M.PARMIGIANI: “EN İNCE TOURBILLONU ÜRETTİK”

18 Eylül 2015 15:39

Tasarım ve teknik özellikleriyle beğeni gören modellere imza atan Parmigiani Fleurier markasının kurucusu Michel Parmigiani, yeni Tonda 1950 Tourbillon’un tanıtımı için Türkiye’ye geldi.

Sıra dışı tasarımlarıyla saat endüstrisinin önde gelen üretici firmalarından biri olan Parmigiani Fleurier markasının kurucusu Michel Parmigiani, yeni Tonda 1950 Tourbillon’un tanıtımı için geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldi. Saatleri restore etme konusundaki yeteneği ile saat dünyasının beğenisini ve takdirini kazanan Michel Parmigiani, Şark Saatçilik ev sahipliğinde düzenlenen bir basın toplantısında yeni modeller ve üretim çalışmalarıyla ilgi bilgiler verdi. Çocukluğundan beri güzel olan her şeye ilgi duyduğunu söyleyen Parmigiani, saatlerle ilgili tamir değil restorasyon çalışması yaptığının altını önemle çizerek, “Mesleki anlamda ya mimar ya da saatçi olacaktım. Ben seçimimi saatçilikten yana yaptım. Bu seçimimde elbette ki ailemin etkisi büyüktü; estetik olanı görmem ve anlamam açısından bana çok şey kazandırdılar. Eski zamanlarda yapılmış, arkeolojik olarak tanımlayabileceğim saatlerin ne kadar değerli olduğunu gördüm ve onları restore ederek yeniden hayat vermeye başladım.” diyor.

“En ince tourbillonu ürettik”

3,4 mm ile dünyanın en ince otomatik, mikro rotorlu flying tourbillonunu ürettiklerini söyleyen Michel Parmigiani, Tonda 1950 Tourbillon’un sadeliği ve zarafeti temsil ettiğini söylüyor. Saat 7 yönüne konumlandırılan tourbillonun estetik anlayışı, Parmigiani Fluerier’in tam olarak bu tarihte, İsviçre’deki Val-de-Travers’de doğan kurucusunu dikkate alan 07:08 zamanına dayanıyor. Komplikasyon tam olarak saat 7 pozisyonunun ardına, ortanın soluna yerleştirilmiş, çünkü tourbillonun uyumu 07:08’e tekabül eden bir açıyla belirleniyor ve saniyelerin kenarını çevreleyen kırmızı eklentiyle vurgulanıyor. Marka ayrıca bu model ile dünyanın en hafif tourbillon yuvasını (0.255 gram) üretti.  Tasarım; gri sedef, beyaz ya da siyah yeşim, taneli beyaz ve Cotes de Geneve dekorasyonuyla öne çıkan “blue abyss” olmak üzere beş kadran seçeneği ile üretildi.

Tonda 1950 Tourbillon

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »