MCT ‘Sequential – One S110 EVO’

15 Temmuz 2015 10:00

HABER/YORUM – MERT KALAFAT

Manufacture Contemporaine Du Temps’in (MCT), S110 orijinal serisini yeniden yorumlayarak hayata geçirdiği Sequential One – S110 Evo modeli, bu kez karşımıza daha gösterişli ve daha ergonomik bir şekilde çıkıyor.

mert kalafatMCT’nin zaman makineleri genç tasarımcı Fabrice Gonet imzasını taşıyor. Gonet, mentörü olarak gördüğü, ünlü saat tasarımcısı Jorg Hysek ile birlikte geliştirdikleri HD3 (dijital, dokunmatik ekranlı) komplikasyonları sayesinde, bundan öncesinde de adından söz ettirmeyi başarmıştı.

MCT, küresel grup politikası çerçevesinde, verticalization (dikeyselleşme) stratejisini benimsiyor. Bu bağlamda; büyük hacimlerde yeni müşterilere ulaşmak yerine, direkt olarak hedef kitlelerindeki müşterilere daha fazla katma değer kazandıran hizmetler sağlayarak, satışlarını arttırmaya yönelik bir pazarlama stratejisi belirliyorlar. Firma, şimdilik her ne kadar daha çok saatin zamanı gösterme şekline odaklanmış olsada; bunu farklı ve zarif bir şekilde yapıyor olması, koleksiyonlarını son derece ilginç kılıyor. “Saatin çehresini değiştirme” mottosuyla yola çıkan firma, geliştirdiği sıradışı tasarımlarıyla kısa zamanda saat dünyası tarafından kabul görüp büyük beğeni toplayarak şu ana kadar da bu planlarına sadık kalabilmiş gözüküyor.

“MCT, Sequential – One S110 EVO ile Rüştünü İspatladı ”

Sequential - One S110 EVOSequential One – S110  Evo’nun faklı hızlarda ve farklı zamanlarda hareket eden parçaları saate ‘üç boyutlu bir hareketlilik’ kazandırıyor. Saattin ön yüzündeki safir kristal camdan, her biri üç saat rakamı indikasyonu taşıyan ve jaluziyi andıran 4 adet panelin (firma bunları modül diye adlandırmayı tercih ediyor), sıralı bir şekilde dönerek zamanı gösterdiği görülebiliyor. Modüllere daha da yakından bakmak istersek; heri birinin 5 adet dikdörtgen şeklindeki prizmalardan oluştuğu görülebiliyor ve içlerindeki rakamlar bu prizmaların bağlı olduğu çarkların hareket etmesiyle başka rakamlara dönüşebiliyor.

Merkez eksenli dakika ibresi, saat yönünde ilerleyerek ortadaki yarı-çember disk üstünde gezinerek dakikayı gösteriyor. Saatin zamanı ise, diskin açık bıraktığı kısımdan görülebilirken, yine diskin olağanüstü tasarımı sayesinde diğer saat dilimlerinin üzeri örtülerek; görünebilirlikleri gizleniyor.

Sequential One S11S110 Evo’nun koyu gri veya şampanya tonunda sunulan limitli bu modellerinde saatin parçalarıyla, kadranı arasında renk kontrastı sağlanarak saate olağanüstü bir ışık oyunu katılmış. Lugs’lar (Kayışı tutan çıkıntılar), saatin ahengine uyum sağlamak ve daha fazla ergonomik konfor kazandırabilmek için yeniden tasarlanmış. Kadranın merkezindeki köprüyü koruyan vidalarıyla ve kurma kolundaki MCT damgasıyla da bu görsel şov tamamlanmış.

Artık markanın imzası haline gelmiş 45’e 45 mm’lik yastık şeklindeki kasası, 5. sınıf titanyumdan üretilmiş DLC kaplama içermekte. DLC; yani “Diamond-like carbon” elmasın bazı temel özelliklerini taşıyan materyal olarak kullanılıyor. Sequential One – S110 Evo’nun arkasındaki safir kristal ise, saatin yeniden tasarlanan kalibresini ve elle işlenen Côte de Genève motifini son derece zarif bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Manşet, SAAT, YORUM

Related Posts

Comments are closed.

« »