MASKÜLEN TASARIMI İLE ‘IWC TOP GUN MIRAMAR’

12 Ekim 2016 10:03

IWC Schaffhausen, Pilot Saatleri yılı olan 2016’yı iki yeni TOP GUN Miramar modeli ile özel kılıyor: Pilot’s Watch Mark XVIII TOP GUN Miramar, maskülen ve zarif bir görünüm sergilerken; Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Miramar ise, karakterine ve ruhuna uygun tasarım farklılıkları ile göze çarpıyor.

Piyasaya çıktıkları günden itibaren TOP GUN Miramar saatleri, IWC Pilot Saatleri serisinin en çok tercih edilen modelleri arasında yer alıyor. IWC Schaffhausen 2012’de TOP GUN Miramar serisinin sıra dışı ilk iki modelini çıkardığında saat dünyasında adeta bir devrim yarattı. İlk olarak, saatler görünüm bakımından ayırt edilir biçimde askeri tarzdaydı. Ve ikinci olarak kadranın dış kenarı, dakikaları ve saniyeleri gösterirken saatler kırmızı renkli ayrı bir iç halkada okunuyordu. Kadran tasarımında 1930’ların ve 1940’ların tarihi gözcü saatlerinden ilham alınmıştı. O yıllarda uzun mesafeli uçuşlarda bir uçağın astronomik konumunu saptamak, dakikaların ve saniyelerin kati bir kesinlikle okunmasına bağlıydı. Öte yandan askeri görünüm, Top Gun efsanesinin doğum yerini akla getiriyordu: Miramar, Kaliforniya’daki United States Navy Fighter Weapons School.

Güçlü ve estetik görünüm: Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Miramar

IWC tasarımcıları, Pilot’s Watch Chronograph TOP GUN Miramar modelinin seramik kasasının çapını 44 milimetreye düşürdü. Ayrıca kronografta artık üçlü tarih göstergesi yok; onun yerini kadranın karmaşadan uzak ve daha organize görünmesini sağlayan tek bir tarih penceresi aldı. Günün saati kadar kolay okunabilen birleşik saat ve dakika sayacıyla “saat 12” konumundaki alt kadran da saatin bir diğer kullanışlı özelliği. Merkezi kol kaydedilen süreleri saniyelerle gösteriyor. Entegre flyback fonksiyonu sayesinde ayar düğmesine basıldığında işlemekte olan kronometre kolu sıfıra geri dönerek hemen yeni bir süreyi kaydetmeye başlıyor. Son olarak yumuşak demir iç kasa, 68 saatlik güç rezervi sunan hassas mekanizmayı manyetik alanlara karşı koruyor.

Yeşilin maskülen ve zarif tonu: Pilot’s Watch Mark XVIII TOP GUN Miramar

TOP GUN Miramar koleksiyonunun yeni üyesi Pilot’s Watch Mark XVIII TOP GUN Miramar, hem maskülen hem de zarif görünümü ile IWC’nin karakteristik özelliklerini başarıyla yansıtıyor. Saatin temel aldığı platform, önceliği saniyeler ve dakikaların optimum okunabilirliği olan geleneksel gözcü saatleri. Bu öylesine önemli bir özellik ki dış halka yalnızca bu iki unsuru gösteriyordu: Saatler nispeten küçüktü ve merkezi halkaya yerleştiriliyordu. 41 milimetrelik kasa çapıyla Pilot’s Watch Mark XVIII TOP GUN Miramar, otomatik 30110 kalibre mekanizmasıyla çalışıyor ve 42 saatlik güç rezervine sahip. 6 bara kadar su geçirmez olan seramik kasada manyetik alanlara karşı korumalı yumuşak demir kafes yer alıyor. Hava basıncındaki ani düşüşlere karşı koruma sağlayan ön camıyla birlikte manyetizmaya karşı kalkan oluşturan saat böylece rol modeli olan saatin,  yani 1940’lı yılların Mark 11’inin geleneğini yaşatıyor. Pilot’s Watch Mark XVIII TOP GUN Mira­mar aynı zamanda giriş seviyesi modeli olarak çıkan ilk seramik saat.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »