MESH (ÖRGÜ) (MILANESE) KORDONLAR  

27 Eylül 2018 15:47

 

Klasik çelik bilezik, deri ve kauçuk kordonlu saat modellerinin yanı sıra son dönemlerin trendi Milano tarzı örgü çelik kordonlu -diğer bir deyişle “mesh”- modeller farklılık seven saat severlerin yakın takibinde…

 

Pek çok saat tutkununun bildiği gibi, bir saati tamamlayan en önemli parça, kayış seçiminde kullanılan malzemedir. Tabiri caizse, bir saati giydirmenin en güzel yollarından biri, tercih edilen kayıştır. Kayışlar, bir saate şık bir görünüm kazandırabilir ya da tam tersi kaliteli bir saatin görünümünü bozabilirler. Klasikleşen çelik bilezik, deri ya da silikon/kauçuk kordon, en sık tercih edilen geleneksel saat kordonları arasında yer alsa da son zamanlarda öne çıkarak trend olunacak geçmişi eskiye dayanan şık bir kayış alternatifi var: Milanese kordon. İnce örgülü bu metal kayış(başka bir deyişle mesh kordon), şu sıralar bir hayli yoğun talep görüyor.

Mesh bilezikler, 19. yüzyıl İtalya’sına kadar uzanan eski bir saat kayışı geleneğinden geliyor. Milano saatçileri bileziklerde kullanılan özel bir dokuma tekniği geliştirdiler. İlk olarak İtalyan şehri Milano’daki kuyumcular tarafından üretildiği için (dokuma metal malzemeden yaptıkları takı parçalarını bilezik/kolye haline getiriyorlardı), bu şehrin adını almıştır ancak bugün Almanya’dan Uzak Doğu’ya kadar birçok yerde üretilmektedir. Böylece Milanese kelimesi, saat endüstrisinde örgü kordon için teknik bir terim olarak kullanılmaya başladı.

Milanese örgüsü, birbirine sırayla sarılmış ve dizilmiş, özel olarak üretilmiş makinelerle birbirine bağlanan örgü tellerinden oluşuyor. İyi bir Mesh kordonun kalitesi, dengeli örgüsünün yanı sıra keskin kenarlarının olmamasıyla da fark edilebilir. Hafif olması ve diğer kordonlara göre daha ince yapıda olması, bilekte süzülüyormuşcasına bir his uyandırıyor. Özellikle sıcak ve tropikal bölgelerde yaşayanlar için, deri kordonlarla karşılaştırıldığında örgü bilezikler, çok daha uzun bir kullanım ömrüne ve rahatlığına sahiptir. Terleme durumunu en aza indiriyorlar. Telkâri nitelikleri nedeniyle zarif bir görünümleri var. Ayrıca, kolayca ayarlanabilen tokalarıyla her tür bileğe rahatlıkla uyum sağlıyor.

Her ne kadar bugünkü lüks saat endüstrisinde yoğun miktarda kullanılmıyor olsa da, birçok saat markası her zaman için koleksiyonlarında bu tip kayışlara yer vermekteler.

 

          

IWC SCHAFFHAUSEN

Portofino Hand-Wound Eight Days

IWC Schaffhausen’ in 1984’te çıkarmaya başladığı Portofino Koleksiyonu görsel cazibeye ve İtalyan

rivierasının tarzını tercih eden saat meraklılarına hitap ediyor. İsviçreli üretici şimdi de elde kurmalı sekiz günlük mekanizma barındıran ikonik Portofino’nun yeni versiyonuyla koleksiyonu büyütüyor. Portofino Hand-Wound Eight Days’de (ref. IW510116), IWC yeni bir materyal ve renk kombinasyonu sunuyor. Bu versiyonda elde kurmalı klasik tasarımın koyu mavi kadranı Milano tarzı zarif hasır kordonla hoş bir tezat yaratıyor.

Model, şirket üretimi 59210 kalibre ile çalışıyor ve 192 saat – ya da sekiz gün – boyunca dakiklik ve güvenilirliğinden ödün vermiyor. Dokuz gün aralıksız çalışacak biçimde tasarlanmasına karşın sekiz gün sonra mekanizma otomatik olarak duruyor. Bunun nedeni torkun sekiz gün sürekli işlemesini güvence altına almak. Kadranda ayrı bir göstergesi bulunan entegre güç rezervi, sahibine saati doğru zamanda kurması gerektiğini hatırlatıyor.

 

 

AUDEMARS PIGUET

Millenary

18 ayar pembe altından şık bir Audemars Piguet modeli. Sedef kadranı sade olmasına rağmen göz dolduruyor. Polonya stili esnek ve yoğun örgü bileziği, bileğe rahatça oturuyor. Kasası, elle kurum mekanizmaya ev sahipliği yaparken, 49 saat güç rezervi sağlaması diğer bir özelliği. Ön ve arka yüzü safir kristal ile korunuyor. 20 metre suya dayanıklılık gösteriyor.

 

 

RADO

Hyper Chrome Captain Cook

Otomatik makineli Hyper Chrome Captain Cook,  paslanmaz çelik kasa ve hasır kordon özelliklerine sahip. Sekiz pırlanta ile ışıldayan kadran üzerinde saat 3 yönünde tarih penceresi yer alıyor. Safir cam ile korunuyor, 100 metre su geçirmezlik özelliği var.

 

 

 

 

 

RAYMOND WEIL

Maestro Moon Phase

 

RaymondWeil Maestro Moon Phase modeli elegan çizgilere sahip tasarımı, teknik uzmanlık ve el emeğinin ürünü olarak, zamana farklı bir değer katıyor. 40 mm paslanmaz çelik kasası ve gri paslanmaz çelik bileziğiyle bütün bakışları yakalıyor.

 

 

BREITLING

Superocean Hérıtage II Chronographe 46

Superocean Hérıtage II Chronographe 46 modeli, kendinden kurum mekanizmaya sahip. Çelik kasası hasır kordon ile tamamlanıyor. 200 metre su geçirmezlik özelliği var. Siyah kadranı üzerinde saat 3 yönünde takvim penceresi yer alıyor. Safir kristal cam ile korunuyor.

 

 

 

 

 TISSOT

Heritage Visodate

 

Tissot Heritage Visodate Automatic, markanın 100. yıl dönümünü kutlamak için yaratılmış ikonik “Tissot Visodate” koleksiyonundan esinlenmiş. Darbelere dayanıklı ve antimanyetik özelliğine ek olarak, otomatik olarak ayın gününü belirten göstergeye sahip. Yüksek teknoloji ürünü bombeli safir kristal cam, hafifçe kıvrılmış kadranı gösteriyor. 40 mm çapındaki paslanmaz çelik kasası ve Milano bileziği ile doğal dinamizm sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOSYA

Related Posts

Comments are closed.

« »