RM, KADINLAR İÇİN İLK OTOMATİK TOURBILLON MODELİNİ ÜRETTİ

6 Temmuz 2018 14:58

Richard Mille’in kadınlar için tasarladığı ilk otomatik tourbillon saat olan RM 71-01, markanın feminen tasarımlara bağlılığının en önemli kanıtı. RM 71-01, ince ve ultra yüksek performansının yanı sıra; pırlanta, sedef, akik ve siyah safirle zenginleştirilmiş yeni otomatik tourbillon mekanizmayı içeriyor. 

Richard Mille, markanın satışlarının ciddi bir kısmını oluşturan kadın koleksiyonlarını yeni ufuklara taşımak için modern, yaratıcı ve yetenekli bir tasarımcı olan Cécile Guenat ile birlikte çalıştı. Bu macera üç yıl önce, bugün Richard Mille Kadın Koleksiyonları Direktörü olan Cécile Guenat’ın markaya katılması ve yeni koleksiyonlar tasarlaması teklif edilmesiyle başladı. Kendini yüksek mücevher dünyasında kanıtlamış olan Guenat, çizimlerin ilk aşamasından taş seçimine kadar şansı katıksız bir yetenek ve tutkuyla bir araya getirerek detaylara titizlikle eğiliyor.

Richard Mille’in sekizinci kalibresi

Tılsım anlamına gelen Talisman, büyülü bir korumadan daha azını çağrıştırmıyor. RM 71-01 Otomatik Tourbillon Talisman koleksiyonu, ilkel sanatlar ve Art Deco’nun birleşiminden ortaya çıkan çekici simyadan doğdu. Her açıdan bir sanat eseri olan RM 71-01 Otomatik Tourbillon Talisman, mücevherler ve kasa arasındaki farkı ortadan kaldırıyor. Mekanizma, kadran ve kasa, her versiyonda estetik, teknik ve görsel diyaloğunu sürdürüyor.

Bu tourbillon mekanizması olan CRMT1 kalibresi ile marka, kendisine ait sekizinci kalibresini sunuyor. Tourbillon’un rotasyonunu koruyan ana plaka, şeffaflık amacıyla açık bırakılmış. İskeletleştirilen, titanyum kaplama CRMT1 kalibre, beyaz veya pembe altın kasa içinde, 6.2 mm kalınlığa ve yalnızca 8 gram ağırlığa sahip.

Mekanizma Teknik Direktörü Salvador Arbona, bu saatle ilgili ilk zorluğun, bir RM 037’nin dar, kavisli kasasına yerleştirilebilecek otomatik bir tourbillon mekanizması üretmek, ikinci zorluğun ise; ister kronometrik sonuçlar, ister otomatik kurma ya da darbe direnci olsun, performans açısından tüm Richard Mille standartlarının karşılanması olduğunu söylüyor. Arbona, bu saatin, narin bir parçadan ziyade, her gün her yerde takılmak için tasarlanan otomatik kurma mekanizmasıyla; mimarisi, kadranı, kolları ve aksesuarları ön plana çıkarmaya yetecek ölçüde kendini gizlemeyi başaran bir mekanizma olduğunu sözlerine ekliyor.

Kadınlara özel otomatik tourbillon

Cécile Guenat, markanın mekanik gelişmişliğine mücevherli aksamlar sunmak konusunda kararlıydı. Başka hiçbir parça bu kadar farklı zanaatı aynı anda gerektirmemişti; kuyumcular, kadran ustaları ve saatçiler, bu olağanüstü parçanın karmaşıklığıyla sınandı. Zanaatkarlar, iskelet formunu yaratma, yerleştirme ve kadranların üretiminde kendi ustalıklarını bir araya getirirken, mekanizmanın kendisi de ideal ölçülerin dile getirilmesine hizmet ediyor. Böylece, çarklar da devreye girdiğinde, birbiriyle bağlantılı, neredeyse büyülü bir şey ortaya çıkıyor.

RM 71-01 her yönden ışıldıyor. Taşların her bir segmenti, mekanizmanın iç vektörlerinden birine uzanıyor ya da bunlardan birini yansıtıyor. 10 kadrandan her biri, tourbillon’un merkezi kısmını taçlandırıyor. 0.9 mm kalınlığındaki her kadran, el işi ustalığının göstergesi. Bezel, versiyona göre taşların sayısı, şekli ve boyutunun değiştiği permütasyonlarda pırlantalarla bezeli. Kasanın altı, taşların parıltısı ve diğer tüm yüzeylerin yüksek parlaklığıyla çarpıcı bir kontrast oluşturan mat bantlarla işlenmiş.

Markanın vazgeçilmez mekanik özelliklerinin önüne kesinlikle geçmeksizin adının hakkını veren bu saat, zarif çizgilerini bileğinde taşıyan kadının uğuru olmayı başarıyor.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »