500-1500 CHF parkende satış fiyatlarında marka %30 pazar payına sahip. Ayrıca Orta Doğu’da, Çin’de, Hong Kong’da güçlüyüz. Avrupa’da uzun süreli yaptığımız ortaklıklarla daha da güçlü bir hale geldik. Örneğin Türkiye’deki distribütörümüz Konyalı Saat gibi. Rusya’da müşteri satışı ile başladık. Geçen yıla oranla burada da çalışmalarımızı yeniledik. İngiltere özellikle odaklandığımız pazarlardan biri. Direkt ortaklık biçiminde Network şirketi ile çalışıyoruz. 55 noktada varız ve bu yıl bu pazarda daha da fazla satış noktası elde etmeyi planlıyoruz. Avrupa pazarı için 15 yeni önemli ürünümüz var. Bu modeller ikonik tasarımlara ve kadranlara sahipler. Kadranında “Movado Swiss Made” yazıyor.  Bu kadar özel görünüşe sahip olan ve kadranında bu şekilde ismi yazan tek markayız. Bu bizim tarzımızın ana noktası. Koleksiyonlarımızın çok güçlü fiyat aralığı var. Dünyada birçok noktada varız ve pazarımızı daha da genişletmeye çalışıyoruz.

Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de 2 farklı pazar var: Biri Türk müşteriler için ki özel çalışmalar, tanıtımlar ve internet sunumları daha da hareketleniyor bu alanda, diğeri ise turistik pazar olan Antalya bölgesi. Türkiye pazarında daha da geliştirebileceğimiz bir ortam var.

Bu yıl Fuar (Baselworld 2014) için farklı bir işbirliği yaptınız ve bu ortaklığın ürünü bir de model yarattınız…

Bu yıl tanıtım için ileri teknoloji kullanarak üretim yapan ünlü bisiklet markası ABD’li firma Parlee ile işbirliği yaptık ve Master Parlee saatini ürettik. Parlee’nin hafif bisikletlerinde kullandığı karbon fiberi saate uyguladık ve titanyum ile kombine ettik. Limitli olarak üretilen model 250 adet karbon katmandan oluşuyor. Tasarımda, Parlee’nin özel yapım bisikletinin tasarımından esinlenildi.

HABER

Related Posts

Comments are closed.

« »