Lange on the Rocks

10 Ekim 2013 16:12

A. Lange & Söhne’nin Saksonya taşları ve madenlerinden yapılan saatleri sahip olunan refah ve kültür seviyesinin köklerini hatırlatıyor.

A. Lange & Söhne’nin anavatanı Ore Dağları olarak bilinir. Bu dağların  derinliklerinde gizli hazineler keşfedilmek için bekler. Günümüzde en büyük maden yataklarını araştıran  jeologlar, Ortaçağ kadar eski dönemlerde büyük miktarda gümüş buldular ve  “İlk Maden Söylentileri” ile gümüşe ilk hücumu tetiklediler.
A.Lange & Söhne’nin koleksiyonunda yer alan çekici saatler, Ore Dağları’nın kayaları ve mineralleri, Ortaçağ’daki refahın ve kültürün kaynağıyla, 21. yüzyılın modern Sakson hassas saat yapımcılığını birbirine bağlıyor. Söz konusu madenler, maden şehri  olarak tanımlanan Freiberg’de Sakson Teknik Üniversitesi’nin jeolojik koleksiyonlarından tedarik ediliyor. Ayrıca,  Freudenstein Müzesi’nde 3500’den fazla mineral, değerli taş ve meteorların yanı sıra “terra mineralia” ile birlikte Almanya’daki en büyük ve en güzel mineraller sergileniyor. Sakson Devleti’nin sayısız sanat eseri yüzyıllar boyunca Ore Dağları’ndan çıkarılan kayalar ve minerallerle yetenekli zanaatkarların elinde hayat buluyor.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »