KİŞİYE ÖZEL EL YAPIMI KAYIŞ: ELW

25 Temmuz 2016 11:09

Özel sipariş üzerine tamamı el yapımı olan kayışlar üreten ELW (Emre Leather Works), çalışmalarını endüstriyel makine kullanımından kaçınarak geleneksel zanaatkârlık aletleri ile şekillendiriyor.  

Dürüst olmak gerekirse saat kayışlarını hiçbir zaman için tamamlayıcı bir unsur olarak görmemiştim. Bir gün, daha önceden deneyip almayı düşündüğüm bir saat modelini tekrardan denemek için aynı mağazaya uğradığımda ve saati koluma taktığımda ilk günkü hissiyatı bir türlü yakalayamadığımı fark ettim. Bileğimi bir o yana, bir bu yana futursuzca çeviriyordum ama saat bir türlü “al beni” diye kulağıma tatlı tatlı fısıldamıyordu artık. Dayanamadım ve sordum: İlişkimizdeki aynı heyecanı neden bir türlü yeniden yakalayamıyorduk?

Mağaza müdürünün cevabı, adeta tepkimi izlemek için bilerek beklemişçesine geç de gelse, çok netti:   “Sizin o gün baktığınız saati sattık, sanırım onun kayışı hafif bombeliydi”. Hafif mi? Kayış mı? Kendisi gerçekten benim de çok sevdiğim ve tecrübeli biri olduğu için işini iyi bilen biriydi. “Baktığınız saat klasik bir saat olduğu için hafif yükseltilmiş bir kayış, saatinizi düz bir kayışa nazaran daha fazla gösterir” demişti. Hemen, tekrar provamızı yaptık ve yeni değiştirilmiş hafif bombeli kayışımızı taktık. Saatimiz şimdi daha göz alıcı olmuştu, o kandıran fısıltılar geri gelmiş, yeni sahibinin kolunda huzura kavuşmuştu bile.

Bu kez de Baselworld fuarındayız (hikâyelere nedense en çok bu yazıda doyamadım), Romain Jerome firmasının, ünlü dövme sanatçısı Xoil’in imzasını taşıyan Tattoo-DNA modellerini çok beğenmiştim.  Sanatçı her kayışa dövme işlemi yaparak tamamen özgün ve farklı bir koleksiyon çıkarılmasını sağlıyordu. Peki, limitli saatler derken, şimdi de neden birbirinden farklı kayış arayışına girmiştik? Neden? Çünkü gittikçe standartlaşan, bizi birbirimize benzemeye zorlayan tek düzey hayatlarımızda fark yaratabilmek için, farklı olmak ve farklı görünmek istiyorduk. Çünkü, önce sadece beğendiğimiz için bir saat alıyoruz, sonra satıp/takas edebileceğimiz daha kaliteli bir marka saat bakıyoruz. Sonra, bunları herkesin yapabildiğini görüyoruz ve limitli bir saat alıp ileride daha değerli bir saatimiz olsun istiyoruz. Daha sonra bir de bakıyorsunuz ki ismi “limitli” ama sizden başka 2500 kişinin kolunda daha var. Aradan bir sene ya geçiyor ya geçmiyor, limitli saatinizin bir üst modeli çıkmış; sadece kadranının rengi sizinki siyahken, bu yeni modelinki mavi. En nihayetinde de şu noktaya varıyorsunuz: Sadece sizde olan bir saat… İşte, ELW gibi özgün markalarla yolunuz tam da bu noktada kesişebilir diye, sizlerle de bu duyguyu yazarak paylaşmak istedim.

ELW, yani namı diğer Emre Leather Works. Evet, yanlış okumadınız. Marka, İtalyan stilinde ve yine Avrupai kalitede kayışlar üreten, ülkemizden çıkan bir girişimcinin ismini taşıyor. Emre’nin hikâyesi Panerai saatine farklı bir kayış ararken başlamış. İlk başlarda OEM (Original Equipment Manufacturer) ve özel üretim kayışlar kullanmış, akabinde de kendi kayışlarını üretme kararı alarak, atölyesinde aylar süren çalışmalar sonucunda kendi stilini yansıtan ürünler yaratmaya başlamış.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »