Kalemi Kuvvetli İmparatorluk: Delta

11 Ekim 2013 13:01

700 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun sanatsal ruhu İtalyan estetiğiyle yaşatılıyor.

İtalyan kalem markası Delta, el işçiliğiyle ürettiği kalemlerine, Osmanlı İmparatorluğu anısına tasarladığı yeni kalem koleksiyonunu ekledi. Kalem, tepe kısmından ucuna kadar Osmanlı’ya ait sayı, sembol, renk ve motiflerle donatıldı. Koleksiyonda, devlet bayrağından alınan kırmızı renk ile ilk dönem hilafet sancağı rengi olan siyah kullanıldı. ‘Celebration’ versiyonunda, siyah yerine Osmanlı devlet nişanı üzerinde bulunan ve hilafeti simgeleyen bayrağın rengi olan yeşil renkli doğal reçine kullanılmış.

El işçiliğiyle mıhlanan semboller

Kalemin üstündeki devlet armasında, orduyu, inancı, hukuku ve Türklüğü simgeleyen 30 farklı sembol bulunuyor. Tepe kısmında bulunan 18 karat altın uç üzerinde, dünyanın ‘Muhteşem Süleyman’ diye tanıdığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın tuğrası yer alıyor; tuğrada ‘Süleyman Şah Bin Selim Şah Han El-muzaffer Dâima’ yazıyor. Kılıç şeklinde tasarlanan klipsin üzerinde el işçiliğiyle mıhlanmış 0,20 karat zümrüt yer alıyor.  Türklüğü, gücü ve cesareti sembolize eden kılıç, zümrütle birlikte zenginliğe gönderme yapıyor. Kalemin kapağına, Türk tezhip ve mimarisinde sıkça kullanılan ‘üç iplik’, motifi işlenmiş.

Bu zarif ve anlamlı koleksiyonu, bir çift kol düğmesi tamamlıyor. Gümüşten üretilen kol düğmelerinde, Sultan Süleyman’ın tuğrası yer alıyor. Kalem ve kol düğmelerinden oluşan koleksiyon, maun ve abanoz ağacından üretilmiş masif, şık bir kutuda sunuluyor.

YAŞAM

Related Posts

Comments are closed.

« »