Marcus Aurelius’a Adanan Harikulade Bir Saat… CHRISTOPHE CLARET “AVENTICUM”

19 Mart 2015 15:18

Christophe Claret tarih tutkusundan aldığı ilhamla antik Roma Helvetia’nın başkentine adanan ve Avenches Roma Müzesi’nin başarılı çalışmalarını vurgulayan Aventicum’u tasarladı…

300 yıldan uzun süre önce Roma İsviçresi’ne başkentlik eden ve kalıntıları şu anki İsviçre kasabası Avenches yakınlarında bulunan Aventicum’un tarihi her zaman için Christophe Claret’nin ilgisini çekmiştir. Arkeologlar günümüzde bile bu zengin uygarlıktan kalan değerli objeleri Aventicum kazı alanından yeryüzüne çıkarmak için çalışıyor. Christophe Claret 2013’te artık Avenches Roma Müzesi ve Avenches kasabasına ait olan eserleri belgelemek için Philippe Nicolet ve Nicolet’nin yapım şirketi NVP3D ile bir ortaklığa imza atarak üç boyutlu bir film hazırladı. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan objeler arasında paha biçilemeyen bir eser vardı: 1939’da eski bir boru temizlenirken bulunan İmparator Marcus Aurelius’un som altın büstü. Bu değerli keşif dünya üzerinde şimdiye kadar ortaya çıkarılan bu tarzdaki üç Roma büstünden biri. Diğer benzer heykeller büyük ihtimalle yüzyıllar içinde eritilerek başka objelere dönüştürüldü. Christophe Claret’nin beklentisi Aventicum’dan esinlenen saat sayesinde Avenches Roma Müzesi’nin antik uygarlığın izlerini korumak amacıyla verdiği olağanüstü çabaya dair farkındalığı artırabilmek. Marka aynı zamanda İsviçre hükümetinden destek alarak bu inanılmaz mirasın korunup sergileneceği yeni bir bina inşa etmeyi hedefliyor.

Dokunma hissi uyandıran mükemmel tasarım 

3D film ile birlikte antik başkentin tarihi, Aventicum saatinin ilham perisi oldu. Mikro ölçekte işlenen Marcus Aurelius’un altın replikası kadranın merkezinde görülebiliyor. Saat yapımcılığı dünyasında daha önce hiç kullanılmayan bir teknikle nakşedilen aslına sadık, küçük ölçekli Marcus Aurelius büstü – boyutları üç milimetreden daha küçük – miraskop adı verilen akıllıca bir buluş sayesinde büyütülerek sergileniyor.

Miroskop, eliptik bir şekil yaratacak biçimde birbiri üzerine konulan iki özdeş parabolik aynadan oluşuyor. Tepedeki dışbükey aynanın ortasında bir delik var. Alttaki içbükey aynanın ortasına bir obje yerleştirildiğinde, üstteki aynanın yansıması objenin hologramını yaratarak normaldeki ölçülerinden iki kat büyük görünmesini sağlıyor. Aventicum’da uygulanan bu optik etkiyle Marcus Aurelius’un büstü saatin orta yerinden fırlıyormuş izlenimi uyandırıyor. Teknik bakımdan gerçekleştirilmesi hayli zor olan miraskobun mükemmel işlevini yerine getirmesi olağanüstü bir çaba ve konsantrasyon gerektiriyordu.

Bir sonraki kritik adım akrep ve yelkovanı tasarlayıp üretme süreciydi. Kollar kadran çevresindeki görünmez bir halkanın üzerinde dönen saat imlerine dönüştü ve stabiliteyi en uygun hale getirmek için her biri denge ağırlığıyla donatıldı. Aventicum’un akrep ve yelkovanını tasarlamanın en zor yanı nispeten iri ekran mekanizmasını telafi edebilecek hafiflikte bir materyal bulmaktı. Kusursuz bir ağırlık oranına sahip karbon mikrofiber kullanılarak sorun çözüldü.

Limitli sayıda iki versiyonu ile sunuluyor

Aventicum’un arka yüzünde otomatik mekanizmanın tescilli, şeffaf safir-kurma rotoru göz dolduruyor. Rotor, tek tek numaralandırılan ve heyecan verici bir mücadeleyle koşturan beş  adet tekerlekli savaş arabasıyla süslü. Aventicum yatay konuma getirilip bir ya da iki kez sallandığında, rotorun devreye girmesiyle savaş arabaları harekete geçiyor; ardından rotor duruyor ve saatin dış çemberine işlenen Aurèle’nin “A”sının üzerinde yarışı bitiren oyuncu birinci geliyor.

Özenle düşünülüp tasarlanan birçok süsleme (saatleri imleyen Roma rakamları ya da hem kadranda, hem de safir- kurma rotorunu çevreleyerek saatin arka yüzünde bulunan labirenti andıran motif gibi) aracılığıyla Aventicum’a yansıyan bu muhteşem uygarlığın etkisi, tasarımın Roma mirasına nasıl sahip çıktığını da kanıtlıyor. Marcus Aurelius yalnızca bir imparator değil aynı zamanda bir filozof olduğundan Christophe Claret saatin arka yüzüne onun en ünlü sözlerinden birini, orijinal haliyle işlemeyi tercih etti: “Perfice Omnia facta vitae quasi haec postrema essent” ( “Hayatınız boyunca her davranışınızı sanki son davranışınızmış gibi yapın). Christophe Claret dış safir rotor ve rotorun içindeki yatak sisteminin patentini aralarındaki köklü ilişkiye istinaden Vianney Halter’den alarak tescil ettirdi.

Aventicum’un iki limitli edisyonu mevcut: 5N kırmızı altın ve antrasit PVD işlemi görmüş, 5. derece titanyum olan 68 parça; paladyum bakımından zengin beyaz altın ve antrasit PVD işlemi görmüş, 5. derece titanyum olan model ise 38 parça.

ChristopheClaret_Aventicum_RectoVerso_OG_A4_300dpi_RVB ChristopheClaret_Aventicum_Verso_OG_A4_300dpi_RVB ChristopheClaret_Aventicum_RectoVerso_OR_A4_300dpi_RVB ChristopheClaret_Aventicum_Verso_OR_A4_300dpi_RVB ChristopheClaret_Marc-Aurele

 

 

 

 

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »