LANGE &SÖHNE’DEN BİR İLK

26 Eylül 2018 17:53

 

 

 

 A. Lange&Söhne mine kadranlı ‘1815 TOURBILLON’

 

 

A. Lange&Söhne dört yıl önce 1815 Tourbillon modelinde tourbillon için stop-seconds mekanizmasını ilk kez Zero-Reset saati kurma özelliğiyle bir araya getirdi. Bu hassas zaman tutma enstrümanı şimdi de 100 örnekle sınırlı üretilen, beyaz mine kadranlı özel edisyonla satışa sunuluyor.

 

 

1815 Tourbillon modelinin 100 adetle sınırlı özel versiyonu geleneksel zanaatkarlığı modern mikro mekanikle aynı potada eritiyor. Beyaz mine kadran barındıran saatin anlaşılır ve net görünümü ilk bakışta tasarımda ölçülü yaklaşıma dair örnek bir çalışma. Ama saat 6 konumundaki büyük pencere bile kompleks yapısının mütevazı göstergelerinden biri: Siyah cilalı eşiğin altında asılı, hareket halindeki bir dakika tourbillon’unu gözler önüne seriyor.  Ancak bu tourbillon yalnızca yer çekiminin etkisini bertaraf etmiyor. Lange uzmanları filigran deseniyle süslü komplikasyonu ekledikleri iki patentli mekanizmayla geliştirdi. İlk olarak 1997’de Langematik modelinde yer alan Zero-Reset mekanizması tourbillon için düzenlenen stop-seconds mekanizmasıyla – 2008’de tescillendi – etkileşime girerek saatin bir saniye içinde durdurulmasını ve yeniden ayarlanmasını sağlıyor.

 

Şirket içinde üretilen kalibre L102.1’in mekanik hassasiyetini safir kristal kasa arkasından gözlemlemek mümkün. Detaylı mekanizma dekorasyonu, el yapımı oymalarla süslü dördüncü dişli eşiği üzerindeki vidalı altın yüksüğün elmas bitim taşıyla taçlanıyor.

 

39.5 milimetrelik platin kasalar 001/100’den 100/100’e kadar art arda numaralandırıldı. Mükemmel düzenlenmiş beyaz mine kadrana göz alıcı bir çerçeve oluşturuyorlar. Kadranların her birine elle yapılan yaklaşık 30 işlem uygulandı. Tarihi otantik görünümü yakalama arzusu ayrı ayrı basılan, ateş kırmızısı 12 rakamı gibi detaylarda aşikâr. Mavileştirilmiş çelik saat kolları, Arap rakamları ve demiryolu tarzı dakika ölçer,19. ve 20. yüzyılın efsanevi cep saatlerinin klasik karakterini yansıtıyor. 1815 Tourbillon som platin katlanan toka ile sabitlenen elde dikilmiş siyah timsah derisi kordonla tamamlanıyor.

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »