Kralın hediyesine 1.6 milyon sterlin

10 Ekim 2013 14:35

İngiltere’de Woolley&Wallis’in düzenlediği mücevher müzayedesinde satışa sunulan bir çift inci küpe 80 bin sterline satılması beklenirken 1.6 milyon sterline alıcı bulunca gündeme bomba gibi düştü. İnciler herkesi sadece nadirlikleri ve güzellikleriyle değil öyküleriyle de etkiledi.

İncilerin başına gelen biraz Ronald Dahl’ın hikayelerini andırıyor. 20’inci yüzyılın başlarında Romanya Kralı II. Carol metresi Elena Lepescu’ya hediye olarak bir çift inci küpe hediye ediyor. Elena 1977’de ölünceye kadar bu küpeleri saklıyor; ölmeden hemen önce de İngiltere’deki bir arkadaşına gönderiyor. Arkadaşı incileri çok büyük bulup, kibar durmadıklarını düşünerek 35 yıl boyunca çekmecesinde unutuyor. Yıllar sonra yeğeni küpeleri, başka birkaç parça mücevherle birlikte satmak için müzayede evine getiriyor ve bu muhteşem parça nihayet onlarca yıl sonra tekrar gün yüzüne çıkıyor.
Bu büyüklükte, formda ve parlaklıkta doğal tuzlu su incilerine günümüzde rastlamak neredeyse imkansız. Artık 1.6 milyon sterlin ödeyerek incileri satın alanın küpenin değerini kesinlikle bileceğini ve bir köşede unutmayacağını bilmek gerçekten güzel.

MÜCEVHER

Related Posts

Comments are closed.

« »