LÜKSÜN MERKEZİ SIHH 2014

16 Ocak 2014 10:51

Cenevre’nin  merakla beklenen en seçkin saat organizasyonlarından biri olan SIHH The Salon International de la Haute Horlogerie, 24. kez 20 ve 24 Ocak 2014 tarihlerinde düzenleniyor. 16 seçkin saat firmasının yer alacağı Palexpo’da en son yeniliklerini sunacak.

SIHH The Salon International de la Haute Horlogerie, özellikle son altı yıldır saat ustalığı ve seçkin markalar konusunda belirleyici, yön gösterici olmaya başladı. Bu doğrultuda 24. kez perdelerini açan organizasyon 20-24 Ocak tarihleri arasında, Cenevre Palexpo’da saat konusunda özel ve ayrıcalıklı sektör profesyonellerini bir araya getirecek. Cenevre havaalanında sadece bir kaç dakika mesafede olan Palexpo’nun 30.000 m²’lik alanında, bu yıl 13.000 ziyaretçinin ağırlanması planlanıyor.

Mükemmel saat ustalığı içeren 16 markaya ait modeller, geçmişlerinden aldıkları köklü destek ile yaratıcı, yenilikçi yüzlerini bir kez daha tanıtacaklar: A.Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume & Mercier, Cartier, Greubel Forsey, IWC, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Officine Panerai, Parmigiani Fleurier, Piaget, Ralph Lauren, Richard Mille, Roger, Dubuis, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels.

Çoğu marka merakla beklenen modellerini fuar gününe kadar gizli tutarken, 2014’ün lüks saat moda eğilimlerini belirleyecek olan fuara katılacak modellerin bazılarını kısaca inceleyelim.

IWC SCHAFFHAUSEN’DEN AQUATIMER

Chronograph Edition “Galapagos Islands”

SIHH’in en dikkat çekici organizasyonlarından birine ev sahipliği yapan IWC Schaffhausen, her yıl değişik bir içerik ile Portofino’nun Dolce Vita dünyasından, Top Gun pilotlarının hükmettiği göklere, Formula 1’in performans ve adrenalin dolu yarış pistlerini götürdü sevenlerini. Bu yıl ise standında, markanın en büyük ikinci kol saati Aquatimer ile mavi deniz, okyanuslar ve Galapagos Adalarını canlandıracak.

IWC’nin yeni koleksiyonunu “Aquatimer, geçmişi 1967’ye uzanan, belirgin biçimde maskülen, dinamik ve profesyonel bir spor saat serisi” diye açıklıyor IWC Schaffhausen CEO’su Georges Kern. “Efsanevi tasarım unsurlarının etkisi ve Aquatimer mirasının renkleri tartışılmaz. Ancak yeni neslin tasarımı seleflerine oranla çok daha sade. Tasarım, özellikle IWC Aquatimer saatlerinin alameti farikası niteliğindeki yeni, inovatif döner bezelle vurgulanan, tam anlamıyla güçlü bir izlenim yaratıyor.”

IWC Schaffhausen’in 2014 Aquatimer koleksiyonunda ilham verici teknik özellikler ve IWC üretimi daha fazla sayıda kalibrenin yanı sıra patentli IWC hızlı bilezik değişim sistemi mevcut. Bu saat ailesinde şimdiye kadar ilk kez bir Haute Horlogerie komplikasyonu yer alıyor:  büyük dijital tarih göstergeli Daimi Takvim. Kasada metal olarak bronz kullanılması da bir diğer ilk.

İsviçreli saat üreticisi aynı zamanda Charles Darwin Vakfı ve Cousteau Derneği’nin çalışmalarına destek vermek üzere özel edisyon çıkarıyor. Ekolojik sorumluluklarının farkında olan IWC Schaffhausen sürdürülebilirlik esasına sıkıca bağlı bir strateji yürütüyor. Değerini koruyan yüksek kalite saatler üreten bir şirket olarak IWC Schaffhausen, Galapagos Adaları’nın hassas ekosistemini korumaya katkıda bulunmayı son derece özel bir yükümlülük olarak algılıyor. 500 saatle limitli Aquatimer Chronograph Edition “50 Years Science for Galapagos” (Ref. IW379504) ile IWC, Charles Darwin Vakfı’nın kurduğu bilimsel kurum Charles Darwin Araştırma İstasyonu’nun 50’nci kuruluş yıldönümünü onurlandırıyor. Aynı teknolojiye sahip Aquatimer Chronograph Edition “Galapagos Islands” (Ref. IW379502) ise IWC’nin tehdit altındaki takımadaya verdiği sözün bir ifadesi.   Siyah kauçuk kaplamalarıyla göz dolduran her iki saat de IWC üretimi 89365 kalibre ile çalışıyor.

 

JAEGER-LeCOULTRE GRANDE REVERSO 1931 ULTRA THIN CHOCOLATE : RUHUNDAN YENİDEN DOĞAN MODEL

Her yıl Richemont Grubu’na ait prestijli saat ve mücevher markalarının katıldığı SIHH 2014’te lansmanı yapılacak olan Jaeger-LeCoultre imzasını taşıyan tüm saatlerin ortak karakteristik özelliği; tutku, uzmanlık ve efsanevi kaliteyi bir araya getirmek. Ailenin yeni üyesi Grande Reverso 1931 Ultra Thin Chocolate, tamamıyla bu ruh ile doğmuş bir model.

Jaeger-LeCoultre’un kültleşmiş modeli Reverso, zaman içerisinden yeni komplikasyonlar ile zenginleştirilmiş ancak iki yüze sahip saatin ruhuna her zaman sadık kalınmış. Geçtiğimiz yıllarda Grande Reverso Rouge ve Grande Reverso Ultra Thin Duoface Blue’yu saat severler ile buluşturan Jaeger-LeCoultre; SIHH 2014’te muhteşem ailenin yeni üyesini tanıtacak: pembe altından üretilmiş ve çikolata tonlu kadrana sahip Grande Reverso 1931 Ultra Thin Chocolate.

İsviçre’nin en prestijli saat markalarından Jaeger-LeCoultre 1931 Ultra Thin Grande Reverso Chocolate ile fuara damgasını vurmaya hazırlanıyor. Bu yeni model tamamen tarihsel hakimiyeti korunarak Art Deco tarzını yalın bir şekilde çağrıştırmakta. Büyüleyici parlak çikolata tonundaki saatin yüzü ve pembe altın rengi kasası arasındaki hoş kontrast oldukça göz alıcı. Bu karşı konulmaz birleşim daha sonra orijinalinin tabi olduğu estetik ilkelerin akıllıca yeniden yorumlanması ile oluşuyor. Saat 12’yi gösteren rakamların dışındaki rakamlar baton şeklinde indekslerle gösterilirken akrep ve yelkovan hançer tipi profile sahip. Saat 6 yönündeki küçük saniye göstergesi dikdörtgen bir alt kadran üzerinde dakikada bir dönüş gerçekleştirmekte. Saf ve ölçülü inceliğin yansıması, geçmişteki modelin üzerinde olduğu gibi “REVERSO” yazısı olmadan tamamlanmış olamazdı…

7,3 mm kalınlığındaki döner kasa yapısı ve içinde barındırdığı komplike parçalara rağmen yalnızca 2,95 mm kalınlığındaki mekanizması sayesinde bileği adeta sarıyor. Jaeger-LeCoultre Calibre 822/2’nin dayanıklılığı ve güvenilirliği Manufacture’nin içindeki uzmanlığa tanıklık ediyor.

 

PARMIGIANI FLEURIER “TONDA POMELLATO”  İLE SIHH’DE

Kadın saatine farklı estetik detaylar katmayı seven marka Parmigian Fleurier, ünlü mücevher markası Pomellato ile yaptığı tasarım işbirliği ile muhteşem turkuaz renkli kadranlı Tonda Pomellato’yu yarattı.

PFC267-1035500 - frontalİtalya’nın en prestijli mücevhercisi Pomellato ve lüks saat markası Parmigiani Fleurier gibi kendi alanlarında ünlü iki etkili isimin işbirliği ile Tonda Pomellato modeli doğdu. Kadın saatine adeta yeni bir boyut kazandıran bu çalışmada, Parmigiani’nin ikonik modeli PF701 kalibreli Tonda 1950’nin turkuaz kadranından esinlenildi. Ayrıca 1950 sayısı, Michel Parmigiani’nin doğum yılını simgeliyor.

Basmakalıp fikirlerin dışına çıkıp, tasarımlarını daima reformist bir düşünceyle yapma düşüncesi Parmigiani Fleurier ile Pomellato’yu Tonda Pomellato bir araya getirdi ve 39 mm’lik pembe altın, süper ince kasasının çerçevesi 1,0850 karat 112 adet pırlantayla bezeli bu eşsiz model ortaya çıktı. Parmigiani Fleurier ile Pomellato’nun paylaştıkları nokta ise, detaylardaki kusursuzluk arzusu. SIHH 2014’ün merakla beklenilen yeniliklerinden biri olarak bu yılın en güzel modelleri arasında ki yerini şimdiden aldı.

 

YÜKSEK MÜCEVHERCİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ:

VACHERON CONSTANTIN MALTE TOURBILLON HIGH JEWELLERY

***İleri teknoloji saatçiliği ve mücevherciliği bir araya ustaca getiren Vacheron Constantin Malte Tourbillon yüksek mücevhercilik modeli ile geçmişi ile günümüz arasında eşsiz bir köprü kuruyor.

VACHERONFarklı sanat formlarını ustaca bir araya getirebilen İsviçre’nin seçkin saat markası Vacheron Constantin, SIHH’de zamanı onurlandıran ve mücevherli göz kamaştırıcı bir modelini sunacak. Vacheron Constantin, İsviçre’nin en önemli saat ve mücevher aktivitelerinden biri olan SIHH’e Malte Tourbillon yüksek mücevhercilik modeli ile katılacak. Yaratıcılık dehası, sanat ve el becerileri arasında ustaca köprü kuran bu model, saatçilikle mücevherciliğin gizemini bir araya getiriyor. Sıra dışı parça ayrıca birçok ayrıcalıklara da sahip. Tamamıyla el işçiliği ile donanmış ve 418 adet baget pırlanta ile donanmış. Günümüzde sadece birkaç tane olan, pırlantanın görünmez mıhlamasını yapabilen, ustaların ellerinden çıkmış. Altın değerli taşların arkasına maharetle gizlenmiş.

Vacheron Constantin kavisli modeline mücevher tekniğinin uygulamasıyla, başarması zor bir yöntemi seçti. Tasarımcıdan mıhlamacıya, saat ustasından mücevherciye kadar bütün aşamalar mükemmel yöntemle harmanlanıp, yönetilmiş. Bütün taşların üzerinde tek tek çalışılmış ve saatin altın yapısı profesyonelce taşların altına gizlenmiş. Elle kurum mekanizmasında 2795 nolu kalibre kullanılmış.196 parçadan oluşuyor ve 2 gün güç rezervine sahip. Modelin fıçı şekline mükemmel uyumu sağlaması içim mekanizması yeniden geliştirilmiş. Kayışı ise siyah Mississippi timsah derisinde üretilmiş ayrıcalıklı bir model.

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »