‘MAVİ’ YÜZLÜ KAHRAMAN: IWC SCHAFFHAUSEN

22 Ocak 2017 16:36

Sotheby’s’de düzenlenen açık artırmayla 48 bin 750 İsviçre frangına alıcı bulan IWC Schaffhausen Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “Le Petit Prince”in gelirinin tamamı, zor şartlarda yaşayan çocuklara ve gençlere destek vermek üzere Antoine de Saint-Exupéry Youth Foundation organizasyonuna aktarıldı.

Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “Le Petit Prince” (Ref. IW502704)  IWC tarihinin ilk ve şimdiye kadarki tek mavi mekanizmalı saati. Saati yapmak için gereken üretim işleminin geliştirilmesi ve düzenlenmesi yaklaşık 1,5 yıl sürdü. IWC üretimi 52850 kalibreye çarpıcı mavi rengini vermek amacıyla plakalar ve eşikler çeşitli metal oksitleriyle kaplandı. Bu işlemin asıl zorluğu, kaplamanın kalınlığını tutarlı kılmak ve kimyasal buhar bırakımı tekniği (CVD) kullanarak tamamen eşit bir ton yakalamayı başarmaktı. Mavi mekanizma, mavi vidalar ve kırmızı değerli taşlarla bir araya geldiğinde 18 karat kırmızı altın rotora mükemmel bir fon oluşturuyor: Antoine de Saint-Exupéry’nin aynı adlı hikâyesinin kahramanı küçük prens, bir gezegenin üzerinde yıldızlarla bezeli gökyüzüne bakarken betimleniyor.

IWC CEO’su Georges Kern “Mavi mekanizma sadece tüm çarpıcılığıyla dikkat çekmekle kalmıyor, aynı zamanda IWC Schaffhausen’deki uzun soluklu mühendislik geleneğinin altını çiziyor. Dolayısıyla, müzayededen elde edilen etkileyici gelire katkıda bulunmak için onu kullanmış olmaktan özellikle mutluluk duyuyorum. Artık Antoine de Saint-Exupéry Youth Foundation diğer önemli projelerini uygulamaya sokabilir” diyor.

2008’de Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin torunları tarafından kurulan ve tüm dünyada faaliyet gösteren vakıf, öncelikle zor koşullardaki çocuklar ile gençlere eğitim imkânları sağlamaya çalışıyor. Bu yılki müzayede, IWC Schaffhausen’in Sotheby’s Cenevre ile işbirliğiyle Antoine de Saint-Exupéry Youth Foundation yararına düzenlediği dördüncü açık artırma. Müzayededen gelen gelirlerin Saint-Exupéry’nin “Küçük Prens” adlı kitabının körler alfabesine çevrilmesi için harcanması planlanıyor. Kitaptaki illüstrasyonlar da rölyef olarak işlenecek. Böylece görme bozukluğu olan çocuklar ilk kez kitabı okuyabilecek.

Manşet, MÜZAYEDE

Related Posts

Comments are closed.

« »