MORITZ GROSSMANN

17 Eylül 2014 16:36

Hazırlayan – Günay Demirbağ

SAAT TARİHİNE YÖN VEREN BİR İSİM: MORITZ GROSSMANN GLASHÜTTE 150 YILLIK EFSANE İSİM: MORITZ GROSSMANN GLASHÜTTE

Moritz Grossmann’ın kendi üretimi olan ilk tourbillonlu kalibresi BENU, Saatçilik Akademisi’nin kurucusu olan markanın Glashütte ruhunu yansıtıyor ve sınırlı üretimleri tercih ettiği diğer modelleri gibi, BENU Tourbillon’da 50 adet sınırlı sayıda bulunuyor.

Saat biliminin en önemli adımlarının atıldığı yerlerden biri olan Glashütte, Moritz Grossmann’ı yetiştirdiği gibi, onun saat bilimi adına yaptığı birçok esere şahitlik ve ev sahipliği de yaptı.

MORITZ GROSSMANN GLASHÜTTE Geleneksel saatçilik denildiğinde, Glashütte’nin saat ustalığı tarihinin önemli isimlerinden biri olarak Carl Moritz Grossmann karşımıza çıkar. Moritz Grossmann markasının da yaratıcısı olan bu isim, 1826 yılında Almanya Dresden’de doğdu. Babası Kraliyet Postanesi’nde çalışıyordu. Grossman, zekasının farklılığını daha küçük yaşlarda ortaya koyar ve başarılı eğitim hayatına Teknik Üniversite’de devam eder. Ünlü ustaların yanında geçirdiği çıraklık dönemlerinden sonra gönül verdiği saatçilikte daha da derinlere inmeye karar verir ve araştırmalara başlar. Saatçiliğin virtüözlerinden kabul edilen Ferdinand Adolf Lange ile olan yakın arkadaşlığı birbirlerine, yeteneklerini geliştirmeleri konusunda daha istek ve cesaret verir. Saat Biliminin İzlerini takip ederek Avrupa’yı dolaşır Erken yaşlarda Avrupa’nın birçok şehrine yolculuk gerçekleştirir. İlk olarak 1847 yılında kronometre ustası Moritz Krille’nin yanına gider. Daha sonra Münih’de mahkeme saatleri ustası olan Josef Bierganz ile tanışır. İsviçre La chaux-de Fonds’da uzun süre saatçilik ile ilgili olarak kalır. İngiltere, Fransa, Danimarka ve İsveç’te araştırmalar ve bilgisini arttırmak için gider. Glashütte’de  Saat Ustalığı Şirketini  Kurar

 

MG ManufakturDresden’e geri döner Ferdinand Adolph Lange, Grossmann, Julius Assmann ve Adolf Shneider ile birlikte ortaya çıkardıkları sinerji, onları Glashütte’de geleneksel saatçiliğin dört kurucusu haline getirir. 1854 yıllında, Moritz Grossmann Saat Ustalığı Şirketini  Glashütte’de kurar.

 Bu atölyelerde birçok yeniliğe imza atar. Glashütte tornalar geliştirir ve eşapman maşası, cep saatleri, hassas pandül, kronometreler yapar. Ödüllü eşapman maşasının ilk versiyonunu üretir.

Bitişler ve başlangıçlar hayatımıza fark ettirmeden çok şeyler kazandırır. Her ‘Son’un içerisindeki bilgeliği, gizemi görmek ve keşfetmek ise ayrı bir akıl oyunu ister. Kendini saatçiliğin büyüsüne kaptırmış olan  Christine Hutter’ın, Grossmann markasını keşfi tesadüf olarak görülse de aslında kader çizgisinin doğal bir kesişmesidir.

Günümüz iş dünyasının popüler uygulaması “know how”ı çok önce saat yapımına uygulayan bir insan olarak Grossmann, araştırmalarından ve bunları kaleme almaktan asla vazgeçmez. Yurtiçi ve dışında makaleleri yayınlanır, dersler verir. Kalıcı çalışmalarının uzantısı olarak Glashütte’de Saat Ustalığı Alman Okulu’nu kurar. 1885 yılında vefatından sonra Grossmann’ın şirketi tasfiye edilir. Marka adeta inzivaya çekilir ve onu keşfedecek, kendini saat bilimine adamış kahramanını sessizce bekler. Ta ki 2008 yılına kadar…

Gizemli Buluşma… Bu gizemli buluşmanın sessiz kahramanı, Christine Hutter, 1964 doğumlu, eğitimini tamamladıktan sonra ve Münih’te saat yapımcılığı çıraklığına kabul edilir. Aldığı eğitimi en iyi derece ile tamamlar. Quartz saat döneminde büyümesine rağmen, mekanik saatlerin büyüleyici yapısı hep ilgisini çeker. Komplikasyonlara ilgi duyar ve sürekli araştırır. Sonunda mekaniğin gizemli dünyasına hayran olur. Saatçilikle ilgili mesleki kariyerine Almanya’nın en lüks saat perakendecisi Wempe ile başlar ve hem servis hem de satış noktası olarak hizmet verir. Hutter’in mesleki yükselişi,   büyük ve lüks markalar ile devam eder: Maurice Lacroix, Glashütter Uhrenbetrieb (GUB), A.Lange &Söhne. Çalışma ve eğitim hayatı süresince pazarlama tekniklerini, dağıtım kanalları alanında kendini geliştirir. Daha sonra bilgi birikimini yönlendirebileceği kendi atölyesini kurmak için istek duyar. Şans eseri “Moritz Grossmann” markası ile tanışınca, ailesi isim haklarını güven altına alması için kendisine yardımcı olur.

Moritz Grossmann’ın eserleri Grossmann Uhren GmbH’de yaşıyor 2008 yılında ise Grossmann Uhren GmbH’yi kurar ve CEO’luk görevini üstlenir. İlk üretimini 120 yıl önce yapan firma Christine Hutter sayesinde 2010 yılında ilk modeli olan Moritz Grossmann “Benu” nun kırmızı altın versiyonunu üretir ve model yıllar içerisinde, çeşitli komplikasyonlar eklenerek geliştirilmeye başlanır. Şu anda 40 kişinin üzerinde olan Grossmann ailesi, tasarım, mühendislik, üretim, geliştirme gibi tüm aşamaları kendi bünyesinde tamamlıyor.

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan – Günay Demirbağ

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »